Niemcy czy Słowacja?

Słowacja / Socialna Poistovna

Utrzymywanie ubezpieczenia na Słowacji jest opcją korzystną. Raz że jest tanio, a dwa to bardzo rzadko napotykamy na problemy z ubezpieczeniem. Trzeba tylko pilnować terminów i nie spóźniąć sie z płatnościami do Poistovnej. ZUS nie może podważyć Twojego ubezpieczenia. Sąd Najwyższy już wielokrotnie orzekał w sprawie Słowacji. Jak długo ubezpieczenie jest ważne tak długo osoba jest zabezpieczona przed ZUS. ZUS ani razu nie był w stanie zakwestionować etatów, nawet wtedy gdy umowa o pracę jest na kilkanaście euro pensji. Poistovna reaguje na wszystkie wnioski ZUS dotyczące ubezpieczeń i wydaje odpowiednie poświadczenia. Wiele osób szybko odkryło zalety zdalnej obsługi i łatwej korespondencji z Socialna Poistovna. Własciciele małych firm czują się tu najlepiej. Na Słowacji mieszka i pracuje ok. 40 tys. Polaków,

Eurozus Słowacja

  • Rejestracja: 85 EUR (350 zł) - jednorazowo
  • Składki 85 EUR / mies (350 zł)
  • oddelegowanie z Niemiec na Słowację*
Kontrakt na czas określony (min. 2 lata) lub nieokreślony z możliwością rezygnacji / wypowiedzenia 1 miesiąc. W Polsce nie trzeba już płacić ZUS i innych składek ubezpieczeniowych. Nadal prowadzisz firmę i rozliczasz się tylko z urzędem skarbowym na tych samych zasadach jak dotychczas.

* - zatrudnienie w Niemczech ale wykonywanie pracy na terenie Słowacji.
Niemcy / Rentenversicherung

Od 2011 roku przestały obowiązywać pozwolenia na pracę. Wielu Polaków posiadało już w Niemczech własne firmy. Niemiecki system umożliwia zatrudnianie osób bez potrzeby pojawiania się w urzędach i kasach chorych. Aktualnie bez problemu można zatrudnić się w Niemczech. Wielu ludziom udało się w ten sposób przejść do niemieckiego ubezpieczenia na niskich składkach. W Niemczech są setki niezależnych kas chorych. Nie istnieje zagrożenie, że na bezpośrednie zapytanie z ZUS niemiecka instytucja łącznikowa nie potwierdzi ubezpieczenia. Ogólnie jest wiele zalet systemu niemieckiego, np. wysokie emerytury, wysokie świadczenia socjalne, dodatki na dzieci w Polsce. Jednak wnioski należy składać osobiście w urzędzie i trzeba być gotowym jechać tam na wezwanie. W Niemczech przebywa i pracuje około 2,1 mln Polaków.

Eurozus Niemcy

  • Rejestracja: 85 EUR (350 zł) - jednorazowo
  • Składki 85 EUR / mies (350 zł)
  • lub 69 EUR / mies (285 zł) - bez składki emerytalnej*
Kontrakt na czas określony (min. 2 lata) lub nieokreślony z możliwością rezygnacji / wypowiedzenia 1 miesiąc. W Polsce nie trzeba już płacić ZUS i innych składek ubezpieczeniowych. Prowadzisz firmę i rozliczasz się z urzędem skarbowym na tych samych zasadach jak dotychczas.

 * - możliwość wypisania się z ubezpieczenia emerytalnego w Niemczech.