Records 2014

 
2013 GULF INSURANCE PRIMARY SCHOOL CHAMPIONSHIPS RECORDS (updated for 2014)                         
 
 
1 400M CLASS I FEMALE Renika Daniel 1:01.73 Charlestown 2008  
2 400M CLASS I MALE Royston Queeley 58:22 St. Thomas' 2006  
3 400M CLASS II FEMALE Renika Daniel 1:04.81 Charlestown 2007  
4 400M CLASS II MALE Leroy Chapman 1:03.27 Gingerland 2011  
5 400M CLASS III FEMALE Renika Daniel 1:04.50 Charlestown 2006  
6 400M CLASS III MALE Trevoy Webbe 1:05.87 Prospect 2004  
7 400M CLASS IV FEMALE Karina Tyson 1:08.91 Ivor Walters 2006  
8 400M CLASS IV MALE Sadiki Tyson 1:08.87 Preparatory 2006  
9 400M CLASS V,VI,VII FEMALE Uniqueko Willet 1:11:50 Charlestown 2006  
10 400M CLASS V,VI,VII MALE Carlon Tuckett 1:14.00 Maude Crosse 2012  
11 60M CLASS VII FEMALE Shantae Moore 9.37 Gingerland 2003  
12 60M CLASS VII MALE Carlon Tuckett 9.60 Maude Crosse 2010  
13 60M CLASS VI FEMALE Kurvella Wallace 9.20 Charlestown 2009  
14 60M CLASS VI MALE Carlon Tucket 8.93 Maude Crosse 2011  
15 1200M OPEN  FEMALE Kazia Sargeant 4:17.07 St. Thomas' 2013
16 1200M OPEN  MALE Dejal Myers
4:00.22 Charlestown 2013
17 200M CLASS V FEMALE Amythyst Beazer 31.06 Charlestown 2004  
18 200M CLASS V MALE Carlon Tuckett 31.39 Maude Crosse 2012  
19 200M CLASS IV FEMALE Uniqueko Willet 29.94 Charlestown 2007  
20 200M CLASS IV MALE Jamol Hamilton 29.94 St. Thomas' 1998  
21 200M CLASS III FEMALE Tyra Lewis 28.81 Charlestown 2007  
22 200M CLASS III MALE Gerval Wallace 28.18 St. Thomas' 2011  
23 200M CLASS II FEMALE Meritzer Williams 27.15 Charlestown 2000  
24 200M CLASS II MALE Tajarie Arthurton 27.28 Gingerland 2011
25 200M CLASS I FEMALE Shakeemia Bartlette 27.45 Charlestown 2000  
26 200M CLASS I MALE Geval Wallace
25.52 St. Thomas' 2013  
27 4x100M CLASS V & VI FEMALE RELAY 1:03.00 Gingerland 2004  
28 4x100M CLASS V & VI MALE

RELAY

1) Liburd, Jadan; 2) Newton, KaMarley; 3) Willett, Akadianto; 4) Scarborough, Jule

1:02.89 Charlestown Primary 2012  
29 4x100M CLASS III & IV FEMALE RELAY 58.69 Charlestown 2002  
30 4x100M CLASS III & IV MALE

RELAY

1) Claxton, Keju 2) Chapman, Leroy 3) Emilien, Marlon 4) Arthurton, Tajarie

57.14 Gingerland/ Joycelyn Liburd 2010  
31 4x100M CLASS I & II FEMALE RELAY 54.57 Charlestown 2000  
32 4x100M CLASS I & II MALE RELAY 53.62 Gingerland 2001  
33 800M CLASS III&IV FEMALE Dequilla Maynard 2:43.96 Charlestown 2009  
34 800M CLASS III&IV MALE Robert Browne 2:38.31 St. Thomas' 2007  
35 800M CLASS II FEMALE Rozel Liburd 2:40.12 Gingerland 2003  
36 800M CLASS II MALE Tah-J Liburd 2:29.47 St. James 2010  
37 800M CLASS I FEMALE Latesha Clarke 2:37.19 Combermere 2003  
38 800M CLASS I MALE Tah-J Liburd 2:27.20 St. James 2011  
39 100M CLASS VII FEMALE Kurvella Wallace 16.08 Charlestown 2008  
40 100M CLASS VII MALE Irvawn Challenger 15.81 Gingerland 2002  
41 100M CLASS VI FEMALE Amethyst Beazer 15.34 Charlestown 2003  
42 100M CLASS VI MALE Jovarnee Somersall 15.29 Gingerland 2007  
43 100M CLASS V FEMALE Erica Allen 14.41 St. James 1994  
44 100M CLASS V MALE Elisha Dore 14.19 Prospect 1996  
45 100M CLASS IV FEMALE Meritzer Williams 13.82 Charlestown 1998  
46 100M CLASS IV MALE Shavoy Powell 13.63 Prospect 2000  
47 100M CLASS III FEMALE Meritzer Williams 13.10 Charlestown 1999  
48 100M CLASS III MALE Kieran Powell 13.38 Gingerland 2000  
49 100M CLASS II FEMALE Shakeemia Bartlette 13.02 Charlestown 1999  
50 100M CLASS II MALE Tajarie Arthurton 13.11 Gingerland 2011  
51 100M CLASS I FEMALE Renika Daniel 12.92 Charlestown 2008
52 100M CLASS I MALE Shawn Chapman 12.48 Gingerland 2005  
53 4x400M RELAY OPEN FEMALE RELAY 4:34.56 Charlestown 2004  
54 4x400M RELAY OPEN MALE RELAY 4:27.40 Charlestown 1995  
Comments