''Niechaj Krzyż Czerwony nie czerwieni się

jako rana niezabliźniona, ale niech krasi

czerwień serca kochającego bliźniego

i niosącego mu czyjąś pomoc".

J. Haller

AKTUALNOŚCI

Szkolne koło PCK - Wszystkim uczniom i sympatykom zdrowego stylu życia, życzy udanych Ferii zimowych.


Świąteczny kiermasz

Dnia 17.12.2019r uczniowie szkolnego koła PCK wraz z opiekunem przygotowali dla całej szkolnej społeczności świąteczny kiermasz, za symboliczną "złotówke" można było kupić świąteczne stroiki oraz coś słodkiego.


Wizyta w Kupieninie

Dnia 18.12.2019 r. uczniowie naszej szkoły oraz członkowie wolontariatu św.Ojca Pio i PCK, odwiedzili pensjonariuszy w Domu Radosnej Starości w Kupieninie. Złożyli życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2020. W miłej i radosnej atmosferze wolontariusze odwiedzili pokoje pensjonariuszy, przekazując świąteczne stroiki, oraz upominki .Młodzież wraz z opiekunami wspólnie z mieszkańcami ,pracownikami zaśpiewali kolędy przy akompaniamencie zespołu muzycznego z naszej szkoły.

Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki : Stella Dąbroś, Teresa Domańska, ks .Tomasz Franczak


31 maja – Światowy Dzień bez Tytoniu

– Dym tytoniowy ma negatywny wpływ na cały organizm człowieka, tym razem jednak kampania ma na celu zwrócenie uwagi, że to najczęstsza przyczyna przewlekłych chorób płuc oraz układu oddechowego - informuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

O szkodliwości palenia powiedziano już wszystko, niestety – wciąż rośnie liczba osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez dym tytoniowy, także nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. W Polsce najliczniejszą grupą palaczy są mężczyźni (ponad 30 procent), kobiety stanowią 18 procent.

… – Skutki palenia nie są natychmiastowe i dają o sobie znać dopiero po latach, ale często wtedy są nieodwracalne. Rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Według statystyk chorobę wykrywa się u ponad 22 pacjentów rocznie – mówi Bożena Janicka.

Objawami, które mogą wskazywać na nowotwór są: utrzymujący się kaszel, krwista wydzielina, nawracające zapalenie płuc. Zaawansowany rak może objawiać się chrypką, dusznością, trudnościami w przełykaniu, czy bólami w klatce piersiowej.

… – Pierwszą, podstawową, ale przede wszystkim najskuteczniejszą metodą walki z rakiem płuc jest rzucenie palenia! Już po kilku latach od zerwania z nałogiem ryzyko wystąpienia nowotworu spada o prawie połowę niż w przypadku ciągłego palenia. Warto jednak pamiętać, że im więcej czasu upłynęło od rzucenia tytoniu, tym ryzyko zachorowania na raka płuc jest mniejsze. Dodatkowo dzięki odstawieniu tytoniu możemy uniknąć wielu innych groźnych schorzeń atakujących serce, czy układ krwionośny - podkreśla Bożena Janicka.

Do odstawienia papierosów potrzebna jest zarówno silna wola, jak i motywacja oraz impuls. Doskonałym momentem na zerwanie ze śmiertelną trucizną jest 31 maja- uznany przez Światową Organizację Zdrowia ( WHO) za Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym dniu zwraca sie szczególną uwagę zarówno na kwestię zdrowotnych, jak i ekonomicznych i społecznych skutków palenia tytoniu.

... - Pamiętajmy! Nie ma „bezpiecznej” ilości wypalanych papierosów. Nawet kilka sztuk dziennie powoduje wzrost ryzyka zachorowania na raka. Dym tytoniowy zawiera tysiące substancji chemicznych działających toksycznie na organizm (oprócz nikotyny, tlenek węgla, tlenki azotu, dwusiarczan węgla, cyjanowodór). Nie mniej niebezpieczne jest wdychanie tych substancji przez osoby przebywające w otoczeniu osoby palącej (palenie bierne), na co niestety bardzo często narażone są dzieci. W ich przypadku skutek widoczny jest od razu: zaostrzenie astmy, zapalenie płuc, częste infekcje dolnych dróg oddechowych. Palenie tytoniu to zabójczy nałóg. Dla nas samych i innych - ostrzega prezes PPOZ.

Lekarze PPOZ zachęcają palaczy nie tylko do rzucenia palenia, ale także do wykonania zdjęcia klatki piersiowej (np. prześwietlenie płuc), które pozwali wcześniej zdiagnozować ewentualne zagrożenie.

Źródło: PPOZ


AKTUALNOŚCI

Świąteczny Kiermasz
W dniu 12.11.2017 roku uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w uroczystościach poświęconych opatowi Hildebrandowi Gregorowi. Był on założycielem Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Wynagradzających Najświętszemu Obliczu Pana Jezusa Chrystusa. Jest to zgromadzenie założone po II wojnie światowej, którego celem jest opieka nad ubogimi dziećmi i nad ludźmi starymi i obłożnie chorymi.

W Polsce Zgromadzenie rozpoczęło bardzo ważne dzieło opieki społeczno - opiekuńczej dla osób starszych w Kupieninie. Dom ten nosi imię Jana Pawła II. Siostry zakonne organizują też dwa razy do roku "Rekolekcje" dla dziewcząt, chcących pogłębić swoją wewnętrzną relację z Bogiem.

Uczniowie naszej szkoły odwiedzają pensjonariuszy Domu przy różnych okazjach. Tym razem zostali zaproszeni na Mszę świętą połączoną z obchodami uroczystościami poświęconych Hildebrandowi Gregorowi.

Opiekun : Stella Dąbroś, Teresa DomańskaWyniki konkursu ,,Magia Świąt''

Nasi uczniowie w tym roku przygotowali piękne ozdoby świąteczne na konkurs organizowany przez Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie.

I miejsce Iwona Szachniewicz klasa II LO,

II miejsce Szkolne Koło PCK

III miejsce Klaudia Ryczek klasa I LO .

Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Serdecznie gratulujemy !

Teresa Domańska

Dnia 21 grudnia 2016 roku uczniowie klasy I LO/A wraz z nauczycielkami paniami Stellą Dąbroś i Teresą Domańską odwiedzili mieszkańców Domu Radosnej Starości w Kupieninie. Wręczyli stroiki zrobione przez uczniów pod kierunkiem pań Moniki Dąbroś, Teresy Domańskiej i Joanny Rzepeckiej-Bober oraz złożyli świąteczno-noworoczne życzenia.

Całe spotkanie przebiegło w miłej i radosnej atmosferze.

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na Świąteczny Kiermasz całą szkolną społeczność w dniu 20.12.2016 od godziny 930 do 1145. Kiermasz odbędzie się na sali konferencyjnej.

Organizatorzy:

Sz.K.Wolontariatu

Sz.K.PCK

W dniu 25 lutego w naszej szkole odbyła się akcja Honorowego Oddawania Krwi. Jak zwykle nasi uczniowie wykazali się wzorową postawą obywatelską i podzielili się tym co jest najcenniejsze dla naszego życia - własną krwią. Oddali prawie 10 litrów krwi . Krew oddawali uczniowie z klas: III TMT, III LO ,IV TMT ,III z, II TMT. Wszystkim serdecznie dziękujemy. T.Domańska

Wyniki Konkursu Świątecznego

Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie na ozdobę świąteczną, organizowany przez GOK w Szczucinie.

I miejsce Iwona Szachniewicz klasa ILO

I miejsce Wiktoria Golem klasa ILO

II miejsce Jessica Strycharz ILO

II miejsce Martyna Czaja IILO

II miejsce Paulina Urban ILO

II miejsce Anna Lendzio IIW

III miejsce Marta Juszczyk ILO

III miejsce Łukasz Zych IIITMT

Serdecznie gratulujemy!

W dniu 17 grudnia Szkolne Koła Wolontariatu i PCK przygotowały dla naszych uczniów kiermasz świąteczny. Na kiermaszu były świąteczne ozdoby i słodkości. Dziękujemy klasie I LO i III TM za przygotowanie wypieków. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na Dom Dziecka w Pacanowie.

G.Andrzejewicz ,T.Domańska

W dniu 12.11.2015 r. uczniowie wraz z opiekunem panią Stellą Dąbroś, Teresą Domańską i wicedyrektor Beatą Smaś odwiedzili pensjonariuszy Domu Radosnej Starości w Kupieninie. Podczas wizyty uczestniczyli we mszy świętej z okazji Święta Oblicza Chrystusowego. Uczennice śpiewem w języku włoskim wzbogacały liturgię mszy świętej.

Czasem jest to życzliwa pomoc, innym razem słowa otuchy, często - po prostu czas poświęcony komuś, kto potrzebuje towarzystwa. Swoją obecnością dajemy innym radość, a to jest bezcenne.

16 października na całym świecie jest obchodzony Światowy Dzień Żywności .Jego celem jest pogłębienie świadomości społecznej na temat globalnych problemów żywnościowych oraz wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i ubóstwem. Z tej okazji uczniowie klasy ILO i III TM przygotowali dla naszych uczniów zdrowe drugie śniadanie.

Teresa Domańska opiekun Szkolnego Koła PCK

UWAGA

Szkolne koło PCK organizuje w naszej szkole zbiórkę środków opatrunkowych. Środki te zostaną przekazane dla poszkodowanych w działaniach wojennych na Ukrainie. Zainteresowanych proszę o przynoszenie środków do sali 63.

T. Domańska

W dniu 9 grudnia w naszej szkole odbyła się akcja Honorowego Oddawania Krwi. Jak zwykle nasi uczniowie wykazali się wzorową postawą obywatelską i oddali prawie 11 litrów krwi . Krew oddawali uczniowie z klas: III TMT, III LOB , III LOA ,IV TMT ,III w .Wszystkim serdecznie dziękujemy. Dziękujemy szkolnej higienistce Pani M. Bator za pomoc w organizacji . T.Domańska

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

24 marca przypada Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Choroba ta pozostaje jedną z najgroźniejszych na świecie. W Polsce każdego roku zapada na nią ponad 10 tysięcy osób.

Gruźlica atakuje wszystkie tkanki, jednak najczęściej, w ponad 90 proc. przypadków dotyczy gruźlicy płuc. Najczęściej przenosi się drogą kropelkową. Źródłem zakażenia są przede wszystkim chorzy, którzy wydalają prątki podczas kaszlu, kichania, a nawet śmiechu czy mówienia. Jednym z najważniejszych działań zapobiegających szerzeniu się gruźlicy jest szybkie objęcie nadzorem lekarskim osób z najbliższego otoczenia chorego. Dlatego też wszystkie osoby z bliskiego kontaktu z chorym prątkującym powinny zgłosić się do

lekarza pierwszego kontaktu. Na gruźlicę co roku notowanych jest ok. 8 mln zachorowań na świecie i ponad 2 mln zgonów. Dzień walki z gruźlicą został ustalony przez WHO na pamiątkę odkrycia przez niemieckiego bakteriologa Roberta Kocha bakterii wywołującej chorobę, nazwanej później prątkiem Kocha.

Nasza szkoła również postanowiła przyłączyć się do obchodów tego święta.Uczniowie kl II LOb wzięli udział w konkursie na plakat o tematyce grużlicy.Konkurs zorganizowała Pani Ewelina Czub -Kapel

Teresa Domańska

25 .02.2014 w naszej szkole odbyła się akcja Honorowego Oddawania Krwi. Nasi uczniowie pokazali ,że potrafią podzielić się z innymi najcenniejszym darem -krwią. 34 uczniów oddało ponad 15

litrów krwi. Jesteśmy z Was bardzo dumni ! Krew oddali

uczniowie klas: II w,III z , III TMT , IV TM , IV TMT ,III LO A ,III LO B. Nad prawidłowym przebiegiem oddawania krwi czuwały: Pani .M. Sieroń i Pani B.Smaś. Akcję zorganizowała

T.Domańska

KONKURS

Szkolne Koło PCK i Wolontariat ogłaszają Świąteczny Konkurs na Kartkę Bożonarodzeniową ! Prace należy oddawać do 16.12.13 do Sali 63. Czekają nagrody !

22.11.13 opiekunka Szkolnego Koła PCK uczestniczyła w konferencji poświęconej 55-tej rocznicy Powstania Kół Honorowych Dawców Krwi.

Nasza szkoła otrzymała dyplom za zajęcie II miejsca w konkursie

" Potrzebna Krew-Twoja Także " , a także otrzymała podziękowanie od Starosty Powiatu Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego.

Wyniki Gminnego Konkursu ''Najładniejsza Ozdoba Świąteczna" 1)miejsce Alicja Bączek kl Ib LO 2)miejsce Martyna Głód kl IIIb LO 3)miejsce Anna Rędzińska kl IIB LO i Robert Szewczyk kl IIa LO Teresa Domańska

16 października 2012 Szkolne Koło PCK przygotowało szkolny kiermasz z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem. Na kiermaszu można było kupić za symboliczną złotówkę bułeczki i pyszne ciasto. Ciasto na kiermasz przygotowali uczniowie klas: ILOa , ILOb , IILOa. Kiermasz przygotowano pod opieką T.Domańskiej.

Uczennica kl II LO b Anna Przybyło zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym upamiętniającym II rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wręczenie nagród odbyło się w Centrum Polonii w Brniu. Teresa Domańska

29 marca Szkone Koło PCK przygotowało dla uczniów i pracowników naszej szkoły Kiermasz Wielkanocny.Na kiermaszu za symboliczną złotówkę można było kupić pisanki ,kartki wielkanocne ,świąteczne ciasto.Wszysto przygotowane przez naszych uczniów.Uczennice kl.IIb i Ib LO zaprezentowały swoje umiejętności kulinarne przygotowując na kiermasz mazurki ,baby,babki i babeczki.Ciasta smakowały wszystkim! Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na pomoc dla Domu Dziecka w Pacanowie. Kiermasz przygotowano pod opieką Teresy Domańskiej ,opiekunki Koła PCK.

AKCJA HONOROWEGO ODDAWANIA KRWI. Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wykazali się obywatelską postawą.31 uczniów oddało prawie 15 litrów krwi. Jesteśmy z Was bardzo dumni ,że potraficie podzielić się z potrzebującymi ,tym co jest najcenniejsze! Krew oddali uczniowie klas:IIILO b,IIILO a,III TM,III z,IIIw,IIz,IIw.Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwała szkolna higienistka p.M.Bator.Akcję zorganizowała opiekunka PCK T.Domańska

Znamy już wyniki konkursu!

W dniu 17 stycznia 2012 zostały wręczone nagrody książkowe i dyplomy

naszym uczennicom biorącym udział w Gminnym Konkursie

pt.,,Bożonarodzeniowe cuda i cudeńka".

I miejsce Dorota Chrabąszcz kl.II LO b,

II miejsce Aneta Pustyła kl I LO b oraz Szkolne Koło PCK,

III miejsce Elżbieta Bielaszka kl.I w ZSZ.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy.Dziekujemy również wszystkim za

udział w konkursie i zapraszamy do udziału w następnych konkursach.

Nagrody wręczyła w imieniu organizatorów pani Teresa Domańska.

RADY DLA ODDAJĄCYCH KREW

HONOROWYM DAWCĄ KRWI

zostaje każda osoba, która chociaż raz oddała bezinteresownie krew lub

jej składniki.

Kandydat do oddania krwi powinien mieć:

ukończone 18 lat i nie przekroczone 65

masę ciała powyżej 50 kg dla dawców krwi pełnej lub jej składników,

dla dawców krwinek powyżej 70 kg

obywatelstwo polskie

Ze sobą należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem,

wpisanym, aktualnym miejscem zameldowania (zamieszkania) i numerem PESEL.

Może to być dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa,

paszport /nowy wzór z nr PESEL/, książeczka wojskowa.

W dniu poprzedzającym oddanie krwi, krwiodawca powinien spożyć

lekkostrawną kolację, a w dniu oddania krwi, być po lekkim,

beztłuszczowym śniadaniu. Krew przetłuszczona nie nadaje się do celów

leczniczych.

Krwiodawca przed oddaniem krwi ZAWSZE

wypełnia kwestionariusz dawcy

przechodzi badanie laboratoryjne krwi

jest badany przez lekarza

w związku z pojawieniem się nowego wirusa grypy A/H1N1,

składa stosowne, pisemne oświadczenie

Po oddaniu krwi przysługuje:

tytuł i legitymacja Honorowy Dawca Krwi z wpisaną grupą krwi, którą

wydaje jednostka publicznej służby krwi (można ją odebrać w kilka dni

po oddaniu)

ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal, są to czekolady lub inne

produkty żywnościowe

zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu oddania krwi

zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy

otrzymanie wyników badań krwi.

Krew pełną - mężczyzna może oddać 6 razy, a kobieta 4 razy w

roku. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż 2 miesiące.

Jednorazowo od osoby ważącej 50 kg lub więcej pobiera się 450 ml krwi

pełnej.

Osocze - metodą plazmaferezy automatycznej, w ilości 600 ml, może być

pobierane do 20 razy w roku, z przerwą między pobraniami nie krótszą

niż 2 tygodnie. Od jednego dawcy można pobrać w ciągu jednego roku nie

więcej niż 15 litrów osocza

Płytki krwi - zabieg trombaferezy, wykonywany jest do 12 razy w roku.

Przerwy pomiędzy tymi zabiegami nie powinny być krótsze niż 4 tygodnie.

Za zgodą lekarza w szczególnych przypadkach przerwy pomiędzy zabiegami

mogą być skrócone.

Krwinki czerwone - zabieg erytroaferezy, może być wykonywany nie

częściej, niż co 2 miesiące przy pobraniu jednej jednostki krwinek i

nie częściej, niż co 6 miesięcy przy pobraniu dwóch jednostek krwinek.

Oddający krew pełną, spędza w placówce ok. godziny. Samo pobranie

krwi pełnej trwa kilka minut. Proces oddawania składników krwi (osocza

i płytek) jest dłuższy, przebiega ok. godziny.

Krwiodawca zawsze może zrezygnować

lub wycofać zgodę na oddanie krwi,

bez wpływu na oddawanie krwi w przyszłości

♥ ….A PO ODDANIU KRWI ….

Bezpośrednio po oddaniu krwi, wymagany jest co najmniej półgodzinny

odpoczynek, zjedzenie lekkiego posiłku (kanapki, zupy, połowy czekolady)

i wypicie ok. 0,5 l płynu niegazowanego.

Zaleca się, aby zaraz po oddaniu krwi nie prowadzić pojazdów. Nie wolno

w dniu oddania krwi pić alkoholu ani wód gazowanych.

Osoby pracujące w zawodach wymagających dużego wysiłku fizycznego i

koncentracji (np. pilot, maszynista, kierowca, operator dźwigu, pracujący

na wysokości) oraz osoby uprawiające sport wysiłkowy, mogą powrócić

do zajęć, po 12-tu godzinach od oddania krwi.

W czasie 24 godzin po oddaniu krwi należy unikać dźwigania ciężarów,

wykonywania większych prac fizycznych i uprawiać sportu wyczynowego.

Istnieje zagrożenie krwawienia do tkanek (pod skórę) z nakłutej żyły

i powstania krwiaka.

Każda krew jest badana w kierunku nosicielstwa wirusów żółtaczki

zakaźnej (WZW) typu B i C (HBs i HCV), wirusów HIV typu 1 i 2. Wykonuje

się także test kiłowy.

Krwiodawca może otrzymać wszystkie wyniki badań laboratoryjnych i wpis

grupy krwi do właściwego dokumentu. Odbiera je wyłącznie osobiście. W

wyjątkowych wypadkach można wydać wyniki osobie upoważnionej pisemnie.

W przypadku dodatnich wyników badań wirusologicznych dawca jest

powiadamiany listownie i zaproszony jest do placówki służby krwi w celu

wykonania ponownych badań. Po potwierdzeniu wyników badań, dawca

kierowany jest do dalszej diagnostyki i leczenia. Powiadamiana jest

również właściwa placówka sanitarno-epidemiologiczna.

Wizyta w Kupieninie.

Uczennice naszej szkoły ze Szkolnego Koła Wolontariatu i PCK odwiedziły pensjonariuszy Domu Spokojnej Starości w Kupieninie.Karolina Mach ,Karolina Margosiak ,Agnieszka Margosiak i Ola Smolicha pięknie zaśpiewały kolędy.Występ przygotowały pod kierunkiem Pani Stelli Dąbroś.

Dorota Chrabąszcz i Gabrysia Piekielniak wręczyły seniorom i pracownikom świąteczne stroiki.Nasz pobyt u kochanych seniorów (jak i poprzednie) był bardzo miły i dostarczył nam wielu niezapomniach wrażeń.

Wszystkim ,którzy przygotowali stroiki ,serdecznie dziękujemy.

Wyjazd do Kupienina zorganizowały Stella Dąbroś i Teresa Domańska.

Dnia 16.09.2011 na zebraniu członków Szkolnego Koła PCK wybrano zarząd na rok szkolny 2011/2012.

Prezes: Dorota Chrabąszcz

z-ca :Anna Przybyło

skarbnik:Gabriela Piekielniak

Nowemu zarządowi serdecznie gratulujemy i życzymy wielu ciekawych pomysłów .

Szkolne Koło PCK ogłasza Szkolny Konkurs na plakat o tematyce promującej modę na zdrowy styl życia . Prace należy składać w sali 63 do dnia 15.11.2011.