Metodik prevence rizikových projevů chování u dětí a mládeže - Mgr. Petra Brusová Minimální preventivní program na školní rok 2019/2020 1. Výchozí stav: ve škole jsou vzděláváni žáci převážně se středně těžkým a těžkým mentálním postižením, děti s kombinovanými vadami, tělesným, smyslovým postižením a autismem. Mnoho žáků pochází ze sociálně znevýhodněného prostředí. V rámci organizace školy je v zařízení vzděláváno 64 dětí v jedenácti třídách s maximálním počtem 6 žáků, ve škole je také zřízena přípravná tříd. Ve všech třídách působí vedle pedagoga také 1-2 asistenti pedagoga nebo vychovatelé, což usnadňuje individuální přístup k jednotlivým žákům při výchově a vzdělávání a také při plnění MPP a jeho přizpůsobení rozumovým schopnostem a sociálním dovednostem jednotlivých žáků. Žáci jsou neustále pod dozorem dospělé osoby, čímž se omezuje výskyt nežádoucích jevů, jako je např. šikana mezi žáky. Objevují se však jiné formy nežádoucího chování např. agrese, afektivní chování, které často vyplývá z lékařských diagnóz žáků. Pro zvládnutí náročných situací, které mohou u některých žáků nastat, jsou vytvořeny a dle potřeb upravovány krizové plány. S těmito plány jsou seznámeni všichni zaměstnanci školy. 2. Cíle MPP: · Vytvoření pozitivního klimatu školy, přinášejícího dětem pocit bezpečí a důvěry. · Dodržování společenských pravidel. · Rozvoj sociálních dovedností – schopnost zapojit se do kolektivu, spolupráce, sebevědomí, zvládání stresových situací, bránění se agresivnímu chování, manipulaci. · Rozvoj komunikačních dovedností - vyjádřit své potřeby a přání. · Péče o zdraví, zdravý životní styl, zamezení sebepoškozování. · Předcházení a omezování výskytu rizikového chování – prevence v oblasti zneužívání návykových látek, vandalismu, rasismu, násilného chování. · Podpora vlastních aktivit žáků a jejich seberealizace – smysluplné trávení volného času. · Zapojování rodičů do života školy. · Zapojení celého pedagogického sboru i provozních zaměstnanců. · Individuální systematická práce s problémovými žáky.
3. Realizace MPP: 3.1. Aktivity zařazené do výuky: Zařazování vhodných témat v jednotlivých předmětech v rámci ŠVP – věcné učení, výchova ke zdraví, čtení, řečová výchova, tělesná výchova, rozumová výchova. Zajišťuje třídní učitel s ohledem na úroveň rozumových schopností a sociálních jednotlivých dovedností žáků, na základě znalosti konkrétního třídního kolektivu.
Prevence – témata práce v třídních kolektivech
Září: kolektiv v nové třídě, pravidla společného soužití, bezpečné chování ve třídě, v budově školy, v přírodě. Projektový den - zdravý životní styl, navazující práce ve třídách, školní kavárna.
Říjen: rozvíjení komunikačních dovedností, vyjádření vlastního názoru. Navázání na předcházející projektový den.
Listopad: předcházení agresivnímu chování, sebepoškozování.
Prosinec: dodržování tradičních hodnot, oslavy vánočních svátků, silvestrovské oslavy – nebezpečí pyrotechniky. Projektový den - prevence zneužívání návykových látek.
Leden: mezilidské vztahy, upevňování přátelských vztahů, spolupráce mezi spolužáky Projektový den – mezilidské vztahy, základy slušného a ohleduplného chování
Únor: pomoc slabším a mladším spolužákům, rovnost všech lidí bez rozdílu pleti, národnosti, pohlaví. Navázání na předcházející projektový den, školní ples.
Březen: nástrahy sociálních sítí, navazování vztahů, sdělování důvěrných informací, ohlášení negativních jevů rodičům, policii.
Duben: - bezpečné chování na ulici, v dopravě. Projektový den – bezpečnost, beseda s policií ČR.
Květen: bezpečnost ve styku s cizími lidmi. Navázaní na předchozí projektový den – návštěva dopravního hřiště
Červen: bezpečnost o prázdninách. Projektový den - opakování a upevňování poznatků z předešlých témat. Preventivní programy: Relaxační terapie – každý den Canisterapie – každý týden Terapie loutkou – každý měsíc ve spolupráci s OU Doučování – Mgr. P. Rychlá Školní program EVVO – průběžně Školní preventivní program – průběžně
Plánované společné školní akce na školní rok 2019/2020 Září Výstava ovoce a zeleniny, bylinková babička Sférické kino- život stromů Setkání s myslivci Říjen Školní kolo soutěže ve skládání puzzle Škola v přírodě – hotel Čarták Listopad: Školní kolo soutěže „Oříšek hledá talent“ Chemické pokusy Prosinec Městské kolo soutěže „Oříšek hledá talent“ Vánoční besídka Projektový den - návykové látky Děti dětem Leden Projektový den „ Mezilidské vztahy“ Únor Školní kolo pěvecké soutěže Keramické tvoření Březen Školní kolo soutěže v recitaci Městské kolo soutěže v recitaci Duben Výtvarná soutěž Květen Škola v přírodě, sportovní olympiáda Červen Školní výlety Vědomostní soutěž
3.2. Preventivní činnost mimo výuku:
· Školní družina: navazuje na ŠVP zaměřením na prevenci a aktivitami podporujícími dobré vztahy, zájmové aktivity.
· Internát: navazuje na ŠVP v oblasti prevence, činnosti podporují dobré vztahy, nabízí vhodné využívání volného času, sportovní akce, vycházky do přírody, očistu okolí školy, třídění odpadu, oslavy narozenin dětí apod.
Plánované akce internátu pro školní rok 2019/2020 Září: opékání párků Říjen: dýňová slavnost Listopad: pouštění draků Prosinec: vánoční besídka Leden:diskotéka Únor: ples Březen: vítání jara Duben: pálení čarodějnic Květen: opékání párků, soutěže Červen: výlet do ZOO Akce zajišťují pracovníci internátu, odpovídá Bc. Libor Lapka
Zájmové kroužky: Kroužek logického myšlení – Mgr. Poláčková, L. Olahová Kroužek logického myšlení družina - Mgr. Lenhartová V., Bc. Hartoš Čtenářský kroužek – Mgr. Hartoš , L. Olahová Badateslký kroužek - Mgr. Kubínová R.
3.3. Aktivity zaměřené na pedagogy
· vzdělávání v oblasti rizikového chování – čtvrtletní porady třídních učitelů s metodikem prevence · spolupráce ŠMP, ředitele školy a pedagogů v rámci výuky a dalších aktivit, při odhalování negativních jevů a jejich řešení . Aktivity pro rodiče
· Seznámení rodičů s MPP v rámci třídních schůzek a na webových stránkách školy Termíny třídních schůzek pro školní rok 2019/2020: 2. 9. 2019 17. 1. 2020 24. 4. 2020 · Individuální konzultace (ŠMP, učitel, rodič, žák), konzultace i na přání rodičů kdykoliv během roku Školní metodik prevence (ŠMP) Mgr. Petra Brusová Konzultace: Pondělí 7:00 – 7:50 hod bez ohlášení Po telefonické domluvě telefon: 566238035 Konzultační místo: kabinet ŠMP · Setkávání s rodiči a veřejností v rámci akcí pořádaných školou a občanským sdružením Oříšek Plánované akce o. s. Oříšek Září: tvůrčí dílna Říjen: podzimní tvůrčí dílna, dýňová párty Listopad: vánoční tvůrčí dílna, vánoční prodejní výstava, městské kolo soutěže Oříšek hledá talent Prosinec: tvůrčí dílna Leden: tvůrčí dílna Únor: tvůrčí dílna, karneval Březen: velikonoční tvůrčí dílna, velikonoční prodejní výstava, odpoledne s knihou, konference k mezinárodnímu dni Downova syndromu Duben: pálení čarodějnic, tvůrčí dílna, městské kolo soutěže v recitaci Květen: tvůrčí dílna, městské kolo soutěže ve skládání puzzle Červen: tvůrčí dílna, vítání léta 4. Spolupráce s jinými institucemi: PPP Ostrava – Poruba – oblastní metodik prevence Mgr. Kateřina Ciklová Lékaři (pediatři, psychiatři, neurologové, stomatologové,…) SPC Kapitána Vajdy, Ostrava-Zábřeh SPC Spartakovců Ostrava-Poruba SPC Frýdek-Místek SPC Opava Městská policie Policie ČR ÚMOb – sociální kurátoři pro mládež (OSPOD)
V Ostravě
dne 15. září 20179
Zpracovala: Mgr. Petra Brusová Schválil: Mgr. Josef Hartoš školní metodik prevence ředitel školy
|