ПОДІЇ

ПОДІЇ-2009

На цій  сторінці ми знайомимо з найважливішими подіями нашого музейного життя останнього кварталу 2009 року.
 
 
 
 
 
 
 
 
 ВИСТАВКА

ПРО ІСТОРІЮ НАРОДНОГО РУХУ

 

З нагоди 20-річчя створення Народного Руху України за перебудову у відділі краєзнавства Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д. Чижевського з 29 вересня по 20 жовтня працювала виставка «Провісники незалежності». В її експозиції представлені фотодокументальні матеріали, які відображають започаткування перших осередків НРУ на Кіровоградщині.

         Виставка створена на основі фондів ОУНБ імені Д. Чижевського, «Українського клубу», Олександрівського районного краєзнавчого музею, Кіровоградського літературно-меморіального музею І. Тобілевича, приватних збірок мешканців Кіровоградської області, учасників та свідків подій 1989-1992 років.

         Наш музей представив фотографії і документи, що показують зародження Руху в районі. Серед експонатів виставки – плакат першого мітингу НРУ, листівки 1989-1991 років, що розповсюджувались місцевими рухівцями, спогади про започаткування Руху в краї.

 

Василь БІЛОШАПКА,

завідуючий фондами

Олександрівського районного краєзнавчого музею.

 
   
 
 

 
 
 
 
ДО ДНЯ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА

 

Науково-практичну конференцію «Джерела історії козацької доби на Кіровоградщині» провели 12 жовтня 2009 року у приміщенні Кіровоградського обласного художнього музею кафедра всесвітньої історії Кіровоградського державного педагогічного університету та Кіровоградський обласний художній музей.  Конференцію відкрила директор музею Т. О. Ткаченко. З доповідями виступили кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії  Кіровоградського державного педагогічного університету С. І. Шевченко («Топонімічні джерела козацької доби в Кіровоградській області»), головний зберігач фондів Кіровоградського обласного краєзнавчого музею П. П. Рибалко («Козацькі люльки у зібранні Кіровоградського обласного краєзнавчого музею»), науковий співробітник Кіровоградського музею музичної культури імені К. Шимановського О. А. Терещенко («Козацькі пісні Кіровоградщини (за матеріалами фольклорних експедицій 1990-х рр..») та завідуючий фондами Олександрівського районного краєзнавчого музею В. В. Білошапка («Писемні джерела про перебування Богдана Хмельницького в с. Бірки»).

Учасники конференції ознайомились з книжковою виставкою про історію козацтва, підготовленою працівниками  Кіровоградської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Д. Чижевського та побували на презентації виставки картин "Лицарі Степової Еллади", розгорнутої Кіровоградським обласним художнім музеєм.

 

Інна Шулик,

директор

Олександрівського
районного краєзнавчого музею.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 ВШАНУВАЛИ ЮВІЛЯРА

 

Чергове засідання клубу «Краєзнавець» (відбулось у стінах музею 16 жовтня 2009 року) було присвячене неювілейній даті нашого музею (22 роки з дня відкриття) і 85-річному ювілею одного із фундаторів музею, краєзнавця Івана Карповича Сухини. Захід організували районний краєзнавчий музей, райком профспілки працівників освіти і науки, клуб ветеранів педагогічної ниви «Свічадо», Олександрівська районна організація Національної спілки краєзнавців України. Звичайно за сприяння відділів культури і туризму та освіти райдержадміністрації.

Засідання відкрила директор Олександрівського районного краєзнавчого музею І. О. Шулик.

Готуючи засідання, його організатори вагались: зачитувати сухі цифри і факти з біографії ювіляра чи показати фільм про нього. І вирішили все-таки краще буде показати фільм, який називається «Завжди в строю». Фільм створили у 2007 році Борис Безсмолий та Василь Білошапка з нагоди 20-річчя районного краєзнавчого музею і відкриття кабінету імені Івана Карповича Сухини в Олександрівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 3. Тож присутні на засіданні побачили фільм.

Багато теплих слів прозвучало того дня на адресу іменинників.  Вітальну адресу І. К. Сухині підготував голова районної ради С. М. Степанов. Документ зачитав завідуючий організаційним відділом райради Г. К. Гончаренко. З ювілеєм І. К. Сухину привітали голова райкому профспілки працівників освіти і науки К. А. Завада, завідуюча методичним кабінетом відділу освіти райдержадміністрації Л. М. Томєєва, голова районної ради ветеранів Великої Вітчизняної війни і праці В. Н. Король, вчителька Олександрівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Т. І. Безсмола.

За багаторічний вагомий внесок у розвиток краєзнавства на Кіровоградщині, збереження та популяризацію національної історико-культурної спадщини на Кіровоградщині рішенням президії правління Кіровоградської обласної організації Національної спілки краєзнавців України І. К. Сухині присвоєне звання «Почесний краєзнавець Кіровоградщини». Диплом про присвоєння почесного звання ювіляру вручив член правління обласної організації спілки, голова ради районної організації спілки, завідуючий фондами районного краєзнавчого музею В. В. Білошапка.

Піснями привітав ювіляра, всіх учасників зібрання В. Д. Шевченко, який виконав дві власні пісні на слова місцевих поетів.

Завершилось засідання за чашкою чаю.
 
 
 
 
 
 
 

СВЯТО СЕЛИЩА:

МИ ЗДИВУВАЛИ ЛЮДЕЙ

 

            26 вересня 2009 року Олексасандрівка відзначила День селища. Свято видалось на-славу! Олександрівців вітали голова райдержадміністрації Анатолій Шинкаренко, селищний голова Костянтин Данов, численні учасники художньої самодіяльності з Олександрівки, Знам’янки і, навіть, Кіровограда (муніціпальний духовий оркестр!). Були конкурси, виставки квітів, фотографій, робіт талановитих дітей, святковий торт, в небо злетіли повітряні кульки, що повідомили світові: «Олександрівці – 224!». Тож, наступного року – ювілей!

         На цьогорічному святі Олександрівський районний краєзнавчий музей знову порадував і здивував олександрівців. Ми підготували виставку «Олександрівка: неповторні миті історії». Дехто із відвідувачів виставки із здивуванням для себе з’ясував, що в Олександрівці на берегах Тясмину у ХІХ столітті стояв чудовий палац польського письменника Міхала Грабовського, який намалював польський художник Наполеон Орда. Привернули увагу людей знімки станції Фундукліївка початку ХХ століття. Ми показали навіть фото станційного духового оркестру. З інтересом розглядали олександрівці світлини із зображенням вулиць колишньої Олександрівки. Дехто на фотографіях впізнав себе чи своїх родичів. Тож виставка принесла учасникам свята і радість, і сльози. Сльози, що молодість пройшла і напамять залишились тільки знімки...

         І ще одна була приємна для нас мить: наш директор Інна Шулик отримала з рук селищного голови Костянтина Данова грамоту Олександрівської селищної ради і подарунок. Так селищна рада відзначила внесок нашого керівника, а в її особі і всього невеликого колективу музею, у розвиток культури містечка.

 

Василь БІЛОШАПКА,
який святкував разом з людьми,
був причетний до виставки музею
і зафіксував для історії окремі миті
Дня селища-2009.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Про цю подію можна також прочитати:  
 

НЕ ПЕРЕВЕЛИСЬ

НА ОЛЕКСАНДРІВЩИНІ

КОЗАКИ Й КОЗАЧКИ

 

Старовинне українське село Бірки щороку напередодні Покрови Пресвятої Богородиці і Дня українського козацтва приймає свято козацької слави. Адже Бірки свого часу належали гетьману Богдану Хмельницькому і тут відбувались важливі події української історії.

10 жовтня 2009 року сосновий бір на берегах сивого Тясмину зібрав представників імпровізованих козацьких сотень з майже всіх сіл і містечок району, гостей з Кіровограда (був, навіть, і вітав добрим словом голова обласної ради Микола Сухомлин), Кам’янки, Києва, Смілої та інших місць. Учасники свята побачили цікаву і змістовну програму. Тут були виступи професійних артистів, аматорів сцени, різні козацькі забави, виставки декоративно-ужиткового мистецтва, короваїв. Представники сіл і містечок Олександрівщини змагалися у конкурсах на краще оформлення куреня, найсмачніші коровай і козацьку страву. У журі конкурсів був представлений й Олександрівський районний краєзнавчий музей. Нашому  директору Інні Шулик  випало нелегке завдання покуштувати всі короваї та козацькі страви і обрати кращі. З цим вона успішно впоралась. А переможці й організатори свята були нагороджені грамотами і призами, про які подбали районна влада та підприємці.

 

Василь БІЛОШАПКА,

який був свідком того,

що на Олександрівщині

козацькому роду – немає переводу

і підтвердив це фотознімками.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Про цю подію можна також прочитати:  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ПОБУВАЛА

ПОЛЬСЬКА ДЕЛЕГАЦІЯ

 

Олександрівський район 13 жовтня 2009 року відвідала офіційна делегація Нижньосілезького воєводства (Польща) на чолі з віце-маршалом воєводства Станіславом Лонгавою, що перебувала на Кіровоградщині з навчальним візитом у рамках проекту «Р4G – Партнерство заради добра». Гості зустрілись з керівництвом Олександрівського району, побували в Олександрівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 3, ознайомились з роботою олександрійських лісівників, Несватківської та Розумівської сільських рад.

Побували гості і в наших музеях. Вони відвідали Олександрівський районний краєзнавчий музей, де екскурсію для них провів завідуючий фондами Василь Білошапка. Гості сфотографувались з працівниками музею, подарували закладу книгу про свій край, залишили запис у книзі відгуків музею.

У Розумівці польська делегація оглянула Народний музей історії села Розумівка, Хрестовоздвиженську церкву – усипальню родини Раєвських.

 

Інна Шулик,

директор Олександрівського районного краєзнавчого музею.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

«КРИЛА»

ПОРІДНИЛИСЬ ЗІ «СТЕПОМ»

 

Новим поштовхом до літературної творчості на Олександрівщині стала зустріч кіровоградських письменників Василя Бондаря, Віктора Погрібного, Олександра Кардіваренка, Антоніни Царук та Олександра Косенка з членами літературно-мистецького об’єднання «Крила», що відбулась в Олександрівському районному краєзнавчому музеї 27 листопада 2009 року. Гості представили свої твори, познайомили з діяльністю обласного літературного обєднання «Степ». Гарне враження у кіровоградців  залишив і творчий доробок олександрівців Оксани Шпирко, Наталії Купчинської, Віктора Шевченка, Василя Краєвського, Миколи Дриги, Світлани Тимко, Анатолія Борисенка, Валерії Ульянич, Миколи Коломійця, Валентини Душейко. З доповіддю «Олександрівщина літературна: вчора і сьогодні» виступив завідуючий фондами Олександрівського районного краєзнавчого музею Василь Білошапка. Він представив також виставку творів літераторів Олександрівщини різних поколінь.  На цій зустрічі олександрівські літератори створили районне відділення обласного літературного обєднання «Степ».