ПОДІЇ‎ > ‎

Події-2012

 
 
 

ПРЕЗЕНТОВАНО НОВУ КНИГУ ОКСАНИ ШПИРКО

 

12 грудня 2012 року в Кіровоградському міському літературно-меморіальному музеї І. К. Карпенка-Карого була презентована книга олександрівської поетеси Оксани Шпирко «Та, що чекала вітрила…». Про нову книгу та її авторку говорили науковий співробітник Кіровоградського міського літературно-меморіального музею І. К. Карпенка-Карого, член Національної спілки письменників України Антоніна Корінь, голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки письменників України Василь Бондар, головний зберігач фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка, поетеса Тетяна Березняк. Пісні на слова Оксани Шпирко виконав автор музики Анатолій Борисенко. А вдячними слухачами на зустрічі були кіровоградські літератори та студенти природничо-географічного факультету Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.

Зазначимо, що книга поетеси Оксани Шпирко «Та, що чекала вітрила…» є серед номінантів на здобуття Кіровоградської обласної літературної премії імені Євгена Маланюка.

Дивіться ще фото про подію ТУТ.

 

 

 

 

 
  
 
 

 

ОБЛАСНИЙ СЕМІНАР ДЛЯ МУЗЕЙНИХ ПРАЦІВНИКІВ 

 
13-15 листопада 2012 року відбувся тематичний короткотерміновий семінар «Актуальні питання збереження та охорони пам'яток Музейного фонду України», що проводився для спеціалістів відділів (управлінь) культури і туризму райдержадміністрацій, міськвиконкомів, які відповідають за розвиток музейної справи та працівників музеїв області. Перші два дні семінар відбувався в Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій Кіровоградської облдержадміністрації. Зі слухачами працювали співробітники управління культури і туризму обласної державної адміністрацій, Кіровоградського обласного краєзнавчого музею та Кіровоградського обласного художнього музею. 14 листопада слухачі відвідали два музейні заклади Кіровограда: народний музей пожежної охорони та народний музей історії Кіровоградського ВАТ "Червона зірка", де для них були організовані цікаві та змістовні екскурсії. 15 листопада відбулася екскурсійна поїздка на Полтавщину. Спочатку слухачі побували на відкритті виставки-туристичного салону «Відпочивайте на Полтавщині». На ній була представлена і Кіровоградська область – стенд з матеріалами, що стосуються розвитку туризму на Кіровоградщині. Потім учасники семінару відвідали кілька музеїв міста Полтави та селища Диканьки. Вони завітали до музею-садиби І. П. Котляревського, Музею історії Полтавської битви Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви», Державного історико-краєзнавчого музею імені Д. М. Гармаша та картинну галерею імені М. К. Башкирцевої. Останньою була екскурсія та зустріч із колегами з Полтавського обласного краєзнавчого музею. Олександрівський районний краєзнавчий музей на семінарі представляв головний зберігач фондів закладу Василь Білошапка.
 
 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПЕРШОЇ КНИГИ ВІКТОРА ШЕВЧЕНКА

 

Подією у культурному житті району стала презентація першої книги олександрівського літератора Віктора Шевченка «Іспит для

Darvina», що відбулась 19 жовтня 2012 року в Олександрівському районному краєзнавчому музеї. Про першу книгу і творчість Віктора Шевченка на презентації говорили один з редакторів видання та автор передмови, голова районного літературно-мистецького об’єднання «Крила» і районного відділення обласного літературного об’єднання «Степ», редактор літературно-публіцистичної газети «Крила Олександрівщини» Оксана Шпирко, член Національної спілки письменників України Анатолій Кримський, директор Олександрівського районного краєзнавчого музею Олена Салій, заслужений працівник культури України Іван Петренко, колеги-літератори Наталія Купчинська, Валентина Сіра, Віра Шнапер. Вітали Віктора Шевченка колеги-культпрацівники Людмила Зінчук та Людмила Гунько, сільський голова Красносілки Іван Богаченко, оркестр районного Будинку культури. Віктор Шевченко прочитав гостям деякі свої твори.

 

 Дивіться ще фото про подію  ТУТ.
 
 

ЧВЕРТЬВІКОВИЙ ЮВІЛЕЙ МУЗЕЮ

 
18 жовтня 2012 року Олександрівський районний краєзнавчий музей відзначив свій чвертьвіковий ювілей. Урочистості з цієї нагоди відбулись у залі Олександрівської дитячої музичної школи. Про історію і сьогодення закладу на урочистостях з нагоди чвертьвікового ювілею музею розповіли його директор Олена Салій, головний зберігач фондів Василь Білошапка, колишній директор музею, заслужений працівник культури України Іван Петренко. Музейників зі святом вітали голова райдержадміністрації Володимир Авксентьєв, голова районної ради Василь Скляренко, начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Світлана Мічкур, член президії обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олександр Кротов, олександрівські літератори Наталія Купчинська, Оксана Шпирко, Валентина Сіра, Віра Шнапер, керівник Олександрівського ЛВУМГ Руслан Марієнко. Музей привітав народний художник України, голова Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України Михайло Надєждін. Від імені колег-художників він подарував музею кілька картин кіровоградських майстрів пензлю. Концертний номер з нагоди ювілею подарувало тріо юних баяністів дитячої музичної школи. А керівник цього тріо Іван Фощій майстерно виконав популярні мелодії на фортепіано. Потім гостей було запрошено в музей, де вони переглянули нові виставки «З історії районного краєзнавчого» та «Вітчизняна війна 1812 року і наш край», підготовлені до ювілею закладу. Виставку «Вітчизняна війна 1812 року і наш край» презентував краєзнавець Олександр Кротов.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Дивіться ще фото про подію  ТУТ.
 

МУЗЕЙ ОТРИМАВ ПОДЯКУ ВІД НАРОДНОГО ДЕПУТАТА УКРАЇНИ

Жодне Свято козацької слави у селі Бірки не обходиться без Олександрівського
районного краєзнавчого музею. Цьогорічне свято не стало винятком.

Наші співробітниці добре попрацювали під час підготовки свята. А 13 жовтня, у день проведення Свята козацької слави, директор нашого музею Олена Салій отримала Подяку народного депутата України Олександра Єдіна, якою народний обранець нагородив Олександрівський районний краєзнавчий музей.

НА МІЖНАРОДНІЙ НАУКОВІЙ КОНФЕРЕНЦІЇ БУВ ПРЕДСТАВЛЕНИЙ НАШ МУЗЕЙ

У рамках Х Музичного фестивалю імені Кароля Шимановського, влаштованого в Кіровограді з нагоди 130-річчя від дня народження і 75-річчя від дня смерті видатного польського композитора, 4-5 жовтня у приміщенні обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського відбулась Міжнародна наукова конференція «Кароль Шимановський і його мала батьківщина». На ній представили свої доповіді науковці з Польщі, Великобританії, Росії та України.

Олександрівський районний краєзнавчий музей на конференції представляв головний зберігач фондів Василь Білошапка. В учасників зібрання викликала інтерес його доповідь «Родинні зв’язки Шимановських, Грабовських і Росцішевських».

Учасникам конференції у Польському культурному центрі було також презентовано міжнародну

виставку «Міхал Грабовський – символ польсько-української дружби», створену в рамках реалізації польсько-українського проекту (керівник – Василь Білошапка), який минулого року став одним з переможців спеціального конкурсу на кращу ідею польсько-українського музейного проекту, що проводився Українським центром розвитку музейної справи і Польським інститутом у Києві.

Під час конференції встановлені наукові контакти між Олександрівським районним краєзнавчим музеєм та Варшавським університетом (Польща). Досягнуто домовленості про обмін копіями документів про діяльність поляків на Україні.

         Дивіться ще фото про подію  тут.


МІЖНАРОДНА УКРАЇНСЬКО-ПОЛЬСЬКА ВИСТАВКА МАЄ УСПІХ


Виставка «Міхал Грабовський – символ польсько-української дружби», створена Олександрівським районним краєзнавчим музеєм, викликала чималий інтерес у жителів Кіровограда і гостей міста. 
 Спочатку в рамках І-го Центрально-Українського музейно-туристичного фестивалю вона експонувалась в Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї. Виставка сподобалась журі фестивалю і наш музей у конкурсі «Музейний вернісаж» отримав диплом переможця за зайняте перше місце. Виставку оглянули гості з шести областей України. 
 Далі виставка переїхала в Кіровоградську обласну універсальну наукову бібліотеку імені Дмитра Чижевського. У приміщенні Польського культурного центру на ній побували учасники Х Міжнародного музичного фестивалю імені Кароля Шимановського, Міжнародної науково-практичної конференції «Кароль Шимановський і його мала батьківщина». Гості з кількох міст України, Польщі та Великобританії, а це були науковці та музейні працівники, дали високу оцінку виставці. Схвальні відгуки були і від директорів усіх обласних бібліотек нашої держави, які теж відвідали виставку. 
 Виставку «Міхал Грабовський – символ польсько-української дружби» створено в рамках реалізації польсько-українського проекту (керівник – Василь Білошапка), який минулого року став одним з переможців спеціального конкурсу на кращу ідею польсько-українського музейного проекту, що проводився Українським центром розвитку музейної справи і Польським інститутом у Києві. 
 Виставка Олександрівського районного краєзнавчого музею показала життя і діяльність поляків у нашому краї, родини Грабовських і її найяскравішого представника – польського письменника «української школи», літературного критика, публіциста, історика, фольклориста Міхала Грабовського (1804-1863 рр.), який більшу частину свого життя прожив в Україні, зробив значний внесок у літературний процес, вивчення історії, археології, фольклору українських земель. Його можна вважати символом польсько-української дружби, бо свого часу він зробив чимало для України, польсько-українського зближення. Значну частину життя Міхал Грабовський провів в містечку Олександрівці. Саме на олександрівський період припадає розквіт його літературної, наукової і громадської діяльності. Католик Грабовський встиг у містечку навіть православну церкву збудувати. В Олександрівці, у гостях в «українського Вальтера Скотта», побували українські письменники Тарас Шевченко, Пантелеймон Куліш, польські письменники Северин Гощинський, Тимко Пандура, Юзеф Богдан Залеський, польський художник Наполеон Орда, російський державний діяч і вчений Іван Фундуклій, російський художник Лев Жемчужников, білоруський літератор Рамуальд Підберезький. 
 
Виставка забезпечується матеріалами основного чи допоміжного фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею, Музею літератури імені Адама Міцкевича (м. Варшава, Польща), Музею історії однієї вулиці (м. Київ), Кіровоградського міського музею музичної культури імені Кароля Шимановського, Об’єднання поляків Кіровоградщини «Полонія» імені Кароля Шимановського (м. Кіровоград), Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» (м. Чигирин), Державного архіву Київської області, Національного державного архіву України в м. Києві. Чимало матеріалу широкому загалу представлено вперше. Зокрема, можна ознайомитись з родоводом Міхала Грабовського, чиє родинне дерево пересікається з родоводом польського композитора Кароля Шимановського. 
 Кілька музеїв України вже висловили своє бажання побачити у себе виставку «Міхал Грабовський – символ польсько-української дружби». А значить після Кіровограда дітище Олександрівського районного краєзнавчого музею вирушить далі у мандрівку.


      Дивіться ще фото про подію ТУТ.

І-Й ЦЕНТРАЛЬНО-УКРАЇНСЬКИЙ МУЗЕЙНО-ТУРИСТИЧНИЙ ФЕСТИВАЛЬ


Три дні вирував І-й Центрально-Український музейно-туристичний фестиваль, який мав на меті привернути увагу до туристичного потенціалу нашого краю. Тому на нього завітали музейники, працівники культури та туристичних агентств не тільки Кіровоградщини, а й Дніпропетровщини, Полтавщини, Херсонщини, Івано-Франківщини, Чернігівщини, Київщини і Закарпаття. 
 Відкрився фестиваль в Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї. Його учасників вітали голова обласної ради Микола Ковальчук, начальник управління культури і туризму облдержадміністрації Валентина Животовська, директор обласного краєзнавчого музею Наталія Агапеєва, помічник міністра культури Російської Федерації, перший заступник голови земляцтва «Єлисаветград» Віктор Петраков. У залах музею звучала класична музика, кружляли у вальсі пари молодих танцюристів. А під стінами музею грав духовий оркестр.
 У цей час у залах музею розгортались виставки «Музейний вернісаж», представлені музеями області. Олександрівський районний краєзнавчий музей запропонував виставку «Міхал Грабовський – символ польсько-української дружби». Її створено в рамках реалізації польсько-українського проекту (керівник – Василь Білошапка), який минулого року став одним з переможців спеціального конкурсу на кращу ідею польсько-українського музейного проекту. Виставка показувала життя і діяльність польського письменника «української школи», літературного критика, публіциста, історика, фольклориста Міхал Грабовський, який більшу частину свого життя прожив в Україні, зробив значний внесок у літературний процес, вивчення історії, археології, фольклору українських земель. Його можна вважати символом польсько-української дружби, бо свого часу він зробив чимало для України, польсько-українського зближення. Значну частину життя Міхал Грабовський провів в Олександрівці (тепер смт Кіровоградської області). Саме на олександрівський період припадає розквіт його літературної, наукової і громадської діяльності. Виставка забезпечувалась матеріалами основного чи допоміжного фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею, Музею історії однієї вулиці (м. Київ), Музею літератури імені Адама Міцкевича (м. Варшава, Польща), об’єднання поляків Кіровоградщини «Полонія» імені Кароля Шимановського (м. Кіровоград), Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» (м. Чигирин), Державного архіву Київської області, Національного державного архіву України в м. Києві (м. Київ). Чимало матеріалу широкому загалу було представлено вперше. Виставка сподобалась журі і наш музей отримав Диплом переможця за зайняте перше місце. Про це ми дізнались, коли фестиваль продовжив свою роботу вже у стінах Кіровоградського обласного художнього музею. 
 
Та це була не остання перемога олександрівців. Диплом переможця за перше місце наш музей отримав і в конкурсі мультимедійних презентацій «До музею на гостини». За перемогу в конкурсі туристичних маршрутів «Мандрівка рідним краєм» – ще одне перше місце і Диплом переможця. Нагороди та цінні подарунки вручив заступник начальника управління культури і туризму облдержадміністрації Олег Бабенко.
 У Кіровоградській державній льотній академії Національного авіаційного університету на «круглому столі» на тему «Музейні заклади, туристичні агенції й імідж туристично-привабливого Центрально-Українського регіону» досвідом роботи у цьому напрямку поділився і головний зберігач фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка.
 У другий день фестивалю олександрівці вирушили на територію заповідника-музею І. К. Тобілевича (Карпенка-Карого), де представили свою експозицію на міжрегіональній туристичній виставці «Кіровоградщина запрошує-2012». З принадами Олександрівщини туристичної ознайомились кілька сотень відвідувачів виставки, серед яких голова облдержадміністрації Сергій Ларін та інші керівники області. 
 Дипломи учасника біля пам’ятника корифею українського театру отримали наш відділ культури і туризму на чолі з Світланою Мічкур та майстри декоративно-ужиткового мистецтва Наталія Галушка і Антоніна Штим. Роботи наших майстринь експонувались обидва перші дні фестивалю.
 Останній день І-го Центрально-Українського музейно-туристичного фестивалю взагалі проходив у нашому районі. Гості з різних куточків України ознайомились з туристичним маршрутом «Історичними стежками Кіровоградщини». Вони оглянули Олександрівський районний краєзнавчий музей, Свято-Миколаївську церкву у Бірках, Народний музей історії села Розумівка та Хресто-Воздвиженську церкву-усипальню родини Раєвських, побували на Бондарському ставу, послухали розповідь екскурсовода про нашу землю, скуштували смачних олександрівських страв. Гостям сподобалось на Олександрівщині і вони планують залучити до нас туристів.Дивіться ще фото про подію ТУТ.


 ВИСТАВКА КІРОВОГРАДСЬКИХ ХУДОЖНИКІВ В ОЛЕКСАНДРІВЦІ 

Тиждень в Олександрівці експонувалась виставка картин художників Кіровоградщини «Барви степу. Липневі мережива Розумівки». Організаторами виставки стали Кіровоградське обласне відділення Національної спілки художників України, Олександрівська райдержадміністрація, відділ культури і туризму Олександрівської райдержадміністрації, Олександрівський районний краєзнавчий музей. Виставка розміщувалась в Олександрівському районному будинку культури і включала 56 робіт художників Михайла Надєждіна, Андрія Надєждіна, Олександра Лісовенка, Валерія Давидова, Андрія Хвороста, Фелікса Полонського, Сергія Шаповалова, Анатолія Дворського, Анатолія Шаповалова, Федора Лагна, Анатолія Янева, Леоніда Бондаря, Анатолія Кімнатного, Олексія Лозинського, Марини Кирьянової, Єгора Гноєвого, Світлани Висоцької та фотокартини Олександра Шулешка.
 Як зазначив на відкритті виставки голова обласної організації Національної спілки художників України, народний художник України Михайло Надєждін, за роки незалежності України це перша велика виставка кіровоградських художників, що експонувалась у районному центрі. 
 Художню виставку «Барви степу. Липневі мережива Розумівки» відвідали голова Кіровоградської облдержадміністрації Сергій Ларін, голова Кіровоградської обласної ради Микола Ковальчук, голова Олександрівської райдержадміністрації Валерій Авксентьєв, голова Олександрівської райради Василь Скляренко, інші керівники області та району, жителі райцентру. 
 Під час відкриття виставки делегація кіровоградських художників відвідала Олександрівський районний краєзнавчий музей, де експонується чимало художніх творів.
 Виставці передував десятиденний пленер кіровоградських художників у Розумівці. У липні Михайло Надєждін, Марина Кирьянова, Єгор Гноєвий, Світлана Висоцька, Олексій Лозинський та Андрій Надєждін у цьому мальовничому селі, де є пам’ятка архітектури загальнодержавного значення Хресто-Воздвиженська церква-усипальня родини Раєвських, встановлено пам’ятний знак на могилі борців за волю України отамана Чорного Ворона (Миколи Скляра) та трьохсот його козаків, створили кілька десятків чудових картин, виконали ескізи для майбутніх творів. Частина цих робіт експонувалась на виставці в Олександрівці. Художники планують частину своїх творів подарувати в Олександрівський район.
 За задумом голови Олександрівської райдержадміністрації Валерія Авксентьєва, кіровоградські художники знову побувають у Розумівці і намалюють село у різні пори року. Тому будуть ще пленери взимку, навесні та восени.
 
    Дивіться ще фото про подію ТУТ.

 В МУЗЕЇ ПОБУВАВ КОНСТРУКТОР РАКЕТНО-КОСМІЧНОЇ ТЕХНІКИ

Щороку під час відпустки приїздить на малу батьківщину приїздить наш земляк, російський конструктор ракетно-космічної техніки, начальник відділення російської ракетно-космічної корпорації "Енергія" імені С. П. Корольова, кандидат технічних наук Володимир Семенович Ковтун. Цього року він не зрадив цій добрій традиції. Одним з улюблених місць Володимира Ковтуна, яке він постійно відвідує, є Олександрівський районний краєзнавчий музей та його філія – кімната-музей Левка Мацієвича. Не став винятком і нинішній рік. Володимир Семенович зустрівся з колективом музею і розповів про перспективи розвитку космонавтики. А попереду дослідження Місяця і Марсу. На Місяці будуть дослідні станції, а на Марс ступить людина. Конструктор сфотографувався із працівниками музею. Не забув Володимир Семенович і про поповнення фондів музею. Він подарував свої логарифмічну лінійку, академічний знак про закінчення Московського вищого технічного училища імені Миколи Баумана, медалі, значки на космічну тематику, журнали «Космонавтика і ракетобудування» зі своїми статтями, інші книги і журнали, грамоти. Найцікавішим дарунком Володимира Ковтуна став комплект їжі для космонавтів. Туди входять пакетики пюре картопляного з грибами, палички фруктової з персиком, печива «Російського», закуски по-грецьки, чаю з цукром. У консервних банках представлені пюре з кураги, сардина під майонезом, карбонат, свинина з картоплею, яловичина. Незабаром подарунки нашого земляка, який, до речі, керував польотом міжнародного космічного комплексу, створив чимало космічних апаратів, будуть представлені на виставці в Олександрівському районному краєзнавчому музеї. Потім речі, що пов’язані з космосом, знайдуть постійне місце в експозиції кімнати-музею Левка Мацієвича. Там вже представлені цікаві космічні речі, серед яких бортовий журнал космічного корабля «Союз», ручка американського астронавта. У майбутньому Володимир Ковтун обіцяє подарувати в наш музей шолом космонавта.
       
Дивіться ще фото про подію ТУТ.


 БРОНІСЛАВ КУМАНСЬКИЙ ПРЕЗЕНТУВАВ У МУЗЕЇ СВОЮ ПЕРШУ ПОВІСТЬ

24 липня 2012 року Олександрівський районний краєзнавчий музей провів чергову зустріч у «Літературній вітальні». Тут відбулась презентація другої книги заслуженого журналіста України, уродженця Олександрівки Броніслава Куманського «Соло на валторні». У цій першій повісті земляка, у значній мірі, жителі містечка стали прообразами літературних героїв. Відкрив презентацію її ведучий – головний зберігач фондів музею, член Конгресу літераторів України Василь Білошапка. Він розповів про життєвий і творчий шлях Броніслава Куманського і надав слово автору книги. Броніслав Куманський повідав присутнім історію написання книги, прочитав фрагмент твору, відповів на запитання земляків. З виходом книги Броніслава Куманського привітали член Конгресу літераторів України Валентина Сіра, поетеса Віра Шнапер, селищний голова Олександрівки Василь Захаров. Завершила презентацію автограф-сесія Броніслава Куманського.
                       Дивіться ще фото про подію ТУТ.

             

ПРОПАГУЄМО ТУРИСТИЧНІ ПРИНАДИ

Туристичні принади Олександрівщини вже вдруге в цьому році привернули увагу представників мас-медіа обласного центру. В Олександрівці журналісти телевізійної програми «Ранкова кава» та газети «Народне слово» працювали в районному краєзнавчому музеї, знімали Свято-Успенську церкву. Крім того, вони відвідали Бірки та Розумівку.

Дивіться ще фото про подію ТУТ.


У МУЗЕЇ НА ПРАКТИЦІ - СТУДЕНТИ

             Олександрівський районний краєзнавчий музей – один із кількох музеїв Кіровоградщини, де студенти вишів проходять музейну практику.
Цього року, як і в попередні, олександрівські музейники ділились досвідом роботи зі студентами Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка. Студенти ознайомились з азами організаційної, науково-експозиційної, науково-дослідної, науково-фондової, науково-просвітницької роботи.
             Музейну практику в стінах Олександрівського районного краєзнавчого музею за останні роки проходили також студенти Кіровоградського національного технічного університету та Харківської академії дизайну та мистецтва.
 
 
 
 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГ СВІТЛАНИ ТИМКО

 
     Світлана Тимко – поет і прозаїк з Олександрівки – авторка 13 книг. Остання з них – «Гірку правду не купиш», що містить віршовані та прозові гуморески, побачила світ цього року. Тож 27 червня 2012 року в «Літературній вітальні» Олександрівського районного краєзнавчого музею був презентований вагомий творчий доробок найписучішої письменниці Кіровоградщини, члена Конгресу літераторів України, Кіровоградського обласного літературного об’єднання «Степ», Олександрівського районного літературно-мистецького об’єднання «Крила», перу якої, до речі, належить навіть перший на Кіровоградщині роман. Про творчість Світлани Тимко говорили члени Національної спілки письменників України Антоніна Корінь, Анатолій Кримський, письменники Валентина Процун-Кондратенко, Оксана Шпирко, Уляна Горяна (Валентина Сіра), Наталія Купчинська, Віктор Шевченко, директор Кіровоградського видавництва «Код» Віктор Лисенко, вчителька української мови та літератури Любов Шевчук, поетеса і журналіст Віра Шнапер. Письменницю вітали депутати Олександрівської районної ради Тетяна Хоменко та Андрій Лаврусь, директор Олександрівського районного краєзнавчого музею Олена Салій. На творчій зустрічі прозвучали пісні на вірші поетів-земляків у виконанні автора їх музики Анатолія Борисенка. Вів «Літературну вітальню» головний зберігач фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею, член Конгресу літераторів України і Кіровоградського обласного літературного об’єднання «Степ» Василь Білошапка.
            Дивіться ще фото  про подію ТУТ.
 
 

З НАГОДИ ДНЯ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ

З нагоди Дня Конституції України у територіальному центрі відбувся "круглий стіл". Його учасником був головний зберігач фонді
в Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка. Він розповів про походження символіки України.
А у приміщенні Олександрівського районного краєзнавчого музею експонувалась
виставка «Конституція – Основний закон нашої держави», де були представлені державна і місцева символіка документи і книги про Україну.
27 червня 2012 року у фойє районного Будинку культури районний краєзнавчий музей та районна бібліотека для дорослих представили для учасників урочистих зборів на честь Дня Конституції України виставку «Всім серцем свою Україну любіть». На ній можна було познайомитись з книгами про Україну,  предметами декоративно-прикладного мистецтва, символікою України, окремими положеннями Основного закону. Виставку відвідали голова райдержадміністрації Валерій Авксентьєв та голова районної ради Василь Скляренко, заступник голови райдержадміністрації Людмила Литвин.
 
                                                                                                       
        
 
 

У "ЛІТЕРАТУРНІЙ ВІТАЛЬНІ"  ПРЕЗЕНТУВАЛИ НОВУ КНИГУ

АНАТОЛІЯ ТА ІРИНИ КРИМСЬКИХ

          В Олександрівському районному краєзнавчому музеї 8 червня 2012 року у «Літературній вітальні» презентували нову книгу членів Національної спілки письменників України Анатолія та Ірини Кримських. Збірка поезій «Прощення в Господа молю», що побачила світ у видавництві «Імекс-ЛТД» (м. Кіровоград), видана за сприяння відомого доброчинця Бориса Кузика. Автори книги розповіли, як вони працювали над виданням, прочитали власні вірші. Про значення книги у вихованні духовності говорили гості з Кіровограда керівник обласної організації НСПУ Василь Бондар, член бюро обласного літературного об’єднання «Степ» Олександр Косенко, а також настоятель Свято-Миколаївського храму (село Бірки), митрофорний протоієрей, отець Володимир (Сошин), олександрівські письменники Оксана Шпирко, Валентина Сіра, Світлана Тимко, Віктор Шевченко, Віра Шнапер, директор районного краєзнавчого музею Олена Салій та головний зберігач фондів закладу Василь Білошапка.
        Дивіться ще фото тут.
 
 
  

 "МУЗЕЙНА ПОДІЯ РОКУ" НЕ ОБІЙШЛАСЬ БЕЗ КІРОВОГРАДЩИНИ

 
            29 травня 2012 року у Музеї книги і друкарства України, що у Києві, відбулася урочиста церемонія нагородження переможців VІІ Всеукраїнської акції «Музейна подія року» та учасників Програми підтримки музейних працівників на 2012-2013 роки. Організаторами цих подій є Міжнародний благодійний фонд «Україна 3000» та ГО «Український центр розвитку музейної справи». Партнерами Акції другій рік поспіль виступили Польський інститут у Києві та Асоціація благодійників України. У заході взяли участь Голова Наглядової ради Міжнародного благодійного фонду «Україна 3000» пані Катерина Ющенко, заступник міністра культури України Тимофій Кохан, директор Польського інституту в Києві Ярослав Годун, а також провідні музейні фахівці з різних регіонів України. Серед учасників заходів був головний зберігач фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка, який у попередні роки двічі був лауреатом подібних конкурсів. Приємно відзначити, що цьогорічна акція «Музейна подія року» знову не обійшлась без представників Кіровоградщини. Кіровоградський обласний художній музей удостоєний відзнаки Асоціації благодійників України «Сяйво добра» за проведення у квітні 2011 року ІІІ Великоднього благодійного аукціону, на якому зібрали 70 000 грн. для придбання обладнання для онкогематологічного відділення Кіровоградської обласної дитячої лікарні. Нагороду отримала директор музею Тетяна Ткаченко. Серед 10 музейних працівників, які через свою активну музейну роботу були відзначені Експертною радою та отримали право на отримання разової заохочувальної матеріальної допомоги, була Олена Степанок (Кіровоградський обласний художній музей). Після закінчення церемонії нагородження переможців пройшов семінар для музейних працівників на тему «Пам'ять оживляє музей: музеєфікація історичного середовища та культури повсякденності», який є вступом до початку нового конкурсу від Польського інституту в Києві. Фахівець з усної історії - Аліція Ванцеж-Ґлюза (Республіка Польща) – розповіла про значення усної історії та першоджерел різних типів для історії повсякденності окремого регіону, а також про приклади успішних дослідницьких та освітніх проектів, реалізованих громадами населених пунктів Польщі на базі музеїв.
           Дивіться ще фото ТУТ.
 

"НІЧ МУЗЕЇВ".  ВПЕРШЕ В ОЛЕКСАНДРІВЦІ!

 
 

«Ніч музеїв» в Олександрівському районному краєзнавчому музеї проводилась вперше. Тож акція, що проходила у Міжнародний день музеїв, викликала інтерес у жителів містечка.

На церемонії відкриття про «Ніч музеїв» розповіли директор Олена Салій та головний зберігач фондів Василь Білошапка. Незвичне вітальне слово виголосила начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Світлана Мічкур. До добрих слів на адресу музейників вона додала музичне вітання у власному виконанні. Це була пісня французькою мовою із репертуару Сальваторе Адамо.

Програму «Ночі музеїв» її організатори наситили найрізноманітнішими заходами, що відбувались у всіх залах музею. У «Літературній вітальні» виступили письменники Оксана Шпирко, Наталія Купчинська, Світлана Тимко, Уляна Горяна (Валентина Сіра), Віра Шнапер. Віктор Шевченко виконав власні пісні на слова Оксани Шпирко. Було представлено також новий випуску альманаху «Літературна Кіровоградщина» обласної організації Всеукраїнської творчої спілки «Конгрес літераторів України».

Одночасно відбувались майстер-класи. Мистецтву малювати юних відвідувачів музею навчав член

Національної спілки художників України, лауреат обласної премії в галузі образотворчого мистецтва імені О. О. Осьмьоркіна Федір Лагно. Керівник гуртків Олександрівського районного центру дитячої та юнацької творчості, учасниця XVII Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості, присвяченого Всесвітньому Дню Земліт Вікторія Лазаренко провела майстер-клас з виготовлення ляльок із сіна. Майстер-клас з бісероплетіння вела майстер декоративно-прикладного мистецтва, педагог-організатор Олександрівської загальноосвітньої школи № 3 Антоніна Штим. Не обійшлось без популярного у наш час боді-арту. Майстер-клас у цьому виді мистецтва провела кіровоградська художниця, уродженка Олександрівки Маріанна Вітер. Значний інтерес у дівчат та молодих жінок викликав майстер-клас з перукарської майстерності «Сучасні зачіски з косою» Анни Ромашиної.

У музичній вітальні виступили інструментальний ансамбль «Явір» Олександрівського районного будинку культури та співачка Світлана Мічкур. Гостей свята вразила гра на саксофоні Віктора Супруна. Всі бажаючі могли поспівати і потанцювати.

Нічну екскурсію музеєм та презентацію виставок і нових експозицій провів Василь Білошапка. А ще був розиграш музейної лотереї, опівнічний чай. Апофеозом «Ночі музеїв» став запуск у нічне небо повітряних ліхтариків.

Зазначимо, що Олександрівський районний краєзнавчий музей був одним з трьох районних краєзнавчих музеїв Кіровоградщини (ще Новоукраїнський і Добровеличківський), які приєднались до VІІІ Міжнародної акції «Ніч музеїв».

Адміністрація Олександрівського районного краєзнавчого музею щиро вдячна за підтримку акції керівництву відділу культури і туризму райдержадміністрації, Олександрівського районного центру дитячої та юнацької творчості, літературно-мистецького об’єднання «Крила», Кіровоградського обласного художнього музею, кіровоградського земляцтва «Єлисавет» (м. Москва). Інформаційну підтримку «Ночі музеїв» в Олександрівському районному краєзнавчому музеї здійснювали Інтернет-портал «Музейний простір України» (м. Київ) та Кіровоградська обласна телерадіокомпанія.

              Дивіться ще фото тут.
 

НАШІ ДОСЛІДЖЕННЯ

ПРЕДСТАВЛЕНІ НА КОНФЕРЕНЦІЇ У КАМЯНЦІ

 
 

27 квітня 2012 року в місті Кам’янка Черкаської області у приміщенні дитячої музичної школи відбулась ІХ-та районна науково-практична краєзнавча конференція «Ними гордиться наш край». Її організували Кам`янська районна державна адміністрація, Кам`янська районна рада, відділи освіти, культури та туризму райдержадміністрації, Кам`янський державний історико-культурний заповідник, Кам`янська районна громадська організація “Спілка краєзнавців”. Конференція присвячувалась видатним людям Кам’янського краю в галузі науки, культури, освіти, промисловості, сільського господарства та іншим неординарним особистостям. Доповідачами на зібранні були науковці, музейники, краєзнавці, вчителі, учні. Олександрівський районний краєзнавчий музей на конференції представляла його директор Олена Салій. Вона виступила з доповіддю «Никифір Цимбал – співець рідної землі». Виступ був присвячений поету, який народився і помер на Олександрівщині, але довгий час працював і творив на Кам`янщині. Олена Салій за дорученням олександрівських літераторів передала у фонди Кам`янського державного історико-культурного заповідника літературно-мистецький альманах «Вічна любов», де містяться і твори Никифора Цимбала.

Дивіться ще фото тут.

 

ТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ ПОЧИНАЄТЬСЯ В МУЗЕЇ

 
            20 квітня 2012 року відділ культури і туризму Олександрівської райдержадміністрації презентував туристичний маршрут «Історичними стежками Олександрівщини».

 Кіровоградських журналістів на межі Олександрівського району зустріла головний спеціаліст відділу культури і туризму райдержадміністрації Світлана Мічкур.

 Біля районного Будинку для гостей співав народний аматорський хор «Тясмин» (керівник Валерій Усатенко). Далі у програмі було відвідування районного краєзнавчого музею. З розповіді директора закладу Олени Салій та головного зберігача фондів Василя Білошапки журналісти дізнались, що районний краєзнавчий музей – один з найбільших і найкращих на Кіровоградщині. Тут зберігається близько 10 тисяч музейних предметів, серед яких чимало таких, що їх не мають і столичні музеї. Скарби районного краєзнавчого можна побачити у п’яти залах і філії – кімнаті-музеї Левка Мацієвича.

 Потім маршрут проліг у Бірки – один з найдавніших населених пунктів Олександрівщини. Село пов’язане з іменем гетьмана Богдана Хмельницького. У Бірках знаходиться пам’ятка архітектури місцевого значення Свято-Миколаївська церква. З дерев’яним храмом та його історією гостей познайомив настоятель, митрофорний протоієрей Володимир (Сошин). Кіровоградцям дозволили навіть піднятись на дзвіницю церкви, де збереглись і кличуть до Бога дзвони ХVІІІ століття.

 На межі Олександрівки і Бірок гості мали змогу оцінити сервіс закладів громадського харчування.

 З Бірок маршрут проліг у Розумівку, що привертає увагу численних туристів пам’ятним знаком на могилі борців за волю України отамана Чорного Ворона (Миколи Скляра) та майже трьохсот його козаків, що полягли смертю хоробрих у жовтні 1920 року та Свято-Хрестовоздвиженською​ церквою усипальнею родини Раєвських. Знайомство з Розумівкою гості розпочали з народного музею історії села, де їх супроводжувала директор закладу Ніна Лисенко. Пам’ятку архітектури загальнодержавного значення кіровоградці оглядали разом з настоятелем храму отцем Михаїлом (Галич) та сільським головою Розумівки Миколою Христенком. У приміщенні Хрестовоздвиженської церкви звершені опоряджувальні роботи, а попереду – реставрація в усипальні, де, зокрема, покояться тіла героя Вітчизняної війни 1812 року, генерала Миколи Раєвського і його внука, полковника, героя Сербії, прообразу графа Веронського Миколи Раєвського. Приємно, що не тільки впорядковується історична інфраструктура КП «Заповідник родини Раєвських», а й створюються зручності для туристів. Так тут не так давно з’явився сучасний туалет з умивальником.

 Не менш цікавою для кіровоградців була поїздка до Бондарського ставу, де за останні роки нарощено потужності туристичної інфраструктури. На мальовничому березі можна не тільки довідатись, що цими місцями колись володіли купці Бондареви і тут, можливо, побував російський поет Олександр Пушкін, що полював разом Раєвськими, а й добре відпочити. До послуг туристів зручні альтанки, риболовля, купання у чистій воді ставка. А ще можна оглянути багатовіковий дуб (кажуть, під ним відпочивав сам Пушкін!) і пам’ятний знак біля нього, встановлений на честь мандрівки Олександра Пушкіна і родини Раєвських півднем України і Росії, що відбулась у 1820 році.

 Підсумовуючи поїздку провідний спеціаліст відділу з питань розвитку туризму, музеїв і кадрової роботи управління культури і туризму облдержадміністрації Дмитро Гурба, який мандрував разом з гостями, зазначив, туристичний маршрут «Історичними стежками Олександрівщини» є одним з найпопулярніших на Кіровоградщині і привертає увагу своєю багатоплановістю і облаштованістю туристичної інфраструктури.

 Чисте повітря, джерельна вода, цікава розповідь про історію краю надихнули кіровоградських телевізійників створити кілька програм про туристичний маршрут «Історичними стежками Олександрівщини».

 Доброчинну допомогу в організації поїздки надало управління агропромислового розвитку райдержадміністрації (начальник Валерій Скрипник).

Дивіться ще фото тут.

 

  ВЕЛИКДЕНЬ У МУЗЕЇ

         Однією з окрас великоднього столу здавна є писанка. Її зазвичай готують у Великодню суботу. Дарувати на Великдень фарбовані яйця почали ще за часів імператора Тіберія. Марія Магдалина прийшла до Риму для проповіді Євангелія, піднесла імператору яйце зі словами: "Христос Воскрес!". Той, не вірячи, вигукнув: "Це так само неймовірно, начебто яйце стало червоним". Після його слів яйце почервоніло.

 Передує святу Великий піст, який дарує людям духовну подорож, мета якої - Пасха, "свято свят". Під час посту всі мають можливість висповідатися. Адже на Великдень до святкового столу годиться сідати з очищеним серцем і вустами.

 До Світлого Христового Воскресіння в Олександрівському районному краєзнавчому музеї відкрили виставку "Великодня радість", де можна було побачити авторські писанки, що створенні з бісеру, і представленні олександрівськими майстринями Людмилою Різун та Мариною Кулик.

 Майстриня Людмила Різун, створюючи таку привабливу колекцію великодніх писанок, за основу здебільшого використала фрагменти українського візерунку.

 Окрім писанок з бісеру, на виставці будуть й інші вироби - розмальовані писанки - подарунок відомого художника Віктора Кірмана. Відвідувачі також побачать вишитий рушник Таїсії Дмитрашко і вишиті серветки Любові Шевчук.

 10 квітня 2012 року у приміщенні Олександрівського районного краєзнавчого музею відбувся майстер-клас олександрівської писанкарки Антоніни Штим. Майстриня, а також директор музею Олена Салій розповіли олександрівським школярам про історію писанок. Діти побачили відеофільм про писанки. А потім почалось найцікавіше: учні під керівництвом Антоніни Штим почали власноручно розписувати писанки.

Дивіться ще фото тут.
 

"ЛІТЕРАТУРНА ВІТАЛЬНЯ" У ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПОЕЗІЇ

 

21 березня 2012 р. відзначили Всесвітній день поезії. Цього дня в Олександрівському районному краєзнавчому

музеї у «Літературній вітальні» зібралися поети з Олександрівки та деяких довколишніх сіл, щоб прочитати свої вірші та послухати твори колег по перу. Поет з Триліс Анатолій Кримський - член Національної спілки письменників України, Конгресу літераторів України, автор багатьох поетичних збірок, напам'ять читав свої твори, - як нові, так і написані дуже давно. Декламував піднесено, щиро, проникливо.

            Знані й шановані в районі та області поетеси Оксана Шпирко, Наталія Купчинська, Світлана Тимко, Уляна Горяна, Валерія Ульянич, гуморист Василь Краєвський неповторно й талановито декламували власну поезію - на втіху і замилування присутніх.

 Цікавими були і виступи Івана Бондаря - автора кількох книг, Валентини Чорнобай - великої шанувальниці поезії.

 Барвистою стрічкою вплітався поміж поетичних рядків спів самодіяльного композитора Анатолія Борисенка, який виконав пісні на вірші місцевих поетів.

 А провів свято - цікаво і змістовно - Василь Білошапка - головний зберігач фондів музею. Він хоч і не поет, але талановита, багатогранна, творча людина, яка любить і розуміє поетичне слово.

 Отож - усі гості свята були в захваті.

 Дивіться ще фото з "Літературної вітальні" тут.
 
 

ВИВЧАЛИ ДОСВІД БРИТАНСЬКИХ КОЛЕГ

 
     1 березня 2012 року в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара» (м. Київ) відбувся семінар з музейного менеджменту «Розширення кола відвідувачів музеїв» (An Introduction to Audience Development for Museums).  Спікер – Лія Віттінгем (Лондон, Велика Британія).

     Лія Віттінгем, директор «Кеттл Партнершіп», має досвід роботи в органах державної влади, громадських організаціях, і як волонтер, у культурному секторі. Донедавна вона працювала в Британському кінематографічному інституті над масштабним проектом громадського залучення до кінематографічної спадщини. Нині Лія разом із Культурною групою «Виставковий шлях», що базується в Природничому музеї в Лондоні, працює над проектом «Суперсонік», а також над крос-маркетинговим проектом із розвитку аудиторій для бібліотек і культурних організацій у Брікстоні (південний Лондон).

  Семінар ознайомив його учасників з поняттям «розвиток аудиторії» (audience development) та проаналізував існуючі концепти цієї сфери, що допоможуть музейним фахівцям налагодити відносини із своїми відвідувачами вдома і закордоном. Практичне заняття дало розуміння шляхів, якими музеї можуть провести аналіз своїх відвідувачів і стратегічне планування.

       Серед учасників семінару був головний зберігач фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка.

  

МУЗЕЙ БУВ ПРЕДСТАВЛЕНИЙ НА З'ІЗДІ КРАЄЗНАВЦІВ

23 січня 2012 року в Київському міському будинку вчителя відбувся V  (позачерговий) з’їзд Національної спілки краєзнавців України. На ньому заслухано звіти правління, ревізійної комісії, інформацію мандатної комісії, внесено зміни та доповнення до Статуту НСКУ та Положення про ревізійну комісію. Делегати з’їзду обрали керівні органи спілки. Головою правління Національної спілки краєзнавців України обраний директор Інституту історії НАН України, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук Олександр Петрович Реєнт.

Кіровоградщину на з’їзді представляла делегація у складі голови правління Кіровоградської обласної організації НСКУ, заступника начальника управління культури і туризму облдержадміністрації Олега Олександровича Бабенка, заступника голови правління Кіровоградської обласної організації НСКУ, завідуючої кабінетом українознавства та краєзнавства Кіровоградського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського Лариси Анатоліївни Гайди, заступника голови правління Кіровоградської обласної організації НСКУ,  в. о. директора Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Тамари Андріївни Григор’євої, проректора Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, кандидата історичних наук Ірини Анатоліївни Козир, директора Кіровоградського обласного художнього музею Тетяни Олександрівни Ткаченко, завідуючої відділом Кіровоградського обласного художнього музею Олени Валентинівни Степанюк та головного зберігача фондів Олександрівського районного краєзнавчого музею Василя Вікторовича Білошапки.

НА ЧЕСТЬ ДНЯ СОБОРНОСТІ ТА СВОБОДИ УКРАЇНИ  

19 січня 2012 року з нагоди Дня соборності та свободи України в Олександрівському районному краєзнавчому музеї відбулось засідання клубу «Краєзнавець». На ньому були присутні учні сьомого класу Олександрівської загальноосвітньої школи № 3 на чолі з класним керівником Наталією Вихрист. Директор музею Олена Салій та головний зберігач фондів закладу Василь Білошапка розповіли школярам про становлення соборності України, показали відеофільм про історичні події на столичному Софійському майдані 22 січня 1919 року, представили виставку «Славна сторінка української історії», провели вікторину про символіку України. На згадку про зустріч діти залишили музею малюнки, в яких висловили свою любов до Батьківщини.

ВШАНУВАЛИ ПАМ ЯТЬ ЛЕВКА МАЦІЄВИЧА

13 січня, в день 135-ї річниці від дня народження нашого славетного земляка, талановитого винахідника, першого українського  пілота, українського громадського діяча Левка Мацієвича до меморіальної дошки на будинку в Олександрівці, де він народився, були покладені живі квіти. Церемонія була організована колективами Олександрівської селищної ради та Олександрівського районного краєзнавчого музею. Всі бажаючі того дня мали змогу безкоштовно відвідати філіал районного краєзнавчого музею - кімнату-музей Левка Мацієвича, що розташована у цьому ж будинку. 


 
 
 

  НОВОРІЧНА РЕТРО-ЯЛИНКА КОРИСТУВАЛАСЬ ПОПУЛЯРНІСТЮ

           Новорічна ретро-ялинка в Олександрівському районному краєзнавчому музеї стала традиційною. Цього року на відкриття ретро-
ялинки прийшли працівники Олександрівського управління по експлуатації газового господарства. Згодом новорічну експозицію оглянули учні загальноосвітніх шкіл райцентру. Вони почули розповідь директора музею Олени Салій про традиції святкування Нового року в світі, здійснили новорічну екскурсію музеєм, що її провів головний зберігач фондів Василь Білошапка.
 Відвідувачі музею відвідали виставку поштових листівок початку ХХ століття – 80-х років минулого століття. Школярам було запропоновано зробити новорічні малюнки, а за це працівники музею пригостили дітей цукерками.

На заклик музею подарувати йому старовинні ялинкові прикраси відгукнулись жителі Олександрівки Віра Шнапер, Тетяна Кірман, Наталія Матвієнко, Анна Колдомова, Віктор Мазуренко, Любов Пасічник. Вони подарували музею давні ялинкові прикраси, іграшкові фігурки Сніговика, Діда Мороза, Снігуроньки, ялинкові гірлянди. Словом, ретро-ялинка гарнішала на очах. Працівники музею щиро вдячні всім, хто завітав на нашу ялинку, допоміг її прикрасити. Щастя і здоров’я, дорогі друзі!

 

  

 Український рейтинг TOP.TOPUA.NET   MyCounter - счётчик и статистика   uaRating
  Locations of visitors to this page   free counters
Comments