Charlestown Results

 
Results for the Charlestown Primary School Sports Day held on Wednesday 11th March were posted during the meet.
Data entry by Nicoyann Blackett.
 
The school will be attempting to 5-peat at the 2009 Gulf Insurance Primary Schools Championship to be held on Wednesday 1st April at Grove Park, Nevis.
 
TEAM SCORES
 
1st Place- Green House- 260 points
2nd Place- Blue House- 228 points
3rd Place- Red House- 186 points
 
Victor Ludorum- Kian Pemberton of Green House
Victrix Ludorum- Uniqueko Willett of Red House
 
Class Champions
 
Class VII Boys - Treyvon Parris- 8 points- Green House
                           - Kejaun Ward- 8 points- Blue House
Class VII Girls - Jashelle Weekes - 10 points- Green House
Class VI Boys  - Renardo Hanley - 10 points- Green House
Class VI Girls  -  Kurvells Wallace - 13 points- Red House
Class V Boys  -  Kamali Barry - 17 points- Blue House
Class V Girls  -  Keandre Matthew - 15 points- Blue House
Class IV Boys -  Zaykeese Smith - 10 points – Green House
Class IV Girls -  Bethany Barry - 13 points- Blue House
Class III Boys - Kian Pemberton - 20 points- Green House
Class III Girls - Joresa Smithen - 15 points- Green House
Class II Boys  - Rashiem Frazer - 15 points- Blue House
Class II Girls  - Uniqueko Willett - 20 points- Red House
Class I Boys  - Kianno Fraser - 16 points- Blue House
Class I Girls  - Tyra Lewis - 15 points- Green House
 
Individual Results completed.
 
 
Event: 400m INF (F)    
Place No. Name Team Time
1 134 Keandré Matthew Blue 1:18.92
2 34 Kurvella Wallace Red 1:24.21
3 258  Zascheni Hamilton Green 1:24.81
4 209 Chelsia Nanton David Green 1:26.50
 
 
Event: 400m INF (M)    
Place No. Name Team Time
1 132 Kamali Barry Blue 1:15.91
2 31  Kayode Lawrence Red 1:16.26
3 10  Chylon Caines Red 1:22.64
4 221 Jalen Smithen Green 1:22.65
 
 
Event: 400m IV (F)    
Place No. Name Team Time
1 106 Bethany Barry Blue 1:20.63
2 54  Tyler Lewis Red 1:24.04
3 207  Aurianna Richards Green 1:24.06
4 108  Brianna Pemberton Blue 1:32.62
 
 
Event: 400m IV (M)    
Place No. Name Team Time
1 8 Austin Bart Red 1:17.76
2 225  Jamie Robinson Green 1:18.79
3 58  Vishnu Kumar Red 1:18.84
4 153   Shama Wallace Blue 1:20.03
 
 
Event: 400m III (F)    
Place No. Name Team Time
1 228 Joresa Smithen Green 1:14.02
2 47 Shernique Forbes Red 1:17.33
3 153  Shakwanda Challenger Blue 1:17.54
4 114  Celine Clarke Blue 1:17.81
 
 
Event: 400m III (M)    
Place No. Name Team Time
1 234  Kian Pemberton Green 1:09.64
2 45 Shaquille Parry Red 1:12.78
3 129  Jonathan Ward Blue 1:14.21
4 212  Davaundré Maynard Green 1:14.31
 
 
Event: 400m II (F)    
Place No. Name Team Time
1 56 Uniqueko Willett Red 1:06.51
2 257 Zenarie Powell Green 1:11.98
3 101 Afiya Caines Blue 1:13.34
4 147  Nneka Martin Blue 1:14.33
 
 
Event: 400m II (M)    
Place No. Name Team Time
1 150 Rashiem Frazer Blue 1:08.21
2 27  Javani Tyson Red 1:08.95
3 247  Ryani Ferguson Green 1:13.06
4 162 Ross Powell Blue 1:13.09
 
 
Event: 400m I (F)    
Place No. Name Team Time
1 255 Tyra Lewis Green 1:10.43
2 250  Shyan Stanley Green 1:11.36
3 161  Sonia Hunt Blue 1:11.81
4 124 Ja'Chara Grant Blue 1:12.15
 
 
Event: 400m I (M)    
Place No. Name Team Time
1 235 Kianno Fraser Green 1:02.85
2 152  Saeed Williams Blue 1:03.68
3 33 Khaden Rawlins Red 1:06.01
4 13  Delroy Cornelius Red 1:09.11
 
Event: 60m VII (F)    
Place No. Name Team Time
1 226  Jashelle Weekes Green 10.79
2 125 Jada Robinson Blue 10.84
3 5 Azongiah David Red 11.37
4 131  Junique Nicholls Blue 11.45
 
 
Event: 60m VII (M)    
Place No. Name Team Time
1 253  Treyvon Paris Green 11.01
2 135  Kéjaun Ward Blue 11.33
3 206 Anderson Amurdan Green 11.40
4 24  Jalden Myers Red 11.41
 
 
Event: 60m VI (F)    
Place No. Name Team Time
1 34 Kurvella Wallace Red 9.87
2 127 Janniqua Smith Blue 10.46
3 60  Zvevonicia Forbes Red 10.66
4 159  Shonesa Harriar Blue 11.44
 
 
Event: 60m VI (M)    
Place No. Name Team Time
1 244  Renardo Hanley Green 10.13
2 120 D'Atryel Stanley Blue 10.34
3 59 Xayvon David Red 10.71
4 214 Dejal Myers Green 10.73
 
 
 
Event: 1500m OPEN (F)    
Place No. Name Team Time
1 250 Shyan Stanley Green 5:56.30
2 238  Monique Daniel Green 6:05.90
3 157  Shevelle Phillip Blue 6:05.94
4 117 Clidia Christmas Blue 6:11.35

Event: 1500m OPEN (M)    
Place No. Name Team Time
1 113 Cejeh Isaac Blue 5:29.63
2 243 Rasheud Pemberton Green 6:01.78
3 154  Shama Wallace Blue 6:07.46
4 33 Khaden Rawlins Red 6:12.51
 
 
Event: 800m III & IV (F)    
Place No. Name Team Time
1 238 Monique Daniel Green 3:04.50
2 14 Dequilla Maynard Red 3:04.64
3 162 Terika Frith Blue 3:19.72
4 114  Celine Clarke Blue 3:24.19
 
 
Event: 800m III & IV (M)    
Place No. Name Team Time
1 234 Kian Pemberton Green 2:55.86
2 202  Akeino Braoadbelt Green 2:55.89
3 129  Jonathan Ward Blue 3:00.22
4 154 Shama Wallace Blue 3:00.54
 
 
Event: 800m II (F)    
Place No. Name Team Time
1 56 Uniqueko Willett Red 2:53.58
2 9  Brianna Rawlins Red 2:59.47
3 117  Clidia Christmas Blue 3:04.97
4 233  Keijèla Scarborough Green 3:08.13
 
 
Event: 800m II (M)    
Place No. Name Team Time
1 151  Ross Powell Blue 2:50.10
2 27 Javani Tyson Red 2:51.66
3 162  Tafari Gerald Blue 2:54.03
4 50  Thabiti Abrams Red 3:05.01
 
 
Event: 800m I (F)    
Place No. Name Team Time
1 250 Shyan Stanley Green 3:01.65
2 157  Shevelle Phillip Blue 3:07.05
3 102 Alicia Romney Blue 3:07.81
4 37 Melissa Gumbs Red 3:08.12
 
 
Event: 800m I (M)    
Place No. Name Team  
1 235  Kianno Fraser Green 2:35.83
2 113 Cejeh Isaac Blue 2:43.09
3 13  Delroy Cornelius Red 2:44.80
4 243 Rasheud Pemberton Green 3:00.29
 
  
 
 
 
Event: 200m V (F)    
Place No. Name Team Time
1 134  Keandré Matthew Blue 33.67
2 240 Natalyah Newton Green 35.56
3 230  Juzahni Weekes Green 35.81
4 51 Tichelle Andrews Red 36.79
 
 
Event: 200m V (M)    
Place No. Name Team Time
1 132 Kamali Barry Blue 33.04 (record)
2 221 Jalen Smithen Green 36.01
3 31  Kayode Lawrence Red 36.15
4 148  Nyiro Morton Blue 37.32
 
 
Event: 200m IV (F)    
Place No. Name Team Time
1 106 Bethany Barry Blue 34.86
2 246  Rickila Hanley Green 35.89
3 54 Tyler Lewis Red 36.87
4 207 Aurianna Richards Green 36.99
 
 
Event: 200m IV (M)    
Place No. Name Team Time
1 259 Zaykeese Smith Green 34.04
2 35  Lukelly Carmichael Red 34.18
3 109 CJ Parris Blue 35.12
4 203  Alexis Williams Green 35.55
 
 
Event: 200m III (F)    
Place No. Name Team Time
1 228 Joresa Smithen Green 31.57
2 153  Shakwanda Challenger Blue 32.25
3 47 Shernique Forbes Red 33.43
4 201  Akeema Taylor Green 33.59
 
 
Event: 200m III (M)    
Place No. Name Team Time
1 234  Kian Pemberton Green 31.67
2 212 Davaundré Maynard Green 32.12
3 38  Niaja Webbe Red 32.79
4 129  Jonathan Ward Blue 33.00
 
 
Event: 200m II (F)    
Place No. Name Team Time
1 56 Uniqueko Willett Red 29.09
2 101 Afiya Caines Blue 31.65
3 257 Zenarie Powell Green 32.10
4 147  Nneka Martin Blue 32.59
 
 
Event: 200m II (M)    
Place No. Name Team Time
1 150 Rashiem Frazer Blue 30.27
2 237  Marcus Morton Green 30.94
3 27  Javani Tyson Red 31.04
4 16  Donique Liburd Red 32.16
 
 
Event: 200m I (F)    
Place No. Name Team Time
1 255 Tyra Lewis Green 30.20
2 124 Ja'Chara Grant Blue 31.12
3 41 Onecia Challenger Red 31.55
4 161  Sonia Hunt Blue 31.56
 
 
Event: 200m I (M)    
Place No. Name Team Time
1 152  Saeed Williams Blue 28.41
2 235 Kianno Fraser Green 29.08
3 231  Kareem Parry Green 29.64
4 229  Justin Herbert Green 30.91
 
 
Event: 100m VII (F)    
Place No. Name Team Time
1 226 Jashelle Weekes Green 17.88
2 125 Jada Robinson Blue 18.06
3 227  Jemoya Warner Green 18.60
4 131  Junique Nicholls Blue 18.89
 
 
Event: 100m VII (M)    
Place No. Name Team Time
1 135  Kéjaun Ward Blue 18.65
2 253  Treyvon Paris Green 19.18
3 149 Onaje Amory Blue 19.68
4 24 Jalden Myers Red 20.11
 
 
Event: 100m VI (F)    
Place No. Name Team Time
1 34 Kurvella Wallace Red 15.96
2 127 Janniqua Smith Blue 17.33
3 16  Zvevonicia Forbes Red 17.57
4 159  Shonesa Harriar Blue 18.89
 
 
Event: 100m VI (M)    
Place No. Name Team Time
1 244 Renardo Henry Green 16.52
2 120 D'Atryel Stanley Blue 16.73
3 30 Kashief Tyson Red 17.60
4 59  Xayvon David Red 17.62
 
 
Event: 100m V (F)    
Place No. Name Team Time
1 134 Keandré Matthew Blue 15.61
2 240  Natalyah Newton Green 15.94
3 51  Tichelle Andrews Red 16.58
4 230 Juzahni Weekes Green 16.73
 
 
Event: 100m V (M)    
Place No. Name Team Time
1 132 Kamali Barry Blue 15.17
2 221 Jalen Smithen Green 15.73
3 31 Kayode Lawrence Red 16.23
4 148  Nyiro Morton Blue 16.52
 
 
Event: 100m IV (F)    
Place No. Name Team Time
1 246 Rickila Hanley Green 15.71
2 106 Bethany Barry Blue 16.05
3 54 Tyler Lewis Red 16.62
4 207  Aurianna Richards Green 17.05
 
 
Event: 100m IV (M)    
Place No. Name Team Time
1 259  Zaykeese Smith Green 15.45
2 35  Lukelly Carmichael Red 15.56
3 203 Alexis Williams Green 15.64
4 109 CJ Parris Blue 15.71
 
 
Event: 100m III (F)    
Place No. Name Team Time
1 228  Joresa Smithen Green 14.51
2 47  Shernique Forbes Red 14.87
3 143  Lovecia Payne Blue  No time
4 153 Shakwanda Challenger Blue 15.01
 
 
Event: 100m III (M)    
Place No. Name Team Time
1 234  Kian Pemberton Green 14.95
2 38 Niaja Webbe Red 15.15
3 212 Davaundré Maynard Green 15.26
4 129  Jonathan Ward Blue 15.35
 
 
Event: 100m II (F)    
Place No. Name Team Time
1 56  Uniqueko Willett Red 13.95
2 101 Afiya Caines Blue 14.60
3 257  Zanarie Powell Green 14.62
4 147  Nneka Martin Blue 14.92
 
 
Event: 100m II (M)    
Place No. Name Team Time
1 150 Rashiem Frazer Blue 13.98
2 27  Javani Tyson Red 14.59
3 237 Marcus Morton Green 14.72
4 16  Donique Liburd Red 15.09
 
 
Event: 100m I (F)    
Place No. Name Team Time
1 255 Tyra Lewis Green 13.58
2 124 Ja'Chara Grant Blue 14.34
3 158  Shinetta McPherson Blue 14.38
4 161  Sonia Hunt Blue 14.41
 
 
Event: 100m I (M)    
Place No. Name Team Time
1 152  Saeed Williams Blue 13.17
2 235  Kianno Fraser Green 13.23
3 231  Kareem Parry Green 13.82
4 13  Delroy Cornelius Red 13.83
 
 
Comments