HS Calendar

If information is available on a tournament and who to contact, clicking on the name of the 
tournament will link you to the appropriate webpage or e-mail. If you would like a tournament
added to the calendar, please e-mail Joe Czupryn at OHAcademicCompetition@gmail.com.


December 8: TRASH @ Tippecanoe High School (Tipp City, OH) [TRASH]

December 15: TRASH @ Olmsted Falls High School (Olmsted Falls, OH) [TRASH]
                        TRASH @ Swanton High School (Swanton, OH) [TRASH]
                        TRASH @ East Palestine High School (East Palestine, OH) [TRASH]
                        TRASH @ Lakeside High School (Ashtabula, OH) [TRASH]
                        Miami Valley History Bowl and Bee @ Beavercreek High School (Beavercreek, OH) [C Set]

December 22:

December 29:


January 5:

January 12: SHATEYAHRONYA IV @ Olentangy Berlin High School (Delaware, OH) [RMBAT] [PSACA]

January 19: Northmont Academic Challenge Tournament @ Northmont High School (Clayton, OH) [Northmont OAC]

January 26: Cloverleaf Invitational @ Cloverleaf High School (Lodi, OH) [Mirror of Northmont OAC]


February 2: Groundhog Day Deep Bench Invitational @ Miami Valley School (Dayton, OH) [BLISS]
                     Zanesville Invitational @ Zanesville High School (Zanesville, OH) [MSNCT]

February 9:
Western Ohio History Bowl and Bee @ Northmont High School (Clayton, OH) [B Set]
                    Brush Invitational @ Brush High School (Lyndhurst, OH) [IS-181]

February 16: Comet Winter Clash @ Solon High School (Solon, OH) [IS-183]
February 17: Comet Winter Clash @ Solon High School (Solon, OH) [EFT]

February 23: Copley Invitational @ Copley High School (Akron, OH) [OAC] - For more information,
                       contact Sue Korosa at Sue.Korosa@gmail.com


March 2: Yellow Jacket Invitational @ Sidney High School (Sidney, OH) [BHSAT]
                Petti Warz II @ Pettisville High School (Pettisville, OH) [IS-181]

March 9:
Aurora Invitational @ Aurora High School (Aurora, OH) [HFT]
                Mason Mashup Invitational @ Mason High School (Mason, OH) [184A]

March 16: NAQT Small School State Championship @ St. Charles Preparatory School (Columbus, OH) [IS-183]
                  Boardman Invitational II @ Boardman High School (Boardman, OH) [CAST]
                  Ohio History Bowl and Bee State Championship @ Tippecanoe High School (Tipp City, OH) [A Set]

March 23:

March 30:
WRA Future Stars Competition @ Western Reserve Academy (Hudson, OH) [IS-184A]


April 6: OAC Regionals @ Various Sites

April 13: NAQT State @ Olentangy Berlin High School (Delaware, OH) [D2 SCT]

April 20:

April 27: National History Bowl and Bee Nationals @ Crystal Gateway Marriott (Arlington, VA)


May 4: NAQT SSNCT @ Hyatt Regency O'Hare (Rosemont, IL)

May 11: OAC State @ St. Charles Preparatory School (Columbus, OH)

May 18: Northmont Pre-Nationals Tournament @ Northmont High School (Clayton, OH) []

May 25: NAQT HSNCT @ Atlanta Marriott Marquis (Atlanta, GA)


June 1:

June 8: PACE NSC @ Hyatt Regency Reston (Reston, VA)

June 15: