ПРОГРАМИ ЖКГ
По-перше, необхідно зрозуміти реальний стан ЖКГ міста: житловий фонд, дороги, вулиці, парки, сквери, підземні комунікації (вода, каналізація, зливова каналізація і т.д.), опалення міста, зовнішнє освітлення міста, кладовища, безпритульні тварини, зелені насадження, сміттєзвалище,  вивіз сміття та інше.

Для цього проводиться збір всіх даних у ЖЕО. Також аналізуються та систематизуються відомості управління ЖКГ. На жаль, це факт, що багато даних не зібрані, ніколи не враховувалися, або застарілі. Тому перед нами постало завдання, яке зараз потрібно вирішити в терміновому порядку і ми цим займаємося. Поступово ми оприлюднюємо цю інформацію у вигляді звітів. Це перший крок.

По-друге, я вважаю, що нам потрібно створити, сформулювати і детально описати масштабне бачення проекту нашого міста, яке ми хочемо розбудовувати. Це та глобальна картинка майбутнього, до якої ми хочемо увійти, наше «Місто можливостей». Формування такого бачення – це головна умова грамотного планування та раціонального розподілу бюджетних коштів. Наприклад, ми щороку витрачаємо величезні гроші на поточні ремонти для створення видимості благоустрою, але практично не будуємо, або капітально не ремонтуємо.

Проаналізувавши витрати бюджетних коштів на поточні ремонти, я прийшла до висновку, що бюджет витрачений протягом 5-ти років на поточний ремонт однієї вулиці по частинах, практично дорівнює бюджету на разовий капітальний ремонт всієї вулиці. З однією лише різницею – другий варіант передбачає 5-річну гарантію підрядника. А це означає якість дороги, в якій безпосередньо зацікавлений підрядник, бо несе гарантійні зобов’язання. Як наслідок, це збільшує міжремонтні строки об’єкту до 10 років.

Якщо у нас буде розуміння, що саме ми хочемо побудувати, відповідно ми бачитимемо обсяг завдань, і розподілятимемо кошти більш грамотно, шукатимемо варіанти як створити те, що ми хочемо, виходячи з реалій. Це довгострокове планування, яке допоможе не відхилятися від курсу нам, усім хто прийде після нас, і тим, хто прийде після них.

Питання щодо формування загального бачення міста треба обговорювати та доопрацьовувати з депутатами, активістами та мешканцями міста, щоб врахувати думку кожного. Зараз ми шукаємо можливості і механізми реалізації такої співпраці. Найближчим часом плануємо впроваджувати. Це другий крок.

По-третє, це – власне вибір стратегії реалізації проекту, згідно сформованого бачення. Покрокове планування дій, розписане на найближчі 3-5 років – це розумний розподіл коштів, ресурсів, можливостей, часу, постановка реальних строків реалізації.

По деяких питаннях ми можемо зробити це самостійно, у решті питань – необхідна командна робота з депутатами, активістами і мешканцями міста. Це третій крок.

По-четверте, все це неможливо реалізувати без командної роботи. Тому важливою умовою для реалізації задуманого є формування сильної і ефективної команди професіоналів, яких об'єднують спільні цінності. Окрім фаховості і професіоналізму, такі цінності і здатності як – любити, поважати, цінувати, розвивати своє місто і його жителів, вірити, що це можливо, мати гнучкість, відкритість і розуміння, що зміни неминучі.

По можливості, я намагаюся вивчати шляхи розвитку ЖКГ різних країн. Дуже цікава реформа ЖКГ була проведена Лі Куан Ю. Взагалі за його правління Сінгапур з країни "третього світу" перетворився на один з головних фінансових центрів світу, а за рівнем життя населення увійшов до трійки світових лідерів. Не будемо обговорювати питання різниці культур, менталітету, умов. Той, хто, не хоче, завжди знайде перешкоди. Хочу зауважити, що це унікальний випадок, коли людина мала змогу побачити такі масштабні зміни ще за свого життя. Тобто, уявляєте, він бачив результати своєї роботи і втілення ідей, ще будучи живим?!  Я хочу звернути увагу лише на те, що ця людина мала глобальне масштабне бачення і велике бажання реалізувати задумане, без цих двох умов реальні зміни такого масштабу неможливі. І я переконана, якщо є реальні приклади, коли «рибацьке селище» за декілька десятків років перетворюється на один із головних фінансових центрів світу, лише за бажання людини і грамотного плануванням своїх дій, то місто в центрі України з населенням в 200 000 тис. перетворити на затишне, сучасне, технологічне, розвинене за десять-п’ятнадцять років цілком можливо.

Якщо далеко не ходити, то в п’ятницю я була у відрядженні у Черкасах і мала можливість поспілкуватися з місцевими посадовцями та депутатами стосовно стану ЖКГ їх міста та впроваджених ними змін. Можу сказати, що в деяких питаннях стан ЖКГ цього міста набагато кращий за наш. Я привезла із собою дуже цікавий досвід спілкування з гарно сформованою командою та багато ідей, щодо реформ, яких потребує наше місто. До того ж, люди діляться позитивним досвідом і за потребою можуть допомогти впровадити зміни у деяких питаннях, бо вони вже пройшли цим шляхом і мають реальні результати.

Зараз  активно формується команда. Ми займаємося створенням і розробкою бачення міста, начерками з планування і створення різних баз даних. Найближчим часом ця інформація та нові пропозиції будуть опубліковані. Це четвертий крок.

П’яте, це із колективу сформувати команду в середині управління. Також організація робочого процесу, з можливостями виключення людини із постійно повторюваних процесів, автоматизації таких процесів, впровадження сучасних технологій для обробки та збереження даних. Враховуючи, що були випадки втрати даних, що зберігалися в електронному вигляді, є доцільність зробити сервер для зберігання та загальну сітку по управлінню, а також дублювати інформацію на хмарному сховищі, наприклад  на сервісі Dropbox і Google Docs.Зараз ми доопрацьовуємо і частково впроваджуємо ці питання. Це п’ятий крок.

Шосте, коригування громадської думки, щодо посадових осіб управління, їх роботи, фаховості, можливостей, настроїв відносно мешканців міста. Що насправді вони роблять кожного дня, чим займаються, у яких обсягах. Чи дійсно без депутатських запитів не ремонтуються вулиці, будинки, мережі зовнішнього освітлення? Чи дійсно посадові особи управління ЖКГ не хочуть працювати, не можуть, не здатні тощо? Тобто є таке негативно сформоване переконання, щодо всіх посадових осіб управління  та їх діяльності, яке насправді хочеться змінити завдяки результативним показникам дій управління та за рахунок відкритих даних. Ці дії ми вже почали робити, але розуміємо, що треба поважати час, і дійсно зробити все, що зможемо із проанонсованого. Це шостий крок.

Сьоме, громадяни сплачують податки, за рахунок яких здійснюється благоустрій територій, і мають право обирати, як вони хочуть використати ці кошти. Не справедливо, якщо інакше. Ми не живемо за часів Радянського Союзу, коли партія вирішувала, що краще для народу. Навіть архітектура фонтанів залежала від смакових вподобань посадовця при владі, і пощастило, якщо цей смак був. Так сталося, що система державного устрою нібито змінилася, ми еволюціонували, нам подарували відносну свободу слова і вибору, але стара схеми управління чомусь залишилися. З одного боку ринкова економіка, свобода слова, мрії про демократію, а з іншого –  дизайн лавочки у сквері залежить від вподобань Юлії Яндович чи Віктора Кухаренка, наприклад, а кошти –  громади. Тобто смак мій, а кошти ваші. Доволі дивна ситуація. Я вважаю, що люди мають обирати, чи будемо ми влаштовувати фонтани у місті, як виглядатимуть мости, парки, сквери. Люди мають дійсно контролювати використання своїх коштів.

Тож є ідея впровадити програму і сайт, на якому кожен зможе зареєструвати власний електронний кабінет і відслідковувати інформацію, яка йому цікава. На сайті розміщуватиметься інформація про місто по секторах, вулиці під кодами, інтерактивна карта. Крім того – база даних по дорожній програмі, освітленню, житловому фонду, ліфтам, тощо. Наприклад, по дорожній програмі – це перелік з назвами вулиць, їх шириною, протяжністю та площею в м.кв., вартістю ремонту 1-го м.кв., дати останнього і наступного планового ремонтів, дані про підрядника, термін гарантійного строку, фотозвіти про стан до і після ремонту.

Громадяни зможуть відслідковувати, як програма формує план реконструкції і ремонту на наступні 3-5 років, та без зайвих зусиль подавати заявки на ремонт вулиць (голосувати). Таким чином кожен голос матиме можливість впливати на рейтинг вулиці та її позицію у черзі на ремонт. Голоси враховуватимуться і при плануванні дизайну парків, скверів тощо.

Загалом багатофункціональний, мультизадачний сайт – це програма, яка вирішує проблему комунікації між посадовцями, депутатами та городянами, спрощує планування, розрахунок першочерговості, або пріоритетності питань. Це також унеможливлює зловживання владою, або посадовим становищем, прискорює швидкість впровадження бажаних ідей чи змін, враховує думку та побажання усіх, хто має бажання її висловлювати і бути почутим.

Зараз спілкуюся з розробниками ідеї цього проекту, вирішується доцільність та можливість її впровадження. Ця пропозиція буде окремо обговорюватися та анонсуватися. Це сьомий крок.