2009 Records

2009 GULF INSURANCE PRIMARY SCHOOL CHAMPIONSHIPS RECORDS
 
1 400M CLASS I FEMALE Renika Daniel 1:01.73 Charlestown 2008
2 400M CLASS I MALE Royston Queeley 58:22 St. Thomas' 2006
3 400M CLASS II FEMALE Renika Daniel 1:04.81 Charlestown 2007
4 400M CLASS II MALE Delvis Pemberton 1:03.63 Gingerland 2004
5 400M CLASS III FEMALE Renika Daniel 1:04.50 Charlestown 2006
6 400M CLASS III MALE Trevoy Webbe 1:05.87 Prospect 2004
7 400M CLASS IV FEMALE Karina Tyson 1:08.91 Ivor Walters 2006
8 400M CLASS IV MALE Sadiki Tyson 1:08.87 Preparatory 2006
9 400M CLASS V,VI,VII FEMALE Uniqueko Willet 1:11:50 Charlestown 2006
10 400M CLASS V,VI,VII MALE Steffon Collison 1:15.47 St. Johns 2008
11 60M CLASS VII FEMALE Shantae Moore 9.37 Gingerland 2003
12 60M CLASS VII MALE Tajarie Arthurton 9.84 Gingerland 2006
13 60M CLASS VI FEMALE Judene Tyson 9.32 Preparatory 2006
14 60M CLASS VI MALE Tajarie Arthurton 9.13 Gingerland 2007
15 1500M OPEN FEMALE Latesha Clarke 5:20.56 Combermere 2003
16 1500M OPEN MALE Donne Dyer 5:01.56 Charlestown 2007
17 200M CLASS V FEMALE Amythyst Beazer 31.06 Charlestown 2004
18 200M CLASS V MALE Trevier Smithen 31.53 Gingerland 1997
19 200M CLASS IV FEMALE Uniqueko Willet 29.94 Charlestown 2007
20 200M CLASS IV MALE Jamol Hamilton 29.94 St. Thomas' 1998
21 200M CLASS III FEMALE Tyra Lewis 28.81 Charlestown 2007
22 200M CLASS III MALE Kieran Powell 28.94 Gingerland 2000
23 200M CLASS II FEMALE Meritzer Williams 27.15 Charlestown 2000
24 200M CLASS II MALE Jamol Hamilton
Ranciato Jeffers
28.12 St. Thomas
St. James'
2000
2007
25 200M CLASS I FEMALE Shakeemia Bartlette 27.45 Charlestown 2000
26 200M CLASS I MALE Royston Queeley 25.88 St. Thomas' 2007
27 4x100M CLASS V & VI FEMALE RELAY 1:03.00 Gingerland 2004
28 4x100M CLASS V & VI MALE RELAY 1:03.81 Gingerland 2004
29 4x100M CLASS III & IV FEMALE RELAY 58.69 Charlestown 2002
30 4x100M CLASS III & IV MALE RELAY 58.25 Gingerland 2000
31 4x100M CLASS I & II FEMALE RELAY 54.57 Charlestown 2000
32 4x100M CLASS I & II MALE RELAY 53.62 Gingerland 2001
33 800M CLASS III&IV FEMALE Leosha Wyatt 2:44.81 Charlestown 1998
34 800M CLASS III&IV MALE Robert Browne 2:38.31 St. Thomas' 2007
35 800M CLASS II FEMALE Rozel Liburd 2:40.12 Gingerland 2003
36 800M CLASS II MALE Theron Murraine 2:31.60 Charlestown 2001
37 800M CLASS I FEMALE Latesha Clarke 2:37.19 Combermere 2003
38 800M CLASS I MALE Lorenzo Jeffers 2:28.30 Charlestown 1996
39 100M CLASS VII FEMALE Kurvella Wallace 16.08 Charlestown 2008
40 100M CLASS VII MALE Irvawn Challenger 15.81 Gingerland 2002
41 100M CLASS VI FEMALE Amethyst Beazer 15.34 Charlestown 2003
42 100M CLASS VI MALE Jovarnee Somersall 15.29 Gingerland 2007
43 100M CLASS V FEMALE Erica Allen 14.41 St. James 1994
44 100M CLASS V MALE Elisha Dore 14.19 Prospect 1996
45 100M CLASS IV FEMALE Meritzer Williams 13.82 Charlestown 1998
46 100M CLASS IV MALE Shavoy Powell? 13.63 Prospect 2000
47 100M CLASS III FEMALE Meritzer Williams 13.10 Charlestown 1999
48 100M CLASS III MALE Kieran Powell 13.38 Gingerland 2000
49 100M CLASS II FEMALE Shakeemia Bartlette 13.02 Charlestown 1999
50 100M CLASS II MALE Jamol Hamilton 13.13 St. Thomas 2000
51 100M CLASS I FEMALE Shakeemia Bartlette 11.88 Charlestown 2000 *
52 100M CLASS I MALE Kenroy Abbott 11.37 St. James 2000 *
53 4x400M RELAY OPEN FEMALE RELAY 4:34.56 Charlestown 2004
54 4x400M RELAY OPEN MALE RELAY 4:27.40 Charlestown 1995
 
*  -  Record to be corrected
 
Comments