ראיונות‏ > ‏

"הלוואי שלא הייתי מתחילה לעשן"

ענת כהן (34), אישה נשואה שהתחילה לעשן בגיל 18 בגלל הבני זוג שלה,
אינה הסכימה להצטלם עם סיגריה.
מאת: דלית מרחיב


מתי ואיך התחלת לעשן?

הסיגריה הראשונה שעישנתי הייתה בצבא. הייתי בקורס בבסיס חיל אוויר בעובדה שזה בנגב, ואין ממש מה לעשות שם. היה בחור שממש אהבתי והוא עישן איזה קופסה ביום, מרלבורו לייט, וכל חצי שעה בערך יצא מהשיעור לסיגריה. אני חושבת שהכל התחיל בגללו, כדי שאוכל להיות איתו. אז התחלתי לצאת איתו בהפסקות סיגריה וככה עישנתי. אני חושבת שאפילו אמרתי לו שבטח עישנתי קודם ואני מעשנת כבר שנים, וככה התחלתי לעשן בצבא ומלברו לייט שזאת הסיגריה שהוא עישן. עד היום זאת הסיגריה שלי. 
אבל אני לא מעשנת כבדה בכלל. סיגריה שתיים ביום, וגם זה לא תמיד. והיו לי תקופות ארוכות בחיים שנמאס לי לעשן והפסקתי לכמה שנים. ועם זאת, שאני חושבת על זה כבר 16 שנים שאני מעשנת. זה מלא זמן.

האם היית מודעת לסכנות שבעישון?

ברור שהייתי מודעת, כולם מדברים על זה כל היום וכל הזמן. ולבחורות תמיד מדגישים כמה זה מזיק לעור הפנים, לפוריות, שזה לא יפה, מסריח וכאלה. אבל בגלל שאני "מעשנת חברתית" שמעשנת רק ביציאות או עם חברים, אז היה לי קשה להפסיק כי עישנתי רק אם הייתי בסביבה של אוהבי סיגריות וכאלה שנהנים לעשן.

האם כשהתחלת לעשן ההורים שלך ידעו? איך הם הגיבו?

עכשיו כשאני חושבת על זה, הסיגריה הבאמת ראשונה הייתה בתיכון, כולם עישנו וניסיתי אבל זה היה גועלי. אני זוכרת שקניתי סיגריות מנטה כאילו זה יהיה יותר טעים והסיגריה לא תהיה דוחה, והייתי ילדה די טובה בתיכון ובעיקר הייתי טובה בלהסתיר דברים אז אני לא זוכרת שאמא שלי תפסה אותי או כעסה עלי. רק כשגדלתי וכבר הייתי מעשנת מול ההורים שלי התחילו "הניג'וסים" שזה לא בריא ומסריח ואני חייבת להפסיק.

איך בעלך מרגיש עם העובדה שאת מעשנת? האם זה מפריע לו?

בעלי מעשן בעצמו וזה חלק מהבעיה, כי אם הייתי חיה עם אדם שלא מעשן, כבר מזמן לא הייתי מעשנת. מה שכן, מאז שיש לנו ילד, שהוא עכשיו בן 7 חודשים, אסור לעשן בתוך הבית אלא רק במרפסת. 

האם חשבת להפסיק ולמה? 

הפסקתי כמה פעמים בחיים. אני לא טובה בלכפות או להכריח את עצמי. אני בן אדם שלא מסוגל לעשות דיאטה כמו שצריך. לפני שנכנסתי להריון הפסקתי סתם ככה ואז יצא שלא עישנתי איזה שנה וחצי. וגם לפני שנים, היו כמה שנים טובות שלא עישנתי, לפעמים פתאום זה נראה לי הדבר הכי מיותר, דוחה ומסריח ואז אני נפרדת מהסיגריות לכמה שנים ואז שוב חוזרת.

האם חזרת לעשן אחרי הגמילה/הפסקה? 

כן. מאז שהפסקתי להניק חזרתי לעשן. אני אוהבת לעשן, זאת האמת. אני פשוט אוהבת את זה ובגלל שאני לא מעשנת הרבה אלא סיגריה ביום אני מרשה לעצמי לא להפסיק, למרות שאני יודעת שזה ממש לא הדבר הכי בריא שאני יכולה לעשות לעצמי.
לעומת זאת, אני חיה בעיר, ומישהו פעם אמר לי שכל פעם שאני עוברת מאחורי אוטובוס שמעביר הילוך לפני רמזור, אני חוטפת מהאגזוז שלו בערך קופסה סיגריות ככה, בלי לרצות, אז לא יודעת מה יותר מזיק.

 
 
 
                                                                 ענת כהן
                                                            צילום: דלית מרחיב

Comments