Historie‎ > ‎

Historie 4.díl

Historie DS OSADA - IV. díl

Sepsal J. Vynáhlovský

Tento díl historie Osady byl sepsán na konci roku 1999. Přesto, že už mnohé skutečnosti neplatí a mnohé předpovědi se splnily, zveřejňujeme celý text bez úprav jako svědectví o době, ve které vznikl.

Spolek se v roce 1999 přehoupl do svého čtvrtého roku působení v Horní Bříze. Už na přelomu roku se začalo s nastudováním nové hry "Na břiše", kterou pro náš spolek napsal Pavel Palán na motivy pohádky Hrátky s čertem.

Hra samotná si opět jako ty předešlé vyžádala mnoho úsilí, nervů a někdy i nezájmu některých z nás, i když se na přehlídce v dubnu setkala v celku s příznivým ohlasem u publika. Některým z nás se však zdál ohlas na hru vzhledem k náročnosti nastudování neadekvátní, a proto byla tato hra stažena z dalšího reprízování.Z mého pohledu je to vzhledem k už zmíněné náročnosti výroby scény i hry samotné škoda.

Přehlídka se zprvu jevila být věcí samozřejmou, ale postupem času se zdálo nemožné přehlídku uskutečnit. Téměř za minutu 12 se podařilo přesvědčit vedení radnice coby majitele Klubu o zachování přehlídky v Horní Bříze, a to na základě převzetí veškeré zodpovědnosti za provoz Klubu i za uspořádání IV. ročníku přehlídky naším spolkem. Průběh celé přehlídky se z mého pohledu jeví jako vcelku úspěšný i přesto, že se začala naplňovat má slova o možném zhoršení stavu věcí nás divadelníků zde v Horní Bříze. Hned po přehlídce byl Klub uzavřen a připravovala se jeho rekonstrukce. To jsme ještě netušili, co to pro naše divadlo přinese - nebo lépe řečeno odnese.

Do letních měsíců se v Klubu nic nedělo, ale byl to známý "klid před bouřkou". V průběhu měsíce srpna a září uhodilo a my jsme byli nuceni opustit naši malou scénu a divadelní zázemí v tzv. malém sále a přestěhovat se do nejistých prostorů v I. patře. Třikrát jsme oficiálně žádali o přiznání nových místností v Klubu pro naší činnost, avšak jak mnozí z Vás vědí, do dnešní doby ještě není tato záležitost vyřešena. Ikdyž stále žiji v naději, že nás přece jen radnice nehodí přes palubu, čeká nás ještě spousta práce, úsilí a sebezapření, abychom mohli i zde v těchto prostorách opět hrát divadlo. To, jak dopadne velké jeviště je i pro mě, rozeného optimistu, zatím velká nejistota. Z celkové rekonstrukce, tak jak probíhá, mám zatím (oproti našemu panu starostovi) smíšené pocity. Uvidíme, co nám "Osadě", ale i třeba folklórnímu souboru "Úsměv", přinese příští rok 2000. Myslím, že to bude rok tzv. zlomový. Buď a nebo.

Byl bych velmi rád, kdyby se tyto všechny problémy dotkly činnosti našeho divadla co nejméně. A přál bych sobě a hlavně Vám, abychom mohli i nadále uspokojovat nejen sebe, ale hlavně naše diváky.

Ještě několik vět o naší další činnosti. V měsíci říjnu byla sehrána repríza "Vraždy sexem" v Záluží a potom jsme se pustili do II. kabaretu "Už zase pátek třináctýho", který byl premiérově uveden na Manětínské oponě koncem listopadu. V roce 1999 rozšířili řady Osady noví členové Pavel Bárta, Lenka Jalůvková a Hana Karlovcová.

Tím končí seriál o historii Osady, který psal první "Osaďácký" principál pro Zpravodaj města Horní Bříza. V nejbližší době se pokusíme zmapovat roky 2000-2001, aby historie Osady byla kompletní.

Comments