אתר גבעת השלושה הישנה בפתח תקוה (מול יד לבנים-קריית המוזיאונים)


טבע עירוני בגבעת השלושה הישנה

סוף להפקרות - לאחר עשור משקמים את האתר שנהרס
הגיע זמן שימור

ראש העירייה לשעבר איציק ברוורמן (מתוך אגרת ברכה במייל מיום 9.4.2017): "אנו מתחילים בתהליך שיקום חדר האוכל של קיבוץ גבעת השלושה. מזה שנים שחדר האוכל עומד מוזנח וללא שימוש. מדובר בפנינה אמיתית שרוב תושבי העיר לא מודעים בכלל לקיומה, ובכוונתי להפוך את המקום לאולם תרבות ומופעים מהמעלה הראשונה. בימים אלו החל ביצוע עבודות שלב א' של שיקום המבנה. מדובר בעבודות שיקום, שימור ואיטום של המבנה הקיים.
בשלב ב' מתוכננות עבודות פיתוח ושימור המבנה והשלמת החלק הצפוני שנהרס. 
שיפוץ חדר האוכל בגבעת השלושה הוא חלק מתהליך נרחב של שימור מבנים, שיפוצם ופתיחתם לרווחת הציבור. המבנה הנמצא בסמוך לקריית המוזיאונים ביד לבנים יהיה חלק מהעושר התרבותי שתציע העיר לתושביה ולאורחיה."הרס באתר לשימור

כתבת מעקב של רותה בר ארז ונועה פרלסון, תושבים משדרים-מדיה תקשורת פתח תקוה

הכתבה השנייה בערוץ הטלויזיה הקהילתית

 

אתר גבעת השלושה הישנה, הנמצא מול יד לבנים בפתח תקוה (קישור למפה), הנו אתר מורשת לשימור. בראש הגבעה ניצב מבנה באוהאוס ששימש כחדר האוכל של קיבוץ גבעת השלושה המקורי. ועדת השימור העירונית החליטה לפני מספר שנים שהאתר מתאים ביותר לשמש כהמשך לקריית המוזיאונים שביד לבנים.  לעומת זאת, עמותה לקידום החינוך התורני ניסתה לשים יד על המתחם הציבורי ולבנות במקום ישיבה. בשנת 2007 העמותה עשתה מחטף והספיקה להרוס את כל האגף הצפוני של מבנה הבאוהאוס ולפגוע בסביבתו, בטרם נעצרו העבודות הבלתי חוקיות.


לעצומה לשיקום ושימור האתר עבור כלל הציבור לחצו כאן

היסטוריה 

קיבוץ גבעת השלושה (המקורי) נוסד בשנת 1925 על הגבעה הנמצאת כיום מול מתחם יד לבנים בפתח תקוה. הקיבוץ נקרא על שם שלושה פועלים מפ"ת: מנחם גרויליך, אייזיק מהרינג ושמואל שטרייפלר, שנאסרו ועונו בכלא דמשק על ידי הטורקים ונפטרו שם בשנת 1917.


בין השנים 1936-1939 נבנה על-ידי חברי הקיבוץ חדר אוכל חדש על הגבעה, שהיה אחד מהמאפיינים לחיי השיתוף הקיבוציים. המבנה תוכנן על ידי האדריכל אריה שרון, חניך בית הספר באוהאוס שבגרמניה זוכה פרס רוקח וחתן פרס ישראל בתחום האדריכלות (1962). המבנה, ששימש גם לאספות ולאירועי תרבות, בנוי בסגנון הבינלאומי, המכונה לרוב באוהאוס, שהוא אחד מהסגנונות החשובים באדריכלות ובעיצוב במחצית הראשונה של המאה ה-20.

 

גבעת השלושה היה אחד מהקיבוצים שבו חנה והתאמן הפלמ"ח, בשטחו היו סליקים, ובשבת השחורה נערכו בו מעצרים על ידי הבריטים. 

בשנת 1952 הקיבוץ התפלג, וחבריו הקימו שני קיבוצים חדשים עינת וגבעת השלושה, על אדמות הקיבוץ החקלאיות-"הנזלה" בדרך לראש העין. מבנה חדר האוכל וסביבתו נמצאים כיום בבעלות עיריית פתח תקוה ומיועדים לשימור.

שימור

סגנון הבאוהאוס זכה בשנים האחרונות להכרה רבה. בנוסף, הכרת משרד החינוך בקריית המוזיאונים של פתח תקוה, כסביבות למידהחקר וגילוי, וכן ההכרה הבינלאומית בה זוכה המוזיאון לאומנותכל אלו תורמים באופן משמעותי לפוטנציאל החשיפה והביקור באתר "חדר האוכל", ברמה לאומית ובינלאומית. שילוב התכנים הקשורים לרקע ההסטורי של המתחם, הסגנון האדריכלי ומיקום המבנה בראש הגבעה-מול קריית המוזיאונים שביד לבנים, יביאו להעצמה של כלל פעילות התרבות בפתח תקוה ולמינוף הפוטנציאל השימורי של המתחם.
  

סיורים ופעילויות

צילומי סיור 2.3.2013
סיור נאמני שימור 3.1.2013
מצגת צילומים מערב פתיחת תערוכה 9.2.2012
צילומי סיור 11.6.2011
צילומי סיור 22.1.2011
צילומי סיור 7.12.2010

כתבות נוספות:

כתבה ב "אתרים" (גיליון 52, עמ' 7).  לגיליון המלא באתר המועצה לשימור אתרים לחצו כאן.

אייקונים בסכנת הכחדה - כתבתה של קשת רוזנבלום בגלריה.

בג”ץ יכריע אם תוקם ישיבה במקום חדר האוכל הישן של קיבוץ גבעת השלושה - כתבתה של קשת רוזנבלום במדור אדריכלות של עתון הארץ.

פ"ת: התנגדות להפוך חדר אוכל קיבוצי לישיבה - כתבתה של קורין אלבז בידיעות פתח תקוה.

בטעם רע: פתח תקוה הפנתה עורף לפיסת היסטוריה אדריכלית - כתבתו של נועם דביר במוסף גלריה של עתון הארץ.

אופס, המבנה התמוטט - כתבה של רנית נחום-הלוי בעתון TheMarker, על הרס מבנים היסטורים המיועדים לשימור ועל יזמים הנהנים מפירות עבריינותם. הכתבה מציגה כמה מהאתרים הבולטים שנפגעו בשנים האחרונות, בינהם מתחם חדר האוכל של גבעת השלושה בפתח תקוה.

משחקים בקוביות - כתבתו של אדר' מיכאל יעקובסון באתר Xnet, על שלושה בתים שנבנו בהשראת הפילוסוף האוסטרי לודוויג ויטגנשטיין, בינהם חדר האוכל בפתח תקוה.

איך מנציחים את דור המייסדים - כתבתו של אדר' מיכאל יעקובסון באתר Xnet, על מורשתו של אריה שרון שעלתה לרשת.

לאן נעלם חדר-האוכל - כתבתו של ניר ארנון בידיעות קיבוץ.

הרס באתר חדר האוכל  - כתבתן של רותה בר ארז ונועה פרלסון בערוץ המקומי של פתח תקוה, על עצירת העבודות הבלתי חוקיות שנעשו על ידי עמותה שניסתה לקבוע עובדות בשטח בניגוד לחוק:

הכתבה הראשונה בערוץ הטלויזיה הקהילתית