Beyin ve Matematik
  28 09 2007
1Beyin araştırmacıları düşünmenin nerede geliştiğini bulduklarını sanıyorlar: Yan loplarda. Yani büyük beynin 39 ve 40 numaraları bölgelerinde. Bu bölgeler kulağımızın iki parmak kadar üzerinde yer almakta . Bilim adamları bu durumu bazı hastalarla kanıtlayabiliyorlar.

Mesela bir zamanlar matematik kitabı yazan bir profesör, beyin felci geçirdikten sonra adeta sayı körü olmuştu. Beş ve altı arasındaki farkı bulmakta zorlanıyor ve 8-3 gibi hesapları çözemiyordu.

Fakat doktorlar örneğin (a2- b2)= (a+b)(a-b) gibi soyut formüllerin doğruluğunu kavrayabildiğini görünce tedavi edebilmişlerdi. Almanya'daki diğer bir hasta da en basit sayılarda bocalıyordu ama örneğin "4711" (Almanya'da bir kolonya markası) sayısını gördüğünde, "ondan büyükannemde var", veya "1914" sayısını gördüğünde, "Hitler değil, öteki" değil gibi yanıtlar verebiliyordu.

Amerikalı nörolog Antonio Damasio'nın bir hastası ise sayıları yazarak toplamayı veya çarpmayı bilmesine rağmen kendi adını bile yazamıyordu. Bu tür hastaları inceleyen beyin araştırmacıları, inme, tümör veya kazayla meydana gelen bozuklukları saptayınca, adım adım sayı kavramından ve matematikten sorumlu beyin bölgelerine ulaştılar.

Ve tüm sonuçlar alt yan lopun anahtar rol oynadığını göstermiştir. Pozitron veya çekirdek spintomografı ile yapılan incelemeler sonucunda, hesap yapan kişide daha birçok görevi yerine getiren yan lopun etkinleştiği anlaşılmıştır. Bu bölgede meydana gelen hasarlar sonucunda kişide matematik sorunları ortaya çıktığı gibi sağ ve sol yönünü karıştığı için yazı yazmakta çok zorlanır.