פחדים בלילה של ילדים - מאמר קצר

פחדי לילה והתמודדות עימם בקרב ילדים

 

יונתן קושניר / פרופ' אבי שדה

אוניברסיטת תל אביב – החוג לפסיכולוגיה

מעבדת השינה.

 
 
 
 
רקע

בשביל הרבה ילדים,  הליכה לשינה מהווה אתגר רציני. תהליך זה יכול להיות מלחיץ, במיוחד לילדים צעירים וכולל מספר מרכיבים: פרידה משמעותית מההורים, התנתקות מחיי החברה המשפחתיים, התמודדות עם חושך והקונוטציה שלילית הקשורה ל"כוחות רעים" (למשל, מפלצות, רוחות רפאים, פושעים), להיות לבד, סטימולציה חיצונית נמוכה היכולה להגביר סטימולציה פנימית (למשל, מחשבות מפחידות) וחוויה של איבוד שליטה (למשל איבוד שליטה על פעולות גופניות). כל מרכיבים אלו נקשרו לתופעה של פחדי לילה.

הביטוי של פחדים אלו הינו מאוד מגון וכולל דאגות לביטחון עצמי (פחד מפורצים או חוטפים), נושאים הקשורים לפרידה ואובדן (למשל, משהו נורא עלול לקרות להורה, פחד מלהיות לבד), יצורים דימיוניים (כגון, רוחות רפאים, מפלצות, חיות מפחידות), חלומות מפחידים והחושך.

משפחות רבות בהן יש ילד הסובל מפחדי לילה מדווחות על מגוון של בעיות רגשיות והתנהגותיות הכוללות: 1) בכי, פאניקה ופרצי זעם בזמן ההשכבה 2) התנהגויות מטרידות כגון, יקיצות במהלך הלילה, קריאה להורים, שינה משותפת עם ההורים, השארת אורות, רדיו או טלויזיה דולקים וסירוב להליכה לבד לשירותים 3) שוטטות לבד במהלך הלילה, דבר המציב את הילד בסכנה 4) אובדן ביטחון והרגשה של מובכות חברתית 5) איכות שינה ירודה המובילה לישנוניות במהלך היום, עצבנות ובעיות ריכוז בבית הספר, כך שנפגעת התפתחות לימודית  6) הימנעות מאזורים חשוכים בבי"ס, סירוב לישון מחוץ לבית, כך שנפגעת ההתפתחות החברתית.

כמו שניתן לראות, הפרעות שינה הינן חלק אינטגרלי מהתמונה הקלינית ויכולות לבוא לידי ביטוי בקושי בהליכה לשינה, קושי בהרדמות ו/או יקיצות מרובות במהלך הלילה וקושי בהרדמות מחדש.

בנוסף, פחדי לילה יכולים להיות קשורים או להיות מבוטאים במספר הפרעות פסיכיאטריות וביניהן, נדודי שינה, חרדת פרידה, הפרעת חרדה מוכללת, פוביות ספציפיות והפרעה פוסט טראומטית.

במחקר נמצא כי פחדי לילה קשים מהווים כ 15% מהפניות לטיפול בפוביות של הילדות.
 

שכיחות התופעה, התפתחות והבדלים בין המינים

 

פחדי לילה הינם תופעה מאוד נפוצה בילדות, כשמחקרים הראו שבין גיל 4 ל 12 73% מהילדים דיווחו על פחדי לילה. נמצא כי ישנם הבדלים בין ההורים לילדיהם בדיווח על פחדים, כשילדים בגילאים שונים מדווחים על שכיחות גבוהה יותר של פחדים מאשר הוריהם. דבר זה יכול להצביע על כך כי הורים רבים אינם מודעים לפחדים של ילדיהם, במיוחד בקרב ילדים גדולים יותר שאינם זקוקים לעזרה מהוריהם בהתמודדות עם פחדים אלו.

באופן כללי, מחקרים רבים מראים כי בנות מדווחות על יותר פחדי לילה מאשר בנים.

 

דפוסי התפתחות תוכן הפחדים
 

מספר מחקרים הראו כי פחדים "נורמאליים" משתנים לפי שלבי ההתפתחות של הילדים, דבר זה משקף את התפתחותן של יכולות קוגניטיביות של הילדים.

ילדים בגיל הינקות וילדים צעירים מאוד מראים פחדים מדברים שנמצאים "כאן ועכשיו" (למשל פרידה מהורים), ילדי גן מראים יותר פחדים מדברים דמיוניים (למשל ממפלצות) ולילדים מבוגרים יותר יש פחדים יותר ריאליים. בערך בגיל 7 ילדים יכולים להסיק על סיבה ותוצאה פיזיים ולצפות לתוצאות שליליות פוטנציאליות כך שטווח הגירויים היכולים להפחיד, גדל.

מחקרים הראו כי פחדים מחלומות ומיצורים דמיוניים פוחתים עם הגיל ופחדים הקשורים לפגיעה עצמית (למשל מפורצים) ומחשבות מפחידות היו נפוצות יותר ככל שהגיל עולה.

 

הגורמים להיווצרותם של פחדים

 

מספר מחקרים בחנו את הגורמים להיווצרותם של פחדי לילה. ישנם חוקרים הטוענים כי אנו "מוכנים ביולוגית" לכך שיהיו לנו פחדים מגירויים פוטנציאליים מאיימים בגיל צעיר. יתכן כי פחד מהחושך ופחד מפרידה מההורים היו ועדיין אדפטיביים לילדים. אולם, בדומה לפחדים נוספים בילדות, סביר כי פחדי לילה הינם תוצאה של מספר גורמים: ביולוגיים, סביבתיים וקוגניטיביים. ניתן גם לראות בהקשר המשפחתי כגורם משמעותי, למשל, בזמן מחלה של אחד ההורים או כשיש חיכוכים בין ההורים פחדי הלילה גוברים.

ישנן גם עדויות כי התפתחותן של הפרעות חרדה בילדות קשורה לחרדה כללית יותר במשפחה דרך מנגנונים של מזג מולד, למידה המדגישה איום והימנעות, שליטה הורית גבוהה ורמה נמוכה של היקשרות בטוחה.

לפי חוקרים אחרים, פחדים הינם תופעה נלמדת. על פי המודל של רכמן ישנם שלושה נתיבים בהם יכולים להיווצר פחדים: הראשון, לימוד ישיר (למשל, ילד המראה פחד מחושך לאחר שננעל בחדר חשוך). השני, למידה דרך צפייה (למשל, ילד צופה בחבר משפחה אחר שלו יש גם פחדי לילה). השלישי, למידת פחד על ידי קבלת מידע (למשל, הזהרות מרובות מההורים על הסכנה מלהיחטף או להישדד בלילה). 

חוקרים נוספים הציעו כי פחד יכול להילמד גם דרך חיזוקים אותם הילד מקבל למשל בתמיכה ותשומת הלב שמקבל מהוריו או דרך הימנעות מסיטואציית הפחד.

 

שיטות התמודדות של ילדים מפחדי הלילה

 

אצל רוב הילדים עוצמת פחדי הלילה אינה גבוהה וחולפת עם הזמן והיא נחשבת כתופעה התפתחותית נורמאלית.  

מספר מחקרים מראים כי ילדים מדווחים על מגוון דרכי התמודדות עם פחדי הלילה שלהם, כגון חיפוש תמיכה מההורים, הימנעות, הסחה, ניסיון לישון, שליטה אקטיבית והצמדות לבובות רכות של חיות.

מעניין כי אם משווים אם היעילות של שיטות אלו, רואים כי שיטות התמודדות על ידי הימנעות ("אני מנסה להישאר ער יותר מאוחר"," אני מפנה את מבטי כשאני רואה משהו מפחיד") היו הכי פחות אפקטיביות, ושיטות יותר אקטיביות נמצאו כיעילות יותר ("אני בודק מתחת למיטה").

 

שיטות התמודדות של הורים

 

ניתן להוריד את רמת פחדי הלילה של ילדים עם נוכחות ההורה ליד מיטת הילד בזמן ההשכבה. הורים רבים משתמשים בשיטה זו באופן ספונטאני בעוד שאחרים אף מרשים לילדיהם לישון במיטה שלהם.

עד כה נמצא כי שיטות אלו יעילות בהפחתת רמת הפחדים בקרב ילדים בגיל הינקות ובקרב פעוטים. אולם, שיטות אלו עלולות להנציח את הבעיה או ליצור קושי בהעברת הילד חזרה למיטתו או ב"שחרור" ההורה ממיטת הילד. באופן כללי, חוקרים לא ממליצים להורים לאמץ את שיטות אלו כפתרון לפחדי הלילה.

מחקרים הראו כי לילדים המסתמכים על הוריהם בזמן ההשכבה יש יותר סיכוי לפתח בעיות שיתבטאו בהתעוררויות רבות במהלך הלילה ומונעות מהילד לפתח יכולות הרגעה וויסות עצמיות.

 

טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים לפחדי לילה

 

ילדים מסוימים מפתחים תסמיני חרדה ופחדי לילה קשים שחלקם נמשכים לאורך זמן המשפיעים באופן שלילי על חייהם ומפריעים לתפקודם היום יומי. במקרים אלו יש לשקול הערכה והתערבות קלינית.

התערבויות קוגניטיביות התנהגותיות לפחדי לילה מבוססות על מספר רב של טכניקות וכוללות אימון לשליטה עצמית, הפחתה הדרגתית של הפחד, שחרור שרירים, תרגילי נשימה, תרגילי דמיון חיובי והצהרות וחיזוקים עצמיים חיוביים. ישנו אישוש מחקרי ליעילותן של שיטות אלו בהתמודדות עם פחדי לילה משמעותיים. חשוב לציין כי רוב התערבויות אלו הינן קצרות מאוד (2-4 פגישות) וברובן הפחתת הפחדים נשמרה גם זמן רב לאחר סיום הטיפול. בחלק מהמחקרים אף עקבו אחר ילדים במשך שנתיים וחצי לאחר קבלת הטיפול, ונמצא כי גם לאחר פרק זמן זה הם לא סבלו מפחדי לילה. 

שיטות טיפול נוספות שנמצאו יעילות כנגד פחד מהחושך הן ביבליותרפיה, הפחתה הדרגתית של פחד דרך משחק, שליטה עצמית מילולית וחיזוק על ידי ההורים.

מחקר מצא כי דרך התערבות פשוטה בה ההורים קראו סיפורים וכתבו "מכתב נגד המפלצת" הובילה להפחתה של הפחדים כפי שדיווחו הילדים, אולם מעניין כי במחקר זה ההורים לא דיווחו על הפחתה של פחדי ילדיהם לאחר התערבות זו.

 

מחקר חדש הבוחן שיטות טיפול חדשות לטיפול בפחדי לילה

 

כ % 70  מהילדים בגילאי 4-6 סובלים מהתופעה של פחדי לילה. בימים אלו נערך מחקר פורץ דרך במעבדת השינה באוניברסיטת תל אביב, תחת הנחייתו של פרופסור אבי שדה, ובו נבחנות שיטות טיפול חדשות לטיפול בפחדי לילה בגילאים אלו. המחקר הינו קצר וכולל סדרה של 5 פגישות ואינו כרוך כלל בתשלום. המחקר מיועד לילדים בגילאי 4-6 הסובלים מפחדי לילה משמעותיים המתבטאים בהפרעות שינה כגון קושי ניכר בהרדמות ו/או יקיצות במהלך הלילה.

לפרטים נוספים והשתתפות במחקר, ניתן לפנות ליונתן קושניר (פסיכולוג) בטלפון 0523597438 או במייל yonikushnir@gmail.com
 
 

 

Comments