Bratislava sa vracia ku korune

(tlačová správa)
občiansky snem uvedie menu krytú skutočnou hodnotou -

Po vzore takmer 3000 komunít vo svete, akými sú britský Bristol alebo grécke mesto Volos, ale aj Tirolské hodiny alebo nemecký Chiemgauer, spúšťa občiansky snem Bratislava ( ďalej OS BA ) dňa 6.4.2013 o 14:00 v Primaciálnom paláci, komunitný výmenný prostriedok, nazvaný Bratislavská koruna, v skratke BAK.

Týmto srdečne pozývame širokú verejnosť na úvodnú burzu Bratislavskej koruny, kde sa budú môcť pozrieť, ale aj vyskúšať si ako založiť vlastný výmenný systém - či už pre skupinu priateľov, združenie, susedskú komunitu, školu, internát, mestskú časť alebo dokonca aj pre kolegov vo firme.

Víziou projektu je snaha o posilnenie lokálnej výmeny práce a služieb, na ktoré inak nie je dostatok klasických peňazí. Výmenný systém snemu vychádza z konceptu Minuto – nemeckého modelu výmeny práce, tovarov a služieb medzi známymi. Je založený na vzájomnej dôvere a fair-play. Systém funguje tak, že každý, kto chce participovať, si sám vydá poukazy na čas vlastnej prácu alebo zdrojov – tzv. minútové poukážky – za ktoré si môže  uplatniť nárok na prácu, službu alebo tovar v rámci celej komunity a použiť ich tak ako platidlo. Bratislavská koruna takto umožňuje odomknúť potenciál nezamestnaných, dôchodcov, matiek v domácnosti ale aj kohokoľvek, kto chce byť užitočný pre svoju komunitu, avšak nenašiel uplatnenie svojich kvalít v klasickom zamestnaní za EURO. Občiansky snem ponúka ďalším komunitám a združeniam občanov na Slovensku pomoc pri tvorbe vlastnej komunitnej meny. Detailné pravidlá a podmienky navrhnuté občianskym snemom Bratislava a schválené uznesením sú nižšie.

Ako funguje koncept Minuto

  

      Bratislavskú korunu zastrešuje Občiansky snem Bratislava. OS BA je pravidelné otvorené zhromaždenie občanov Bratislavy, na ktorom spolu komunikujú a riešia spoločenské problémy. Cieľom snemov je spájať občanov, zdieľať informácie a spolurozhodovať vo veciach verejných.


10 základných údajov o Bratislavskej korune.
  1. BAK je komunitny vymenny prostriedok Obcianskeho snemu Bratislava - ma formu pisomneho osobneho zavazku voci komunite a je plne pravne vymahatelny.
  2. Poslanim projektu BAK, ako aj celeho systemu Minutos je ODOMKNUT POTENCIAL komunit a ich clenov, aby si vzajomne mohli vymienat svoje hodnoty a sluzby v takom mnozstve, kolko potrebuju a povazuju za uzitocne ONI SAMI.
  3. BAK je postaveny na unikatnom medzinarodnom koncepte casovej doplnkovej meny "Minutos".
  4. BAK je mena kryta realnymi zdrojmi - pracou, produktami, surovinami a sluzbami, ktore sa zaviaze ucastnik poskytnut.
  5. BAK sa mozu zucastnit iba ZNAMI doveryhodni ucastnici komunity - ktorym komunita doveruje, ze poskytne, co slubil. Ak je komunita prilis velka, musi sa rozdelit, aby zachovala schopnost osobne sa poznat.
  6. BAK si vydava kazdy ucastnik sam, avsak za ucasti ostatnych priatelov, kvoli transparentnosti.
  7. System nema ziadne centralne vedenie - vsetky zmeny pravidiel a uznesenia sa deju konsenzom vsetkych zucastnenych obcanov.
  8. Do systemu Minutos su vitane dalsie komunity - mestske casti, obce, zdruzenia, univerzity, firmy - avsak je dobrovolnou dohodou kadzej komunity akceptovat sluzby a poukazky z inej komunity.
  9. Ak sa chce zapojit akakolvek dalsia komunita, moze si vytvorit a nazvat svoju vlastnu vymennu jednotku, plne kompatibilnu so systemom Minutos a BAK.
  10. Vydavanie BAK sa udeje na uvodnej "Komunitnej burze", kde kazdy ucastnik predstavi svoje sluzby a produkty, za ktore chce ziskat.
Chcete vedieť detaily? - tu sú detailné odpovede na vaše najčastejšie otázky:

Bratislavska koruna - pravidla


Comments