Israël

Iisrael. 2012 aasta oktoobri lõpp ja movembri algus.
                                      ***
Израиль. Конец октября - начало ноября 2012 г.


   Мой удивительно интересный рейс в Израиль, где я буквально на каждом шагу узнавал что-то новое. Я должен признаться, что две недели, проведенные в Израиле, кардинальным образом изменили мое отношение к этой стране. Я понял, что большинство из того, что я знал об Израиле до этой поездки, было неполным, или откровенно неверным. Я понял, что мы, европейцы, еще до сих пор, и наполовину бессознательно, строим свое мнение о евреях и их стране на основе старого и совсем не доброго антисемитизма и юдофобии. Мы сами не осознаем этого, потому что эти "прекрасные" качества исторически и подсознательно запрограммированы в нашей психике. Это не дает нам никакого шанса осмыслить, что же в действительности происходит на этой земле. Такой маленькой, ведь она вдвое меньше нашей маленькой Эстонии - и такой, тем не менее, значимой, почему-то, для всего мира. Так или иначе, я безусловно принял сторону евреев в их бесконечном конфликте с арабским миром, так как евреи НЕ начинали его, и действуют в нем исключительно из соображений самообороны. Я желаю им удачи и достижения долгожданного мира.
   Я бы ни за что не переехал по своей воле жить в Израиль. Там все слишком отличается от того, к чему я привык, живя в европейской Эстонии. Но тем не менее, я хочу снова и снова приехать туда. Увидеть то, что не успел увидеть. Снова оказаться в той чужой, но неповторимой атмосфере этого крохотного, но такого большого куска планеты Земля.
   А каждому, кто забредет на мою страничку, искренне советую заменить планируемый тобой рейс на Канары или в Париж - на рейс в Израиль. Это - действительно особенная земля. И ты нигде в другом месте не узнаешь столько нового в расчете на посещенный квадратный сантиметр. Не говоря о том, что ты увидишь места, одни из красивейших в мире...
    Послушай  Адон Олам, а так же прочти мою текстовую заметку.

***
Minu ootamatult huvitav reis Iisraelisse, kus  ma sain igal sammul teada midagi uut. Ma pean tunnistama, et kaks Iisraelis veetud nädalat muutsid kardinaalselt mu arvamust selle maa kohta. Ma sain aru, et enamik seda, mida ma teadsin  Iisraelist enne reisi, oli kindlasti kas poolik või otseselt vale. Ma sain aru, et meie, eurooplaste arvamused juutidest ja nende riigist, baseeruvad siiamaani vanal ja sugugi mitte heal antisemitislmil ja judofoobial. Me ei anna sellest endalegi aru, kuna see on ajalooliselt, ja alateadlikult sisseprogrammeeritud meie psõhhikasse. Seetõttu me ei mõista, mis tegelikult toimub sellel maal. Sellel nii väikesel maal, mis on kaks korda väikesem, kui meie Eesti, ja mille tähendus maailmale on millegipärast tohutult suur. Igatahes, ma võtsin tingimatult juutide poolt nende lõpmatus konfliktis araabia maailmaga, kuna juudid pole seda konflikti alustanud, ja kõik nende sõjaline tegevus on tingitud ainult omakaitse seisukohalt. Ma soovin neile jõudu ja igatsetud rahu, mille saavutamiseks teevad nad lõpmatuid kompromisse, mis aga viivad, kahjuks, tihtipeale ja saatuslikult konflikti ägenemisele. Seetõttu, et Iisrael on tõesti ümbritsetud vaenlastega, kes ihaldavad mitte ainult nende maad, vaid ka kõikide juutide füüsilist surma. Holokaust pole lõppenud. Ta elab edasi, nüüd araablaste hingedes, ja ta on valmis hüppele nagu varitsev kiskja.
    Ei millegi eest ei koliks ma elama Iisraelisse. Kõik erineb seal sellest, millega olen ma harjunud oma elus meie eurooplikus Eestis. Aga siiski tahan ma jälle ja jälle minna sinna. Et näha seda, mida ma ei jõudnud näha. Et sattuda jälle sellesse võõrasse, aga ka kordumatusse atmosfääri. Sellel väikesel, aga samas nii suurel meie planeedi osal.
   Ja igaühele kes trehvab minu leheküljele, soovitan kindlasti - sinu planeeritava Kanaari saarte või Pariisi reisi asemel - võtta ette Iisraeli reisi. See maa on tõesti eriline. Ja rohkem informatsiooni külastatud ruutsentimeetri kohta ei saa sa mitte kuskil mujal. Rääkimata sellest, et sa saad näha maailma ilusamaid kohti...Ristark Vromna