Naslovna

Kroz svoju radionicu „Digitalne obrade lektirnog naslova“ pokazujem kolegama knjižničarima/kama i učiteljima/icama kako mogu obraditi lektirno djelo uz pomoć web 2.0 alata. Njome ukazujem na važnost primjene medijske pismenosti u nastavnom procesu. U suradnji s učiteljima razredne nastave i/ili nastavnicima hrvatskog jezika kolege knjižničari mogu, nakon pročitane lektire, pomoći učenicima digitalno obraditi lektirno djelo uz pomoć raznih alata za daljinsko učenje. Na taj način učenike se uči kako obraditi odabranu lektiru na multimedijalan način, gdje oni sami postaju aktivni sudionici odgojno-obrazovnog procesa kreirajući vlastite materijale koji su ujedno i rezultat njihovog rada.

Alati koji se koriste tijekom radionice nalaze se na webu. Mnogi od izvora su besplatni, ali i ograničeni, iako sasvim dovoljni za potrebe naše radionice. Omogućuju kreiranje audio i video zapisa, izradu online postera, slikovnica, kvizova, igara, multimedijalnih priča, pisanje pisma likovima iz djela putem bloga, pisanje online dnevnika, i slično. Mnogi alati su kolaboracijski i mogu se koristi na relacijama učenik-učenik, razred-razred, škola-škola, itd. Multimedijalne platforme poput website-a, blog-a i socijalne mreže bi se unutar radionice mogle umrežiti tako da bi sve aktivnosti i rezultati bili lako dostupni i vidljivi svim korisnicima i zainteresiranim pojedincima.

Ovakav način poučavanja aktivno uključuje sudionike u učenje putem IKT alata, navodi nas na međusobnu kooperaciju i suradnju, proučavanje web 2.0, razvija naše kreativnosti na neformalni način i omogućava nam stvaranje digitalnih nastavnih materijala koji će pomoći drugim kolegama.

Radionicu započinjem općim uvodom u web 2.0 alate, a zatim prelazim na konkretne zadatke putem pojedinih alata. Budući da tih alata ima jako puno, odabrala sam 5 zadataka koji se obrađuju kroz različite web 2.0 alate. Prvo se međusobno upoznajemo jedni s drugima putem Voocaro alata i saznatjemo koliko znamo o web 2.0 alatima. Nakon upoznavanja, radimo vlastite likove iz nekog književnog lektirnog djela uz pomoć alata Voki (za njega je potrebno poznavati detaljno opis nekog književnog lika i sadržaj tog djela). Nakon što predstavimo neke književne likove, dijelimo se u grupe i izrađujemo online kvizove putem alata Quizyourfriends i online igrice putem alata Classtools. Nakon njih završavamo radionicu izradom vlastitih online slikovnica o tome što smo naučili na radionici uz pomoć alata Storybird ili nekom temom iz književnog djela. Broj alata kojima se služimo po potrebi se smanjuju ili povećavaju.

Teme radionice uvrštene u online učenje u skladu su s Nastavnim planom i programom, a svrha je produbljivanje znanja i vještina iz područja informatike i hrvatskog jezika, pogotovo iz medijske i informacijske pismenosti. Obrada lektirnog djela ovakvim načinom rada i kolaboracijom putem jednostavnih Web 2.0 kreativnih alata obuhvaća sve predmetne sastavnice hrvatskog jezika: jezik, književnost, jezično izražavanje i medijsku kulturu s naglaskom na književnost. U okviru informatike zadovoljava područje upoznavanja i korištenja jednostavne informacijske i komunikacijske tehnologije.

Potrebni preduvjeti za radionicu (potrebno je osigurati sljedeće):

Stalan pristup valjanoj, ispravnoj i kvalitetnoj informatičkoj opremi:

jako računalo,

Windows paket (pogotovo Word i MediaPlayer),

brzi pristup internetu i preglednik,

zvučnici, integrirani mikrofon sa slušalicama (ili vanjski),

mrežna integrirana kamera (ili vanjska),

Java/pokretač multimedije, Adobe Reader/pdf čitač, …

i osnovno poznavanje informatike.

Zatim potrebno je posjedovati CARNet-ov račun i identitet, Gmail račun i članstvo Google+ ili Facebooka,

no nije nužno.

Predznanja polaznika utvrđuje se anketom koja se provodii prije same radionice.

Alate i materijale koje koristim u radionici alati su i materijali koje sam stvorila u radu sa svojim učenicima 3-tih razreda 2013.-te godine i surađujući s izvrsnom kolegicom Karolina De Vrgna iz Hrvatske udruge istraživača dječje književnosti (HIDK), idejnom začetnicom i voditeljicom tečaja Online zgode šegrta Hlapića.

Naše radove možete pogledati na sljedećim poveznicama:

Creative Commons licenca

Svi tekstovi, slike i radovi objavljeni na ovoj stranici i njezinim podstranicama dostupni su za daljnje korištenje pod Creative Commons licencom: Creative Commons Imenovanje-Nekomercijalno-Bez prerada 3.0 Hrvatska uz obaveznu poveznicu na originalnu objavu.