ראיונות‏ > ‏

"אתה חייב למכור סיגריות כי אתה "סחבק" עם החבר'ה"

ששון (47), בעל קיוסק בשכונה שלנו בחולון, מוכר סיגריות לבני נוער מתחת לגיל 18.
זוהי עבירה על החוק ולכן בהתחלה ששון סרב להתראיין,בסוף השתכנע, אך סירב להצטלם.

מאת: אדיר אליהו


ספר לי על עצמך ועל הקיוסק?

לפני שהיה לי את הקיוסק הייתי עוסק בעסקים שלא היו בהכרח חוקיים, ובמסגרת ההבנה שאני לא יוכל להמשיך לחמוק מהחוק עוד הרבה זמן רציתי למנוע כאב רב לי, לאשתי ולילדיי והחלטתי שמהכסף שנשאר לי מהעסקים הקודמים שלי להקים עסק חדש, רק שלא ידעתי מה הוא יהיה. חיפשתי מקומות להשקיע בהם או לקנות ולאחר שהבנתי שאין היצע גדול ולא מוכנים לקבל מישהו עם עבר פלילי וחיצוניות מזרחית ללא השכלה קודמת החלטתי להקים עסק משלי ולכן הקמתי את הקיוסק.

האם את מוכר סיגריות בקיוסק?

כן, בקיוסק שלי יש היצע גדול של סיגריות, כל הסוגים שמתאימים לאנשים השונים שמגיעים אליי, וללקוחות המועדפים שלי שרוצים מוצר חדש, אחר או שאין בארץ אני מוכן להזמין להם מהיבואן.

איך אתה מרגיש עם העובדה שאתה מוכר סיגריות לקטינים?

אם תשאל כל בעל קיוסק שיש לו ילדים או שהוא הגון מספיק, הוא יגיד לך שכשהוא פתח את הקיוסק הוא לא תכנן למכור סיגריות לילדים קטנים בטח אם הוא פתח את הקיוסק בעבר, התקופה שבה ילדים בני 14-16 עדיין לא עישנו, ושהוא לא תכנן ולא רוצה למכור סיגריות לילדים בגיל הזה. רוב בעלי הקיוסקים באמת לא מוכרים בשנה עד שנה וחצי הראשונות של העסק אבל אתה מתחיל להכיר אנשים, יש לך לקוחות קבועים ואתה מתחבר עם הילדים של הסביבה, ככה שאחרי התקופה הראשונה שאתה לא מוכר לילדים ועומד על שלך מגיע הזמן שאתה מבין שאין מה לעשות, אתה חייב למכור סיגריות גם בגלל העסקים וגם כי אתה "סחבק" עם החבר'ה. בעיקרון אתה מרגיש רע עם זה שאתה הורס לילדים את הבריאות, מבזבז להם את הכסף ומסכסך אותם אם ההורים, אבל עם הזמן זה נהיה עניין של הרגל, בהתחלה זה מציק ואחר כך זה נהיה הרגל.

האם אתה מודע שקיים חוק שמורה על איסור מכירת סיגריות לקטינים?

כן, כולם מודעים לעניין שאסור למכור סיגריות לקטינים וכולם יודעים מה ההשלכות, אבל "פייר", אין אכיפה לחוק ואין להם דרך להגיע לאנשים. חוץ מזה, אני רוצה לראות מישהו שיכול להגיד "לא" לילדים האלה שכל כך רוצים לקנות סיגריות, ומציעים לך כסף ומביאים לך לקוחות חדשים. את כל המאמצים שלהם הם משקיעים בלנסות לפגוע בנו, המוכרים, במקום לחנך את הילדים לחיים יותר בריאים ולא לעשן והענישה תהיה על הצרכנים כמו על המוכרים, בדיוק כמו החוקים שיש בזנות היום.

האם אי פעם בדקו אותך על מכירת סיגריות לקטינים? 

לא, אומנם לא בשמחה אבל עובדה שאני מוכר לקטינים כבר שש שנים סיגריות וגם אלכוהול ועד היום לא תפסו, חקרו או נתקלתי במקרים של בדיקה כלשהי.

האם תפסו אותך על מכירת סיגריות לקטינים? אם כן, האם ואיך הוענשת?

לא, מאז שפתחתי את הקיוסק לא הגיעו אליי שוטרים ולא בדקו אותי ולכן לא לא נענשתי, אבל אני יודע שמקבלים דו"ח בסך 1000 ש"ח ושסוגרים לך את הקיוסק לשבוע.

לסיום, אחרי הראיון, האם תמשיך למכור סיגריות לקטינים?

אני אמשיך למכור לקטינים מכיוון שהם ההכנסות היומיומיות שלי, ואתה יודע איך זה "חבר מביא חבר" ככה זה קורה גם בקיוסק. כל אחד מביא את החבר שיבוא ויקנה אצלי. לכן אין לי בעיה עם זה שאני מוכר לקטינים ואני אמשיך למכור להם.תמונת אילוסטרציה
למצולם אין כל קשר לכתבה
תמונת אילוסטרציה
צילום: לירז אקרמן
Comments