Relacja z V Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych

Post date: Sep 22, 2020 2:33:6 PM

Za nami V Ogólnopolska Konferencja Opiekunów Medycznych. Wydarzenie o tyle ważne, że jest to jedna z niewielu inicjatyw skierowanych dla opiekunów medycznych, ale jednocześnie jest to najdłużej działająca inicjatywa szkoleniowa dla opiekunów medycznych.

Wydarzenie to organizowane jest co roku od 2016 roku przez Fundację OpiekunMedyczny.com.pl, od 2019 roku partnerem wydarzenia jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych. Obie organizacje są najprężniej działającymi na rzecz opiekunów medycznych organizacjami pozarządowymi.

W tym roku stan epidemii znacząco skomplikował organizację konferencji – jednak nie znaczy to, że poddaliśmy się. Jubileuszowa konferencja nie mogła zostać odwołana. W związku z tym, w innym terminie i online, ale wydarzenie odbyło się i jak co roku, zgromadziło wielu opiekunów medycznych zainteresowanych rozwojem osobistym i swoim zawodem.

Uczestników powitał Prezes Zarządu Fundacji OpiekunMedyczny.com.pl, który wraz z Wiceprezesem Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych Krzysztofem Tłoczkiem oraz Sekretarz Zarządu OSOM Agnieszką Rucińską otworzył V Ogólnopolską Konferencję Opiekunów Medycznych.

Wykład „Per Aspera Ad Astra” (Przez trudy do gwiazd) wygłosił Dr Paweł Preś, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład o tyle interesujący, że całkowicie niezwiązany z opiekunami medycznymi, a dotyczący astronomii. Wzorem wielu konferencji naukowych zdecydowaliśmy, że co roku jeden z wykładów będzie całkowicie niezwiązany z naszym zawodem. Ma to na celu poszerzenie zainteresowań uczestników i skierowanie uwagi na tematy inne niż opieka.

Kolejnym wykład to kolejna nowość – tym razem do prelekcji zaprosiliśmy zagranicznego gościa. Pani Jacqui Hough z National Association of Phlebotomists (Krajowe Towarzystwo Flebotomisty) z Wielkiej Brytanii przedstawiła nam proces tworzenia zawodu flebotomisty w jej kraju. Przed problemami, z którymi nasz system zdrowia musi się zmierzyć w najbliższych latach, NHS napotkał już wiele lat temu – flebotomista powstał w latach 90, z powodów które obecnie pojawiają się w naszym kraju i które są przyczynkiem do utworzenia podobnego rozwiązania w naszym kraju.

Dr n. o zdr. Beata Cholewka przedstawiła niezwykle interesujący wykład, podczas którego przedstawiła jak powinien wyglądać zespół interdyscyplinarny oraz jaką role ma w nim opiekun medyczny a jaką pielęgniarka. Jest to kolejny ważny głos, mówiący o tym jak ważna jest właściwa współpraca opiekuna medycznego i pielęgniarki. Tylko dzięki niej można zapewnić pacjentowi właściwą jakość opieki, a pracownikom komfortowe warunki pracy.

Czy na oddziale szpitalnym można tak zorganizować pracę by w pełni wykorzystać kompetencje opiekuna medycznego? W poprzednim wykładzie w teorii opisane zostały możliwości takiej organizacji pracy i prawidłowej współpracy zespołu. Czy jest to możliwe jednak w praktyce? Jak pokazała dr n. o zdr. Monika Tomaszewska - Dyrektor departamentu pielęgniarstwa i położnictwa LUX MED oraz dr Barbar Gad-Karpierz- Dyrektor medycznego szpitali LUX MED, jak najbardziej jest to możliwe. Wszystko zależy jednak od właściwej organizacji pracy, a to niestety w niektórych miejscach szwankuje. Warto zatem zapoznać się z przykładami, gdzie organizacja pracy została wprowadzona w przemyślany i holistyczny sposób i z takich przykładów, jak przykład szpitalu LUX MED korzystać by poprawić przede wszystkim jakość opieki nad pacjentem.

W tym roku opiekunowie medyczni pokazali na wiele sposobów, jak istotnym są elementem systemu opieki zdrowotnej oraz społecznej. W trakcie pandemii opiekowali się pacjentami, pomagali im poradzić sobie z tą trudną sytuacją, często kosztem swojego zdrowia. Ale jak się okazało potencjał tej grupy zawodowej jest znacznie większy. W związku z koniecznością zwiększenia ilości testów na obecność koronawirusa pojawił się pomysł, by również i opiekunowie medyczni mogli pobierać wymazy na obecność koronawirusa. W dobie tego, że bardzo często wymazy pobierali żołnierze WOT, udostępnienie takiej możliwości profesjonalistom z przygotowaniem medycznym jest z pewnością działaniem na korzyść pacjenta, co zapewni wysoką jakość pobierania prób. Jednym z laboratoriów, który zatrudniał opiekunów medycznych jest sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA. Podczas wykładu Pani Danuta Kozłowska Dyrektor ds. Medycznych przedstawiła w jaki sposób opiekunowie medyczni są uczeni pobierania wymazów tak, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i pacjentowi oraz by jak najlepiej pobrać wymaz.

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest podróżować po całym świecie. Powoduje to, że coraz częściej w pracy opiekunowie medyczni spotykają się z osobami z innych kultur. Jest to z jednej strony bardzo pouczające i rozwijające doświadczenie, może jednak prowadzić do wielu niezrozumień a nawet konfliktów. Stąd też istotne jest, by opiekunowie medyczni chcieli dowiadywać się więcej na temat innych kultur. Z wykładem na ten temat przybyła do nas Dr n. o zdr. Katarzyna Beata Głodowska wykładowca Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Opiekun medyczny pracując z pacjentami powinien wiedzieć, nie tylko jak opiekować się pajetami z innych kręgów kulturowych, ale i różnej orientacji seksualnej, pacjentów transseksualnych czy rożnego wyznania.

Komunikacja to złożony proces, który warto usprawniać. Czy do sprawnej komunikacji można wykorzystać rysunki? Nie tylko można, wręcz powinno się! O tym, przekonał nas mgr Paweł Łaszkiewicz – psycholog, trener. W ciekawy sposób pokazał, jak można w graficznej formie pokazać pacjentowi na przykład kiedy powinien przyjąć leki oraz ile. To tylko jeden z przykładów jak można wykorzystać rysunki do komunikacji z pacjentem. Flipowanie – zapamiętajcie to hasło.

Ostatnim wykładem był wykład mgr inż. Damiana Szubskiego Prezesa Polskiego Towarzystwa Ortotyki i Protetyki Narządu Ruchu, który przybliżył na czym polega protetyka narządu ruchu. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych podpisało list intencyjny z PTOiPNR, gdyż współpraca z różnymi przedstawicielami zawodów medycznych jest niezwykle ważna.

Na zakończenie konferencji prowadzący odpowiadali na pytania uczestników oraz podziękowali uczestnikom na wysłuchanie wykładów oraz prowadzącym za niezwykle wysoki poziom merytoryczny wykładów.

Sentencja „Per Aspera Ad Astra” to nie tylko hasło przewodnie tegorocznej konferencji, ale i myśl, która powinna przyświecać każdemu z nas – pomimo wielu trudów Fundacja OpiekunMedyczny.com.pl oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych celuje właśnie do „gwiazd” - do tego, by zawód opiekuna medycznego był jak najbardziej rozwinięty. Opiekunom medycznym życzymy również tego, by pomimo trudów sięgali do gwiazd.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konferencji, prelegentom za niewykle ciekawe wykłady na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, firmie Diagnostyka za wsparcie oraz objęcie wydarzenia patronatem honorowym, firmir Alab za objęcie patronatu honorowego, Polskiemu Towarzystwu Ortotyki i Protetyki Narządu Ruchu za partnerstwo merytoryczne oraz TVP 3 Katowice, TVD oraz Radiu Silesia za objęcie wydarzenia patronatem medialnym.

Do zobaczenia na VI Ogólnopolskiej Konferencji Opiekunów Medycznych, która odbędzie się 15.05.2021 w Katowicach!