Prevádzač OM0OVV

Prevádzač OM0OVV

Bratislavský rádioamatérsky prevádzač v pásme 2m

Prevádzač OM0OVV je umiestnený na kopci Kamzík nad Bratislavou. Prevádzač OM0OVV spoľahlivo pokrýva väčšinu Bratislavy a aj veľkú časť Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja.

Parametre:

Hystória a novinky vynoveného prevádzača OM0OVV

 • 9.10.2014 uzavretie RX pod CTCSS. Doteraz bola možnosť vstúpiť do RPT počas 60 sekúnd od aktivácie so 77Hz aj bez subtónu. Od dnes je potrebný CTCSS 77Hz! Vyžiadala si to nepriaznivá situácia s rušením HG a od HG.
 • Pozorujeme občasné zarušenie od maďarských užívateľov prevádzača HG5RVB. Na prevádzači HG5RVB došlo v decembri 2013 k presunu antény na vyššie miesto s výhľadom na všetky strany bez koordinácie s OM stranou.
 • 16.9.2014, pridanie 2 RX dutín, jemné doladenie, ešte stále máme rezervy ktoré treba skúsiť vyriešiť, RX sa jemne zahlcuje.
 • 15.9.2014, ľadolamov, montáž antén, koaxiálov, konektorov, zapájanie elektroinštalácie, revízia, prvé doladenie dutín pre VHF, spustenie do testovacej prevadzky.
 • 13.9.2014, hurá, prvé montážne práce, inštalácia racku na stenu, vyrovnávanie sokla pre dutiny, inštalácia vnútorných káblových žľabov, inštalácia ochranného PE CYA25 vodiča, montáž konzol.
 • August 2014 obhliadky pred montážou, rokovania s Towercomom
 • Jún 2014, s Dodom OM1VL strávime jeden víkend montážou komponentov do racku
 • Jar 2014, finalizujú sa posledné pripomienky a dochádza k zmene plánovaného umiestnenia zariadenia, rozbieha sa nákup materiálu, organizačne to začal zastrešovať Marek OM8AS. Platby za prenájom stále realizuje Filip OM1AI a tiež nakupuje väčšinu potrebného materiálu. Ja riešim jemné zmeny HW, prípravu na inštaláciu aj UHF RPT, ladím filtre, vyrábam diplexer, ladím UHF duplexer
 • Leto 2013, bola dosiahnutá dohoda s Towercomom, bola podpísaná zmluva, SZR ale na poslednú chvíľu cukol a tak platí za prenájom Filip OM1AI
 • Máj 2012, prevádzač musel byť pre nezrovnalosti na QTH zdemontovaný, na znovuobnovení pracujeme
 • Január 2013, prevádzač som pre jeho nevyhovujúci stav vypol, nie je akceptovateľné, aby som s 50W z auta šumel pri priamej viditeľnosti na RPT a vzdialenosti 3km...
 • Vo februári 2011 doladenie duplexera
 • V pondelok 20.9.2010 sa nám s Filipom OM1AI a s pomocou sponzora firmy Radiolan a jej pracovníkom "Rozbuchom" podarilo dokončiť výmenu starých zariadení za nový prevádzač. Výmenu antény sme uskutočnili už 1.9. v super veternom, daždivom a chladnom počasí. Výmenu elektroniky vo vnútri sme dokončili samozrejme pri slnečnom a teplom počasí :)
 • Doterajšie už prestarnuté 2 smerové antény (6dBd v uhle 65 stupňov) sme nahradili novučičkou na zákazku vyrobenou zváranou duralovou anténou - kolineárnym dvojdipólom s takmer všesmerovým diagramom s potlačením v zadnom smere do OE a HG. Anténu zakúpila za 500€ firma Radiolan. Zmenilo sa tiež umiestnenie antény tak, aby bolo pokryté aj Záhorie a Podunajská nížina, ktoré doteraz mali mizerný signaál, ale aby bol tienený smer do Rakúska a Maďarska (útlm je približne v uhle od Incheby po Riviéru v Karlovej Vsi). Začali sa ozývať stanice z Moravy s reportami 9+ v Brne (doteraz S3). Zmenila sa aj koncepcia, namiesto samostatnej antény pre RX a pre TX je sprevádzkovaný duplexer a jedna RX/TX anténa. Pri dvojanténovom systéme sa často stávalo, že prijímaný signál nebol rovnaký ako vysielaný, hlavne v Bratislave, kedy síce bolo prevádzač počuť, ale nedalo sa doň dostať (RX anténa bola na BA tienená, TX nie). Teraz platí, ak počujem dobre prevádzač, mal by prevádzač počuť s dostatočným výkonom aj mňa.
 • Natiahli sme nový koaxiálny kábel ku anténe v dĺžke cca 30m. Kábel zakúpila za 35€ firma Radiolan.
 • Elektroniku sme komplet vymenili, ako RX a TX sú použité rádiostanice Icom IC-F1010 s vyvedenými vstupno výstupnými signálmi. Rádiá pracujú v kanálovom rastri 12,5 kHz, teda úzka FM (NFM). Rádiostanice zakúpila za 180€ firma Radiolan.
 • Pôvodné riadenie prevádzača fungovalo po zásahu bleskom dlhodobo v núdzovom stave, žiadne ID, žiadne diaľkové ovládanie. Bolo teda vyrobené nové, riadiacu logiku som podľa Johna VK5DJ prispôsobil pre naše potreby ja, plošák navrhol a vyleptal Matúš OM1AZX v rámci brigády vo firme Radiolan. Osadil a oživil som ho opäť ja. Súčiastky zakúpila firma Radiolan a ja. Nové riadenie mimo základnej funkcionality vie obsluhovať linkové rádio (pre zlinkovanie s prevádzačom OM0OUB), riadenie možné diaľkovo ovládať a konfigurovať, je možné prepínať spôsob aktivácie nosnou / CTCSS / DSQ. Taktiež som dorobil CTCSS TX, ale len pri prebiehajúcej relácii, či už na vstupe, alebo cez linkové rádio. Pri CW ID, rogerbeepe a "dobehu" sa CTCSS nevysiela. Takto ak máte ktivovaný CTCSS filter, tak počujete len prevádzku a tak "nahadzovači / klúčovači" takmer neobťažujú.

Teoretické pokrytie vypočítané programom Radiomobile:

Pokrytie pre yagi anténu so ziskom 7dBd vo výške 25m nad terénom, 10W TX, polomer 200km

Pokrytie pre yagi anténu so ziskom 7dBd vo výške 25m nad terénom, 10W TX, polomer 150km

Pokrytie pre Diamond X200 anténu so ziskom 3dBd vo výške 15m nad terénom, 10W TX, polomer 130km

Pokrytie pre mobilnú stanicu, anténa so ziskom 0dBd vo výške 1,5m nad terénom, 10W TX, polomer 100km

Pokrytie pre ručnú stanicu, anténa so ziskom -15dBd vo výške 1,5m nad terénom, 5W TX, polomer 50km

Pokrytie pre ručnú stanicu, anténa so ziskom -15dBd vo výške 1,5m nad terénom, 5W TX, polomer 20km

Posledná aktualizácia 10.10.2014