ПОДІЇ‎ > ‎

Події-2013

 
У ДЕНЬ СЕЛИЩА ОЛЕКСАНДРІВКИ

                
28 вересня 2013 року містечко Олександрівка відзначила День селища. Святкові урочистості з цієї нагоди відбулися на центральній площі містечка біля дитячо-юнацької спортивної школи. Олександрівців з  іменинами  рідного містечка вітали голови районної державної адміністрації  Валерій Авксентьєв та районної ради Василь Скляренко.
              Про історію селища розповів  головний зберігач фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка.

На святі селища його жителів та гостей розважали  народні аматорські хорові колективи  „Тясмин” та  „Ветеран”, вихованці  районного Центру дитячої та юнацької творчості, учасники художньої самодіяльності районного Будинку культури.

Всіх присутніх на святі  працівники служби надзвичайних ситуацій пригощали смачною кашею.


ВІДЗНАЧИЛИ ПЕРШУ РІЧНИЦЮ ЛІТЕРАТУРНОЇ ГАЗЕТИ

13 вересня 2013 року у приміщенні Олександрівського районного краєзнавчого музею відбулось чергове засідання «Літературної вітальні». Воно присвячувалось першій річниці першої на Кіровоградщині літературно-публіцистичної газети «Крила Олександрівщини», на яке зібралося чимало шанувальників. Особливо актуальною була присутність чотирьох(!) редакторів: екс-редактора Олександрівської районної газети "Вперед" Миколи Ярошенка, екс-редактора Олександрійської міської газети "Вільне слово" Кузьми Повелька, редактора газети "Божа Іскра", протоієрея Володимира Сошина і редактора "літературки" "Крила Олександрівщини" Оксани Шпирко. Це тільки в історії недієво, коли збираються чотири гетьмани, а в роботі над словом - тільки на краще! Добрі слова про газету хвилююче говорили її "герої" і щирі друзі: директор Олександрівського районного краєзнавчого музею Олена Салій і головний зберігач фондів музею, краєзнавець Василь Білошапка, член Національної спілки письменників України та Конгресу літераторів України Анатолій
Кримський і депутат Олександрівської райради Микола Марфула, директор Олександрівської районної бібліотеки для  дорослих Марія Гриб і педагог-словесник Валентина Чорнобай, члени Конгресу літераторів України Валентина Сіра і Світлана Тимко,  краєзнавець і гуморист Василь Краєвський та активна шанувальниця красного письменства Віра Шнапер. Ніжно і трепетно читала свої вірші молода поетеса Ольга Панченко, а "золотий голос" Олександрівки Юрій Скорець дарував присутнім власні чудові музичні композиції.
Під час засідання експонувалась виставка, де були представлені всі номери "Крил Олександрівщини".


СТУДЕНТИ ПОБУВАЛИ НА ПРАКТИЦІ В МУЗЕЇ

Щороку в Олександрівському районному краєзнавчому музеї проходять музейну практику студенти вишів.
Не став винятком і нинішній рік. Ази музейної справи цього літа у нас освоювали студенти Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.   

ЕКСКУРСІЯ ДО ПРАВОСЛАВНОЇ СВЯТИНІ

25 липня 2013 року з нагоди 1025-річчя хрещення України-Русі у Свято-
Миколаївському храмі села Бірки побували діти, які відпочивають у дитячому оздоровчому таборі «Жовтень».
Екскурсію територією однієї з найстаріших церков краю  для них провів головний зберігач фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка. Він розповів також про історію становлення християнства на Олександрівщині. Настоятель храму, митрофорний протоієрей Володимир (Сошин), виступаючи перед гостями, наголосив на всесвітньому значенні хрещення України-Русі.
На заході була присутня начальник відділу культури Олександрівської райдержадміністрації Світлана Мічкур. 

ДЛЯ ЮНИХ ТУРИСТІВ

                    
У липні  2013 року в Олександрівському районі у мальовничому лісовому урочищі Чагар відбувся 42-й чемпіонат України з пішохідного туризму серед юніорів та 3-й чемпіонат України з велосипедного туризму. На змагання зібралися найкращі туристичні загони майже з усіх областей України, Криму, Києва і Сімферополя.

Для учасників змагань 12 липня Олександрівський районний краєзнавчий музей підготував та представив виставку про туристичний потенціал району, запропонував туристичне обслуговування.

Юні туристи з Полтавщини у наступні дні відвідали Олександрівський районний краєзнавчий музей та кімнату-музей Левка Мацієвича.


З НАГОДИ ДНЯ СКОРБОТИ І ВШАНУВАННЯ ЖЕРТВ ВІЙНИ

З нагоди Дня скорботи і вшанування пам'яті жертв війни Олександрівським районним

краєзнавчим музеєм підготовлено тематичну виставку "Олександрівщина в роки Великої Вітчизняної війни", дк представлені фотографії, копії архівних документів, документи з фондів музею, присвячені подіям війни. Виставка розміщена у залі Великої Вітчизняняної війни.

21 червня 2013 року на мітингу біля пам'ятника загиблим воїнам-односельцям в Олександрівці виступив головний зберігач фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка. Він розповів про події, що відбувались в у роки нвмецько-фашистської окупації.
МУЗЕЙНИКИ КІРОВОГРАДЩИНИ ПОБУВАЛИ НА ОЛЕКСАНДРІВЩИНІ

Департамент культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації та Кіровоградський обласний краєзнавчий музей 13-14 червня 2013 року провели семінар директорів музеїв-юридичних осіб області на тему «Екскурсійне обслуговування населення музеями-юридичними особами області». Перший день учасники семінару працювали в Кіровограді, а наступного дня вони прибули в Олександрівку.
У стінах Олександрівського районного краєзнавчого музею для гостей проведено оглядову екскурсію. Потім відбулось відкриття виставки «Олександрівщина: географічна ретроспектива». Директор музею Олена Салій, представляючи виставку, зазначила, що тема про відтворення території краю на різноманітних картах є цариною в
географічному та історичному краєзнавстві. Окремі часткові відомості з історичної географії містяться в працях Бориса Кузика, Василя Білошапки, Людмили Литвин та Тетяни Безсмолої. Однак, вони глибоко не розкривають цю тематику, відтворюючи історію окремих картографічних досліджень ХVІІ – ХVІІІ століть. Проте чимало географічних, топографічних карт та географічних і спеціальних атласів, де є відомості про територію Олександрівщини ХУ – ХХІ століть, створено європейськими, турецькими, російськими та українськими фахівцями.
Мета цієї виставки – показати історію вивчення краю з географічної точки зору та нанесення її території на географічних, історичних, спеціальних мапах, в атласах, на планах і схемах, висвітлити ступінь вивченості краю з географічної точки зору у різні часи.
Основне завдання виставки – відобразити історію нанесення території Олександрівщини на географічні мапи і плани, надати фактологічний матеріал, що стане в пригоді студентам і викладачам вишів, учням та вчителям загальноосвітніх шкіл при вивченні географії, туризму, історії.
Створення виставки забезпечено матеріалами основного і допоміжного фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею, Олександрійського міського краєзнавчого музею, фондів Центрального державного архіву України в Києві, фондів Державного архіву Кіровоградської області, Державного архіву Київської області, Національної бібліотеки України імені В. Вернадського, бібліотеки Одеського археологічного музею НАН України, бібліотеки Академії наук Росії (м. Санкт-Петербург, Російська Федерація), особистих архівів Анатолія Пивовара, Тетяни Ґедзь (м. Київ), Олександра Кротова, Едуарда Тітченка, Василя Білошапки (смт Олександрівка), Олександра Вєтрова (м. Кам'янка Черкаської області), а також матеріалами з музеїв та бібліотек Варшави, Риму, Парижу, Мадриду, Лондона та матеріалами Національного географічного товариства (США).
Виставка проходить за сприяння департаменту культури, туризму і культурної спадщини облдержадміністрації, відділу культури Олександрівської райдержадміністрації, Кіровоградського відділу Географічного товариства України, кафедри географії та геоекології Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка і присвячується 75-річчю утворення Кіровоградської області.
Потім прозвучала розповідь директора музею Олени Салій та головного зберігача фондів Василя Білошапки про картографічні раритети на виставці. Наприклад, на виставці представлена карта історика, археолога, особистого секретаря письменника Міхала Грабовського, де він стверджує, що Геродотові Гери були в наших краях. Починались від наших Бірок – з голови Горгони, а центр Гер знаходився в районі нинішнього Мотронинського монастиря. Ця карта збереглась в архіві Володимира Антоновича – професора київського Університету Святого Володимира. Широкому загалу копію цієї карти показано вперше. До речі, поруч з цією картою на виставці представлено і археологічну карту Київської губернії, де детально відображено й археологічні знахідки на Олександрівщині.
Перед учасниками семінару виступила заслужений вчитель України, географ з кількадесятилітнім стажем, співавторка першого на Кіровоградщині посібника з географії Олександрівського району «Стежинами рідного краю» Тетяна Безсмола. Літературну карту Олександрівщини представила поетеса, голова Олександрівського районного літературно-мистецького об’єднання «Крила» та районного відділення Кіровоградського обласного літературного об’єднання «Степ», редакторка літературно-публіцистичної газети «Крила Олександрівщини» Оксана Шпирко. Вона прочитала власний чудовий вірш про рідний край, села, що залишились тільки на мапі. Про виставку говорив і краєзнавець Олександр Кротов.
Презентація нового туристичного маршруту «Back in the USSR» («Повернення в СРСР») розпочалась з виступу начальника відділу культури Олександрівської райдержадміністрації Світлани Мічкур. Далі учасники семінару побачили слайдову презентацію маршруту, протяжність якого 36 кілометрів.
Маршрут передбачає відвідування об’єктів, що пов’язані з історією СРСР, кухню та розваги того періоду. Маршрут розпочинається з Олександрівського районного краєзнавчого музею, де є можливість дізнатися про події радянської доби. Далі туристи вирушають в центр селища, де оглядають пам’ятники В. І. Леніну, загиблим воїнам-односельцям, жертвам голодомору 1932-1933 років, воїнам-інтернаціоналістам, стелу героїв Радянського Союзу, а також будинок колишнього райкому Компартії України, житлові будинки, споруджені молоддю Німецької Демократичної Республіки.
Наступний об'єкт теж не менш цікавий – у минулому флагман радянського цукроваріння 2-й імені Петровського цукровий завод. Туристи мають можливість оглянути промислові потужності заводу та відвідати музей історії підприємства, покласти квіти до пам’ятника Всеукраїнському старості Г. І. Петровському.
Поринути в епоху СРСР можливо при відвідуванні ресторану «Тясмин», в якому відтворено настрій СРСР. У відвідувачів є можливість скуштувати чебуреки, вареники ручної роботи, чай в підстаканниках. Після смачного обіду туристи можуть погортати старі газети радянських часів, які розміщені на столику в ресторані. Увесь час лунатиме музика радянських часів.
В атмосферу радянського дитинства потраплять туристи, коли відвідуватимуть дитячий оздоровчий табір «Жовтень» (піонерський табір «Жовтень»), що у селі Бірки. Тут зберегли корпуси, їдальню та інтер’єр тих часів.
Оглядове відвідування Олександрівської газокомпресорної станції, що споруджена в 1970-х роках, переносить в епоху розвинутого соціалізму і дружби між радянським і німецьким народами. Газокомпресорну станцію і ділянку газопроводу споруджувала молодь Німецької Демократичної Республіки. На території газокомпресорної станції туристи можуть випити газованої води із справжнього автомату, виготовленого в СРСР.
Для туристів також пропонується відпочинок на природі, тому далі маршрут пролягає до села Стара Осота. Привітні альтанки, гойдалка, пристосований майданчик для приготування шашлику, туристичної їжі. Не менш цікавими будуть для відпочиваючих водна прогулянка на катамарані та човні. Шахи та доміно нагадають туристам про розваги СРСР.
Звичайно, учасникам семінару не було можливості повністю «випробувати» маршрут, але вони частково помандрували його стежками, відвідавши цукрозавод, ресторан «Тясмин», табір «Жовтень». У поїздці їх супроводжував головний зберігач фондів музею, екскурсовод-фахівець туристичного супроводу Василь Білошапка.
Мандрівка залишила добрі враження в учасників семінару. А підсумки в’їздного навчання підвела заступник начальника управління – начальник відділу охорони культурної спадщини, розвитку музейної справи та туризму департаменту культури, туризму і культурної спадщини облдержадміністрації Тетяна Гончарова, яка дала високу оцінку роботи олександрівців.

ВИСТАВКА ТВОРЧИХ РОБІТ ГАЛИНИ КІРМАН

В Олександрівському районному краєзнавчому музеї розгорнуто виставку творчих робіт майстра декоративно-прикладного мистецтва Галини Кірман.
Вона - художник-кераміст, родом з гончарного центру України (село Головківка в Чигиринському районі на Черкащині). Майстриня, що зараз проживає в Ростові-на-Дону (Російська Федерація), продовжуючи сімейні традиції, відроджує і розвиває українську оберегову ляльку і керамічну іграшку. Працює художниця у техніці «ритування» або «гравіювання» – це розпис глини по підсушеному виробу. Малюнки на роботах майстрині переважно мають вигляд спіралі та її елементів у сполученні з різними знаками, серед яких трапляються зображення сонця, місяця та рослин. 
Ось ці чудові вироби із глини і представлені на виставці в Олександрівці. Відвідувачі можуть побачити як давніші роботи Галини Кірман, що зберігаються у фондах районного краєзнавчого музею, так і нові роботи майстрині.
Галина Кірман була учасницею багатьох російських і українських художніх виставок та фестивалів майстрів декоративно-прикладного мистецтва й народної творчості. Не так давно її роботи демонструвались в Кіровоградському обласному художньому музеї в рамках виставки «Народні скарби Кіровоградщини». За активну творчу діяльність вона нагороджена багатьма дипломами та грамотами, в тому числі і Генерального консульства України в Південному федеральному окрузі (Російська Федерація). Роботи майстрині зберігаються в музеях та приватних колекціях Росії, України, країн Європи, Азії та Америки.
Галина Кірман активно працює в Ростовській регіональній українській національно-культурній автономії, з якою Олександрівський районний краєзнавчий музей підтримує тісні зв’язки.
Роботи майстрів декоративно-прикладного мистецтва та художників Дону, що мають коріння в Україні, кілька разів виставлялись в Олександрівці, Кіровограді, Києві.
 Варто зазначити, що в родині Кірманів ще два художники – члени Спілки художників Росії. Це чоловік Галини – Віктор Кірман (родом з села Бірки Олександрівського району) та донька Неллі Кірман. 


У РЕЙТИНГУ КОРИСТУВАЧІВ FACEBOOK "КРАЩІ МУЗЕЇ І ГАЛЕРЕЇ УКРАЇНИ"

Є Й ОЛЕКСАНДРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ

У грудні 2012 року інтернет-портал "Музейний простір" вирішив поцікавитись, а скльки прихильників музеї України мають у соціальних мережах, зокрема - у Фейсбуці та Вконтакті? За підсумками аналізу музейних сторінок було складено умовний рейтинг популярності.
"Умовний" - тому що є багато різних обставин, які впливають на рейтинг музейної сторінки. На когось працюють яскраві офф-лайнові акції. У цьому можна було нещодавно переконатися на прикладі Музею Ханенків, сторінка якого у Фейсбуці стрімко набирала "лайки" під час виставки фотографій National   Geografic.
Хтось навпаки - ефективно працює саме у віртуальному просторі. дехто вкладає гроші у рекламу своїх сторінок.
Тому рейтинг демонструє, на яку аудиторію музей може потенційно впливати з допомогою соцмереж як окремого інструменту. Це має сенс аналізувати, тому що з часом даний критерій ставатиме все більш вагомим. Адже соцмережі стають все більш дієвим каналом поширення інформації. Вони дають можливість зробити віртуальних "френдів" друзями музею в "реалі".
У травні 2013 року "Музейний простір" презентував другий рейтинг музеїв і галерей України у Фейсбуці. Нагадаємо, що найголовнішим показником рейтингу є кількість "лайків" на сторінках музеїв.
Перші три місця посіли київські PinchukArtCentr, Ya Gallery, Mysteskyj Arsenal. У цей рейтинг, що включає сто кращих музеїв і галерей України, вдруге потрапив і Олександрівський районний краєзнавчий музей. У подібному рейтингу наш музей - єдиний з музеїв Кіровоградщини та єдиний районний краєзнавчий музей України. Решта закладів, що потрапили до рейтингу, столичні музеї або музеї великих міст.
За матеріалами Prostir.Muzeum.

ЄВРОПЕЙСЬКА НІЧ МУЗЕЇВ У РАЙОННОМУ КРАЄЗНАВЧОМУ

Європейська ніч музеїв, що проводилась в Олександрівському районному краєзнавчому музеї  18 травня 2013 року, на тему "Fleurs d'amour, або Закохані в квіти", не дивлячись на дощову погоду (гроза і злива), зібрала понад 50 гостей. 80 відсотків відвідувачів музею становила молодь, віком до 25 років. 
Весь музей був прикрашений живими і штучними квітами. Тож аромат лілій, півоній, ірисів разом з легкою музикою створювали неповторну атмосферу свята.
Учасники Ночі музеїв побачили відеопрезентацію з розповіддю про історію Ночі музеїв та участь 16 музеїв Кіровоградської області у цих заходах. Гостям були запропоновані різноманітні майстер-класи з плетіння квітів з бісеру, орігамі, виготовлення квітів з тканини, живопису та інші, показ мод, виставки, презентації книг, концертна програма.
 
На святі були присутні місцеві поети, які складали буріме і читали вірші про квіти. Всі бажаючі могли зробити собі зачіску з квітами, продегустувати квітковий чай. Проведено і музейну безпрограшну лотерею.
Завершилась Ніч музеїв запуском у нічне небо повітряного ліхтарика.
Через те, що разом з Міжнародним днем музеїв ми відзначали і День Європи у музеї звучала і французька мова. Гостям було запропоновано виставку «Польські музеї представляють». Під час Ночі музеїв у нас експонувались також виставка робіт юної, але талановитої художниці Катерини Бондаренко, виставки «Музейна справа в Олександрівці» та «Тисячолітня дорога до храму» (до 1025-річчя Хрещення Русі).
НАГОРОДЖЕНА ДИРЕКТОР НАШОГО МУЗЕЮ

16 травня 2013 року з  нагоди  Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва в Олександрівському районному будинку культури відбулись урочистості. Працівників культури з професійним святом вітали заступник голови Олександрівської райдержадміністрації Людмила Литвин, керівник апарату Олександрівської райради Сергій Дудник, начальник відділу культури  Олександрівської райдержадміністрації Світлана Мічкур, учасники художньої самодіяльності. 
Велика група працівників культури отримала грамоти та подяки обласної та районної влади, відділу культури райдержадміністрації.
За особистий внесок у розвиток національної культури, вагомі творчі здобутки і високий професіоналізм та з нагоди  Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва грамотою Олександрівської райдержадміністрації та Олександрівської районної ради нагороджена директор Олександрівського районного краєзнавчого музею Олена Салій.
Вітаємо з нагородою!

МИ  - УЧАСНИКИ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ НОЧІ МУЗЕЇВ. ПРО ЦЕ ЗНАЄ ЄВРОПА

Олександрівський районний краєзнавчий музей 18 травня 2013 року вдруге в своїй історії – учасник Європейської ночі музеїв. Програма заходів у музеї зареєстрована у ...Міністерстві культури і зв'язку Франції, що є куратром цього проекту. На спеціальному сайті можна побачити про це інформацію та прочитати програму заходів, що називатимуться "Fleurs d'amour, або Закохані в квіти". Ось посилання на цю сторінку:
http://www.nuitdesmusees.culture.fr/musee/olexandrivskiy-district-regional-museum-олександрівський-районний-кр/10260/
На сайті зареєстровані також інші представники України: Дніпропетровський національний історичний музей імені Д. І. Яворницького, Харківська міська художня галерея, Харківський художній музей, Хмельницький музей єврейського побуту, Мелітопольський міський краєзнавчий музей, Одеський муніципальний музей особистих колекцій імені О. В. Блещунова, Севастопольський художній музей імені М. П. Крошицького, Вінницький обласний художній музей.

НА КРАЄЗНАВЧІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ У КАМ'ЯНЦІ

26 квітня 2013 року у м. Кам’янка Черкаської області у приміщенні дитячої музичної школи імені П. І. Чайковського відбулась 10-та районна науково-практична краєзнавча конференція «Рідний край в контексті історії України». Вона присвячувалась 10-тій річниці Кам’янської районної громадської організації «Спілка краєзнавців» і організована Кам`янськими районною державною адміністрацією та районною радою, відділами освіти, культури та туризму райдержадміністрації, Кам`янським державним історико-культурним заповідником, Кам`янською районною громадською організацією «Спілка краєзнавців». Конференція ставила за мету виявити цікаві дослідження з історії рідного краю і надати можливість науковцям, краєзнавцям, музейним працівникам, вчителям та учням загальноосвітніх шкіл оприлюднити напрацьований матеріал перед широкою аудиторією.
Відкрив зібрання начальник відділу освіти Кам`янської райдержадміністрації, кандидат історичних наук, доцент кафедри педагогіки вищої школи та освітнього менеджменту Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького, голова районної організації «Спілка краєзнавців», лауреат обласної премії імені М. Максимовича Олександр Шамрай.
З привітаннями до учасників звернулися кандидат історичних наук, професор, директор Навчально-наукового інституту історії і філософії Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, голова правління Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, лауреат Черкаської обласної краєзнавчої премії імені М. Максимовича Василь Мельниченко, представники влади. Дослідники виступили в секціях «Історія населеного пункту, школи», «Історія підприємств, організацій, установ та інших об’єктів рідного краю» та «Ними гордиться наш край».
Олександрівський районний краєзнавчий музей на конференції представляли директор закладу, заступник голови ради Олександрівської районної організації ГО «Кіровоградська обласна спілка краєзнавців» Олена Салій та головний зберігач фондів музею, почесний член Національної спілки краєзнавців України, голова ради ГО «Олександрівська районна спілка краєзнавців», член правління ГО «Кіровоградська обласна спілка краєзнавців» та голова ради Олександрівської районної організації ГО «Кіровоградська обласна спілка краєзнавців» Василь Білошапка. Василь Білошапка зачитав вітання від олександрівських краєзнавців колегам з Кам’янщини, а також виступив з доповіддю «З історії лірництва у Притясминні».

ПРЕЗЕНТУВАЛИ НОВИЙ ТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ

29 квітня 2013 року відділ культури і туризму Олександрівської райдержадміністрації та Олександрівський районний краєзнавчий музей презентували кіровоградським телевізійникам новий туристичний маршрут «Обпалені війною». На туристичному маршруті гостей супроводжували начальник відділу культури і туризму Олександрівської райдержадміністрації Світлана Мічкур та головний зберігач фондів Олнескандрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка.
Ідея створення туристичного маршруту «Обпалені війною» в Олександрівському районі полягає в тому, щоб показати максимум інформації про різні періоди історії Другої світової війни. Сюди входять пам’ятники, місця загибелі мирних жителів і пов’язані з ними військові дії. Олександрівщина відома своїми уродженцями, котрі відважно воювали під час Великої Вітчизняної війни і удостоєні найвищих нагород. Тут є багато місць, які багато чого можуть розповісти про події тих років, і мета маршруту - зберегти пам'ять про них і донести її до нащадків.
Маршрут розпочався зі збору учасників в м. Кіровограді о 10.30 і учасники попрямували в Олександрівку до пам’ятника загиблим воїнам-односельцям.
О 12.00 Олександрівському районному краєзнавчому музеї в залі Великої Вітчизняної війни гості мали можливість послухати розповідь про події Другої світової війни на території краю, про внесок олександрівців у Перемогу. Своїми спогадами про жахливі події того часу поділився ветеран Великої Вітчизняної війни Петро Опанасенко. Гості оглянули відділ історії краю у роки війни. Такі музейні предмети, як кулемет “Максим”, фрагменти рушниць та автоматів, гранати, гільзи снарядів, патронів, радіоприймач і репродуктор, солдатські фляги та інші речі перенесли їх у полум’я війни. Численні документи розповіли про фашистський терор в краї, рух опору окупантам, визволення району. Чільне місце в експозиції відведене землякам-Героям Радянського Союзу та повним кавалерам ордена Слави. Зокрема представлені їх особисті речі. Доповнюють експозицію твори художників про війну. Оглянули гості й виставку «Олександрівщина у роки Великої Вітчизняної війни».
Далі, близько 13.00 маршрут проліг в Єлизаветградку, де екскурсовод розповів про події в краї у роки Великої Вітчизняної війни. Гості оглянули пам’ятники загиблим воїнам-односельцям та радянським воїнам-визволителям.
По дорозі з Єлизаветградки до Підлісного зроблено зупинку на місці загибелі піонерів-героїв в урочищі Плоскому.
Наступна зупинка біля села Плішки, де встановлено пам’ятник на честь визволення села (артилерійську гармату).
У Підлісному гості оглянули пам’ятники піонерам-героям Ф. Шепелю, Я. Матвієнку, І. Юрченку, І. Коноваленку, яких восени 1943 року гестапівці напівживими закопали в землю, пам’ятник радянським воїнам-визволителям та пам’ятник загиблим воїнам-односельцям, музей історії села Підлісного, де в експозиції чимало уваги приділено подіям Великої Вітчизняної війни.
О 15.00 екскурсія завершилась коротким відпочинком в лісі, де гості скуштували солдатського кулішу та пригостились фронтовими «наркомівськими».
Ви можете повторити цей маршрут, а канал «Кіровоград» створить про нього спеціальну програму.

ДОВІДНИК "МУЗЕЇ КІРОВОГРАДЩИНИ"


У Кіровограді побачив світ довідник для туриста «Музеї Кіровоградщини». Це перше подібне
видання в історії області, де зібрані відомості про всі обласні, міські і районні музеї регіону. У путівнику міститься коротка інформація про історію, експозицію кожного закладу, подаються їх поштові адреси, телефони, електронні адреси та адреси веб-сайтів чи сторінок в Інтернеті. Наприкінці довідника міститься перелік музеїв, що працюють на громадських засадах з їх адресами і телефонами. Видання ілюстроване кольоровими фотознімками.
Випустив путівник департамент культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської облдержадміністрації, а матеріали для книги готували самі музейники. На думку працівників департаменту, нове видання сприятиме залученню туристів в регіон.
Одна із сторінок видання присвячена й нашому Олександрівському районному краєзнавчому музею.

 

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПОЕЗІЇ В МУЗЕЇ

21 березня 2013 року з нагоди Всесвітнього дня поезії в Олександрівському районному краєзнавчому музеї проведене чергове засідання «Літературної вітальні», влаштоване спільно з літературно-мистецьким об'єднанням "Крила". Розпочалось воно з музичної композиції у виконанні талановитого музиканта, який цього разу грав на саксофоні, Віктора Супруна. Ведучий заходу – Василь Білошапка – розповів про історію відзначення Всесвітнього дня поезії. Головним гостем «Літературної вітальні» був уродженець села Вищі Верещаки, а нині житель Кіровограда, член Конгресу літераторів України і обласного літературного об’єднання «Степ», поет Анатолій Курганський, який прочитав свої вірші. Перед учасниками заходу виступили також гостя з обласного центру, поетеса Людмила Любарська, олександрівські поети Оксана Шпирко, Валентина Сіра, Світлана Тимко, Наталя Купчинська, Валентина Чорнобай, Ольга Рей, Віра Шнапер, гуморист із Соснівки Василь Краєвський, поет із Ставидел Михайло Кирилюк. Дебютувала перед громадою зі своїми віршами олександрівська школярка Антоніна Дяченко. Велике задоволення учасники засідання отримали від виступу читця Марини Марфули. Вчителька Соснівського навчально-виховного комплексу, переможниця районного конкурсу розмовного жанру майстерно прочитала поему Тараса Шевченка «Утоплена». На засіданні прозвучало кілька пісень на вірші місцевих поетів у виконанні співака і композитора Анатолія Борисенка. На заході були презентовані свіжу номери кіровоградських літературних журналів «Вежа» і «Степ», де вміщені твори й Олександрівці, та нову книгу поета з Вінниччини, чиє життя і творчість пов’язані і з Олександрівкою, Миколи Завального «Скерцо сердець».
Анатолій Курганський та Людмила Солодова подарували музею свої книги. Людмила Солодова передала ще й книги чоловіка - Романа Любарського.

МАЙСТЕР-КЛАС З ПЕРУКАРСЬКОГО МИСТЕЦТВА

З нагоди Міжнародного жіночого дня в Олександрівському районному краєзнавчому музеї відбувся майстер-класс з перукарського мистецтва для чарівних олександрівських дівчат. Відомий перукар Анна Ромашіна продемонструвала юним красуням колекцію вечірніх зачісок. Музейний майстер-клас стиліста пройшов на «ура». Анна продемонструвала елементи базової техніки створення вечірніх зачісок і дала відповіді на безмежну кількість запитань стосовно догляду за волоссям, техніки плетіння сучасної коси. Поради перукаря олександрівським випускницям, які нині активно готуються до однієї з найважливіших подій у своєму шкільному житті – випускного балу, – були дуже актуальними. Адже створення гармонійного образу випускниці, за словами Анни, залежить від того, наскільки правильно майстер підібрав зачіску. Цей вибір залежить, звісно, від стилю, сукні та аксесуарів.
Всі присутні на заході отримали гарний настрій та красиву зачіску. Юні леді, які взяли участь у святі грації та краси, залишилися задоволеними.

"ЛІТЕРЕТУРНА ВІТАЛЬНЯ" ДО 5-РІЧЧЯ "КРИЛ"

Засідання «Літературної вітальні» в Олександрівському районному краєзнавчому музеї, що відбулось 22 лютого 2013 року, присвячувалось 5-річчю районного літературно-мистецького об’єднання «Крила», презентації нових книг земляків-літераторів, а також Міжнародному дню рідної мови.
Про історію «Крил» говорили головний зберігач фондів музею Василь Білошапка та голова районного літературно-мистецького об’єднання «Крила» Оксана Шпирко.
Присутніх привітав приватний підприємець, засновник літературно-публіцистичної газети "Крила Олександрівщини" Сеогій Шпирка.
Свої книги презентували Василь Краєвський, Оксана Шпирко, Анатолій Кримський, Валентина Сіра, Світлана Тимко, Іван Петренко. Всього за минулий рік олександрівці випустили 14 книг.
На засіданні виступили також поети Михайло Кирилюк, Валентина Чорнобай, Віра Шнапер, Борис Курченко. Кілька власних пісень на слова поетів земляків виконав Анатолій Борисенко.

КУЦЕНКІВСЬКІ ЧИТАННЯ

15 лютого 2013 р. у Кіровоградському міському літературно-меморіальному музеї І. К. Карпенка-Карого відбулися VІ обласні літературно-краєзнавчі Куценківські читання - спільний проект обласної організації Національної спілки краєзнавців України, літературно-меморіального музею І. К. Карпенка-Карого та обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського. Читання започатковані у 2008 р. на честь знаного в Україні та світі літературознавця, доктора філологічних наук, професора КДПУ імені Володимира Винниченка, члена Національної спілки письменників України, краєзнавця Л. В. Куценка і мають на меті висвітлення проблем сучасного краєзнавства, підвищення ролі та авторитету краєзнавчої та пам’яткоохоронної діяльності, популяризацію кращих досліджень у галузі історії, краєзнавства, літературознавства, мистецтвознавства.
Читання 2013 року присвячені 60-річному ювілею Л. В. Куценка та 20-м роковинам смерті письменника, краєзнавця М. К. Смоленчука. Вони почалися презентацією книги «Я обрав свій шлях… Леонід Куценко у спогадах, листах, пам’яті», упорядкованої нашим земляком, краєзнавцем, членом Одеської обласної організації НСПУ Іваном Задоєю. До книги увійшли спогади більш як 30 дописувачів: друзів, колег Л.В. Куценка, знаних в Україні письменників. У виданні також зібрані поетичні присвяти Леоніду Васильовичу від літераторів Кіровоградщини, велика добірка його листів. У своєму виступі І. М. Задоя розповів про працю над книгою, виданою до ювілею Л.В.Куценка, висловив подяку кіровоградцям за допомогу в роботі.
Присутні ознайомилися з виставкою «Дві постаті літературного краєзнавства: М. К. Смоленчук та Л. В. Куценко», підготовленою науковцями музею І. К. Карпенка-Карого та біобібліографічним покажчиком Л. В. Куценка «Закоханий у світ», створеним співробітниками відділу краєзнавства ОУНБ ім. Д.Чижевського.
У читаннях взяли участь більше двох десятків доповідачів: викладачі Кіровоградського державного педагогічного університету ім. В.Винниченка, Кіровоградського національного технічного університету, Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського, Київського національного університету культури і мистецтв, Кіровоградського музичного училища, співробітники музеїв міста й області, Державного архіву Кіровоградської області, архіву, міських та обласних бібліотек, представники навчальних закладів та творчої інтелігенції міста.
Головний зберігач фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка виступив на конференції з доповіддю «Микола Смоленчук і експедиція «Тясмин».
Заключним акордом заходу став виступ ансамблю бандуристок Кіровоградської музичної школи № 3.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПЕРШОГО АТЛАСУ КІРОВОГРАДЩИНИ

У відділі краєзнавства 14 лютого 2013 року у відділі краєзнавства Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Дмитра Чижевського відбулася презентація географічного атласу «Кіровоградська область: Географічний атлас: Моя мала Батьківщина». Атлас розроблено викладачами кафедри географії та геоекології Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка в співпраці з київським видавництвом «Мапа». 
Із особливостями атласу, принципами його укладання, структурою і змістом ознайомив присутніх голова редакційної колегії — доктор географічних наук, професор кафедри географії та геоекології КДПУ, професор Анатолій Кривульченко. Атлас базується на сучасній концептуальній основі з урахуванням нових методологічних підходів і відповідає програмі шкільного курсу «Рідний край». До атласу увійшли понад 20 оригінальних тематичних карт і план обласного центру, які докладно знайомлять читача з Кіровоградською областю: її географічним положенням, адміністративним устроєм, кліматом, грунтами, рослинним і тваринним світом, проблемами охорони природи, розвитком господарства, пам'ятками історії та культури, видатними земляками.
Про значення атласу для краю говорили кандидат геолого-мінералогічних наук, доцент кафедри географії та геоекології Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка Валентин Вовк, голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олег Бабенко, заступник директора Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Дмитра Чижевського Оксана Ткаченко, завідуюча відділом краєзнавства Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Дмитра Чижевського Тетяна Макарова, завідувач навчально-методичним кабінетом географії Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського Людмила Хлань, керівник клубу любителів-мандрівників "Скіфія" Ніна Бабанська, головний зберігач фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка та інші. 
На сторінках атласу є інформація і про Олександрівський район. Зокрема на карті «Видатні земляки» розміщено портрет одного з перших вітчизняних льотчиків Левка Мацієвича, подано інформацію про земляків, які народились в нашому краї. На геологічній карті позначено Бовтиську астроблему та вміщено зображення горючих сланців.

ВИСТАВКА І МАЙСТЕР-КЛАС ДО ДНЯ СВЯТОГО ВАЛЕНТИНА

12 лютого 2013 року в Олександрівському районному краєзнавчому музеї відкрилася виставка робіт декоративно-прикладного мистецтва Валентини Антонівни Почінської (смт Олександрівка). Створені поетичною душею та майстерними руками вишиваний одяг, рушники, серветки, скатертини, наволочки, одяг, плетені кошики, картини з солоного тіста, сувеніри вражали відвідувачів неординарністю, елегантністю, високопрофесійним виконанням.
 На відкритті виставки про майстриню Валентину Почінську, яка в цей день разом з чоловіком Анатолієм святкувала перлинне весілля, говорили директор музею Олена Салій, головний зберігач фондів Василь Білошапка, письменники Валентина Сіра та Оксана Шпирко, які читали для неї вірші про вишивальницю, про кохання, розповідали про митця, про її змогу яскравими фарбами відтворювати у творчості свій внутрішній світ, шанобливе ставлення до українських традицій та вкладати у кожну роботу почуття прагнення добра, сподівання на краще майбутнє. 
Потім учасники церемонії відкриття оглянули саму виставку.
Пані Валентина з нагоди Дня всіх закоханих провела майстер-клас з виготовлення валентинок для учнів Олександрівської загальноосвітньої школи № 3, які завітали до музею. Всі присутні доторкнулись до неповторної майстерності Валентини Антонівни, отримали гарний настрій та прекрасні листівки в формі серця, виготовлені власноруч для своїх близьких та коханих.
Comments