STRONA GŁÓWNA‎ > ‎DOBRE MANIERY‎ > ‎

Kładąc się spać i gdy budzi nas zły sen


Kiedy Prorok Muhammad (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) kładł się spać, składał dłonie razem, spluwał w nie trzykrotnie (nie oznacza to prawdziwego plucia, śliną, ale przypomina jakby „splunięcie powietrzem”), recytował trzy ostatnie rozdziały Koranu (Sura al-Ichlas, al-Falaq i an-Nas), a następnie przecierał dłońmi całe ciało – najpierw głowę, potem twarz, a następnie całą resztę ciała. Robił tak trzy razy. Zasypiać powinniśmy leżąc na prawym boku.

Dobrze jest także powiedzieć:


اللَّهُمَّ بِاسْمِكَ أَمُوتُ وَأَحْيَا

Allahumma bismika amutu ła ahja

(O Allahu, w imię Twoje umieram i żyję)


Jeśli zdarzy nam się mieć zły sen, który nas obudzi, to powinniśmy splunąć (tak jak przed zaśnięciem) trzy razy przez lewe ramię i odwrócić się na drugi bok - przeciwny do tego, na którym się obudziliśmy. Wszelkie dobre sny pochodzą od Allaha, a złe od Szatana. Dlatego jeśli się zmartwimy, przestraszymy, albo nie możemy zasnąć, prosimy Allaha o pomoc i ochronę przed Szatanem. Wtedy możemy powiedzieć:


أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ غَضَبِهِ وَعِقَابِهِ وَشَرِّ عِبَادِه وَمِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ وَأَنْ يَحْضُرُونَ

Auzu bikalimati-llahit-tamma min ghadabihi ła szarri ibadihiła min hamazatisz-szajatini ła an jahdurun

(Szukam ochrony w doskonałych Słowach Allaha przed Jego gniewem i karą, i przed złem Jego sług oraz przed szyderstwem i obecnością Szatana).Jeśli mieliśmy w nocy dobry sen, możemy o nim opowiedzieć bliskiej nam osobie. Za to złego snu opowiadać nikomu nie powinniśmy.