Události 2017

Movember s Osadou - listopadové turné

přidáno: 4. 11. 2019 3:31, autor: Divadlo Osada

https://www.facebook.com/divadloosada/Přispějte letos v Movemberu 
pro všechny táty, bráchy, syny a kamarády 
ve vašem životě.

Společně můžeme změnit zdraví mužů 
v oblasti rakoviny prostaty, rakoviny varlat,
duševního zdraví a prevence sebevražd.

Dejte všem vědět, třeba i tím, 
že se u nás vyfotíte a 
fotku budete sdílet na vašich sociálních sítích 
s hashtagem:
#osadaMovember

1. listopadu - Horní Bříza
Nízkotučný život 
zahájení Movemberu v rámci divadelní sezóny

2. listopadu – Mýto u Rokycan
Chlap na zabití 
štace Osady

9. listopadu - Radnice
Chlap na zabití 
štace Osady

10. listopadu - Dobříč
Chlap na zabití 
štace Osady

16. listopadu Manětín 
Chlap na zabití 
štace Osady

30. listopadu .  Obora
Chlap na zabití 
štace Osady

30. listopadu 
Horní Bříza 
Movember party s Osadou „v Zatáčce“

Petr Oliva

přidáno: 10. 2. 2019 23:32, autor: Divadlo Osada

Před naším včerejším představením hry Chlap na zabití jsme vzpomněli na výborného herce a ještě lepšího dabéra, který v sobotu odešel do hereckého nebe. 

Petr Oliva totiž propůjčil svůj nezaměnitelný hlas francouzskému herci Pierre Richardovi, který často exceloval pod vedením režiséra Francise Vebera – autora naší hry.


Divadelní sezóna 2018 - 2019 v Divadle Horní Bříza v druhé polovině

přidáno: 6. 2. 2019 2:16, autor: Divadlo Osada

Vážení přátelé divadla,
zveme Vás na druhou polovinu divadelní sezóny v Divadle Horní Bříza. Doufáme že představení, které jsme pro vás letos připravili vás osloví a zlákají k návštěvě našeho krásného divadla, které funguje již sedmou sezónou.
Program představení:


10.2.2019
Chlap na zabití - Divadlo Osada - komedie


Nesmělý ztroskotanec Francois Pignon se právě neúspěšně pokusil o sebevraždu. Najde nájemný zabiják Ralph ubytovaný ve vedlejším hotelovém pokoji ty správné zbraně i proti lidské prostotě, naivitě a upřímné bezprostřednosti?


https://www.facebook.com/events/253886565528617


29.3.2019
Nevim - Divadlo Žumbera - komediální dialog na vážné téma


Hra vypráví o generaci současných třicátníků. Jsou Nezávislí,  Individualní a Svobodní... Ale není to ve skutečnosti Nedospělost a Nepřipravenost...?
Kristýna a Anička: Dvě třicátnice různých generací. Kristýna je v kómatu, Anička je zbouchnutá. Jedna bez druhé svou životní situaci nepochopí, nevyřeší, nepřežije. Komediální dialog na vážné téma.


https://www.facebook.com/events/296323704407687/28.4.2019
U nás v lese - Divadla Meluzína - pohádka


znáte pohádku o perníkové chaloupce? Jak Jeníček s Mařenkou zabloudí v lese, najdou chaloupku z perníku a chytí je ježibaba, co si je chce upéct v peci. Jenže děti strčí do pece ježibabu a utečou! Ale, co se pak stane s ježibabou? Jak se dostane z pece ven? Poučí se někdy? A co to je vlastně za les, kam ty děti zabloudily? Žijí tam ještě jiná pohádková stvoření? Žijí. Alespoň v naší pohádce určitě. A mají i docela nepohádkové starosti. Jaké? No, možná na všechny tyhle otázky najdeme odpověď v naší nové pohádce. Tak se s námi pojďte podívat, jak to chodí U NÁS V LESE!


https://www.facebook.com/events/1398475880303208/18.5.2019
Audit ovčí stolice - Divadlo Jezírko - absurdní komedie


Režie: David Adámek

Statkář „Beran“ Erik přichází z horského venkova, kde je kurva zima, do parlamentu, aby se pokusil zvrátit schválení nesmyslného zákona o hygieně zvířat. Poslanci, kteří se bojí o své židle, se rozhodnou prozkoumat odlehlou divočinu u Erika doma. Ta je plná cool kydání hnoje, sportovního stříhání ovčí vlny, opuchlých prstů od dojení a romantiky. Přežijí poslanci? Co na to mniši v Trapistickém pivovaru? Kdo má charizma záchodové štětky a kdo IQ bublajícího bahna? To vše a mnoho dalšího v absurdní komedii.


https://www.facebook.com/events/1398475880303208/

Kníratá premiéra

přidáno: 15. 11. 2018 3:44, autor: Divadlo Osada

https://www.facebook.com/events/316280375838620/

Milí divadelní příznivci, chtěli bychom Vás informovat o některých detailech naší nedělní premiéry hry Chlap na zabití. Toto představení bude netradiční už tím, že se jedná o premiéru, my jsme se však navíc rozhodli, že využijeme této příležitosti i k další dobré věci.

Jak asi mnozí víte, divadelní spolek Osada dlouhodobě podporuje charitativní a osvětovou činnost v podpoře boje proti rakovině prostaty, známou jako Movember. Každý listopad si ti odvážnější a krásnější z nás nechávají růst tolik oblíbený knírek, v průběhu měsíce zveřejňujeme různé osvětové materiály týkající se tohoto onemocnění a také vybíráme a vyzýváme k poskytnutí finančních prostředků, které zasíláme na konto příslušné mezinárodní nadace. Závěr tohoto snažení již tradičně probíhá v dobré kníraté náladě s vlastním hudebním doprovodem na konci měsíce v restauraci Český lev (Zákruta) v Horní Bříze (kam vás samozřejmě na 30. listopadu srdečně zveme), kde má každý možnost přispět do Movemberové kasičky.

Letošní rok bude v tomto ohledu ještě lepší. Rozhodli jsme se, že využijeme listopadového termínu naší premiéry a spojíme tak říkajíc příjemné s užitečným. Veškerý výtěžek z prodeje programů k představení bude zahrnut do naší Movemberové kasičky a po skončení měsíce bude spolu s ostatními vybranými penězi zaslán nadaci (z tohoto důvodu bude program nabízen za symbolických 30 Kč). Aby to ale také byla trochu zábava a aby charitativní podpora byla vyjádřena i pomocí toho nejviditelnějšího symbolu Movemberu – kníru, každý kdo bude při koupi vstupenky pod nosem „ozdoben“ knírem, má od nás program zdarma (v době MeToo a zdravého feminismu nelze pochopitelně znevýhodňovat žádnou skupinu diváků, tedy ani ty, kterým z rozličných důvodů knír neroste, např. ženy apod., počítá se tedy i knír umělý nebo namalovaný - výtvarné pomůcky budou na místě k dispozici J). Získání programu zdarma samozřejmě neznemožňuje poskytnutí jiného příspěvku do kasičky, která bude u pokladny k dispozici.

Přátelé, užijme si společně premiéru, přejeme příjemnou zábavu a děkujeme za vaše příspěvky na dobrou věc.    

Premiéra komedie DS Osada již v neděli

přidáno: 11. 11. 2018 9:44, autor: Divadlo Osada

Vážení přátelé divadla,
zveme Vás na premiéru komedie Chlap na zabití Francise Vebera, kterou zahraje domácí soubor DS Osada v neděli 18. 11. v 17:00 v KD Klub. Vstupenky na toto představení se nerezervují.

Anotace: Nesmělý ztroskotanec Francois Pignon se právě neúspěšně pokusil o sebevraždu. Najde nájemný zabiják Ralph ubytovaný ve vedlejším hotelovém pokoji ty správné zbraně i proti lidské prostotě, naivitě a upřímné bezprostřednosti?


Komedie A je to v pytli! se blíží k derniéře

přidáno: 22. 5. 2017 4:44, autor: Divadlo Osada   [ aktualizováno 22. 5. 2017 4:45 ]

Po několika měsíční pauze jsme opět oprášili komedii A je to v pytli! Zúčastnili jsme se s ní nesoutěžní regionální přehlídky ochotnických divadelních spolků Divadelní máj, kterou pořádá městské kulturní zařízení v Horšovském Týně.

I přes pouze jedinou zkoušku po tak dlouhé době nenastal během představení žádný závažnější zádrhel, žádné části kostýmů ani žádná rekvizita nechyběla a herci hráli opravdu s chutí. Po delší době jsme si zahráli na tak pěkném a velkém jevišti, jaké v Horšovském Týně mají a k dobrému výkonu přispěla i velice dobrá divácká účast a časté bezprostřední reakce publika.

Kdo ještě tuto bláznivou komedii neviděl nebo by si chtěl návštěvu zopakovat, má už pouze dvě možnosti. Posledním výjezdovým představením této hry bude v pátek 2. června obec Čistá na Kralovicku a derniéru si užijeme hned následující den, v sobotu 3. června na domácí scéně v Horní Bříze (doporučujeme rezervaci).

Zamyšlení po přehlídce

přidáno: 16. 5. 2017 23:01, autor: Divadlo Osada   [ aktualizováno 16. 5. 2017 23:02 ]

Osaďáček se se svou prvotinou, Měsíční pohádkou, zúčastnil soutěžní oblastní přehlídky činoherních ochotnických divadelních souborů hrajících pro děti. A byla to velice zajímavá zkušenost.


Bylo to pro nás v pořadí šesté představení. Od toho posledního uplynul více jak měsíc, proto jsme přehlídkový den zahájili ranní zkouškou. Spravedlivě si musíme přiznat, že dětské, ale i dospělácké, výkony nebyly po osmé ranní nijak oslnivé, a takto jsme s drobnými obavami odjížděli do místa soutěžního klání, do Radnic.

Po přípravě scény a vyřešení technických problémů se ozval třetí gong a šlo se na to. S hrdostí musím konstatovat, že se všichni vypjali k až heroickému výkonu a jak děti, tak dospělí podali při představení nadprůměrný výkon. Opravdu jsme sami ze sebe měli velkou radost, reakce diváků byly bezprostřední a kladné a i děti (herci) byly po ranní „depce“ jako vyměněné a všechny jejich oči rozzářené. Tak jsme se začali těšit na odpolední hodnocení odborné poroty zejména pro to, aby naši dětští herečtí kolegové dostali nějaký nový kladný impuls a motivaci do další práce a aby měli radost z odvedené práce, které věnovali opravdu spoustu času, který mohli jinak bezstarostně využít jako jiné děti sledováním tabletů a mobilních telefonů.

Bohužel této podpory se ze strany odborné poroty téměř nedostalo. Naprosto chápu technické připomínky odborníků, které jsme my dospělí ochotničtí herci nedokázali vštípit dětem, chápu i některé připomínky týkající se scény apod. Už ale méně chápu zásadní připomínku týkající se třeba výběru hry a jejího uchopení. Mám dojem, že, ovlivněni následujícím soutěžním představením souboru Na poslední chvíli Ostrov (mimochodem velice dobré představení, které však dle mého názoru na přehlídku souborů hrajících pro děti nepatřilo a budoucí vítěz přehlídky), porota při vší úctě nedokázala rozlišit, jednak kdo hrál, a také pro koho hrál. Vždyť přece Měsíční pohádku hrají především děti a je určena opravdu dětskému publiku. Nejsem si jistý, že šesti, osmiletý divák vyžaduje přesně vyvíjející se charaktery postav, nebo že bude nespokojený, že ho příběhem provází pestrobarevný motýlí muž v cylindru jezdící na jednokole, nebo snad bude nazlobený, že měsíc nemluví jako člověk, ale hlasem „z vesmíru“ a navíc to překvapení, že během padesáti minut uslyší dvanáct chytlavých písniček, které, pravda, nejsou vcelku o ničem, ale mají jednoduchý text a zpěvnou melodii. Podle mého laického názoru je právě úkolem takové pohádky pro mladší podpořit dětskou fantazii, zaujmout je svou rozmanitostí, a také tím, že se jasně identifikuje dobro a zlo. Proč velká odporná strašidla dokážou malí skřítkové zcela nelogicky přemoci a zahnat? No právě proto, že alespoň v pohádkách vítězí dobro nad zlem – i když to mnohdy nemá logické opodstatnění. Je to přeci poslání do budoucích životů dětí, že být dobrý a poctivý je správné. Nechci se zde vůbec zastávat autora hry, nechci v žádném případě ani omlouvat naše nedostatky. Přes všechny jistě dobře míněné rady, které si opravdu zkusíme vzít k srdci, mi v hodnocení porotců však chyběl prvek motivace. Proč po dobře míněné kritice směrované dospělým nepřišla podpora dětí a ujištění, že to co dělají je správné, a že jejich volnočasová aktivita je mimořádná třeba v porovnání s jejich spolužáky? To opravdu nebylo co pochválit? Ona ta pochvala od nás, rodičů, totiž není taková…

Závěrem chci poděkovat porotě, za cenu našemu souboru za dobrou práci s dětmi. My, dospělí, za cenu za práci s dětmi, děkujeme. Škoda jen, že děti vyšly na prázdno…

Pohádkové zákulisí

přidáno: 23. 3. 2017 9:37, autor: Divadlo Osada   [ aktualizováno 23. 3. 2017 9:53 ]

Naše pohádkové putování pokračuje i na jaře. Minulý týden jsme s Měsíční pohádkou zavítali do Hromnice, příští týden se chystáme do sousední České Břízy a v průběhu května se zúčastníme Oblastní přehlídky činoherního divadla pro děti nazvané Radnický dráček.

Po loňském období, kdy jsme pohádku s dětmi docela intenzivně zkoušeli, si teď užíváme větší „volnosti“ během zájezdních představení. Slovo „volnost“ je uvedeno v uvozovkách záměrně. Volnost má totiž pouze část celého ansámblu – ta dětská - a dospělí musejí jednak nakládat a vykládat kulisy a rekvizity, stavět scénu, instalovat světelnou a zvukovou techniku, tak zároveň alespoň po očku dohlížet, co během toho děti dělají. Mimo ten běžný dohled nad tím, zda zrovna neskáčou po hlavě z jeviště nebo zda neobjevily nějakou tajnou chodbu do útrob kulturního domu, je nutné překontrolovat, zda mají připravené kostýmy, zda jsou všechny jejich rekvizity na svých místech nebo zda jsou děti před představením najedené a vyčůrané. Sami pak na poslední chvíle v panice dohledáváme vlastní kostýmy a scénáře, zjišťujeme, co jsme vlastně ani nestihli vyzkoušet a záchod, ten holt necháme až po představení. Prostě si to všichni dospělí náramně užívají. Ale přes to všechno jsme stejně nakonec všichni rádi, že se právě naše děti věnují tak bohulibé činnosti jako je divadlo, a že spolu s námi dospělými přivážejí radost jiným dětem.

Tohle všechno, co bylo výše popsáno - a je toho ještě mnohem víc, nejde zvládnout bez kvalitního zázemí. Dospělí, kteří se na představení podílejí, nejsou jenom herci, kteří v pohádce vystupují. O to, aby všechno klapalo, se starají další, kteří nakonec nejsou ani vidět a jimž patří stejně velký dík. Jedná se o již protřelé divadelníky Moniku Širokou (nápověda), Vladislava Valma a Michala Trejbala (technici). Máme zde ale ještě jednu novou dobrou duši. Je to manželka jednoho ze strašidel a maminka dvou skřítků Jana Nágrová. Ta se začala objevovat na zkouškách nejprve jako host (nejspíš z důvodu, že jí bylo samotné doma smutno, když celá rodina odjela zkoušet), posléze začala jen tak mimoděk pomáhat nejmenšímu skřítkovi a pak na ní zbyly i další činnosti včetně oblíbeného líčení strašidel. Dneska si už představení bez Jany nedokážeme ani představit. Máme jí moc rádi pro její přátelskou povahu, ale přeci jenom ty její buchty a moučníky, to je sen všech dětí. My dospělí také oceňujeme její přátelskou povahu a navíc jsme rádi, že pracuje v jedné nejmenované plzeňské společnosti. Doufáme, že s příchodem Japonců se kvalita nezmění…   

1-8 of 8