Історія школи

 

      Є на планеті дороге серцю місце – рідна школа.

Стоїть вона залита сонячним промінням, овіяна вітрами і спогадами випускників.

Кожного ранку, мов крихітні гомінливі струмочки, зливаючись в єдиний бурхливий потік, прямують сюди діти…

І так багато років…

Обличчя, обличчя, обличчя…

Змінюються вони, як у калейдоскопі.

Але ти, школо, пам’ятаєш усіх: скуйовджених і охайних, бешкетників і сором’язливих, веселих і сумних…

Ти - початок усіх починань.

Так будь же завжди благословенна!

Нехай від спогадів про тебе світліють обличчя, розгладжуються зморшки!

Хай вічно звучать слова: «Здрастуй, школо!»

 

У  XVIII столітті на прохання заможних жителів хуторів навколо села Пригарівка, де знаходились і  козацькі хутори, що утворили  село Пашківку (Сохинівку), а саме - Бражники, Кушки, Старчики, Чирви, Сохинівка, – у 1870 році було перевезено з міста Кобеляки  дерев’яну церкву. Священиком був призначений Сімеон Сокологорський, який поставив собі за мету «просвітити темну свою паству». Так як на той час у всьому приході не налічувалося і п’яти напівграмотних  людей, то він погодився  сам навчати усіх бажаючих.

У 1871 році до нього на навчання поступило лише три хлопчики, а в 1872 – до 20  хлопців. Навчав він їх у хаті , яку надав  поміщик села Родзянко.

12 січня 1872 року Полтавська Єпархія затверджує Пригарівську церковно-приходську школу, а в 1874 році будується Мала школа на 50 осіб, із одної класної кімнати і кімнати для вчителя  з варистою піччю. Хата була побудована на власні кошти священика. У 1881 році стає учителем місцевий житель Андрій Гасан.

У  1887 році Пригарівську церковно-приходську школу перейменовано на  Пригарівське сільське народне училище.

У  1891-1892 роках побудовано нове приміщення школи на 150 осіб. У школі працювали Сімеон та Афанасій Сокологорські та  Андрій Гасан. Попечителем у 1899-1902  роках  був козак Василь Іванович Старчик. А з  1871 по 1920 рок  дана школа іменувалась  дворічною.

Першим навчальним закладом у с. Пашківці  був ЛІКНЕП на хуторі Чемериси в хаті Чемериса. Це припадало на початок 30-х років. Грамоті  навчав Данило Арсентійович Терещенко (дід Кушка П.М.). Згодом приміщенням школи  стала хата Старчика  Пилипа Васильовича. Це був єдиний будинок населеного пункту, вкритий цинковим залізом. Учителювала у цій школі Шейпак Марія Федорівна, уродженка хутора Осначе-Старчики Козельщинського району (25.03.1916 р.н.) Педагогічну освіту вона здобула у Золотоніському педагогічному училищі, яке закінчила у 1953 році. Разом із нею працював Зінченко Олександр Степанович, уродженець села Приліпка. Спочатку школа була дворічною, а згодом – чотирирічною. Функціонувала школа до травня 1975 року. З 1975 по 1984 рік діти з навколишніх сіл навчалися у Пригарівській неповній школі (дев’ятирічній).

 На території Пригарівської сільської ради функціонувала і  Булахівська восьмирічна школа. Великий внесок у розвиток освіти і культури зробило подружжя  Янов Федір Гаврилович і Олександра Володимирівна. У повоєнні роки (1948 р.) Федір Гаврилович очолив колектив школи, Олександра Володимирівна викладала у початкових класах. Згодом Олександра Володимирівна була керівником педколективу. Директорами Булахівської восьмирічної школи також були Сербін С.П.. Колісник М.О., Волгай Л. М., Волгай О. А., Дмитренко К. Ф.

1 вересня 1984 року було відкрито в новозбудованому приміщенні Пашківську початкову школу. Директором початкової школи було призначено Скибу Ольгу Дмитрівну, яка закінчила Кременчуцьке педагогічне училище. У школі налічувалось  12 учнів, які навчались у 1-ому та 2-ому класах. У 1986 році в школу прийшла працювати Пошенко Юлія Петрівна. У цьому ж році приміщенням  школи стала слугувати  будівля  дитячого садка «Сонечко». У 1987 році Пашківську початкову школу було реорганізовано у восьмирічну.     Функціонувала школа у новозбудованому приміщенні гуртожитку.

 

 

Педколектив очолив молодий і перспективний Дереза Ернест Вікторович. У зв’язку зі службою в лавах Збройних Сил Ернеста Вікторовича на посаду директора школи була призначена Терновська Валентина Федорівна. У 1988 році педагогічний колектив Пашківської школи очолив Волгай Олександр Анатолійович (1988-1990 рр.).

Перед освітянами, батьками та громадою села гостро постала проблема розширення навчального приміщення або будівництва нового. Голова колгоспу  «Зоря комунізму» Лобач Станіслав Павлович став ініціатором утілення ідеї будівництва нової школи на території с. Пашківки. Будівництво здійснював трест  «Кременчукрудбуд» ордена Трудового Червоного Прапора. Новобудова школи спроектована за прибалтійським проектом.

        1991 рік.  До дня Незалежності  України було завершено будівництво Пашківської загальноосвітньої школи 1 – 3 ступенів на 216 учнів.

Її  двері гостинно відкрилися перед учнями 1 жовтня 1991 року для 150 учнів. Колектив школи знову очолив Дереза Ернест Вікторович.

 

         

 

  

 

 

      2 січня 1992 року на посаду директора Пашківської ЗОШ була призначена Литвинко Людмила Кузьмівна. У 1996 році директором школи став Прудкий Іван Сергійович, який очолював школу до 1999 року. Із 1999 року по 2011 рік директором школи була Литвинко Людмила Кузьмівна. Із 2011 року очолює Лець Андрій Григорович. У різні роки заступниками з навчально-виховної роботи, заступниками з виховної роботи та педагогами-організаторами були: Терновська Валентина Федорівна, Волгай Любов Михайлівна, Прудкий Іван Сергійович, Прудка Ольга Іванівна, Боровицька Леся Олександрівна, Лець Андрій Григорович, Лець Таміла Всеволодівна, Литвинко Людмила Кузьмівна, Пошенко Лариса Миколаївна. Із 2012 року посаду заступника директора з виховної роботи займає Боровицька Леся Олександрівна.   

Приміщення Пашківської ЗОШ І-ІІІ ступенів розраховане на 216 учнів, має 12 навчальних кабінетів, сучасний спортзал, комбіновану майстерню для трудового навчання, актову залу, спальну кімнату, їдальню, дві лабораторії. Комп’ютерний клас, оснащений 5 сучасними комп’ютерами. На території школи є спортивний та ігровий майданчики. У 2006 році в одній із класних кімнат була створена музейна кімната «Бабусина світлиця», де зібрані предмети українського побуту, національний одяг, вишиті рушники, скатертини, простирадла. Музейна кімната поповнюється експонатами та матеріалами про ветеранів Великої Вітчизняної війни, ветеранів праці, дітей війни, людей праці, сучасні фермерські господарства, поетів-земляків, зокрема Івана Ємченка.

 

 

«Бабусина світлиця» використовується у виховних та навчальних цілях: на уроках трудового навчання, образотворчого мистецтва, української літератури, історії України, годинах спілкування, для проведення родинних свят, виставок народних майстринь, із метою презентації краєзнавчо-пошукової роботи та районних семінарів.

На сьогоднішній день у школі навчається 55 учні. Але були роки, коли в школі налічувалось 150 учнів (1991-1992 н. р.).Гордістю будь-якої школи були і залишаються її учні, а саме відмінники навчання. Свідоцтва з відзнакою отримали такі учні: Лисівець Роман, Терновська Ірина, Литвинко Тетяна, Скирда Інна, Пальчик Ольга, Кочерга Тетяна, Костина Ольга, Трохимець Юлія, Перепелиця Марина, Гела Юлія. Медалями за високі досягнення у навчанні були нагороджені: Розбицька Наталія (1996), Волгай Ірина (1999), Чемерис Людмила (2004), Мартиненко Наталія (2005), Свинар Вікторія (2006), Гадзюра Альона (2007), Мирошниченко Олеся (2011). Показали себе з кращої сторони учні Пашківської загальноосвітньої школи 1-3 ступенів, навчаючись у Полтавському обласному ліцеї при Кременчуцькому педучилищі ім.. А. С. Макаренка. Отримані в рідній школі знання вони закріпили і підтвердили, закінчивши ліцей із золотими медалями: Прудка Ірина (2005), Волгай Віталій (2006), Гладкий Сергій (2006), Боровицька Оксана (2007), Боровицький Назар (2011), Прудка Оксана  отримала свідоцтва з відзнакою. За якісну підготовку учнів до навчання в Полтавському обласному ліцеї при Кременчуцькому педучилищі ім.. А. С. Макаренка адміністрації і колективу Пашківської загальноосвітньої школи було вручено Лист Подяки (2004), завірений директором педагогічного училища І. В. Гальченком та завідуючою ліцеєм Л. В. Крупіною.

Важливу роль у розвитку освіти та культури відіграє профспілка. У різні часи її очолювали: Литвинко Л. К., Кушко Л. М. Вісім роки поспіль, із 2005 року, головою профспілкового комітету є незмінний лідер Бондаренко Ірина Олексіївна.

     Профспілкова організація Пашківської ЗОШ І-ІІІ ст. налічує 24 працюючих члена. Школа повністю забезпечена педагогічними кадрами, які викладають предмети за фахом, (15 учителів)14 учителів мають вищу освіту,1 учитель середню - спеціальну, з них –7 учителі вищої категорії, 3 учителя -1 категорії, 1 учитель -2 категорії, 1 учитель спеціаліст (історія), 1учитель – 15 кваліфікаційний тарифний розряд, 2 учителя має звання «Старший учитель». Педколектив школи значну увагу спрямовує на зростання майстерності педагогічних працівників, упровадження новітніх технологій та передового педагогічного досвіду. Важливим внеском у розвиток педагогічної творчості вчителів є конкурс «Учитель року», учасниками якого були: Бондаренко І.О. (1995 р. – І місце), Волгай Л.М. (1996 р. – ІІ місце), Прудкий І.С., Трохимець В.К. (2003 р. - ІІІ місце), Дереча С.С.(2007 р. – І місце), Дорошенко Л.В.(2009 р – ІІ місце), Лець А.Г. (2010р). Волгай Л.М. у 2004 році була учасником обласного конкурсу «Класний керівник - 2004» - ІІІ місце. Дереча С.С. була учасником обласного конкурсу «Учитель року - 2007».

Учні школи постійні учасники районних олімпіад і конкурсів із навчальних предметів, є учасниками обласних олімпіад та конкурсів. Колектив Пашківської школи завжди дбав і дбає не лише про розумовий розвиток учнів, а й про духовний рівень своїх вихованців та розвиток їх талантів і здібностей. Раніше на базі школи працювали фотогурток (керівник Прудкий І. С.) та танцювальний гурток (керівник Кідалов Г. М.). Танцювальний гурток розпочав свою роботу у 1992 році і проіснував до 2000 року.

      

 

За цей період вихованці гуртка досягли високого рівня майстерності. Вони були неодноразовими призерами районних конкурсів художньої самодіяльності, а у 1993 році зайняли перше місце в обласному конкурсі «Шукаємо таланти» і були премійовані  телевізором. Великий успіх мали гуртківці, виступаючи перед іноземними гостями, які відвідували нашу школу протягом декількох років.

       

 

 

 Зараз на базі школи працюють вокальний (керівник Пошенко В. С.) та спортивний (керівник Кушко В. М.) гуртки. Вокальний ансамбль «Натхнення» також неодноразово відзначався на районному рівні, а солістка ансамблю Лобач Олександра стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу «Пісенний край».

 

     

 Учні школи активні учасники та переможці конкурсів екологічних бригад, ДЮП, КВК.

 

    

 Учительський та учнівський колективи школи беруть активну участь у волонтерському рухові, надаючи посильну допомогу ветерану Великої Вітчизняної війни Костині Антону Івановичу, вдовам, одиноким, дітям війни, людям похилого віку.

 

 

 А також збирають матеріал про життєвий та трудовий шлях цих людей та поповнюють ним експозиції шкільної музейної кімнати. Учні школи на чолі з учителем Волгай Любов Михайлівною були учасниками обласного молодіжного форуму волонтерських загонів та обєднань доброчинців – учасників акції «Передай добро по колу» (2011 р.).

Не забуває учительський та учнівський колектив про поета-земляка Ємченка Івана – інваліда дитинства. Намагається підтримувати його як матеріально так і морально, а також надавати посильну допомогу.

 

 У 1993 році на базі школи проводився районний конкурс «Учитель року». Педагоги школи тепло приймали учасників цього заходу.

 У школі завжди змістовно і цікаво проходять різноманітні свята, виховні заходи, лінійки, присвячені святу Першого та Останнього дзвоника. У цьому році в школі була започаткована традиція вшанування відмінників навчання. Свято «Шкільний олімп», яке відбулося 14 лютого 2013 року викликало бурю позитивних емоцій у батьків та дітей.

 

 

 

 

Педагогічний колектив школи нагороджений  за значний особистий внесок у соціально-економічний, культурний розвиток області, вагомі трудові досягнення та з нагоди 70-річчя утворення Полтавської області Почесною грамотою та ювілейною медаллю Полтавської обласної адміністрації (2007 р.), також Почесними грамотами Козельщинської райдержадміністрації за якісну підготовку школи до нового навчального року (2006 р., 2007 р.). Почесною грамотою Козельщинської райдержадміністрації був нагороджений директор Пашківської ЗОШ 1-3 ступенів Лець Андрій Григорович за кваліфіковану управлінську діяльність та зайняте перше місце на районному огляді серед загальноосвітніх навчальних закладів 1-3 ступенів по підготовці до роботи у новому 2012-2013 навчальному році.

Учителі школи шанують рідне слово і кохаються в народній пісні. Вони – учасники оглядів-конкурсів колективів художньої самодіяльності профспілок та місцевого аматорського колективу «Мальви».

 

         

 

Почесною грамотою відділу освіти Козельщинської районної державної адміністрації та Ради голів профкомів була нагороджена Боровицька Л. О., як солістка Пашківської середньої школи кращий виконавець районного огляду художньої самодіяльності працівників освіти «Таланти твої, Україно» (1993 р.). Колектив художньої самодіяльності Пашківської ЗОШ І-ІІІ ступенів (директор Литвинко Л.К,, голова профкому Бондаренко І.О.) був нагороджений грамотою відділу освіти Козельщинської райдержадміністрації та районного комітету профспілки працівників освіти та науки України за вагомий внесок в розвиток аматорського мистецтва в районі та зайняте друге місце на районному огляді «Співаємо пісні життя – своїй родині та Вкраїні» (2007 р.) та дипломом лауреата другого ступеня районного огляду-конкурсу колядників та щедрівників «Ой радуйся, земле, син Божий народився!» (2012 р.).

 

За підсумками обласного огляду-конкурсу на кращу первинну профспілкову організацію 2008 р. переможцем визнано Пашківську ЗОШ І-ІІІ ступенів (голова ПК – Бондаренко І.О.) і нагороджено колектив закладу Почесною грамотою обкому Профспілки та грошовою премією в розмірі 800 грн.

Профспілкова організація школи постійно дбає про збереження життя і здоров’я працівників  та оздоровлення їх і членів  родин. Працівники школи з родинами мають можливість відпочивати влітку на березі моря в м. Скадовську, оздоровлюватися в санаторно-курортних закладах та профілакторіях, а  діти відпочивати в літніх таборах.

Між дирекцією школи та трудовим колективом вчасно укладається Колективний договір, що забезпечує захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки.

Усе краще в історії школи ще попереду. І кращі її сторінки ще будуть колись написані. Хочеться вірити, що славне минуле школи стане дороговказом для сьогоднішнього й прийдешнього покоління учнів та вчителів