Results (2011+)

THESE RESULTS WERE RE-CHECKED FOR ACCURACY
 
NOTE:  EVENT 4 WAS NOT ORIGINALLY NOTED AS A RECORD (Thanks to Shamyse for spotting this omission, which was due to a format error)
THESE RESULTS HAVE THEREFORE BEEN UPDATED WITH AN ADDITONAL 2 POINTS FOR JLPS AND FOR THE ATHLETE. 
THE TIMES FOR EVENT 43 WERE INCORRECT. THE TIMES HAVE NOW BEEN CORRECTED FROM THE ORIGINAL TIMERS SHEETS. (Thanks to Joey Dee for spotting this error)
SOME FORMAT CHANGES HAVE ALSO BEEN MADE. 
 
Licensed to Nevis Athletics             HY-TEK's Meet Manager 4/8/2011 08:59 AM
                  Gulf Insurance Primary School Championship                   
                  Inter-Primary  Details on www.nevispsc.com                   
                      Elquemiedo Willett Park  - 4/6/2011                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 12-13 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 1:01.73  2008        Renika Daniel, CPS                        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   342 Tyson, Judene       12 Maude Crosse           1:05.12    6   
  2    77 Smith, Mac-Keda     12 Ivor Walters           1:05.49    4   
  3   190 Daniel, Shatelle    13 St. James              1:06.20    3   
  4    44 Wright, Abbegay     12 Charlestown            1:08.17    2   
  5   154 Ferguson, Anneka    12 Joycelyn               1:08.42    1   
  6   276 Clarke, Toriza      12 St. Thomas'            1:09.51  
  7   122 Stanley, Keimarley  12 E'Beth Pemberton       1:14.09  
  8   262 Woods, Jamyra       12 Violet Nicholls        1:22.28  
 
Event 2  Boys 12-13 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 58.22  2006        Royston Queeley, STTP                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   207 Liburd, Tah-J       12 St. James              1:00.42    6   
  2   175 Somersall, Jovarne  12 Joycelyn               1:02.42    4   
  3   102 Farrell, Cejae      12 E'Beth Pemberton       1:03.22    3   
  4   287 Jeffers, Devon      13 St. Thomas'            1:07.49    2   
  5   320 Claxton, LeAndre    13 Maude Crosse           1:07.59    1   
  6   366 Daniel, Dylan       13 Combined               1:08.07  
  7    48 Bartlette, Lezari   13 Ivor Walters           1:08.35  
  8    23 Pemberton, Kian     12 Charlestown            1:08.36  
 --   244 Jones, Jahleel      12 Violet Nicholls             NT  
 
Event 3  Girls 11 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 1:04.81  2007        Renika Daniel, CPS                        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   146 Dore, Jeneisy       11 Joycelyn               1:07.20    6   
  2   285 Hendrickson, Cilee  11 St. Thomas'            1:07.57    4   
  3     3 Barry, Bethany      11 Charlestown            1:09.33    3   
  4    63 Lucius, Brithany    11 Ivor Walters           1:09.51    2   
  5   247 Lewis, Celina       11 Violet Nicholls        1:14.24    1   
  6   206 Leader, Sylleen     11 St. James              1:15.54  
  7   338 Stapleton, Khameel  11 Maude Crosse           1:22.05  
  8    97 Byron, Ayana        11 E'Beth Pemberton       1:34.03  
 --   383 Maloney, Desirniqu  11 Combined                    NT  
 
Event 4  Boys 11 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 1:03.63  2004        Delvis Pemberton, JLP                     
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   142 Chapman, Leroy      11 Joycelyn              J1:03.27R   8   
  2   281 Duberry, Marcus     11 St. Thomas'            1:04.11    4   
  3    99 Collison, Steffon   11 E'Beth Pemberton       1:05.23    3   
  4    27 Robinson, Jamie     11 Charlestown            1:09.53    2   
  5   181 Baker, Kelvis       11 St. James              1:16.33    1   
  6   382 Liverpool, Kieron   11 Combined               1:19.39  
  7    66 Meade, Brandal      11 Ivor Walters           1:20.35  
  8   229 Browne, Dejaun      11 Violet Nicholls        1:20.39  
 --   328 Newton, Ajani       11 Maude Crosse                NT  
 
Event 5  Girls 10 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 1:04.50  2006        Renika Daniel, CPS                        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    39 Weekes, Juzahni     10 Charlestown            1:11.55    6   
  2   109 Liburd, Schadone    10 E'Beth Pemberton       1:12.06    4   
  3   179 Walwyn, Shane       10 Joycelyn               1:15.27    3   
  4   284 Hamilton, Zacheni   10 St. Thomas'            1:18.11    2   
  5    67 Merit, Kishonnia    10 Ivor Walters           1:20.29    1   
  6   215 Sampson, Aliyah     10 St. James              1:24.23  
  7   258 Wallace, Tsurhenne  10 Violet Nicholls        1:28.37  
  8   390 Shallow, Zelisha    10 Combined               1:29.07  
 --   343 Walters, Keondra    10 Maude Crosse                NT  
 
Event 6  Boys 10 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 1:05.87  2004        Trevoy Webbe, IWP                         
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   159 Hendrickson, Gevor  10 Joycelyn               1:07.93    6   
  2   311 Wallace, Geval      10 St. Thomas'            1:07.99    4   
  3    52 Chapman, Shuquinho  10 Ivor Walters           1:10.98    3   
  4     4 Barry, Kamali       10 Charlestown            1:11.25    2   
  5   256 Smith, Shamar       10 Violet Nicholls        1:15.27    1   
  6    91 Arthurton, Rahiem   10 E'Beth Pemberton       1:17.43  
  7   221 Wilkin, Isaiah      10 St. James              1:20.10  
  8   362 Bartlett, Desrond   10 Combined               1:20.43  
 --   339 Taylor, Najaune     10 Maude Crosse                NT  
 
Event 7  Girls 9 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 1:08.91  2006        Karina Tyson, IWP                         
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   147 Dore, Jevysa         9 Joycelyn               1:16.47    6   
  2    35 Wallace, Kurvella    9 Charlestown            1:18.24    4   
  3   305 Slack, Dahlia        9 St. Thomas'            1:18.53    3   
  4   371 Edwards, Oshana      9 Combined               1:19.36    2   
  5   107 Houghton, Aaliyah    9 E'Beth Pemberton       1:20.33    1   
  6   198 Jeffers, Annique     9 St. James              1:24.38  
  7    88 Williams, Sharissa   9 Ivor Walters           1:25.34  
  8   238 Herbert, Cavelle     9 Violet Nicholls        1:27.41  
 --   329 Newton, Kyshani      9 Maude Crosse                NT  
 
Event 8  Boys 9 Year Olds 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 1:08.87  2006        Sadiki Tyson, MCP                         
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    32 Stanley, D'Atryel    9 Charlestown            1:11.02    6   
  2   279 Davis, Kai           9 St. Thomas'            1:12.26    4   
  3   201 Jeffers, Rydel       9 St. James              1:13.50    3   
  4   227 Browne, Alex         9 Violet Nicholls        1:14.19    2   
  5   160 Hendrickson, Quawn   9 Joycelyn               1:21.20    1   
  6   104 Framce, Akeejai      9 E'Beth Pemberton       1:22.35  
  7   319 Caines, Timothy      9 Maude Crosse           1:33.25  
 --    59 Howell, Gabriel      9 Ivor Walters                NT  
 
Event 9  Girls 6-8 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 1:11.50  2006        Uniqueko Willet, CPS                      
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   150 Douglas, Linecia     8 Joycelyn               1:18.02    6   
  2   204 Jones, Zwena         8 St. James              1:18.07    4   
  3    71 Prass, Beyonce       8 Ivor Walters           1:23.01    3   
  4   294 Mills, Kalia         8 St. Thomas'            1:23.12    2   
  5     9 David, Azongiah      8 Charlestown            1:29.04    1   
  6   341 Tyson, Jeniah        8 Maude Crosse           1:29.34  
  7   243 Jones, Brianna       6 Violet Nicholls        1:39.14  
  8   117 Saddler, Tinesha     8 E'Beth Pemberton       1:39.19  
 
Event 10  Boys 6-8 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 1:15.47  2008        Steffon Collison, EPPS                    
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   192 Griffin, Aizorre     8 St. James              1:17.02    6   
  2   173 Simmonds, Tavon      8 Joycelyn               1:17.23    4   
  3    11 Ham, Tahzmiel        8 Charlestown            1:19.00    3   
  4   105 Glasgow, Khaleel     8 E'Beth Pemberton       1:22.33    2   
  5   297 O'Flaherty, Seamus   8 St. Thomas'            1:28.32    1   
  6   321 DaCosta, Donte       8 Maude Crosse           1:29.28  
  7    64 Matthew, Nikusubil   8 Ivor Walters           1:30.33  
  8   230 Charles, Franklyn    8 Violet Nicholls        1:31.28  
 --   374 George, Ayinde       8 Combined                    NT  
 
Event 11  Girls 6 Year Olds 60 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R  9.37  2003        Shantae Moore, JLP                          
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   301 Saddler, Ishaniah    6 St. Thomas'              10.19    6   
  2   243 Jones, Brianna       6 Violet Nicholls          10.48    4   
  3    78 Smithen, Keshawna    6 Ivor Walters             10.73    3   
  4   208 Liburd, T'Anna       6 St. James                10.81    2   
  5    94 Browne, Bryanna      6 E'Beth Pemberton         11.18    1   
  6    33 Sutton, Samantha     6 Charlestown              11.24  
  7   143 Clarke, Racquel      6 Joycelyn                 11.42  
  8   323 Jeffers, Cayenne     6 Maude Crosse             12.00  
 
Event 12  Boys 6 Year Olds 60 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R  9.60  2010        Carlon Tuckett, MCP                         
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   296 Morton, Andre        6 St. Thomas'              10.32    6   
  2    79 Stephens, Vibert     6 Ivor Walters             10.44    4   
  3    13 Ize-Iyamue, Michea   6 Charlestown              10.59    3   
  4   155 Freeman, T-Kari      6 Joycelyn                 10.63    2   
  5   248 Lewis, Keandre       6 Violet Nicholls          10.73    1   
  6   364 Byrion, Amadi        6 Combined                 10.78  
  7    95 Browne, Iquann       6 E'Beth Pemberton         10.82  
  8   324 Lawrence, Jahmarle   6 Maude Crosse             10.85  
 
Event 13  Girls 7 Year Olds 60 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R  9.20  2009        Kurvella Wallace, CPS                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   282 Flemming, Sidondre   7 St. Thomas'               9.58    6   
  2    85 Webbe, Leandra       7 Ivor Walters              9.88    4   
  3    38 Warner, Shaniqua     7 Charlestown               9.92    3   
  4   165 Maynard, Riancia     7 Joycelyn                  9.95    2   
  5   103 Farrell, Jayhda      7 E'Beth Pemberton         10.21    1   
  6   234 Cozier, Kelcie       7 Violet Nicholls          10.34  
  7   211 Maynard, Hosharie    7 St. James                10.75  
 --   367 Edwards, Odecia      7 Combined                    NT  
 --   331 Pollard, La-mya      7 Maude Crosse                NT  
 
Event 14  Boys 7 Year Olds 60 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R  9.13  2007        Tajarie Arthurton, JLP                      
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   340 Tuckett, Carlon      7 Maude Crosse             J8.93R   8   
  2    41 Willett, Akadianto   7 Charlestown               9.61    4   
  3    51 Chapman, Roberto     7 Ivor Walters              9.68    3   
  4   126 Tyson, Tazari        7 E'Beth Pemberton          9.77    2   
  5   313 Wilkinson, Tershea   7 St. Thomas'              10.16    1   
  6   195 Hermon, Adriyell     7 St. James                10.20  
  7   136 Arthurton, Sheldon   7 Joycelyn                 10.62  
  8   377 Hoffman, Kyler       7 Combined                 10.87  
 --   253 Roberts, Kimani      7 Violet Nicholls             NT  
 
Event 15  Girls 5-13 1500 Meter Run
=======================================================================
        Meet: R 5:20.56  2003        Latesha Clarke, VOJN                      
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    17 Maynard, Dequilla   12 Charlestown            5:29.40    6   
  2     8 Daniel, Monique     12 Charlestown            5:34.23    4   
  3   194 Hamilton, Corencia  11 St. James              5:42.94    3   
  4   118 Santana, Berta      13 E'Beth Pemberton       5:48.26    2   
  5   271 Albert, Tiana       13 St. Thomas'            6:06.32    1   
  6   212 Mills, Saskia       11 St. James              6:06.40  
 --    84 Tyson, Orlesia      12 Ivor Walters                NT  
 --   335 Smithen, Calida     12 Maude Crosse                NT  
 --   303 Sargeant, Kazia     10 St. Thomas'                 NT  
 --    81 Thomas, Shekarnah   11 Ivor Walters                NT  
 --   336 Smithen, La-Shawnn  12 Maude Crosse                NT  
 --   172 Rawlins, Talia      12 Joycelyn                    NT  
 --    98 Caines, Jenessa      9 E'Beth Pemberton            NT  
 --   147 Dore, Jevysa         9 Joycelyn                    NT  
 --   252 Nisbett, Tiana      11 Violet Nicholls             NT  
 --   262 Woods, Jamyra       12 Violet Nicholls             NT  
 --    74 Richards, Kittana   12 Ivor Walters                NT  
 
Event 16  Boys 5-13 1500 Meter Run
=======================================================================
        Meet: R 5:01.56  2007        Donne Dyer, CPS                           
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   156 Freeman, Troy       13 Joycelyn               5:23.34    6   
  2   199 Jeffers, Dijon      13 St. James              5:23.83    4   
  3   200 Jeffers, Jamaal     12 St. James              5:24.51    3   
  4    24 Ramirez, Eliesel    12 Charlestown            5:26.87    2   
  5   272 Baker, Corey        13 St. Thomas'            5:37.63    1   
  6   101 Dossantos, Akeem    12 E'Beth Pemberton       5:39.20  
  7   233 Cozier, Andrew       9 Violet Nicholls        5:39.62  
  8    36 Wallace, Shama      11 Charlestown            5:47.47  
 --   333 Smith, Chris-Andre  13 Maude Crosse                NT  
 --    50 Boyles, Javel       12 Ivor Walters                NT  
 --   287 Jeffers, Devon      13 St. Thomas'                 NT  
 --    52 Chapman, Shuquinho  10 Ivor Walters                NT  
 --   119 Silvera, Anthony    13 E'Beth Pemberton            NT  
 --   174 Somersall, Deondre  12 Joycelyn                    NT  
 --   337 Smithen, Lavion     10 Maude Crosse                NT  
 --   250 Marsham, Zevon      10 Violet Nicholls             NT  
 
Event 17  Girls 8 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 31.06  2004        Amythyst Beazer, CPS                        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   150 Douglas, Linecia     8 Joycelyn                 33.13    6   
  2     9 David, Azongiah      8 Charlestown              33.54    4   
  3    70 Pemberton, Natauva   8 Ivor Walters             33.60    3   
  4   204 Jones, Zwena         8 St. James                33.70    2   
  5   290 Joseph, Johannah     8 St. Thomas'              34.70    1   
  6   246 Knowles, Sasha       8 Violet Nicholls          37.73  
  7   341 Tyson, Jeniah        8 Maude Crosse             37.90  
 --   117 Saddler, Tinesha     8 E'Beth Pemberton            NT  
 --   375 Gilbert, Isabella    8 Combined                    NT  
 
Event 18  Boys 8 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 31.53  1997        Trevier Smithen, JLP                        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   192 Griffin, Aizorre     8 St. James                31.99    6   
  2   173 Simmonds, Tavon      8 Joycelyn                 32.29    4   
  3    64 Matthew, Nikusubil   8 Ivor Walters             32.31    3   
  4   334 Smith, Tyrique       8 Maude Crosse             32.53    2   
  5   283 Hamilton, Diquone    8 St. Thomas'              33.30    1   
  6   105 Glasgow, Khaleel     8 E'Beth Pemberton         34.14  
  7    37 Ward, Kéjaun         8 Charlestown              34.18  
  8   374 George, Ayinde       8 Combined                 37.53  
 --   230 Charles, Franklyn    8 Violet Nicholls             NT  
 
Event 19  Girls 9 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 29.94  2007        Uniqueko Willet, CPS                        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    35 Wallace, Kurvella    9 Charlestown              30.43    6   
  2   241 Jeffers, Tamyra      9 Violet Nicholls          31.98    4   
  3   138 Browne, Kevinee      9 Joycelyn                 32.65    3   
  4   305 Slack, Dahlia        9 St. Thomas'              32.67    2   
  5   371 Edwards, Oshana      9 Combined                 34.48    1   
  6   184 Browne, Rushena      9 St. James                34.87  
  7   329 Newton, Kyshani      9 Maude Crosse             36.03  
  8    88 Williams, Sharissa   9 Ivor Walters             36.23  
 --   107 Houghton, Aaliyah    9 E'Beth Pemberton            NT  
 
Event 20  Boys 9 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 29.94  1998        Jamol Hamilton, STTP                        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    32 Stanley, D'Atryel    9 Charlestown              30.06    6   
  2   227 Browne, Alex         9 Violet Nicholls          30.13    4   
  3   170 Morton, Harlon       9 Joycelyn                 30.98    3   
  4   273 Browne, Immanuel     9 St. Thomas'              31.41    2   
  5   345 Williams, Ammani     9 Maude Crosse             31.52    1   
  6    59 Howell, Gabriel      9 Ivor Walters             31.61  
  7   201 Jeffers, Rydel       9 St. James                34.07  
  8   104 Framce, Akeejai      9 E'Beth Pemberton         36.38  
 --   365 Chanand, Vickram     9 Combined                    NT  
 
Event 21  Girls 10 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 28.81  2007        Tyra Lewis, CPS                             
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   299 Perkins, Tineisha   10 St. Thomas'              30.19    6   
  2    16 Matthew, Keandré    10 Charlestown              30.55    4   
  3    67 Merit, Kishonnia    10 Ivor Walters             31.23    3   
  4   109 Liburd, Schadone    10 E'Beth Pemberton         31.44    2   
  5   149 Dore, Thalia        10 Joycelyn                 32.84    1   
  6   215 Sampson, Aliyah     10 St. James                34.97  
  7   343 Walters, Keondra    10 Maude Crosse             35.18  
  8   390 Shallow, Zelisha    10 Combined                 35.78  
 --   258 Wallace, Tsurhenne  10 Violet Nicholls             NT  
 
Event 22  Boys 10 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 28.94  2000        Keiran Powell, JLP                          
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   311 Wallace, Geval      10 St. Thomas'             J28.18R   8   
  2   159 Hendrickson, Gevor  10 Joycelyn                 30.23    4   
  3    49 Bowen, Jumain       10 Ivor Walters             30.41    3   
  4   256 Smith, Shamar       10 Violet Nicholls          30.67    2   
  5   193 Gumbs, D'Ondre      10 St. James                30.97    1   
  6    91 Arthurton, Rahiem   10 E'Beth Pemberton         31.59  
  7    30 Smithen, Jalen      10 Charlestown              32.56  
 --   362 Bartlett, Desrond   10 Combined                    NT  
 --   339 Taylor, Najaune     10 Maude Crosse                NT  
 
Event 23  Girls 11 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 27.15  2000        Meritzer Williams, CPS                      
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   285 Hendrickson, Cilee  11 St. Thomas'              28.86    6   
  2   146 Dore, Jeneisy       11 Joycelyn                 28.99    4   
  3    63 Lucius, Brithany    11 Ivor Walters             29.43    3   
  4   206 Leader, Sylleen     11 St. James                30.93    2   
  5     3 Barry, Bethany      11 Charlestown              31.22    1   
  6   247 Lewis, Celina       11 Violet Nicholls          31.27  
  7   383 Maloney, Desirniqu  11 Combined                 32.80  
  8   338 Stapleton, Khameel  11 Maude Crosse             34.70  
 --    97 Byron, Ayana        11 E'Beth Pemberton            NT  
 
Event 24  Boys 11 Year Olds 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 28.12  2007        Jamol Hamilton/Ranciato Jeffers, STTP/JAMS  
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   137 Arthurton, Tajarie  11 Joycelyn                J27.28R   8   
  2   281 Duberry, Marcus     11 St. Thomas'              28.15    4   
  3    99 Collison, Steffon   11 E'Beth Pemberton         28.62    3   
  4    27 Robinson, Jamie     11 Charlestown              29.63    2   
  5   347 Williams, Vashumba  11 Maude Crosse             31.39    1   
  6    66 Meade, Brandal      11 Ivor Walters             33.00  
  7   382 Liverpool, Kieron   11 Combined                 33.35  
  8   229 Browne, Dejaun      11 Violet Nicholls          33.41  
 --   181 Baker, Kelvis       11 St. James                   NT  
 
Event 25  Girls 12-13 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 27.45  2000        Shakeemia Bartlette, CPS                    
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   342 Tyson, Judene       12 Maude Crosse             27.67    6   
  2   154 Ferguson, Anneka    12 Joycelyn                 28.66    4   
  3    69 Nisbett, Terrencia  12 Ivor Walters             28.78    3   
  4    31 Smithen, Jaresa     12 Charlestown              29.03    2   
  5   276 Clarke, Toriza      12 St. Thomas'              29.31    1   
  6   129 Wilkinson, Caresia  12 E'Beth Pemberton         31.01  
  7   214 Morgan, Tamera      12 St. James                31.99  
  8   228 Browne, Anjonique   12 Violet Nicholls          32.03  
 
Event 26  Boys 12-13 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 25.88  2007        Royston Queeley, STTP                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   175 Somersall, Jovarne  12 Joycelyn                 26.95    6   
  2   102 Farrell, Cejae      12 E'Beth Pemberton         27.36    4   
  3   183 Browne, Oreon       12 St. James                28.10    3   
  4    23 Pemberton, Kian     12 Charlestown              28.78    2   
  5   320 Claxton, LeAndre    13 Maude Crosse             29.40    1   
  6   388 Richardson, Wasim   13 Combined                 29.56  
  7   293 Merchant, Lenroy    13 St. Thomas'              29.70  
  8    48 Bartlette, Lezari   13 Ivor Walters             29.94  
 --   255 Semper, Malik       12 Violet Nicholls             NT  
 
Event 27  Girls 6-8 4x100 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: R 1:03.00  2004        Joycelyn Liburd Primary, JLP              
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Joycelyn Liburd Primary  'A'                        1:05.67    6   
     1) 176 Somersall, Shania 8         2) 166 Merchant, Estianna 8       
     3) 162 Kelly, Niyanza 8            4) 150 Douglas, Linecia 8         
  2 Charlestown Primary School  'A'                     1:05.69    4   
     1) 6 DaCosta, Dazaree 8            2) 21 Nicholls, Junique 8         
     3) 26 Robinson, Jada 8             4) 9 David, Azongiah 8            
  3 St. James' Primary School  'A'                      1:08.96    3   
     1) 209 Martin, Husaene 8           2) 220 Weekes, Cazalea 7          
     3) 218 Taylor, Shanya 8            4) 204 Jones, Zwena 8             
  4 St. Thomas' Primary School  'A'                     1:09.04    2   
     1) 306 Smithen, Chelsea 8          2) 282 Flemming, Sidondre 7       
     3) 292 Marshall, Zonia 8           4) 290 Joseph, Johannah 8         
  5 Ivor Walters Primary School  'A'                    1:10.18    1   
     1) 71 Prass, Beyonce 8             2) 85 Webbe, Leandra 7            
     3) 61 Isles, Azahria 7             4) 70 Pemberton, Natauvai 8       
  6 Maude Crosse Primary  'A'                           1:12.13  
     1) 331 Pollard, La-mya 7           2) 330 Parris, Holli 7            
     3) 318 Browne, Vazoni 8            4) 341 Tyson, Jeniah 8            
  7 Violet O. J. Nicholls Primary  'A'                  1:13.65  
     1) 246 Knowles, Sasha 8            2) 237 Hanley, Jodi 8             
     3) 234 Cozier, Kelcie 7            4) 243 Jones, Brianna 6           
  8 Elizabeth Pemberton Primary  'A'                    1:14.82  
     1) 117 Saddler, Tinesha 8          2) 94 Browne, Bryanna 6           
     3) 120 Smith, Kalianne 8           4) 103 Farrell, Jayhda 7          
 -- Combined Primary Schools  'A'                            NT  
     1) 375 Gilbert, Isabella 8         2) 380 Liburd, Darshanie 8        
     3) 373 Fordyce, Nekeshia 8         4) 367 Edwards, Odecia 7          
 
Event 28  Boys 6-8 4x100 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: R 1:03.14  2010        Joycelyn Liburd Primary, JLP              
                         H. Morton, T. Kelly, Q. Hendrickson, K. Williams  
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Joycelyn Liburd Primary  'A'                        1:04.09    6   
     1) 152 Emilien, Julian 8           2) 169 Moore, Leshan 8            
     3) 144 Claxton, Anje 8             4) 173 Simmonds, Tavon 8          
  2 Ivor Walters Primary School  'A'                    1:06.09    4   
     1) 47 Bartlette, Jaheem 8          2) 51 Chapman, Roberto 7          
     3) 65 Maynard, Aljahbari 8         4) 64 Matthew, Nikusubilia 8      
  3 Maude Crosse Primary  'A'                           1:06.12    3   
     1) 334 Smith, Tyrique 8            2) 348 Yang, Andy 7               
     3) 321 DaCosta, Donte 8            4) 340 Tuckett, Carlon 7          
  4 Elizabeth Pemberton Primary  'A'                    1:06.23    2   
     1) 127 Vasquez, Ramon 8            2) 116 Roberts, Queleel 8         
     3) 96 Browne, Jabari 8             4) 105 Glasgow, Khaleel 8         
  5 St. Thomas' Primary School  'A'                     1:07.69    1   
     1) 289 Johnson, Davon 8            2) 313 Wilkinson, Tershean 7      
     3) 297 O'Flaherty, Seamus 8        4) 283 Hamilton, Diquone 8        
  6 Charlestown Primary School  'A'                     1:07.71  
     1) 11 Ham, Tahzmiel 8              2) 37 Ward, Kéjaun 8              
     3) 28 Sancho, Kevin 8              4) 5 Byron, Roberto 8             
  7 St. James' Primary School  'A'                      1:07.99  
     1) 202 Jeffers, Tyri 8             2) 217 Semple, Nigel 8            
     3) 195 Hermon, Adriyell 7          4) 192 Griffin, Aizorre 8         
  8 Violet O. J. Nicholls Primary  'A'                  1:08.00  
     1) 230 Charles, Franklyn 8         2) 254 Roberts, Shaheen 7         
     3) 226 Brown, Alvano 7             4) 253 Roberts, Kimani 7          
 -- Combined Primary Schools  'A'                            NT  
     1) 389 Rodrigues, Recardoe 8       2) 369 Edwards, Osaffo 7          
     3) 377 Hoffman, Kyler 7            4) 374 George, Ayinde 8           
 
Event 29  Girls 9-10 4x100 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: R 58.69  2002        Charlestown Primary, CPS                    
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Charlestown Primary School  'A'                       59.76    6   
     1) 39 Weekes, Juzahni 10           2) 35 Wallace, Kurvella 9         
     3) 1 Andrews, Tichelle 10          4) 16 Matthew, Keandré 10         
  2 Elizabeth Pemberton Primary  'A'                    1:00.11    4   
     1) 114 Prentice, De'Simba 10       2) 107 Houghton, Aaliyah 9        
     3) 115 Richards, Alexandra 10      4) 109 Liburd, Schadone 10        
  3 Joycelyn Liburd Primary  'A'                        1:02.10    3   
     1) 178 Walters, Taina 10           2) 149 Dore, Thalia 10            
     3) 145 Daniel, Kishawna 9          4) 138 Browne, Kevinee 9          
  4 St. Thomas' Primary School  'A'                     1:02.34    2   
     1) 314 Williams, Dequanja 9        2) 291 Lewis, Andrea 10           
     3) 284 Hamilton, Zacheni 10        4) 299 Perkins, Tineisha 10       
  5 Violet O. J. Nicholls Primary  'A'                  1:04.90    1   
     1) 241 Jeffers, Tamyra 9           2) 240 Jeffers, Sherquanya 10     
     3) 258 Wallace, Tsurhenne 10       4) 238 Herbert, Cavelle 9         
  6 St. James' Primary School  'A'                      1:05.72  
     1) 184 Browne, Rushena 9           2) 197 Huggins, Rockelle 9        
     3) 213 Mintos, Doronique 9         4) 198 Jeffers, Annique 9         
  7 Ivor Walters Primary School  'A'                    1:05.86  
     1) 57 Fyfield, Aniah 10            2) 53 Clarke, Anjeurlin 10        
     3) 80 Sweeney, Alexia 10           4) 67 Merit, Kishonnia 10         
  8 Maude Crosse Primary  'A'                           1:11.34  
     1) 343 Walters, Keondra 10         2) 327 Maynard, Aaliyah 9         
     3) 346 Williams, Shevonel 9        4) 329 Newton, Kyshani 9          
 
Event 30  Boys 9-10 4x100 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: R 57.14  2010        Joycelyn Liburd Primary, JLP                
                       K. Claxton, L. Chapman, M. Emilien, T. Arthurton  
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Joycelyn Liburd Primary  'A'                          58.69    6   
     1) 159 Hendrickson, Gevorn 10      2) 167 Mills, Le-Juan 10          
     3) 157 Grante, Malik 10            4) 170 Morton, Harlon 9           
  2 St. Thomas' Primary School  'A'                       59.50    4   
     1) 273 Browne, Immanuel 9          2) 295 Mills, Micheal 10          
     3) 275 Clarke, Jahmarie 10         4) 311 Wallace, Geval 10          
  3 St. James' Primary School  'A'                      1:00.27    3   
     1) 221 Wilkin, Isaiah 10           2) 203 Johnson, Jahian 10         
     3) 186 Chumney, Zario 10           4) 193 Gumbs, D'Ondre 10          
  4 Charlestown Primary School  'A'                     1:00.67    2   
     1) 30 Smithen, Jalen 10            2) 2 Barrett, Jahvian 9           
     3) 32 Stanley, D'Atryel 9          4) 4 Barry, Kamali 10             
  5 Ivor Walters Primary School  'A'                    1:01.62    1   
     1) 82 Tomlinson, Joseph 10         2) 52 Chapman, Shuquinho 10       
     3) 72 Providence, Stevenson 10     4) 49 Bowen, Jumain 10            
  6 Maude Crosse Primary  'A'                           1:02.27  
     1) 339 Taylor, Najaune 10          2) 319 Caines, Timothy 9          
     3) 325 Liburd, Audie 9             4) 345 Williams, Ammani 9         
  7 Elizabeth Pemberton Primary  'A'                    1:04.26  
     1) 104 Framce, Akeejai 9           2) 91 Arthurton, Rahiem 10        
     3) 100 Delashley, Shamaul 9        4) 121 Stanley, Charvez 10        
  8 Combined Primary Schools  'A'                       1:04.97  
     1) 362 Bartlett, Desrond 10        2) 365 Chanand, Vickram 9         
     3) 376 Guishard, Shamar 10         4) 392 Wilkin, Zidan 9            
 -- Violet O. J. Nicholls Primary  'A'                       NT  
     1) 256 Smith, Shamar 10            2) 259 Walwyn, Deandro 9          
     3) 250 Marsham, Zevon 10           4) 227 Browne, Alex 9             
 
Event 31  Girls 11-13 4x100 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: R 54.57  2000        Charlestown Primary, CPS                    
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 St. Thomas' Primary School  'A'                       55.89    6   
     1) 300 Queeley, Reina 12           2) 277 Cush, Anastacia 12         
     3) 298 O'Flaherty, Thyssen 11      4) 285 Hendrickson, Cileen 11     
  2 Charlestown Primary School  'A'                       55.90    4   
     1) 44 Wright, Abbegay 12           2) 31 Smithen, Jaresa 12          
     3) 25 Richardson, Dequandra 12     4) 22 Payne, Lovecia 12           
  3 Joycelyn Liburd Primary  'A'                          57.81    3   
     1) 139 Burke, Chelcia 11           2) 141 Challenger, Dawvel 11      
     3) 146 Dore, Jeneisy 11            4) 154 Ferguson, Anneka 12        
  4 Ivor Walters Primary School  'A'                      57.89    2   
     1) 69 Nisbett, Terrencia 12        2) 63 Lucius, Brithany 11         
     3) 84 Tyson, Orlesia 12            4) 77 Smith, Mac-Keda 12          
  5 Maude Crosse Primary  'A'                             58.48    1   
     1) 316 Bertie, Amira 12            2) 322 Hendrickson, Donesia 12    
     3) 349 Young, Zi Jun 11            4) 342 Tyson, Judene 12           
  6 Elizabeth Pemberton Primary  'A'                      59.85  
     1) 129 Wilkinson, Caresia 12       2) 122 Stanley, Keimarley 12      
     3) 123 Stapleton, Adaijah 12       4) 118 Santana, Berta 13          
  7 Violet O. J. Nicholls Primary  'A'                  1:00.09  
     1) 228 Browne, Anjonique 12        2) 231 Charles, Shakera 12        
     3) 232 Charles, Vinolia 11         4) 252 Nisbett, Tiana 11          
  8 St. James' Primary School  'A'                      1:01.12  
     1) 214 Morgan, Tamera 12           2) 188 Clarke, Melecia 12         
     3) 206 Leader, Sylleen 11          4) 196 Hicks, Shara 12            
 -- Combined Primary Schools  'A'                            NT  
     1) 383 Maloney, Desirnique 11      2) 378 Kacker, Tarana 11          
     3) 391 Warde, Sheneza 11           4) 368 Edwards, Onefa 11          
 
Event 32  Boys 11-13 4x100 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: R 53.62  2000        Joycelyn Liburd Primary, JLP                
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Joycelyn Liburd Primary  'A'                          54.91    6   
     1) 171 Pemberton, Keju 11          2) 142 Chapman, Leroy 11          
     3) 137 Arthurton, Tajarie 11       4) 175 Somersall, Jovarnee 12     
  2 St. James' Primary School  'A'                        55.86    4   
     1) 207 Liburd, Tah-J 12            2) 200 Jeffers, Jamaal 12         
     3) 199 Jeffers, Dijon 13           4) 183 Browne, Oreon 12           
  3 St. Thomas' Primary School  'A'                       56.56    3   
     1) 310 Tross, Ashon 11             2) 288 Jeffers, Shevon 12         
     3) 308 Smithen, Tahedre 12         4) 281 Duberry, Marcus 11         
  4 Elizabeth Pemberton Primary  'A'                      56.74    2   
     1) 99 Collison, Steffon 11         2) 128 Wilkin, Kayode 11          
     3) 108 Kelly, Leon 12              4) 102 Farrell, Cejae 12          
  5 Charlestown Primary School  'A'                       57.46    1   
     1) 42 Williams, Alexis 11          2) 18 Maynard, Devaundré 12       
     3) 27 Robinson, Jamie 11           4) 23 Pemberton, Kian 12          
  6 Ivor Walters Primary School  'A'                      57.65  
     1) 76 Smartt, Leon 12              2) 83 Tyrell, Covante 12          
     3) 48 Bartlette, Lezari 13         4) 50 Boyles, Javel 12            
  7 Maude Crosse Primary  'A'                             58.00  
     1) 347 Williams, Vashumba 11       2) 344 Watkins, McClevan 12       
     3) 326 Liburd, El-jamah 13         4) 320 Claxton, LeAndre 13        
  8 Combined Primary Schools  'A'                       1:00.37  
     1) 366 Daniel, Dylan 13            2) 387 Powell, Ketheron 12        
     3) 382 Liverpool, Kieron 11        4) 388 Richardson, Wasim 13       
 -- Violet O. J. Nicholls Primary  'A'                       NT  
     1) 261 Walwyn, Deshawn 12          2) 229 Browne, Dejaun 11          
     3) 235 Griffin, Davien 11          4) 255 Semper, Malik 12           
 
Event 33  Girls 9-10 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet: R 2:43.96  2009        Dequilla Maynard, CPS                     
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   303 Sargeant, Kazia     10 St. Thomas'            2:50.09    6   
  2   115 Richards, Alexandr  10 E'Beth Pemberton       2:57.04    4   
  3     1 Andrews, Tichelle   10 Charlestown            3:00.06    3   
  4    43 Williams, J'Carles  10 Charlestown            3:00.89    2   
  5   164 Maynard, Davroniqu  10 Joycelyn               3:03.73    1   
  6   147 Dore, Jevysa         9 Joycelyn               3:03.82  
  7   215 Sampson, Aliyah     10 St. James              3:08.42  
 --   350 Zheng, Kelly        10 Maude Crosse                NT  
 --    80 Sweeney, Alexia     10 Ivor Walters                NT  
 --   284 Hamilton, Zacheni   10 St. Thomas'                 NT  
 --    57 Fyfield, Aniah      10 Ivor Walters                NT  
 --   198 Jeffers, Annique     9 St. James                   NT  
 --   238 Herbert, Cavelle     9 Violet Nicholls             NT  
 --   109 Liburd, Schadone    10 E'Beth Pemberton            NT  
 --   332 Seabrookes, Kyla    10 Maude Crosse                NT  
 --   240 Jeffers, Sherquany  10 Violet Nicholls             NT  
 
Event 34  Boys 9-10 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet: R 2:38.31  2007        Robert BRowne, STTP                       
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   309 Stapleton, Shamar   10 St. Thomas'            2:38.37    6   
  2   159 Hendrickson, Gevor  10 Joycelyn               2:38.39    4   
  3    52 Chapman, Shuquinho  10 Ivor Walters           2:48.76    3   
  4   250 Marsham, Zevon      10 Violet Nicholls        2:50.53    2   
  5   233 Cozier, Andrew       9 Violet Nicholls        2:50.97    1   
  6    20 Myers, Déjal         9 Charlestown            2:51.84  
  7     7 Dalton, Darryl      10 Charlestown            2:52.01  
  8   221 Wilkin, Isaiah      10 St. James              2:54.60  
 --   274 Bussue, Kyan         9 St. Thomas'                 NT  
 --    60 Huggins, Brandon    10 Ivor Walters                NT  
 --   148 Dore, Nazian         9 Joycelyn                    NT  
 --   325 Liburd, Audie        9 Maude Crosse                NT  
 --   186 Chumney, Zario      10 St. James                   NT  
 --   100 Delashley, Shamaul   9 E'Beth Pemberton            NT  
 --    91 Arthurton, Rahiem   10 E'Beth Pemberton            NT  
 --   337 Smithen, Lavion     10 Maude Crosse                NT  
 
Event 35  Girls 11 Year Olds 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet: R 2:40.12  2003        Rozel Liburd, JLP                         
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   194 Hamilton, Corencia  11 St. James              2:45.49    6   
  2   252 Nisbett, Tiana      11 Violet Nicholls        2:55.03    4   
  3   302 Sargeant, Dakira    11 St. Thomas'            2:58.66    3   
  4   141 Challenger, Dawvel  11 Joycelyn               2:59.00    2   
  5    46 Bartlette, Alisha   11 Ivor Walters           2:59.45    1   
  6   212 Mills, Saskia       11 St. James              3:04.22  
  7    81 Thomas, Shekarnah   11 Ivor Walters           3:06.11  
  8   139 Burke, Chelcia      11 Joycelyn               3:09.28  
 --   338 Stapleton, Khameel  11 Maude Crosse                NT  
 --   285 Hendrickson, Cilee  11 St. Thomas'                 NT  
 --   232 Charles, Vinolia    11 Violet Nicholls             NT  
 --     3 Barry, Bethany      11 Charlestown                 NT  
 --    97 Byron, Ayana        11 E'Beth Pemberton            NT  
 --   349 Young, Zi Jun       11 Maude Crosse                NT  
 --    45 Yekeen, Maryam      11 Charlestown                 NT  
 
Event 36  Boys 11 Year Olds 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet: R 2:29.47  2010        Tah-J Liburd, JAMS                        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    99 Collison, Steffon   11 E'Beth Pemberton       2:37.61    6   
  2    36 Wallace, Shama      11 Charlestown            2:42.70    4   
  3    27 Robinson, Jamie     11 Charlestown            2:43.97    3   
  4   142 Chapman, Leroy      11 Joycelyn               2:49.71    2   
  5   312 Ward, Myron         11 St. Thomas'            2:50.17    1   
  6   280 Dore, Dwya          11 St. Thomas'            2:53.74  
  7   181 Baker, Kelvis       11 St. James              2:58.61  
  8   161 Kelly, Javari       11 Joycelyn               3:01.22  
 --    54 Claxton, Kalje      11 Ivor Walters                NT  
 --    66 Meade, Brandal      11 Ivor Walters                NT  
 --   229 Browne, Dejaun      11 Violet Nicholls             NT  
 --    93 Bramble, Devaldre   11 E'Beth Pemberton            NT  
 --   317 Brandy, Patrick     11 Maude Crosse                NT  
 --   328 Newton, Ajani       11 Maude Crosse                NT  
 
Event 37  Girls 12-13 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet: R 2:37.19  2003        Latesha Clarke, VOJN                      
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    17 Maynard, Dequilla   12 Charlestown            2:37.21    6   
  2   190 Daniel, Shatelle    13 St. James              2:39.12    4   
  3     8 Daniel, Monique     12 Charlestown            2:41.89    3   
  4    77 Smith, Mac-Keda     12 Ivor Walters           2:43.81    2   
  5   271 Albert, Tiana       13 St. Thomas'            2:44.74    1   
  6   118 Santana, Berta      13 E'Beth Pemberton       2:51.53  
  7   277 Cush, Anastacia     12 St. Thomas'            2:52.62  
  8   151 Edwards, Shezan     12 Joycelyn               2:54.96  
 --   335 Smithen, Calida     12 Maude Crosse                NT  
 --    69 Nisbett, Terrencia  12 Ivor Walters                NT  
 --   336 Smithen, La-Shawnn  12 Maude Crosse                NT  
 --   122 Stanley, Keimarley  12 E'Beth Pemberton            NT  
 --   191 Freeman, Ashima     12 St. James                   NT  
 --   172 Rawlins, Talia      12 Joycelyn                    NT  
 --   242 Jones, Akeema       12 Violet Nicholls             NT  
 --   231 Charles, Shakera    12 Violet Nicholls             NT  
 
Event 38  Boys 12-13 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet: R 2:28.30  1996        Lorenzo Jeffers, CPS                      
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   207 Liburd, Tah-J       12 St. James             J2:27.20R   8   
  2   174 Somersall, Deondre  12 Joycelyn               2:35.76    4   
  3    24 Ramirez, Eliesel    12 Charlestown            2:36.31    3   
  4   199 Jeffers, Dijon      13 St. James              2:38.57    2   
  5   119 Silvera, Anthony    13 E'Beth Pemberton       2:42.39    1   
  6   287 Jeffers, Devon      13 St. Thomas'            2:44.01  
  7   156 Freeman, Troy       13 Joycelyn               2:47.61  
  8   272 Baker, Corey        13 St. Thomas'            2:51.42  
 --   333 Smith, Chris-Andre  13 Maude Crosse                NT  
 --    87 Weekes, Troy        12 Ivor Walters                NT  
 --    50 Boyles, Javel       12 Ivor Walters                NT  
 --   261 Walwyn, Deshawn     12 Violet Nicholls             NT  
 --   244 Jones, Jahleel      12 Violet Nicholls             NT  
 --   108 Kelly, Leon         12 E'Beth Pemberton            NT  
 --   344 Watkins, McClevan   12 Maude Crosse                NT  
 --    34 Valdespin, Antoni   13 Charlestown                 NT  
 
Event 39  Girls 6 Year Olds 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 16.08  2008        Kuvella Wallace, CPS                        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   301 Saddler, Ishaniah    6 St. Thomas'              16.49    6   
  2   243 Jones, Brianna       6 Violet Nicholls          16.50    4   
  3    78 Smithen, Keshawna    6 Ivor Walters             17.34    3   
  4   163 Lawrence, Shelon     6 Joycelyn                 17.37    2   
  5   208 Liburd, T'Anna       6 St. James                17.88    1   
  6    94 Browne, Bryanna      6 E'Beth Pemberton         18.38  
  7    33 Sutton, Samantha     6 Charlestown              18.67  
  8   323 Jeffers, Cayenne     6 Maude Crosse             21.22  
 
Event 40  Boys 6 Year Olds 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 15.81  2002        Irvawn Challenger, JLP                      
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   296 Morton, Andre        6 St. Thomas'              17.43    6   
  2    95 Browne, Iquann       6 E'Beth Pemberton         17.52    4   
  3    79 Stephens, Vibert     6 Ivor Walters             17.53    3   
  4   364 Byrion, Amadi        6 Combined                 17.55    2   
  5    13 Ize-Iyamue, Michea   6 Charlestown              17.74    1   
  6   248 Lewis, Keandre       6 Violet Nicholls          17.76  
  7   155 Freeman, T-Kari      6 Joycelyn                 18.76  
  8   324 Lawrence, Jahmarle   6 Maude Crosse             18.97  
 
Event 41  Girls 7 Year Olds 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 15.34  2003        Amethyst Beazer, CPS                        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    38 Warner, Shaniqua     7 Charlestown              15.97    6   
  2   165 Maynard, Riancia     7 Joycelyn                 16.05    4   
  3   282 Flemming, Sidondre   7 St. Thomas'              16.33    3   
  4    85 Webbe, Leandra       7 Ivor Walters             16.34    2   
  5   331 Pollard, La-mya      7 Maude Crosse             16.68    1   
  6   103 Farrell, Jayhda      7 E'Beth Pemberton         16.73  
  7   220 Weekes, Cazalea      7 St. James                16.90  
  8   367 Edwards, Odecia      7 Combined                 17.92  
 --   234 Cozier, Kelcie       7 Violet Nicholls             NT  
 
Event 42  Boys 7 Year Olds 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 15.29  2007        Jovarnee Somersall, JLP                     
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   340 Tuckett, Carlon      7 Maude Crosse             15.39    6   
  2    51 Chapman, Roberto     7 Ivor Walters             15.85    4   
  3    41 Willett, Akadianto   7 Charlestown              15.97    3   
  4   126 Tyson, Tazari        7 E'Beth Pemberton         16.24    2   
  5   158 Hanley, Naje         7 Joycelyn                 16.63    1   
  6   307 Smithen, Keon        7 St. Thomas'              16.64  
  7   195 Hermon, Adriyell     7 St. James                17.02  
  8   253 Roberts, Kimani      7 Violet Nicholls          18.06  
 --   369 Edwards, Osaffo      7 Combined                    NT  
 
Event 43  Girls 8 Year Olds 100 Meter Dash  (TIMES CORRECTED)
=======================================================================
        Meet: R 14.41  1994        Erica Allen, JAMS                           
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   150 Douglas, Linecia     8 Joycelyn                 15.13    6   
  2     9 David, Azongiah      8 Charlestown              15.24    4   
  3   209 Martin, Husaene      8 St. James                15.58    3   
  4    70 Pemberton, Natauva   8 Ivor Walters             15.71    2   
  5   290 Joseph, Johannah     8 St. Thomas'              15.81    1   
  6   246 Knowles, Sasha       8 Violet Nicholls          15.90  
  7   117 Saddler, Tinesha     8 E'Beth Pemberton         17.14  
  8   341 Tyson, Jeniah        8 Maude Crosse             17.40  
 --   375 Gilbert, Isabella    8 Combined                    NT  
 
Event 44  Boys 8 Year Olds 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 14.19  1996        Elisha Dore, IWP                            
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    64 Matthew, Nikusubil   8 Ivor Walters             14.91    6   
  2   173 Simmonds, Tavon      8 Joycelyn                 14.94    4   
  3     5 Byron, Roberto       8 Charlestown              15.49    3   
  4   283 Hamilton, Diquone    8 St. Thomas'              15.67    2   
  5   116 Roberts, Queleel     8 E'Beth Pemberton         16.05    1   
  6   361 Andrew, Jaquan       8 Combined                 16.44  
  7   202 Jeffers, Tyri        8 St. James                16.55  
  8   230 Charles, Franklyn    8 Violet Nicholls          16.81  
 --   334 Smith, Tyrique       8 Maude Crosse                NT  
 
Event 45  Girls 9 Year Olds 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 13.82  1998        Meritzer Williams, CPS                      
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1    35 Wallace, Kurvella    9 Charlestown              14.69    6   
  2   241 Jeffers, Tamyra      9 Violet Nicholls          14.83    4   
  3   138 Browne, Kevinee      9 Joycelyn                 14.90    3   
  4   107 Houghton, Aaliyah    9 E'Beth Pemberton         14.94    2   
  5   197 Huggins, Rockelle    9 St. James                15.41    1   
  6   305 Slack, Dahlia        9 St. Thomas'              15.47  
  7   371 Edwards, Oshana      9 Combined                 16.57  
  8    88 Williams, Sharissa   9 Ivor Walters             16.81  
 --   329 Newton, Kyshani      9 Maude Crosse                NT  
 
Event 46  Boys 9 Year Olds 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 13.63  2000        Shavoy Powell, IWP                          
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   227 Browne, Alex         9 Violet Nicholls          14.36    6   
  2    32 Stanley, D'Atryel    9 Charlestown              14.55    4   
  3   279 Davis, Kai           9 St. Thomas'              14.66    3   
  4   170 Morton, Harlon       9 Joycelyn                 14.69    2   
  5   345 Williams, Ammani     9 Maude Crosse             15.30    1   
  6    59 Howell, Gabriel      9 Ivor Walters             15.46  
  7   104 Framce, Akeejai      9 E'Beth Pemberton         16.27  
  8   372 Fearon, Nathan       9 Combined                 16.56  
 --   205 Laplume, Leon        9 St. James                   NT  
 
Event 47  Girls 10 Year Olds 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 13.10  1999        Meritzer Williams, CPS                      
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   299 Perkins, Tineisha   10 St. Thomas'              14.17    6   
  2    39 Weekes, Juzahni     10 Charlestown              14.41    4   
  3   109 Liburd, Schadone    10 E'Beth Pemberton         14.70    3   
  4   178 Walters, Taina      10 Joycelyn                 14.89    2   
  5    67 Merit, Kishonnia    10 Ivor Walters             15.13    1   
  6   343 Walters, Keondra    10 Maude Crosse             16.00  
  7   185 Butler, Sonjee      10 St. James                16.21  
  8   390 Shallow, Zelisha    10 Combined                 16.50  
 --   258 Wallace, Tsurhenne  10 Violet Nicholls             NT  
 
Event 48  Boys 10 Year Olds 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 13.38  2000        Keiran Powell, JLP                          
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   311 Wallace, Geval      10 St. Thomas'              13.41    6   
  2   159 Hendrickson, Gevor  10 Joycelyn                 13.68    4   
  3    49 Bowen, Jumain       10 Ivor Walters             13.92    3   
  4     4 Barry, Kamali       10 Charlestown              14.20    2   
  5   193 Gumbs, D'Ondre      10 St. James                14.72    1   
  6   256 Smith, Shamar       10 Violet Nicholls          14.90  
  7    91 Arthurton, Rahiem   10 E'Beth Pemberton         14.98  
 --   362 Bartlett, Desrond   10 Combined                    NT  
 --   339 Taylor, Najaune     10 Maude Crosse                NT  
 
Event 49  Girls 11 Year Olds 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 13.02  1999        Shameekia Bartlette, CPS                    
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   298 O'Flaherty, Thysse  11 St. Thomas'              13.62    6   
  2    55 Dunrod, Tangela     11 Ivor Walters             13.69    4   
  3   141 Challenger, Dawvel  11 Joycelyn                 14.35    3   
  4   219 Warner, Tianna      11 St. James                14.63    2   
  5   232 Charles, Vinolia    11 Violet Nicholls          14.99    1   
  6   383 Maloney, Desirniqu  11 Combined                 15.02  
  7    97 Byron, Ayana        11 E'Beth Pemberton         15.13  
  8   349 Young, Zi Jun       11 Maude Crosse             15.34  
 --    12 Hanley, Rickila     11 Charlestown                 NT  
 
Event 50  Boys 11 Year Olds 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 13.13  2000        Jamol Hamilton, STTP                        
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   137 Arthurton, Tajarie  11 Joycelyn                J13.11R   8   
  2   281 Duberry, Marcus     11 St. Thomas'              13.13R   4   
  3    99 Collison, Steffon   11 E'Beth Pemberton         13.89    3   
  4    75 Sealey, Saquel      11 Ivor Walters             13.99    2   
  5    42 Williams, Alexis    11 Charlestown              14.59    1   
  6   347 Williams, Vashumba  11 Maude Crosse             14.62  
  7   189 Daniel, Kareem      11 St. James                15.35  
  8   235 Griffin, Davien     11 Violet Nicholls          15.50  
 --   382 Liverpool, Kieron   11 Combined                    NT  
 
Event 51  Girls 12-13 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 12.92  2008        Renika Daniel, CPS                          
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   342 Tyson, Judene       12 Maude Crosse             13.03    6   
  2   300 Queeley, Reina      12 St. Thomas'              13.27    4   
  3   154 Ferguson, Anneka    12 Joycelyn                 13.59    3   
  4    77 Smith, Mac-Keda     12 Ivor Walters             13.66    2   
  5    44 Wright, Abbegay     12 Charlestown              13.92    1   
  6   129 Wilkinson, Caresia  12 E'Beth Pemberton         14.96  
  7   214 Morgan, Tamera      12 St. James                15.07  
  8   228 Browne, Anjonique   12 Violet Nicholls          15.09  
 
Event 52  Boys 12-13 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet: R 12.48  2005        Shawn Chapman, JLP                          
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1   175 Somersall, Jovarne  12 Joycelyn                 12.95    6   
  2   102 Farrell, Cejae      12 E'Beth Pemberton         12.96    4   
  3   366 Daniel, Dylan       13 Combined                 13.07    3   
  4    23 Pemberton, Kian     12 Charlestown              13.09    2   
  5    76 Smartt, Leon        12 Ivor Walters             14.05    1   
  6   308 Smithen, Tahedre    12 St. Thomas'              14.16  
  7   255 Semper, Malik       12 Violet Nicholls          14.18  
  8   326 Liburd, El-jamah    13 Maude Crosse             14.31  
 --   183 Browne, Oreon       12 St. James                   NT  
 
Event 53  Girls 5-13 4x400 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: R 4:34.56  2004        Charlestown Primary, CPS                  
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Charlestown Primary School  'A'                     4:50.91    6   
     1) 17 Maynard, Dequilla 12         2) 8 Daniel, Monique 12           
     3) 14 King, Jahmila 12             4) 44 Wright, Abbegay 12          
  2 Joycelyn Liburd Primary  'A'                        4:59.62    4   
     1) 151 Edwards, Shezan 12          2) 141 Challenger, Dawvel 11      
     3) 146 Dore, Jeneisy 11            4) 154 Ferguson, Anneka 12        
  3 St. Thomas' Primary School  'A'                     5:03.94    3   
     1) 276 Clarke, Toriza 12           2) 285 Hendrickson, Cileen 11     
     3) 277 Cush, Anastacia 12          4) 315 Williams, Shakira 12       
  4 Elizabeth Pemberton Primary  'A'                    5:03.98    2   
     1) 115 Richards, Alexandra 10      2) 122 Stanley, Keimarley 12      
     3) 123 Stapleton, Adaijah 12       4) 118 Santana, Berta 13          
  5 St. James' Primary School  'A'                      5:20.94    1   
     1) 190 Daniel, Shatelle 13         2) 198 Jeffers, Annique 9         
     3) 212 Mills, Saskia 11            4) 194 Hamilton, Corencia 11      
  6 Violet O. J. Nicholls Primary  'A'                  5:34.99  
     1) 262 Woods, Jamyra 12            2) 247 Lewis, Celina 11           
     3) 238 Herbert, Cavelle 9          4) 252 Nisbett, Tiana 11          
  7 Maude Crosse Primary  'A'                           5:45.23  
     1) 316 Bertie, Amira 12            2) 335 Smithen, Calida 12         
     3) 338 Stapleton, Khameel 11       4) 342 Tyson, Judene 12           
 -- Ivor Walters Primary School  'A'                         NT  
     1) 69 Nisbett, Terrencia 12        2) 63 Lucius, Brithany 11         
     3) 84 Tyson, Orlesia 12            4) 77 Smith, Mac-Keda 12          
 
Event 54  Boys 5-13 4x400 Meter Relay
=======================================================================
        Meet: R 4:27.40  1995        Charlestown Primary, CPS                  
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Charlestown Primary School  'A'                     4:36.49    6   
     1) 36 Wallace, Shama 11            2) 34 Valdespin, Antoni 13        
     3) 24 Ramirez, Eliesel 12          4) 23 Pemberton, Kian 12          
  2 Joycelyn Liburd Primary  'A'                        4:41.45    4   
     1) 153 Emilien, Marlon 11          2) 156 Freeman, Troy 13           
  3 St. James' Primary School  'A'                      4:44.36    3   
     1) 199 Jeffers, Dijon 13           2) 183 Browne, Oreon 12           
     3) 200 Jeffers, Jamaal 12          4) 207 Liburd, Tah-J 12           
  4 Elizabeth Pemberton Primary  'A'                    4:52.07    2   
     1) 119 Silvera, Anthony 13         2) 128 Wilkin, Kayode 11          
     3) 101 Dossantos, Akeem 12         4) 102 Farrell, Cejae 12          
  5 St. Thomas' Primary School  'A'                     4:56.82    1   
     1) 281 Duberry, Marcus 11          2) 287 Jeffers, Devon 13          
     3) 280 Dore, Dwya 11               4) 310 Tross, Ashon 11            
  6 Ivor Walters Primary School  'A'                    5:23.23  
     1) 87 Weekes, Troy 12              2) 83 Tyrell, Covante 12          
     3) 48 Bartlette, Lezari 13         4) 75 Sealey, Saquel 11           
  7 Violet O. J. Nicholls Primary  'A'                  5:23.33  
     1) 256 Smith, Shamar 10            2) 244 Jones, Jahleel 12          
     3) 250 Marsham, Zevon 10           4) 233 Cozier, Andrew 9           
  8 Maude Crosse Primary  'A'                           6:19.67  
     1) 328 Newton, Ajani 11            2) 344 Watkins, McClevan 12       
     3)                                 4) 320 Claxton, LeAndre 13        
 
         Women - Combined Divisions - Team Rankings - 27 Events Scored
===============================================================================
    1) Charlestown Primary School 101        2) St. Thomas' Primary Schoo  89   
    3) Joycelyn Liburd Primary     84        4) IVOR WALTERS PRIMARY SCHO  49   
    5) St. James' Primary School   37        6) Elizabeth Pemberton Prima  26   
    7) Violet O. J. Nicholls Prim  23        8) Maude Crosse Primary       20   
    9) Combined Primary Schools     3                                           
 
          Men - Combined Divisions - Team Rankings - 27 Events Scored
===============================================================================
    1) Joycelyn Liburd Primary    113        2) St. Thomas' Primary Schoo  75   
    3) Charlestown Primary School  67        4) St. James' Primary School  54   
    5) Elizabeth Pemberton Primar  44        6) IVOR WALTERS PRIMARY SCHO  43   
    7) Maude Crosse Primary        24        8) Violet O. J. Nicholls Pri  19   
    9) Combined Primary Schools     5                                           
Comments