St. James Results

 
Results from St. James Primary School Sports Day held on 19th March 2009. 
 
An Asterisk in the “Time” column for the individual results below indicates a new record. 

 

Events

Class

Sex

Place

Name

House

Time

400m

5,6,7

F

1st

Annique Jeffers

Gold

1:29:79

 

 

 

2nd

K-Tara Huggins

Green

1:41:40

 

 

 

3rd

Zwena Jones

Gold

1:44:17

400m

5,6,7

M

1st

Zario Chumney

Green

1:25:11

 

 

 

2nd

D’ondre Gumbs

Green

1:29:84

 

 

 

3rd

Rydel Jeffers

Gold

1:34:13

400m

4

F

1st

Corencia Hamilton

Gold

1:19:36

 

 

 

2nd

Sylleen Leader

Green

1:25:33

 

 

 

3rd

Tianna Warner

Green

1:28:70

400m

3 & 4

M

1st

Tah-j Liburd

Gold

1:10:06

 

 

 

2nd

Oreon Browne

Green

1:17:91

 

 

 

3rd

Jamaal Jeffers

Green

1:21:96

400m

3

F

1st

Melecia Clarke

Gold

1:24:22

 

 

 

2nd

Tamera Morgan

Red

1:27:58

 

 

 

3rd

Sharah Hicks

Gold

1:29:77

400m

2

F

1st

Shatelle Daniel

Red

1:22:84

 

 

 

2nd

Xzorya Liburd

Red

1:25:94

 

 

 

3rd

K-ressa Mills

Gold

1:45:44

400m

1

F

1st

Coleen Hamilton

Gold

1:12:00

 

 

 

2nd

Johanna Warner

Red

1:20:50

 

 

 

3rd

Keivern Huggins

Green

1:20:60

400m

1&2

M

1st

Japheth Browne

Gold

1:07:46

 

 

 

2nd

Richard Leader

Red

1:14:25

 

 

 

3rd

D-jon Jeffers

Gold

1:15:51

60m

7

F

1st

Husaene Martin

Red

0:11:49*

 

 

 

2nd

Zwena Jones

Gold

0:12:46

 

 

 

3rd

Shanya Taylor

Green

0:12:49

60m

7

M

1st

Aizorre Griffin

Red

0:12:52

 

 

 

2nd

Tyri Jeffers

Gold

0:13:89

 

 

 

3rd

Malik Browne

Gold

0:13:94

60m

6

F

1st

Rushena Browne

Green

0:11:22

 

 

 

2nd

Doronique Mintos

Red

0: 11:45

 

 

 

3rd

Rockelle Huggins

Red

0:11:50

60m

6

M

1st

Rydel Jeffers

Gold

0:11:10

 

 

 

2nd

Dijel Jeffers

Green

0:12:31

 

 

 

3rd

Leon Laplume

Red

0:12:33

1500m

Open

F

1st

Corencia Hamilton

Gold

6:19:00 *

 

 

 

2nd

Coleen Hamilton

Gold

6:46:63

 

 

 

3rd

Sylleen Leader

Green

6:48:44

1500m

Open

M

1st

Japheth Browne

Gold

5:45:54 *

 

 

 

2nd

Dorrez Daniel

Green

5:48:50

 

 

 

3rd

Richard Leader

Red

6:13:31

4 x 100m

4,5,6,7

F

1st

 

Gold

1:15:51 *

 

 

 

2nd

 

Green

1:16:69

 

 

 

3rd

 

Red

1:16:94

4 x 100m

4,5,6,7

M

1st

 

Gold

1:20:46

 

 

 

2nd

 

Green

1:21:51

 

 

 

3rd

 

Red

1:22:48

4 x 100m

3-1

F

1st

 

Green

1:10:02*

 

 

 

2nd

 

Gold

1:10:70

 

 

 

3rd

 

Red

1:11:05

4 x 100m

3-1

M

1st

 

Gold

1:01:78

 

 

 

2nd

 

Red

1:05:57

 

 

 

3rd

 

Green

1:06:07

200m

1

F

1ST

Coleen Hamilton

Gold

0:30:41

 

 

 

2nd

Johanna Warner

Red

0:32:73

 

 

 

3rd

Keivern Huggins

Green

0:33:59

200m

1&2

M

1st

Japheth Browne

Gold

0:29:09

 

 

 

2nd

Richard Leader

Red

0:31:87

 

 

 

3rd

Dionelle Jeffers

Green

0:32:81

200m

2

F

1st

Shatelle Daniel

Red

0:33:86

 

 

 

2nd

Xzorya Liburd

Red

0:36:52

 

 

 

3rd

K-ressa Mills

Gold

0:40:17

200m

3

F

1st

Melecia Clarke

Gold

0:34:63

 

 

 

2nd

Tamera Morgan

Red

0:36:15

 

 

 

3rd

I’Shell Matthew

Green

0:36:40

200m

3 & 4

M

1st

Tah-J Liburd

Gold

0:30:42

 

 

 

2nd

Oreon Browne

Green

0:31:11

 

 

 

3rd

Jamaal Jeffers

Green

0:32:91

200m

4

F

1st

Corencia Hamilton

Gold

0:33:66 *

 

 

 

2nd

Sylleen Leader

Green

0:34:67

 

 

 

3rd

Tianna Warner

Green

0:36:03

200m

5 & 6

F

1st

Annique Jeffers

Gold

0:37:08

 

 

 

2nd

Rushena Browne

Green

0:37:97

 

 

 

3rd

Doronique Mintos

Red

0:38:09

200m

5

M

1st

Zario Chumney

Green

0:34:01

 

 

 

2nd

D’ondre Gumbs

Green

0:34:08

 

 

 

3rd

Antonio Maynard

Red

0:36:85

200m

6

M

1st

Rydel Jeffers

Gold

0:38:34

 

 

 

2nd

Leon Laplume

Red

0:42:26

 

 

 

3rd

Dijel Jeffers

Green

0:43:07

200m

7

F

1st

Husaene Martin

Red

0:40:30

 

 

 

2nd

Zwena Jones

Gold

0:42:30

 

 

 

3rd

Shanya Taylor

Green

0:42:82

200m

7

M

1st

Aizorre Griffin

Red

0:41:52

 

 

 

2nd

Tyri Jeffers

Gold

0:45:49

 

 

 

3rd

Stalvis Baker

Green

0:45:95

800m

3&4

F

1st

Corencia Hamilton

Gold

2:58:56 *

 

 

 

2nd

Sylleen Leader

Green

3:13:72

 

 

 

3rd

Ashima Freeman

Gold

3:16:07

800m

3&4

M

1st

Tah-j Liburd

Gold

2:56:16

 

 

 

2nd

Jamaal Jeffers

Green

3:05:57

 

 

 

3rd

Kelvis Baker

Gold

3:14:02

800m

1 & 2

F

1st

Coleen Hamilton

Gold

2:56:18*

 

 

 

2nd

Shatelle Daniel

Red

3:20:06

 

 

 

3rd

Keivern Huggins

Green

3:21:11

800m

1 & 2

M

1st

Japheth Browne

Gold

2:37:88 *

 

 

 

2nd

Richard Leader

Red

2:57:68

 

 

 

3rd

D-jon Jeffers

Gold

3:27:15

100m

7

F

1st

Husaene Martin

Red

0:20:79

 

 

 

2nd

Zwena Jones

Gold

0:21:18

 

 

 

3rd

Shanya Taylor

Green

0:22:37

100m

7

M

1st

Aizorre Grifin

Red

0:21:46

 

 

 

2nd

Stalvis Baker

Green

0:22:91

 

 

 

3rd

Tyri Jeffers

Gold

0:23:10

100m

5&6

F

1st

Rushena Browne

Green

0:18:62

 

 

 

2nd

Doronique Mintos

Red

0:18:97

 

 

 

3rd

Annique Jeffers

Gold

0:21:09

100m

6

M

1st

Rydel Jeffers

Gold

0:21:46

 

 

 

2nd

Dijel Jeffers

Green

0:22:91

 

 

 

3rd

Leon Laplume

Red

0:23:10

100m

5

M

1st

D’ondre Gumbs

Green

0:17:42

 

 

 

2nd

Zario Chumney

Green

0:17:98

 

 

 

3rd

Antonio Maynard

Red

0:18:13

100m

4

F

1st

Tianna Warner

Green

0:17:83

 

 

 

2nd

Corencia Hamilton

Gold

0:18:40

 

 

 

3rd

Laquiana Daniel

Green

0:18:97

100m

3&4

M

1st

Oreon Browne

Green

0:15:32

 

 

 

2nd

Tah-J Liburd

Gold

0:15:62

 

 

 

3rd

Jamaal Jeffers

Green

0:17:04

100m

3

F

1st

Tamera Morgan

Red

0:17:78

 

 

 

2nd

Melecia Clarke

Gold

0:18:03

 

 

 

3rd

I’Shell Matthew

Green

0:18:23

100m

2

F

1st

Shatelle Daniel

Red

0:17:92

 

 

 

2nd

Xzorya Liburd

Red

0:18:84

 

 

 

3rd

K-ressa Mills

Gold

0:19:24

100m

1&2

M

1st

Japheth Browne

Gold

0:14:74

 

 

 

2nd

Richard Leader

Red

0:15:83

 

 

 

3rd

Dionelle Jeffers

Green

0:16:05

100m

1

F

1st

Coleen Hamilton

Gold

0:15:96

 

 

 

2nd

Johanna Warner

Red

0:17:05

 

 

 

3rd

Keivern Huggins

Green

0:17:66

4 x 200m

Open

F

1st

 

Gold

2:24:27*

 

 

 

2nd

 

Red

2:30:74

 

 

 

3rd

 

Green

2:31:15

4 x 200m

Open

M

1st

 

Gold

2:16:56

 

 

 

2nd

 

Green

2:23:74

 

 

 

3rd

 

Red

2:32:03

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
FINAL SCORES
ST. JAMES’ PRIMARY SCHOOL SPORTS 2009.

 

Red House:  224

Green House:   245

Gold House:   334

 

 

Victrix Ludorum :- Corencia Hamilton  59 Points

 

Victor Ludorum  :-  Japheth Browne     48 Points

Comments