NOIL Chapter Awards & Ceremony 2014

58th Annual Awards 2014
 @ College of DuPage
2 PM on Sunday, April 27, 2015 

 


PAST CHAPTER AWARDS CEREMONIES: 20122013, 2014

Teacher Recognitions
Great Teachers of NOILAATG        See Attached list of Teachers

 

Outstanding German Educator Award of Excellence                      

Sponsored by Chicago Brauhaus

John Stark, Retired, Illinois Math and Science academy

 

Klett-Langenscheidt Award

Sponsored by Klett-Langenscheidt

Sarah Moreno, Downers Grove South High School

Venera Stabinsky, New Trier Township High School

 

Student Recognitions

Recognition: Students who placed in the top 90th percentile. Please see the list on the following pages.

 

Honorable Mention: Participated in the Regional Interview process

Elizabeth Moye, Shannon (Para) Low, Evangeline Pina, Maria Alverez, Michael Harris,  Henri LeBihan, Joseph Diamond, Jonathan Meyers, Brandon Noble, Emily Schaffer,  Elizabeth Keller, Tim Wolf, Nathen Ayres, Sattvic Ray, Genesis Rico, Vignesh Ravi, Robert Farenkopf

 

NOIILAATG Deutschschule Auszeichnung

Co-Sponsored by NOILAATG

& German Language School Conference, Frau Christa Garcia

Level 2: Thilo Roelofs, 5. Klasse, Lehrerin Angela Jostlein, Naperville German School

Level 3: Benjamin Faybussovich, 7. Klasse, Lehrerin Gudrun Priemer, DANK Schule Chicago Nord

Level 4: Natalie Kraus, 8. Klasse, Lehrerin  Angela Jostlein, Naperville German School

Level 4: Wesley Tyack, 12. Klasse, Lehrerin Margaret Planck, DANK School Northern Suburbs

 

Klett-Langenscheidt Award

Sponsored by Klett-Langenscheidt

Catie Olson, Barrington High School

 

Student Immersion Weekend 

Sponsored by Northern Illinois AATG

Anna-Nikol Georgiev, Fenwick High School

 

Concordia Language Villages Stipend

Sponsored by Swiss Benevolent Society

Hayley Flynn, Benet Academy

 

NOILAATG Collegiate Award of Excellence

Sponsored by Northern Illinois AATG

Nathan Tancula of University of Illinois at Chicago

Hannah Kramer of North Central College

 Almira Nazmieva of Northern Illinois University

 Nicole Bronnimann of Northwestern University

 

Presentation of 2013 Study Trip Winner(s)

Sponsored by National AATG & Pädagogische Austausch Dienst

 

Senior Nominee & Finalist:

Kevin Zahrobsky, Senior, Downers Grove South High School

 

Underclassmen Nominee & Winner

Allison Kirkegard, Underclassmen, Downers Grove North High School

 

Underclassmen Nominee & Winner     

Matthew Daniel, Underclassmen, Hinsdale South High School

 

 
               
Student - Teacher Recognition
 

 

The University of Chicago Laboratory Schools, University High School

Frau Marianne Zemil

 

Anna Bakwin 2

Julian Lark 2

Mya Deiter 2

Luke Herrigel 2

William Leiter 2

Daphne Schneewind 2

Stefan Rehkemper 2

David Yunis 3

Luke Newell 3

Sophie Rosenzweig 3

Edward Litwin 3

Natalie Kampf 3

Isabelle Berten 4

Matthew Davis 4

Thomas Brown 4

Leah Barber 4

Eleanor Schuttenberg 4

Tabitha Oh 4

Nikolas Friehs 4

 

 

German Language School of Naperville

Frau Angela Jostlein

Frau Regina Springer

 

Tim Kraus 2

Thilo Roelofs 2 ***

Natalie Kraus 4 ***

 

 

Wochenendschule der Donauschwaben

Frau Laura Khanhaturian

 

 

DANK School Chicago North

Frau Francy McNamara

Frau Gudrun Priemer

 

 

 

DANK Schools Chicago Northern Suburbs

Frau Sabine Woerner

Frau Margaret Plank

Frau Silvia Schmid

 

Wes Tyack 4 ***

Lukas Woerner 4

Kai Jaeger 4

 

 

Burlington Central High School

Frau Anette Bliss

 

Coleman Krambeer 2

Tyler Grenert 3

Nikola Filipac 4

 

 

Hoffman Estates High School

Frau Jeanie Brew

 

 

Neuqua Valley High School

Frau Karen Calvert

 

Chong Zhao 2

Lucas Becker 3

Elizabeth Moye 3*

Zi-Yi Choo 3

Hank Michalski 3

Lizzy Gadbaw 4

 

 

Illiana Christian High School

Herr Luke Fennema

 

 Andrew Clark 3

 

 

Lincoln-Way East and North High Schools

Frau Amy Ficarello

 

Thomas Gaertig 3

Michael Brezinski 3

 

Metea Valley High School

Frau Elizabeth Hagen

 

Melissa Engel 2

Bobby Farenkopf 2*

Kayne Knippen 2

Autumn Glavin 2

Christopher Glenn 2

 

 

Lakes Community High School

Frau Melissa Haines

 

Elizabeth Henderson 2

Scott Jacobson 2

Kimberly Brask 3

Genesis Rico 3*

Emilie Mies 3

Bailey Quinn McKenzie 4

 

 

Oswego and Oswego East High School

Frau Anna Hog

 

 

Downers Grove North High School

Frau Grunde Iwersen-Burritt

 

Grant Steele 2

Adam Behnke 3

Allison Kirkegaard 4*/**/***

Benjamin Schneider 4

Doran Anderson 4

 

 

Naperville Central and North High Schools

Herr Jonathan Justice

 

Elizabeth Morrison 2

Shannon Low 2*

Andrew Bond-Harris 2

Cliff Chou 2

 

 

Hinsdale Central High School

Frau Johanna Jurgens

 

Helena Stein 2

Elizabeth Keller 2*

Alexandra Yager 2

Daiaana Riazanskaia 2

Graham Reid 2

Sophia Shi Yang 2

Brooke Istvan 3

Gianna Spiega 3

Jasper Schuszler 3

Rina Ravisundar 4

 

 

 

Antioch Community High School

Frau Danielle Katz

 

Brandon Noble 2*

Sydney Nielsen 3

Raymond Luc 3

 

 

Libertyville and Vernon Hills High School

Herr Alex Kerth

 

Nathen Ayres 2*

Eric Metzger 2

Ryan Bever 2

Fabienne Schlicht 3

Nicholas Minor 3

Cynthia Capota 3

Eleanor Jenkins 4

Ian Rush 4

Claudia Stoll 4

 

 

Lake Forest High School

Frau Mary Kay Koerner

 

Kamil Tryzno 3

William Herman 3

 

 

 

Private Tutoring

Frau Julie Konetzki

 

Amelia Deering 3

 

 

Barrington High School

Frau Amy Letcher

Andrew Gugulski 3

Catherine Olson 4*/***

Emily Schaffer 4*

Grant Whitmer 4

Phillip Duda 4

Brendan Boutilier 4

 

 

Hinsdale South High School

Frau Cherie Lodl

 

Maria Alverez 2*

Aaron Fruh 2

Nicole Banistean 3

Matthew Daniel 3*/***

David Forner 3

Brett Kvasnicka 3

Hayley Gilke 3

 

 

Lyons Township High School

Frau Karen McCann

 

Timthy Wolf 2*

William Estey 3

Joseph Okkema 3

Emma Haugen 3

Damjan Karlovic 3

Peter Strawbridge 4

 

Warren Township High School-

Almond Campus

Herr Chad Rusk

Frau Kathy Dexheimer

 

Michael Kleine 4

 

 

 

Illinois Mathematics and Science Academy

Frau Agnieszka Michalak

 

Noor Michael 2

Daniel Collins 2

Archit Patharazu 2

Breanna Pederson 2

Lauren Bystrom 2

Nicole Schubert 2

William Widjaja 2

Marla Zepeda 2

Huajie Huang 2

Guna Yerrabolu 2

Eric Berrientos 2

Ryan Chandler 2

Sattvick Ray 3*

James Tao 3

Yiqiao Wu 3

Vignesh Ravi 3*

 

 

Downers Grove South High School

Frau Sarah Moreno

Frau Karen Kosog

Frau Anne Herrmann

 

Eric Haddleton 2

Jon Meyers 2*

Alex Hartig 4

Kevin Zahrobsky 4*/**

Marius Mueller 4

 

 

Benet Academy High School

Herr Peter Paul

Frau Lynette Sterner

 

Madeline LeFevour 2

Haley Flynn 3*/***

Mia Jones 3

Stephen Kovach 3

Matthew Volkmer 4

 

 

 

 

Lockport Township High School

Herr Drew Reaves

 

Joseph Diamond 2*

 

 

Riverside Brookfield High School

Frau Patricia Reaves

 

Dylan Dreilich 2

Nicholas Jepson 3

Evangeline Pina 3*

John Parisi 3

Quentin Dreilich 4

 

 

 

 

New Trier Township High School

Frau Venera Stabinsky

Frau Katja Steen

 

 

Lukas Trieb 2

David Lee 2

Anna Ferguson 2

Michael Zummer 2

Sydney Koeplin 2

Samuel Greene 2

Emily Jung 2

Henri Le Bihan 2*

Kilmer Bennewitz 2

Jeremy Rader 2

Molly Zielke 2

William D’Angelo 3

Matthew Kubler 3

Martin Ventrell 3

Max Frankel 4

Jordan Rubin-McGregor 4

Owen Levin 4

Laura Zajac 4

 

 

 

 

 

 

Fenwick High School

Frau Alison Strom

 

Anna-Nikol Georgiev 2*/***

 

 

Glenbard West High School

Frau Alicia Washburn

 

 

 

Maine South High School

Margaret Wolf

 

Michael Harris 2*

Christos Vassilakos 2

 

 

 

 

 

* Participated in Regional Interviews-Honorable Mentions

**Participated in National Process

***Awards Winners

ą
DSC06026.JPG
(4868k)
Northern Illinois AATG,
Feb 15, 2015, 8:22 AM
Comments