Туристичні об'єкти


Свято-Володимирівська церква, селище Новоархангельськ
    Храм є прекрасним прикладом сучасної української церковної архітектури. Споруда храму панує над навколишнім ландшафтом, особливо гарний краєвид на церкву відкривається при під’їзді до центру Новоархангельська.
Будівництво храму було завершене в 2005 році. Він має форму хреста з витягнутою передньою частиною, над якою споруджено високу дзвіницю. Увесь інтер’єр храму прикрашений розписами релігійного змісту. Сама церква має напівпідземну частину, яка може слугувати для відправлення церковних обрядів.

Пам'ятник Євгену Маланюку, селище Новоархангельськ
    Монумент було встановлено в 90-х роках на кошти української діаспори США. Саме на території селища Новоархангельськ, яке в кінці ХІХ ст. було частиною Херсонської губернії, в інтелигентній сім'ї і народився майбутній українських поет, письменник та борець за незалежність України. Освіту він здобував в місцевій початковій школі. У своїх спогадах та творах, особливо наприкінці власного життя, неодноразово згадував власну рідну землю та річку Синюху, на якій він провів власне дитинство.      
Зелена садиба "У Мікуліча", село Синюха
    Садиба міститься в с. Синюха в будинку, облаштованому в традиційному українському стилі. В хаті дві двомісні спальні, вітальня, їдальня, санвузол. Біля садиби город. Неподалік – ставок та ліс.
Гості можуть спробувати українські страви, взяти участь у їх приготуванні та майстер-класі по виготовленню виробів з бісеру, оберегів, порибалити на ставку або річці, влаштувати пікнік на лоні природи.
Господарі садиби мають власний транспорт, яким можна мандрувати визначними місцями Ново-архангельщини, адже регіон багатий на історичні події.

Пам'ятник Козаку, село Торговиця
    Пам’ятник знаходиться на центральній площі с. Торговиця. Він був створений відомими українськи-ми скульпторами Віктором Френчко і Аркадієм Мацієвським та відкритий в 2002 році. Облаштована навколишня зона з невеликим парком дозволяє подорожуючим відпочити. Неподалік знаходиться Свято-Миколаївська церква.Розміщення тут пам’ятника невипадкове, адже Торговиця була важливим форпостом козаків і довгий час тут базувався Торговицький козацький полк. За історичними даними, український гетьман Петро Дорошенко карбував тут власну монету.Пам'ятний знак Івану Сірку, село Торговиця
    Пам’ятний знак встановлено неподалік центральної площі Торговиці в 1992 році. Виготовлений з сірого та рожевого граніту. Історія села нерозривно пов’язана з діяльністю славетного козацького ватажка, кошового отамана Запорізької Січі Івана Сірка. Містечко відігравало роль важливого опорного пункту, який оберігав козацькі землі від нападів ворогів. В ті часи воно було оточене земляними валами з гарматами на них. Сірко неодноразово бував тут, ведучи безперервні бої то з поляками, то з татарами та турками. Під стінами Торговиці відбулася не одна його переможна битва.

Місце перепоховання воїнів-прикордонників, загиблих в 1941 році, село Торговиця, урочище "Полковниче"
    Меморіал розміщений на краю лісового урочища «Полковниче». Його було відкрито в серпні 2006 року, в пам'ять про прикордонників, загиблих під час боїв у Зелені брамі в серпні 1941 року.
Територія даного меморіалу представляє собою цілий комплекс, до складу якого входять: пам’ятний знак у вигляді обеліску, з боків якого прикордонні стовпи України та СРСР; могили з останками воїнів Червоної армії, які були знайдені пошуковцями; облаштована стоянка для легкового та вантажного автотранспорту. В наявності туалет. Неподалік розташована православна капличка.
 
Свято-Покровська церква, село Нерубайка
    Храм розміщений в центрі с. Нерубайка та є пам’яткою архітек-тури місцевого значення. Споруда має стіни товщину більше одного метра. ЇЇ реставрація була закінчена в 2002 році. В минулому це був католицький костел, збудований у XVIII ст. польсько-українською шляхетською родиною Потоцьких, які володіли тутешніми землями. Після приєднання цієї місцевості до складу Російської імперії, храм в 1837 році був пере-будований на православний під назвою Православна Георгіївська 5 класу Церква. У 1917 році він отримав остаточну назву – Свято-Покровська Православна церква.


Пам'ятний знак воїнам 6-й та 12-й арміям, село Підвисоке, урочище "Зелена Брама"
    Монумент знаходиться на краю прадавнього лісу, що носить назву урочище «Зелена Брама», обабіч траси між селами Нерубайка та Підвисоке. Навколо нього облаштована зона для відпочинку з лавочками та місцем для стоянки автотранспорту.
Монумент встановлено у пам'ять про радянських солдат та офіцерів 6-ї та 12-ї армій, які потрапили тут в оточення в серпні 1941 року під час битви у Зеленій брамі (Уманський котел). Ця місцевість стала останнім пунктом опору згаданих армій. В лісі містилися штаби дивізій та корпусів 129-ти тисячного угрупування радянських військ.

Поселення типільської культури Небелівка
    Трипільське поселення-гігант площею близько 250 га розташоване на околиці однойменного села. Воно активно досліджувалося протягом 2009-2014 років археологами міжнародної Україно-британської археологічної експедиції. За інформацією науковців його вік складає більше 6 тис. років, а населення протоміста – близько 7 тис. осіб. В той час це було найбільше поселення в усій Європі. В його центрі містився величний дво-поверховий храм, аналогів якому не знайдено на жодному із відомих трипільських поселень. Всередині містилися хрестоподібні вівтарі для принесення жертв богам.


Ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Когутівка"
    Ландшафтний заказник розташований в околицях с. Ятрань, у місці злиття річок Синюха та Ятрань. Характерною його особливістю є виходи кристалічного щита, що надає берегам річок неповторної краси, особливо там, де він перетинає русла річок, утворюючи каньйони. Площа 120 га. Між каміннями ростуть жовті квіти авринії скельної, папороть. В прирусловій частині рідкісна діброва з дубом віком до 80 років. Лісові схили займає ясенево-дубовий ліс. Дивує царство птахів – в заказнику зустрічаються славка, дрізд, соловейко східний, жайворонок, а біля русла – чапля сіра, крижень і плиска.

Пречистенська церква, село Ятрань
    Храм у с. Ятрань є пам’яткою архітектури місцевого значення. Знаходиться поряд із сільським Будинком культури.
Унікальна для всієї Центральної України суцільнодерев’яна церква з різьбленими елементами розміщена на кам’яному фундаменті та має підлогу, викладену кахлями. Була споруджена на місці колишнього греко-католицького храму Різдва Богородиці в кінці ХVIII ст. з матеріалів старої церкви, куплених в 1794 році. В 1864 році відбулася перебудова церкви – було пристроєно нову кам’яну каплицю та побудовано дзвіницю з дерев’яним куполом, які до нашого часу не збереглися.


Бенчиків млин
    Водяний млин є окрасою всього району. Він знаходиться на березі річки Синюха в с. Тернівка в одному із наймальовничіших куточків краю. Чотириповерхова з боку річки та триповерхова з боку берега споруда з масивними кам’яними стінами була побудована в 1895-1905 роках німецькими інженерами. За місцевими перека-зами він у той час належав багатому єврею на прізвище Бенчик, який згодом виїхав із села. Річку поблизу млина перетинає гребля, яка відводить воду до кам’яного рукава, де 100 років тому стояли колеса, що приводили в дію механізм млина.

Фото Романа Маленкова з сайту www.ukrainaincognita.com 


Comments