Chapter Awards & Ceremony 2012

Fifty-Sixth Annual Awards

Sunday, April 29, 2012 @3:00 p.m. @College of DuPage

 Teacher Recognition

Duden Award     Marianne Zemil
                        University of Chicago Lab Schools

Outstanding German Educator Award of Excellence
                        Josef Neumayer
                        Niles West High School
 
AATG Honorable Mention
                        Sponsored by Chicago Brauhaus
Sean Baird, Hannah Baker, Eric Connelly, Emma Eschker, Sage Keyes, Vignussh Kumar, Laleh O’Maraie, Rosalie Schweier, Ala Tineh, Stephen Tyson, Summer Wu
 
Langenscheidt Award 
                        Sponsored by Langenscheidt
                        Dawid Szmigielski 

Student Immersion Weekend 
                Sponsored by Northern Illinois AATG 
                Bridget Keenan 

Concordia Language Villages Stipend 
                Sponsored by Swiss Benevolent Society 
                Kaley Osterman 

 Presentation of 2012 Study trips 
                Sponsored by National AATG
                Claire Dockery
                Tyler Patterson
                Nandita Venkatesan
            

 

 
 
Student-Teacher Recognition
DANK Schule Chicago North
Francy McNamara

Level 2 Lucy Mueller, Stephanie Boettcher, Kristina Fiedler
Level 3 Kilian Zindel, Tobias Wimmer, Maximilian Boettcher

DANK Schule Northern Suburbs
Silvia Schmid, Theresa Smejkal,
Sabine Woerner

Level 2 Pauline Droege, Kai Jaeger
Level 3 Nele Radons, Megan Schoenleb, Peter Rykowski
Level 4
Lennart Droege

Downers Grove North High School
Gunde Iwersen-Burritt

Level 2 Benjamin Schneider, Grace Fleming, Benjamin McCrimmon
Level 3 Doran Anderson
Level 4 Stephen Shatzer, Christopher Schneider

Downers Grove South High School
Karen Kosog & Sarah Moreno

Level 2 Mary Espenshade
Level 3 Radoslaw Wierzbowski, Thomas Barry

Evanston Township High School
Kornel Simons

Level 2 Asha Sawhney
Level 3 Xena Becker, Evan Binford, Austin Schilling, Roman Krasnitsky, Jessie Kennedy, Benjamin Zelditsch, John McCarthy, Justin Pituch,
Jacob Miller, Ellen Schneider

Glenbrook South High School
Lauren Fraser

Level 2 Joseph Gordon
Level 3 Elizabeth Woo, Lauretta Mosteller, Hrist Brkovic, Thomas Neuman, Timothy Hofmockel

Hinsdale Central High School
Johanna Jurgens

Level 2 Margot Wagner, Laena Carroll
Level 3 Andrew Forrester, Stephen Tyson, Emily Morris
Level 4 Hannah Carroll

Illiana Christian High School
Luke Fennema

Level 2 Kaeley Osterman, Samuel Kane, Stephen Dykstra, Joseph Kelley
Level 4 Janaya Crevier

Illinois Math & Science Academy
Agnieszka Michalak & John Stark

Level 2 Hailie Keliuotis, Emily Camras, Anna Thoomas, Nikola Filipac, Aadam Ibrahim, Summer Wu, Satya Yerrabolu, Elyssa Glenn, Molly Cuka, Asa Brockman
Level 3 Seth Zelman, Jacob Lahr, Vignessh Kumar, Risun Udawatta, Rheanne Vimawala
Level 4 Jennifer Crawford

Oak Park & River Forest High School
Karen Russell

Level 2Lucas Brandt
Level 4Yuliya Semibratova

Plainfield North High School
Jennifer Knop

Level 4Zachary Uram

Providence Catholic High School
Barbara Stukel

Level 2Eric Connelly

Riverside Brookfield High School
Patricia Reaves

Level 2Quentin Dreilich
Level 3Cassidy Fritsch

University of Chicago Lab Schools
Marianne Zemil

Level 2Isabelle Berten, Rush Brown,
Matthew Davis, Clara Berestycki, Eleanor Schuttenberg, Leah Barber, Maxwell Rothschild, Olivia Rhodes, Nikolas Friehs, Tabitha Oh
Level 3Lili Steffen, Meryl Charleston,
Caroline Montag, Shuodan Zhang, Deborah Krull, Adele Rehkemper
Level 4Hannah Elizabeth Greenblatt,
Kristina Ann Wald, Rosellen Louise Cuneo Grant

Vernon Hills High School
Alex Kerth

Level 2Jeremy Gobelman

Victor J. Andrew High School
Virginia Paxson & Erika Lupacchino

Level 3Ala Tineh, Allison Marren, Nicole Robinson, Maura Conlin
Level 4Christina Tricou

Warren Township High School
Chad Rusk

Level 4Anthony Bellisario

Lakes Community High School
Melissa Haines

Level 3Rosalie Schweier

Libertyville High School
Alex Kerth

Level 2Claudia Stoll, Sean Baird, Annaliese Kambol, Eleanor Jenkins
Level 4Noah Strong

Lockport Township High School
Drew Reaves

Level 2Jessie Uhrenbacher, Sally Hausken

Maine South High School
Margaret Wolf

Level 3Claire Dockery

Metea Valley High School
Elizabeth Hagen

Level 2Emily Engel, Madeline White,
Zac Cosenza, Shannon Jean, Robert Nelson
Level 3Roger Roglans, Katherine Ashcraft, Jenna Nygren
Level 4Lina Saleh, Anuraa Putcha

Naperville Central High School
Kathleen Betterman

Level 2Margaret Underwood
Level 4Anna Marchenko

Neuqua Valley High School
Karen Calvert

Level 2Tyler Patterson, Thomas Doty
Level 3Jeffrey Ohmer, Alex Stumphauzer
Level 4Nandita Venkatesan

New Trier Township High School
Joel Morris

Venera Stabinsky

Level 2Jordan Rubin McGregor,
Laura Zajac, Om Kanwar, Mary Shelton, Isabelle Pyritz
Level 3Rachel Hoying, William Sheppard, Chloe Madvig
Level 4Rachel Butler, Derek Zajak

Niles North High School
Lydia Ronning

Level 2Emma Eschker
Level 4Dawid Szmigielski

Niles West High School
Caroline Ahearn

Level 2Bridget Keenan
Level 4Vikram Shah

Northside College Prep High School
Virginia Apel

Level 2Michal Rajski, Alberto Flores, Kiriakos Hilbert, Nikolaus Goecke
Level 4Andrew Krischer, Jane Knox

A.A. Stagg High School
Sofya Kuperman

Level 2Billy Busen
Level 3Kathleen Przybylski

Antioch Community High School
Danielle Katz

Level 2Sage Keyes, Maddy Miklautsch,
Wyatt Smith, Tyler Thorn
Level 3 Hailey Wilson
Level 4Hannah Baker

Barrington High School
Amy Letcher

Level 2 Melina Milone, Phillip Duda,
Catherine Olson
Level 3Schafer Gizel

Batavia Private Pupil
Julie Konetzki

Level 2Amelia Deering

Benet Academy
Peter Paul

Level 2Jacob Snow, Mathew Volkmer, Natalie Boyle, Stephen Spittler, Charles Peak,
Melissa Aristoza
Level 3Alexander Linder, Samuel Rea,
John Corrigan, Helen Korte

Buffalo Grove High School
Julie Santeford

Level 2Laleh Omaraie, Nicholas Keriazakos
Level 3David Mercker

 

Comments