2009.05.18-2009.05.22

Mesleki Ve Teknik Eğitim Materyalleri Hazırlama Semineri
Aziziye / ERZURUM


İnşaat Teknolojisi Alanı Müfredat Programı Revize Çalışması - 3, ERZURUM

Onaylar:

http://hedb.meb.gov.tr/faaliyet/faaliyet_more.asp?search_fd0=2009899

http://hedb.meb.gov.tr/faaliyet/liste/2009899.htm

http://hedb.meb.gov.tr/faaliyet/liste/2009899p.htm

 

Çalışmalardan Görüntüler:

 

 

************************************************************************************************

2. Defa alan yönünden incelenen modüller:

1. AHŞAP BİRLEŞİM ÇİZİM VE TARAMA
2. BİLGİSAYARLA BODRUM KAT PLANI ÇİZİMİ
3. BİLGİSAYARLA ÇATI ÇİZİMLERİ
4. BİLGİSAYARLA ÇELİK KOSTRÜKSİYON ÇİZİM 1
5. BİLGİSAYARLA ÇELİK KOSTRÜKSİYON ÇİZİM 2
6. BİLGİSAYARLA KAPI VE PENCERE ÇİZİMİ
7. BİLGİSAYARLA MERDİVEN VE ASANSÖR PERDE DUVAR DETAY ÇİZİMİ
8. BİLGİSAYARLA NORMAL KAT PLANI ÇİZİMİ
9. ÇELİK PROJE TASARIMINA HAZIRLIK
10. DELME NOKTALARI
11. DENİZLİK, PARAPET, HARPUŞTA VE SÖVE MONTAJI
12. DOĞRU VE DÜZLEMLERDE PARALELLİK
13. DOĞRUVE DÜZLEMLERDE DİKLİK
14. DÖNDÜRME METODU İLE ÇİZİM
15. DÖŞEME DONATI PLANI ÇİZİMİ 1
16. DUVAR DETAYI
17. DUVARA DOGAL VE YAPAY TAŞ KAPLAMA
18. DUVARA SERAMİK KARO (FAYANS) KAPLAMA
19. FARKLI YÜZEYLERE SERAMİK KARO KAPLAMA 2
20. FARKLI YÜZEYLERE SERAMİK KARO KAPLAMA 3
21. HAZIR BETON ÜRETİMİ
22. KAPLAMA MALZEMELERİNDE OLUŞAN HASARLAR VE ONARIMLARI
23. KAPLAMA MALZEMESİ HAZIRLAMA
24. KAPLAMA YÜZEYİNİ HAZIRLAMA 2
25. KAPLAMACILIKTA BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM 1
26. KAPLAMACILIKTA BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM 2
27. KARO KAPLAMA VE YÜZEY İŞLEMLERİ
28. MAKET ÇEVRE DÜZENLEMESİ
29. MEKAN TEFRİŞLERİ 1
30. MEKAN TEFRİŞLERİ 2
31. MERDİVEN ÇİZİMLERİ
32. MERDİVEN VE ASANSÖR PERDE DUVAR DETAY ÇİZİMİ
33. ÖLÇÜLENDİRME
34. PARKETAŞI-BORDÜR KAPLAMA DETAY ÇİZİMİ
35. PARKETAŞI-BORDÜR KAPLAMA HESAPLARI
36. PLANI ÇİNİLEME
37. PROJE ANTEDİ ÇİZME
38. PROJEYİ DONATMA
39. PVC KAPLAMALAR
40. RESTİTÜSYON PROJELERİ
41. RESTORASYON PROJELERİ
42. RÖLEVE BİNA PROJE ÇİZİMİ
43. RÖLÖVE ÖLÇÜSÜ ALMA
44. STATİK PROJE ÇİZİME HAZIRLIK
45. TEMEL PLANI ÇİZİMİ 2
46. UZAY KAFES SİSTEM DETAY ÇİZİMİ
47. YERLEŞİM RÖLEVE ÖLÇÜSÜ ALMA
48. YEŞİL ALAN VE BİNA DIŞI KAPLAMA
49. ZEMİN KAT PLANI ÇİZME
50. ZEMİNE SERAMİK KARO (FAYANS) KAPLAMA

Problemli Modüller:

1. KAGİR ESER ONARIM VE KORUMA
2. PVC PANJUR
3. RÖLÖVE YERLEŞİM PROJE ÇİZİMİ

4. SAHA EMNİYET TEDBİRLERİ

************************************************************************************************

TÜRKİYE İNŞAAT SANAYİCİLERİ İŞVEREN SENDİKASI (İNTES)
 İNŞAAT SEKTÖRÜ MESLEK STANDARDI GÖRÜŞ ÖNERİSİ TALEBİ

 

İNTES tarafından İnşaat sektörü içerisinde hazırlanan;
1-Beton Pompa Operatörü,
2- Beton Santral Operatörü,
3-Tünel Kalıp Ustası,
4- İş Sağlığı ve Güvenliği Elemanı, mesleklerine ait meslek standartları inşaat sektörü içerisinde yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’ nın MEGEP ( Mesleki Eğitim ve Öğretim Sistemin Güçlendirilmesi Projesi) ile geliştirilen ve Mesleki ve Teknik Öğretim Okul/Kurumlarında uygulanmakta olan öğretim programları incelendiğinde mesleklerin içerik ve şekil bakımından olumlu düzeyde hazırlandığı gözlemlenmiştir.
Komisyonumuz meslek standartlarını teknik açıdan, içerik ve şekil bakımından mesleklere ait hazırlanmış taslakları incelemiş olumlu düşüncelerimiz ağırlık kazanmıştır.

 

************************************************************************************************

 

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

ERKEK TEKNİK ÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ALANI

PROGRAM GÜNCELLEME ÖNERİLEN ÇALIŞMA RAPORUDUR

 

Eğitim sistemimizin niteliğini artırmak, karşılaşılan problemleri çözmek ve seviyesini AB standartlarına yükseltebilmek için, Hükümetimiz ile Avrupa Birliği arasında imzalanarak yürürlüğe konulan Türkiye’de Meslekî Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) kapsamında; Bakanlığımız, sosyal ortaklar ve yüksek öğretim kurumları uzmanlarının katkı ve katılımları ile Alan ve Dallarda yeterliğe dayalı Modüler yapıda öğretim programlarının hazırlandığı, 2005–2006 eğitim-öğretim yılından itibaren ortaöğretim süresinin 4 yıla çıkarıldığı, hazırlanan öğretim programlarının örgün ve yaygın meslekî eğitim kurumlarında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 14/07/2007 tarih ve 152 sayılı Kararı ile kademeli olarak uygulamaya konulduğu bilinmektedir.

 

Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığının 11/05/2009 - 15/05/2009 ve 18/05/2009 - 22/05/2009 tarihleri Arasında Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde İnşaat Teknolojisi Alanı Uzmanları tarafından, Meslekî Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) kapsamında geliştirilmiş olan İnşaat Teknolojisi Alanı’na ait Yeterlik Tabloları, Modül Bilgi Sayfaları ve Modül Analizleri, okul/kurumlardan gelen güncelleme önerileri, sektörlerden gelen talepler doğrultusunda yapılan çalışmaların, alan komisyonunun çalışmaları aşağıda sıralanmıştır.

 

1- Çelik Yapı Teknik Ressamlığı Dalı ders ve modül bilgi sayfalarında öğretim yöntem ve teknikleri başlığı ve ölçme değerlendirme başlıkları aktarılmıştır. İşlem analiz formlarına değişiklik yapılan işlem isimleri, yeterlik isimleri, işlemin standardı üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. İşlem analiz ve modül bilgi sayfaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

2- İç Mekan Teknik Ressamlığı Dalı ders ve modül bilgi sayfalarında öğretim yöntem ve teknikleri başlığı ve ölçme değerlendirme başlıkları aktarılmıştır. İşlem analiz formlarına değişiklik yapılan işlem isimleri, yeterlik isimleri, işlemin standardı üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. İşlem analiz ve modül bilgi sayfaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

3- Mimari Yapı Teknik Ressamlığı Dalı ders ve modül bilgi sayfalarında öğretim yöntem ve teknikleri başlığı ve ölçme değerlendirme başlıkları aktarılmıştır. İşlem analiz formlarına değişiklik yapılan işlem isimleri, yeterlik isimleri, işlemin standardı üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan çalışmalar ile ilgili EPİT Mimarlık firmasından görüş alınmıştır. İşlem analiz ve modül bilgi sayfaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

4- Statik Yapı Teknik Ressamlığı Dalı ders ve modül bilgi sayfalarında öğretim yöntem ve teknikleri başlığı ve ölçme değerlendirme başlıkları aktarılmıştır. İşlem analiz formlarına değişiklik yapılan işlem isimleri, yeterlik isimleri, işlemin standardı üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. İşlem analiz ve modül bilgi sayfaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

5- Yapı Zemin ve Beton laboratuarcılığı dalı ders ve modül bilgi sayfalarında öğretim yöntem ve teknikleri başlığı ve ölçme değerlendirme başlıkları aktarılmıştır. İşlem analiz formlarına değişiklik yapılan işlem isimleri, yeterlik isimleri, işlemin standardı üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. Türkiye Hazır Beton Birliği ile çalışma yapılmış ve görüşler yansıtılmıştır. İşlem analiz ve modül bilgi sayfaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

6- Restorasyon dalının yeterlikleri açısından sektör olarak ülkemizde ders ve modül bilgi sayfalarında öğretim yöntem ve teknikleri başlığı ve ölçme değerlendirme başlıkları aktarılmıştır. İşlem analiz formlarına değişiklik yapılan işlem isimleri, yeterlik isimleri, işlemin standardı üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. İşlem analiz ve modül bilgi sayfaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

7- Çatı Sistemleri İmalat ve Montaj dalının yeterlikleri açısından İşlem analiz formlarına değişiklik yapılan işlem isimleri, yeterlik ve iş isimleri üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. ÇATIDER ile görüşmeler yapılmış ve alınan görüşler yansıtılmıştır. İşlem analiz ve modül bilgi sayfaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

8- Yapı Yalıtımcılığı dalının yeterlikleri açısından sektör olarak ülkemizde ders ve modül bilgi sayfalarında öğretim yöntem ve teknikleri başlığı ve ölçme değerlendirme başlıkları aktarılmıştır. İşlem analiz formlarına değişiklik yapılan işlem isimleri, yeterlik isimleri, işlemin standardı üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. İşlem analiz ve modül bilgi sayfaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

9- Yapı Yüzey Kaplamacılığı dalının yeterlikleri açısından İşlem analiz formlarına değişiklik yapılan işlem isimleri, yeterlik ve iş isimleri üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. İbrahim BODUR Kale Eğitim ve Sağlık Vakfı ile görüşmeler yapılmış ve görüşmeler ile ilgili görüşler yansıtılmıştır. İşlem analiz ve modül bilgi sayfaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

10- Yapı Dekorasyonculuğu dalının yeterlikleri açısından İşlem analiz formlarına değişiklik yapılan işlem isimleri, yeterlik ve iş isimleri üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. İbrahim BODUR Seramik Eğitim-Sağlık Vakfı ile görüşmeler yapılmış ve alınan görüşler yansıtılmıştır. İşlem analiz ve modül bilgi sayfaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

11- Cephe Sistemleri İmalat ve Montaj dalının yeterlikleri açısından İşlem analiz formlarına değişiklik yapılan işlem isimleri, yeterlik ve iş isimleri üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. HAZ METAL firması ve İbrahim BODUR Seramik Eğitim-Sağlık Vakfı ile görüşmeler yapılmış ve alınan görüşler yansıtılmıştır. İşlem analiz ve modül bilgi sayfaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

12- Betonarme Taşıyıcı Sistem İmalat ve Montaj yeterlikleri açısından sektör olarak ülkemizde ders ve modül bilgi sayfalarında öğretim yöntem ve teknikleri başlığı ve ölçme değerlendirme başlıkları aktarılmıştır. İşlem analiz formlarına değişiklik yapılan işlem isimleri, yeterlik isimleri, işlemin standardı üzerinde düzenlemeler yapılmıştır. İşlem analiz ve modül bilgi sayfaları ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

13- Dallar içerisinde yeterliklerin tamamı komisyon tarafından incelenmiş ve değişiklik önerileri ekte sunulmuştur.

                                                                                                                                             22/05/2009

 

 

 

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ALANI-Alan/Dal İsimleri Değişiklik Çizelgesi

 

Alan Adı

Dal Adı

Önerilen Alan Adı

Önerilen Dal Adı

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ

Betonarme Demir Kalıp ve Çatıcılık

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ

Betonarme Taşıyıcı Sistem İmalat ve Montaj

Çatı Sistemleri İmalat ve Montaj

Yapı Yalıtımcılığı

Yapı Yalıtımı

Yapı Duvarcılığı

Dalın yeterlikler bakımından 3. seviye olduğu komisyon tarafından ve sektör tarafından belirtilen görüşler doğrultusunda kapatılarak yeterlikleri uygun dalların içerisine ilave edilmiştir.

Yapı Yüzey Kaplamacılığı

Yapı Yüzey Kaplama

Ahşap Doğrama ve Kaplamacılığı

Dala ait Ahşap Doğramacılık yeterlikleri Ahşap Teknolojisi Alanı içerisinde olduğundan yeterliklerin iptal edilmesi, Ahşap Kaplamacılık ile ilgili yeterliklerin Yapı Dekorasyonculuğu içerisine ilave edilerek dal kapatılmıştır.

Yapı Dekorasyonculuğu

Yapı Dekorasyon

Restorasyon

Restorasyon

Mimari Yapı Teknik Ressamlığı

Mimari Yapı Teknik Ressamlığı

İç Mekân Teknik Ressamlığı

İç Mekân Teknik Ressamlığı

Çelik Yapı Teknik Ressamlığı

Çelik Yapı Teknik Ressamlığı

Statik Yapı Teknik Ressamlığı

Statik Yapı Teknik Ressamlığı

Yapı Zemin ve Beton Laboratuvarcılığı

Yapı Zemin ve Beton Laboratuvarı

PVC Doğrama İmalat ve Montajcılığı

Cephe Sistemleri İmalat ve Montaj

 

************************************************************************************************

İNŞAAT TEKNOLOJİSİ ALANI

18–22 MAYIS 2009 ERZURUM HİZMET İÇİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ

MODÜL İNCELEME SEMİNERİ DEĞERLENDİRME RAPORUDUR.

 

18–22 Mayıs 2009 tarihinde Erzurum İlinde bulunan Hizmet İçi eğitim Enstitüsünde yapılan modül inceleme seminerine incelenmek üzere getirilen İnşaat Teknolojisi alanına ait modüllerin inceleme sonuçları Ek- 1’ de belirtilmiştir.

EK- 1

 

SIRA NO

MODÜL ADI

ONAY-LANAN

İADE EDİLEN

İPTAL EDİLEN

1.       

ÇELİK YAPI GÖRÜNÜŞ ÇİZİMLERİ 2

X

 

 

2.       

DOĞRU VE DÜZLEMLERDE AÇILAR

X

 

 

3.       

KAGİR YÜZEY TEMİZLEME

X

 

 

4.       

MERMER SEÇİMİ VE UYGULAMASI

 

X

 

5.       

SERAMİK KARO UYGULAMA HATLARININ ÇİZİMİ

 

X

 

6.       

HATIL VE KEMERLİ DUVAR

X

 

 

7.       

ÇELİK PARÇA HAZIRLIK VE NAKLİYE 1

X

 

 

8.       

BİLGİSAYARLA GİYDİRME CEPHE

 

X

 

9.       

ÇELİK KAFES KİRİŞLİ ÇATI ÇİZİM

 

X

 

10.   

UZAY KAFES SİSTEMLERİ ÇİZİM

 

X

 

11.   

TEMEL PLANI ÇİZİMİ 1

X

 

 

 

************************************************************************************************

 

Ayrıntılı Faaliyet Bilgileri
Faaliyet Kodu 2009899
Faaliyet Ad Mesleki Ve Teknik Eğitim Materyalleri Hazırlama Semineri
Ba Tarihi 18-05-2009
Faaliyet Yeri Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü
Ili ERZURUM
Bi Tarihi 22-05-2009
Tur Seminer
Tipi Merkezi
Durum Geçerli
Ilgili Birim Kurslar_3 Şubesi
Ilgili Mustafa_YAKUTCAN
Liste Katılımcı Listesi
Program Faaliyet Programı

 

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı
 
HİZMETİÇİ EĞİTİM ETKİNLİK PROGRAMI
 

1.ETKİNLİĞİN ADI

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MATERYALLERİ HAZIRLAMA SEMİNERİ

2. ETKİNLİĞİN AMAÇLARI

Seminere katılan öğretmenler ve öğretim elemanları;

Mesleki ve teknik eğitim programları

Modüler öğretim program yapısı

Modüler öğretim program içerikleri

Modüler öğretim materyallerinin özellikleri

Modüler öğretim materyali geliştirme teknikleri

Modüler öğretim materyallerinin içeriklerinin düzenlenmesi

Modüllerin öğrenme faaliyetlerinin düzenlenmesi

Modüllerin grafik ve bilimsel olarak kontrolü

Modüllerin basıma hazırlanması faaliyetlerini yapacaklardır.

3. ETKİNLİĞİN SÜRESİ

5 Gün ( 30 Saat)

4. ETKİNLİĞİN HEDEF KİTLESİ

Milli Eğitim Bakanlığı mesleki eğitim okulları ve YÖK Meslek Yüksek Okullarından yeterliğe dayalı modüler öğretim programı geliştirme ile görevlendirilecek öğretmenleri.

5. ETKİNLİĞİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

-Yeterliğe dayalı modüler program geliştirme çalışmaları kapsamında programların gereği olan melek analizi yapma, yeterlik tablosu hazırlama ve işlem analizi yapma yöntem ve teknikleri doğrultusunda eğitim faaliyeti ihtiyacından kaynaklanmaktadır.

-Her çalışma grubu için katılımcı sayısı en fazla 10 kişi olacaktır.

-Yapılacak çalışmalar sunum ve uygulama  şeklinde yapılacaktır.

-Çalışmaların yapılabilmesi için her gruba 10’ar  kişilik masa başı çalışma imkanı ve en az bir bilgisayar gerekmektedir.

-Eğitim görevlileri içerikte belirtilen konularda Bakanlığımız uzman personellerinden oluşacaktır.

6. ETKİNLİĞİN İÇERİĞİ                                                                                                                       

 

KONULAR

SÜRESİ/SAAT

1

Mesleki ve teknik eğitim programları

2

2

Modüler öğretim program yapısı

2

3

Modüler öğretim program içerikleri

2

4

Modüler öğretim materyallerinin özellikleri

4

5

Modüler öğretim materyali geliştirme teknikleri

6

6

Modüler öğretim materyallerinin içeriklerinin düzenlenmesi

4

7

Modüllerin öğrenme faaliyetlerinin düzenlenmesi

4

8

Modüllerin grafik ve bilimsel olarak kontrolü

2

9

Modüllerin basıma hazırlanması

2

10

Değerlendirme

2

 

TOPLAM

30

                                                                                                               

7. ÖĞRETİM YÖNTEM, TEKNİK VE STRATEJİLERİ

Eğitim programında eğitici ve katılımcının karşılıklı etkileşimine dayalı anlatım, soru-cevap, grup çalışması, örnek uygulama vb. yöntem ve teknikler kullanılacaktır.

Program bilgisayar, projeksiyon makinesi, A4 kağıt vb. eğitim araçları ve görsel materyal ile desteklenecektir.

8. ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

Hizmetiçi eğitimi sonunda seminerin amacına ulaşıp ulaşmadığı, uygulamada karşılaşılan sorunları görüşme, gözlem vb. veri toplama yöntemleriyle değerlendirilecek olup katılımcılara seminer belgesi verilecektir.

************************************************************************************************
2009 Yılındaki Hizmetiçi Eğitimler:
Faaliyet Kodu Faaliyet Adı Faaliyet Yeri Baş. Tarihi Bit Tarihi Türü Başvuru Tarihi Durum
2009000080 Modül Yazım Semineri Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü ve ASO - MERKEZ / AKSARAY 23/03/2009 27/03/2009 Seminer 19/02/2009 Resen Alındı
2009000093 İşletmede Beceri Eğitimi ve Sektörle İşbirliği Semineri Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü ve ASO - MERKEZ / AKSARAY 30/03/2009 03/04/2009 Seminer 03/03/2009 Resen Alındı
2009000898 Mesleki ve Teknik Eğitim Modüler Öğretim Programları Hazırlama Semineri Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü ve Akşam Sanat Okulu - AZİZİYE / ERZURUM 11/05/2009 15/05/2009 Seminer 05/05/2009 Resen Alındı
2009000899 Mesleki ve Teknik Eğitim Materyalleri Hazırlama Semineri Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü ve Akşam Sanat Okulu - AZİZİYE / ERZURUM 18/05/2009 22/05/2009 Seminer 08/05/2009 Resen Alındı