Program divadla pro divadelní sezónu 2015/2016

České nebe
kdy: so 10. října 2015, 19:00
spolek: DS Ervínovci (z Bystřice pod Hostýnem)
vstupné: 70 Kč
žánr: cimrmanovská komedie
popis: Dramatický kšaft - neboli poslední hra - z rukou geniálního českého multigénia Járy da Cimrmana. Čechy nejsou utlačované mocným Rakouskem pouze na zemi, nýbrž i v nebi, kde náš stát spravuje Česká nebeská komise v čele s patronem sv. Václavem. To a mnoho jiného - například, jak to vlastně ve skutečnosti bylo s volbou prvního prezidenta Masaříka - se už dozvíte v této Cimrmanově životní derniéře.

Muži za pultem
kdy: so 10. října 2015, 21:00
spolek: DS Ervínovci (z Bystřice pod Hostýnem)
vstupné: 70 Kč
žánr: komedie
popis: Trafika spojená s videopůjčovnou - místo, kde se setkávají lidé různých povah, tužeb a v případě této hry i v rozdílných košatostech svého vulgárního slovníku. Celá hra je komedií o mladých lidech převážně pro mladé lidi. Upozorňujeme však, že vzhledem k občasným extrémnostem ve slovním vyjadřování není tato hra určení pro děti a mladistvé do 15 let a slabší povahy.
poznámkaNevhodné pro děti do 15 let!

Loupežnická pohádka
kdy: ne 15. listopadu 2015, 15:00
spolek: DS Úžas Lité
vstupné: 70 Kč
žánr: pohádka
popisDruhá loupežnická pohádka z Devatera pohádek od Karla Čapka o strašlivém loupežníku Lotrandovi, který udělal chybu, když poslal svého jediného synka, Lotranda ml. na studie. Vzdělaný a útlocitný chlapec nedokázal po otci převzít loupežnickou živnost a bylo jen dobře, že se toho zklamání Lotrando st. nedožil.
Jak to dopadlo neprozradíme. Sledujte pozorně – je to poučné.

A je to v pytli!
kdy: so 19. prosince 2015, 19:00
spolek: DS Osada
vstupné: 70 Kč
žánr: komedie
popisDva světoznámí angličtí komediografové Ray a Michael Cooneyovi (otec a syn), jedni z nejlepších a nejhranějších mistrů svého žánru, poprvé v roce 2003 spojili své síly a napsali komedii, která od té doby s velkým úspěchem baví diváky po celém světě.
Původní název jejich frašky zní: Tom, Dick a Harry. Jsou to jména tří bratrů, kteří žijí v současném Londýně. Vlastní příběh, plný humorných záměn i dramatických zvratů, se odehraje během několika hodin. Začíná jednoho jarního rána, kdy mladí manželé Tom a Linda Kerwoodovi s napětím očekávají pracovnici z Úřadu pro adopci dětí, která má rozhodnout o jejich dalším osudu.
Postupně však musí čelit nečekaným problémům, počínaje pašovanými cigaretami a konče tajuplným pytlem, který je zdrojem četných veselých i téměř hororových zápletek. Přitom většinu komplikací mají na svědomí Dick a Harry se svými "geniálními nápady", jak pomoci Velkému bratru Tomovi . Nový název A je to v pytli! není jednoznačný a pointa je opravdu nečekaná.

Plešatá zpěvačka

kdy: 6. únor 2016
spolek: Divadlo Opatovice
vstupné: 70 Kč
žánr: absurdní drama
popis:Ionesco v Plešaté zpěvačce vkládá svým postavám do úst fráze, které objevil v příručce rumunsko-anglické konverzace. Tyto fráze mají usnadňovat komunikaci mezi lidmi, místo toho ji ale spíše znemožňují. Světová premiéra Plešaté zpěvačky skončila skandálem. Diváci, ani kritici si tenkrát nevšimli, že začíná nová éra moderního divadla, že se zrodil nový žánr – absurdní drama. Diváci čekali plešatou zpěvačku a žádnou neviděli, a tak se cítili okradeni. V kritikách převládal pocit nečekaného překvapení z neobvyklosti a obrana starých divadelních konvencí. I přes to byla hra nakonec přijata a stala se z ní jedna z nejhranějších her současnosti (v Paříži je od r. 1950 uváděna bez přestávky až dodnes). 
Plešatá zpěvačka bývá někdy hrána jako komedie, ovšem sám Ionesco tvrdil, že původní pocit, který ho vedl k napsání hry byl spíše tragický, než komický.

A jak to vidí Opatovičtí:

Plešatá zpěvačka jak ji uvidíte, je hrou o prázdnotě lidského počínání. Naši „angličtí“ hrdinové po celou dobu hledají společnou řeč, ale ztratili klíč. Jejich slova jsou stejně bezvýznamná jako jejich existence. Chybí jim oheň, který by opět prohřál jejich srdce, zažehnul ty nejskrytější pocity, které dělají člověka člověkem, rozpoutal potlačenou vášeň jako při nečekaném setkání osudem odloučených milenců. Klíč naleznou ve chvíli, kdy rozdělí jazyk (jako prostředek komunikace) na jednotlivá slova, slabiky a hlásky. A právě v té chvíli si porozumí...

...a proto: MNOHO ŠTĚSTÍ A MNOHO OHNĚ!


Dívčí válka
kdy: 26. únor 2016
spolek: Divadelní skupina L. S. D. Ledce
vstupné: 70 Kč
žánr: komedie
popisJiráskovy Staré pověsti české zná každý z nás. Ovšem ne všechno, co Jirásek napsal musí být pravda! Tato hra je tím důkazem. Dívčí válka Františka Ringo Čecha je úsměvná parodie na tuto známou pověst. Atraktivnost tohoto představení se skrývá především v lehkosti žánru, nadsázce a využitých tématech.

Děj „Dívčí války“ začíná na veselohru dosti neobvykle a sice pohřbem kněžny Libuše. Kníže Přemysl, kolísající mezi smutkem po ztrátě milované ženy a zároveň radostí nad nově nabytou svobodou, se stává terčem útoků vdavekchtivé a ctižádostivé Vlasty. Která by ráda zastoupila kněžnu Libuši v její pozici a s pomocí intrik proto udělá vše možné. Přemysl však nemá naprosto v úmyslu jejím nástrahám podlehnout a jeho pozornost se obrací jinam a to je jeden z klíčových podnětů pro přípravu války – tedy v tomto případě dívčí – protože také ženy jsou svým určitým způsobem ješitné. Hra tak přináší hluboký a analyzující pohled na příčiny a podstatu Dívčí války z naprosto nového zorného úhlu

Comments