2017

Sixty-first Annual

AATG

Student Awards

Ceremony Program

Sunday, April 30, 2017

2:00 p.m.

College of DuPage

SRC Room 2000

425 Fawell Boulevard, Glen Ellyn, IL 60137

Keynote Speakers                Regan Penn, Jakob Myers, Martin Bolotin

 

Teacher Recognitions

Student Recognitions         

Presentation of Awards    Presentation of 2017 Study Trip Winners

 

Announcers   Kathy Betterman &Marianne Zemil

                        Testing & Awards Co-chairs

 

Social Time

Drinks and snacks are offered in the back. Please enjoy.

 

Award Recipients


Teacher Recognitions

Teachers of Northern Illinois AATG                                           See attached list of Teachers

Klett-Langenscheidt Award                                    Jonathan Justice, Naperville North H.S.

Outstanding German Educator Award of Excellence            Anna Hog, Oswego East H.S.

 

Award Recipients

Student Recognitions

Students who placed in the top 90th percentile. Please middle column.

 

NOIIL AATG German Language Schools              

 

DANK Chicago Northern Suburbs

Sabine Woerner, Trudy Hoyer, Margaret Plank, Silvia Schmid

Level 2: Hannah Brazier, Heide Brazier, Emma Radons, Jelte Schubert, Maximillian Thuswaldner

Level 3: Luke Whittleton

Level 4: Louisa Hagen, Karina Palffy, Marlene Schaff, Suntje Schubert

 

German Language School of Naperville

Angela Jostlein

Level 2: Audrey Hjerpe, Lauren Wittry

Level 3: Salome Fogleman

Level 4: Leoni Reilly, Theo Roelofs

 

Wochenendschule der Donauschwaben

Eva-Maria Rill

Level 2: Eva Ruterschmidt, Kira Zielinski

 

 

NOILAATG Collegiate Award of Excellence           Sponsored by Northern Illinois AATG

 

North Central College: Alexandria Bassett (nominated by Gregory Wolf)

Northern Illlinois University: Thomas Boers (nominated by Jessamine Cooke-Plagwitz)

Northwestern University: Sarah Priscella Lee (nominated by Ingrid Zeller)

 

University of Illinois at Chicago: Jasmina Ejupovic (nominated by Patrick Fortmann)


Participants in the Regional Interviews

Hunter Acuff, Cameron Birtcher, Alexander Booher, Max Bowman, Kevin Chen, Grant Finnegan, Gustas Gladstein, Anna Gundlach, Natalie Hill,  Alexis Holliday, Katherine Hovland, Jeremy Jung, Alexander Killips, Rebecca Lau, Katherine Nocerino, Regan Penn, Oliver Ratts, Vieniq Romero, Aistis Sadauskas, Collin Turley, Sarah Wastek

 

Klett-Langenscheidt Award    Sponsored by Klett-Langenscheidt

                Katherine Nocerino, Benet Academy

 

Concordia Language Villages Stipend   Sponsored by Swiss Benevolent Society/CLV

                Anna Gundlach , Lakes Community H.S.

 

Presentation of 2017 Study Trip Nominees

Sponsored by National AATG & Pädagogischer Austauschdienst

Graduating Senior Nominee:    Collin Turley, Vernon Hills H.S

Non-senior nominee & Winner  Natalie Hill, Antioch Community H.S.

Non-senior nominee & Winner  Rebecca Lau, Planfield  North H.S.


Award Recipients

 

Antioch Community High School

Danielle Katz, Chad Rusk

Level 2: Natalie Hill, Marja Lailey, Vincent Roskowiak, Kylie Steuer

Level 4: Stanley Liu, Regan Penn

 

Barrington High School

Amy Wasil

Level 2: Isabella Lebovic, Wyatt Stone

Level 3: Max Bowman, Daniel Perille

Level 4: Ishaan Sengal

 

Benet Academy

Lynette Sterner

Level 2: Natalie Krammer, Cassidy Latchford

Level 3: Collin Dannheim, Dalva Daulys, John Grunenwald, Anne Hart, Katherine Hovland, Ronan McCarter, Anna Svab

Level 4: Katherine Nocerino

 

Downers Grove North High School

Gunde Iwersen-Burritt

Level 2: Georgi Kiricov, Aistis Sadauskas, Erin Slattery

Level 3: Kaylee McCarthy, Troy McDonald-Shumaker

 

Downers Grove South High School

Sarah Moreno, Janet Stock

Level 3: Maximilian Schmidt-Bailey, Brian Williams

Level 4: Sarah Mueller, Gerda Zasytyte

 

Fenwick High School

Miglena Nikolova

Level 2: Michelle Eckhoff, Conor Kotwasinski

Level 3: Claire Gatermann

Level 4: Elia Gatermann

 

William Fremd High School

Natalie Soto

Level 3: Kevin Chen

 

Geneva Communiy High School

Rene Swidenbank, Karen Kosog

Level 2: Jack Brandt, Matthew Granquist, Daniel Schmeda

 

Hinsdale Central High School

Johanna Jurgens

Level 2: Daren Chen, Charlie Otto

Level 3: Karla Schueler, David Thormodsgard

Level 4: Matthew Nevling, Kaja Schueler

 

Hinsdale South High School

Cherie Lodl

Level 2: Vieniq Romero, GabriellaTsarouhis

 

Illiana Christian High School

Luke Fennema

Level 2: Erin Yorkman

 

Illinois Mathematics & Science Academy

Agnieszka Michalak

Level 2: Adhav Arulanandan, Justin Baldridge, Katherine Bezugla, Cameron Birtcher, Ken Brudnak, Maelee Chen, Parth Dhanyi, Jaelyn Evans, William Fiedler, Gregory Fernandes, Audrey Gallier, Matthew Kotz, Roy Neil, Gedi Njoya, Kaleigh O'Brien, Abinaya Ramakrishnan, Zoe Schmidt

Level 3: Nina Denne, Natasia Fafara, Grant Finnegan, Addison Herr, Joseph Hutter, Raghuram Koganti, Charles Kuch, Jan Mangulabnan, Daniel Marten, Kirill Nagaitsev, Joseph Palakeel, Akash Palani, Raghuram Koganti, Shivani Sharma, Peijing Xu, Samuel Zelman

 

Lakes Community High School

Melissa Haines

Level 2: Megan Fish, Anna Gundlach

Level 3: Collin Feustel, Anna Wallenfang

 

Libertyville High School

Alex Kerth, Heidi Lechner

Level 2: Tate Constable, Christopher Fischer, Jacob Kemp, Erik LaRoi

Level 3: Anna Burns, Demi Glusic, Alice Hubbard

Level 4: Christopher Martin

 

Lincoln-Way East High School

Amy Ficarello

Level 3: Christopher Patterson, Hunter Sweeney

 

Lockport Township High School

Drew Reaves

Level 3: Caitlyn Krueger, Halley Price

Level 4: Emmett Chan

 

Maine South High School

Margaret Wolf

Level 3: Mariya Bendus

 

 

Metea Valley High School

Elizabeth Hagen

Level 2: Jeremy Jung, Kyle Mathison, Joey Sherrill

Level 3: Delaney Biegelmann

 

 

 

Naperville Central High School

Jackson Howenstine

Level 2: Megan Coen, Lauren Colbert, Juliana Galo, William Kelsey

Level 3: Shane Collins, Charles Howenstine, Alexander Killips

 

 

Naperville North High School

Jonathan Justice, Jackson Howenstine

Level 2: Collin Carter, Mikayla Giehler, Aidan Handa, Stephan Jansen Van Vuuren, John Jaworski, Kenneth Koepcke, Caroline Schodde

Level 3: Andrew Cummings, Aleksander Cwalina, Jacob Fisher, Melanie Kilchherr, Jillian Trafton, Sarah Wastek

Level 4: Jakob Myers

 

 

Neuqua Valley High School

Karen Calvert, Sara Wolfersberger

Level 2: Freddie Gadbaw, Aaditya Nandakumar, Eric Xu

Level 3: Peter Jin

 

 

New Trier High School

Venera Stabinsky, Katja Steen

Level 2: Isabella Allada, Maggie Cao, Alexander Glueck, Arun Gopala, Simon Groenedijk,Trevin Hernandez, Robert Phillips, Henry Plante, Evan Prendergast, Olivia Prendergast, Oliver Ratts, Evan Rittner, Holden Schinzer, Anna Shah, Markus Tam, Sabrina Tossing, Ekaterina Tsytsarina, Jacob Vile, Nicholas Woehrle

Level 3: Abigail Baran, Jeremy D'Angelo, Jared Hoffman, Alexis Holliday, John Papas Dennerline, Florian Vining

Level 4: Benjamin Parkhill, Ethan Paul, Piper Phillips, Julia Vining

 

 

Oak Park-River Forest High School

Liliana Boyce, Janet Stock

Level 2: Cassandra Prokopowicz

Level 3: Daniel Gerasimov, Josephine Huss, Christian Steinhofer

Level 4: Marcell Gyongy, Mia Stella

 

Oswego East High School

Anna Hog

Level 2: Hunter Acuff, Viktoria Ulman

 

Plainfield North High School

Jennifer Knop

Level 3: Rebecca Lau

 

Riverside Brookfield High School

Patricia Reaves

Level 2: Evan Dunbar, Gustas Gladstein, Jonah Rath

 

University of Chicago Laboratory School

Marianne Zemil

Level 2: Thomas Hsee, Olivia Jarard, Eva Massey, Nicholas Merchant, Whitney Merkle, Jamison Miller, Jacob Posner, Henry Sowerby, Alec Wyers, Grace Zhang

Level 3: Clara Dandy, Giacomo Glotzer, John Grissom, Olivia Issa, Bailey Litwin, Thank Nguyen Ngo, Anna Peterson, Camille Rehkemper, Sam Rezaei, Fionn Stamataky, Joshua Ulane

Level 4: Alice Carlstrom, Elsa Erling, Clyde Schwab, Charles Sowerby

 

Vernon Hills High School

Alex Kerth

Level 2: Mikhail Alenichev, Adam Ciemierzynski, hillip Gokhman, Eka Mamulashvili

Level 3: Alexander Booher, Margaret Kowzon

Level 4: Martin Bolotin, Collin Turley

Acknowledgments

Grateful appreciation to our sponsors & supporters

 

Café Selmarie

4729 N Lincoln Ave, Chicago, IL 60625  (773) 989-5595

 

Chicago Brauhaus Restaurant

4732 N Lincoln Ave, Chicago, IL 60625  (773) 784-4444

 

Concordia Language Villages

Bemidji, Minnesota

 

International Fashions by Ingrid

4714 N Lincoln Ave, Chicago, IL 60625  (773) 878-8382

 

Haribo of America

9500 W Bryn Mawr Ave #700, Rosemont, IL 60018   (847)-260--0580

Lutz’s Bakery

2458 W Montrose Ave, Chicago, IL 60618 (773) 478-7785

 

Schnitzel Platz

729 North Ave, Glendale Heights, IL 60139  (630) 942-9900

 

Klett-Langenscheidt Publishers

Klett- Langenscheidt Awards

 

Swiss Benevolent Society

Concordia Language Villages Stipend

 

Westin Hotel

900 N. Michigan Avenue, Chicago, IL 60611  (312) 943-7200

 

 

Northern Illinois Chapter, AATG

 

American Association of Teachers of German

2017 Study Trips

 

Goethe-Institut, German Information Center and German Consulate

Comments