Hlavná stránka

Občianske snemy - návrat moci do rúk aktívnych občanov

01.12.2013 Občiansky snem na Hodžovom námestí


Podpornou aktivitou protestu Odporu zo strany zástupcov občianskeho snemu Bratislava s ponukou jedného z riešení ako ďalej v tejto krajine môžeme fungovať, aby sa veci proti ktorým je vyhlasený odpor viac nediali, bolo aj konanie Občianskych snemov na Hodžovom námestí 1.12.2013, 8.12.2013, 15.12.2013 o 16:00.

https://www.facebook.com/events/526482324126694/

Na sneme sa okrem stálych účastníkov zúčastnilo mnoho nových sympatizantov a občanov, nespokojných so súčastným stavom v spoločnosti, ktorí aktívne vstupovali so svojimi názormi a návrhmi riešení a zaujímali sa o činnosť, dosiahnuté výsledky Občianskeho snemu v Bratislave a možnostiach rozšírenia aktivít občianskych snemov v iných regiónoch Slovenska.

V úvode bola moderátorom snemu predstavená metodika (pôvodom zo Španielska a dnes používaná v celej Európe na budovanie komunít), pravidlá komunikácie účastníkov ako aj jednotlivé projekty. Na sneme bola prerokovaná problematika rozširovania občianskych snemov v regiónoch.  Minulý víkend vznikol občiansky snem v Michalovciach.

Dokumentačné video zo snemu

Dna 22.11.2013 bol založeny v Michalovciach Občiansky snem Michalovce
Riešenie z dnešného marazmu koncentrácie moci vidíme v organizovaní siete distribuovaných občianskych snemov - nie direktívne vedenie a koncentrácia moci - práve naopak - tréning miestnych koordinátorov a samosprávne rozhodovanie. Ak mate záujem o pomoc pri vytvorení vášho miestneho snemu - ozvite sa nám - pomôžeme vám s organizáciou, moderovaním a metodikou a inými možnosťami!
Kontakt - naša skupina na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/osbratislava/

e-mail: bratislava(zavináč)obcianskysnem.sk

Výzva k občianskym snemom 10.11.2013 Námestie Slobody


e-mail: bratislava(zavináč)obcianskysnem.sk

Bratislava sa vracia ku korune

Reportáž z TA3
Reportáž TV Bratislava


občiansky snem uvedie menu krytú skutočnou hodnotou -

Po vzore takmer 3000 komunít vo svete, akými sú britský Bristol alebo grécke mesto Volos, ale aj Tirolské hodiny alebo nemecký Chiemgauer, spúšťa občiansky snem Bratislava ( ďalej OS BA ) dňa 6.4.2013 o 14:00 v Primaciálnom paláci, komunitný výmenný prostriedok, nazvaný Bratislavská koruna, v skratke BAK.

Týmto srdečne pozývame širokú verejnosť na úvodnú burzu Bratislavskej koruny, kde sa budú môcť pozrieť, ale aj vyskúšať si ako založiť vlastný výmenný systém - či už pre skupinu priateľov, združenie, susedskú komunitu, školu, internát, mestskú časť alebo dokonca aj pre kolegov vo firme.

Víziou projektu je snaha o posilnenie lokálnej výmeny práce a služieb, na ktoré inak nie je dostatok klasických peňazí. Výmenný systém snemu vychádza z konceptu Minutos – nemeckého modelu výmeny práce, tovarov a služieb medzi známymi. Je založený na vzájomnej dôvere a fair-play. Systém funguje tak, že každý, kto chce participovať, si sám vydá poukazy na čas vlastnej prácu alebo zdrojov – tzv. minútové poukážky – za ktoré si môže  uplatniť nárok na prácu, službu alebo tovar v rámci celej komunity a použiť ich tak ako platidlo. Bratislavská koruna takto umožňuje odomknúť potenciál nezamestnaných, dôchodcov, matiek v domácnosti ale aj kohokoľvek, kto chce byť užitočný pre svoju komunitu, avšak nenašiel uplatnenie svojich kvalít v klasickom zamestnaní za EURO. Občiansky snem ponúka ďalším komunitám a združeniam občanov na Slovensku pomoc pri tvorbe vlastnej komunitnej meny – pre viac informácií navštívte sekciu Bratislava sa vracia ku korune

            Bratislavskú korunu zastrešuje Občiansky snem Bratislava. OS BA je pravidelné otvorené zhromaždenie občanov Bratislavy, na ktorom spolu komunikujú a riešia spoločenské problémy. Cieľom snemov je spájať občanov, zdieľať informácie a spolurozhodovať vo veciach verejných.

Kontakt - naša skupina na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/osbratislava/

e-mail: bratislava(zavináč)obcianskysnem.sk