2009 Teams

 
Team Listing by Sport UWI Games -
 
ST. AUGUSTINE CAMPUS
 
Management
 
Dr. Iva Gloudon              Director                 
Jesse Blackman           Sports Manager/Men's and women's Hockey
Peter Pierre                    Women's football
Hayden Martin                Men's football
Antoinette Gaskin          Netball
Richard Kelly                  Cricket
Macsood Ali                    Men's and Women's Volleyball
Barry Stewart                  Men's Basketball
Clefrin Roberts              Women's Basketball
Maurice Faria                 Men's and Women's Swimming
Rhonda Mohammed    Men's and Women's Lawn Tennis
Verna Edwards              Men's and Women's Table Tennis
Joye Thomas                 Track and Field
Sheahan Sutton            Track and Field
Asha De Freitas            Athletic Trainer
Karen Wickham             Assistant Team Manager
Carlton Samuel             Physiotherapist/Reflexologist
Anthony Walcott              Message Therapist
Orlando Griffith               Strength and Conditioning Specialist
Garfield Foster                Personal Trainer
Candice Joseph             Person Trainer
Denyse Arneaud            Women's Football
 
Track and field
 
1. Avian Tobias                           2. Josanne Arnold             3. Kaye Belgrave                  
4. Tricia Fergus Blaige             5. Ginelle Felix                    6. Wilthering Mckenzie
7. Sherrilee Moore                     8. Kieshel Paul                   9. Sharane Simon
10. Crystal Skeete                   11. Ryan Braithwaite         12. Alimaya Chadband
13. Agostini Cunningham      14. Keon Francis               15. Anthony Gibson
16. Tennyson Harrigan           17. Dominic Joseph         18. Peter Khumo
19. Brian Maynard                    20. Dave Sandy
 
CAVE HILL CAMPUS
 
Management
 
Roland Butcher                    Head of Delegation
Steven Leslie                       Assistant Manager
Katheryn Stewart                 Assistant Manager/Tennis Coach
Sasha Sutherland               Assistant Manager
Aundrea Wharton                Assistant Manager 
Derek Aimey                         Basketball Coach
Corene Brathwaite              Volleyball Coach
Margaret Cutting                   Netball Coach
Colin Elcock                          Hockey Coach             
Richard Forde                       Football Coach(Men)
Ricardo Goddard                  Football Coach(Women)
Simone Kirton                       Swimming Coach
Floyd Reifer                           Cricket Coach
June Rudder                         Track and Field Coach
Carlton Sealy                         Table Tennis
Dr. Karen Bynoe                    Medical Doctor
Andrew Simpson                  Physiotherapist
Gail Weekes                          Physiotherapist
Janel Springer                       Physiotherapist
Shawn Foster                         Hockey Coach(Women)
Shawn Jones                         Volleyball(Women)
Roger Christie                        Basketball(Women)
Lee-Ann Johnson                  Scorer(Cricket)
Omar Phillips                          Cricket Captain(injured)
Desmond Grant                      Sports Medic
  
 

 
Track  and field
 
1. Dawn-Marie Layne          2. Nikita Wickham                  3. Kayode Josef Branch
4. Amando Browne              5. Omar Davis                        6. Robert Gooding
7. Jermain Hinds                 8. Andre Jemmie Jones       9. Phillip Moore
10. Diego Jabbar Niles    11. Dorian Perryman             12. Chad Puckerin
13. Roderick Rock             14. David Scantlebury           15. Matthew St. Bernard
16. Jeffrey Edwards           17. Kenyah Hope                   18. Chanille Perch
19. Shanelle Watson
 
MONA CAMPUS
 
Management 
 
Grace Jackson                       Student Services & Development Manager, Sports
Mark Nelson                           Head of Delegation
Dalton Myers                           Manager
Foster Kerith                           Sports Medic
Kerry-Lee Ricketts                 Sports Medic
Dwayne Lawrence                 Equipment Manager
Erwin Beckette                       Swimming Coach
Lloyd Clarke                           Track and Field Coach
Pete-Wayne Matthews          Basketball Coach
Conrad Parkes                       Netball Coach
Franklyn Rutherford               Lawn Tennis Coach
Donald Salmon                      Table Tennis Coach
Robert Samuel                       Cricket Coach
Fabien Stewart                        Hockey Coach
Roy Taylor                               Volleyball Coach
Neville Walters                       Football Coach
 
Track & Field (F)
 
1. Amanda Bailey                2. Tanice Barnett                      3. Chanique Cousins
4. Blessings Forbes           5. Shadelle Hill Reserve        6. Aisha Humes
7. Renae Reid                      8. Olacia Reynolds                 9. Kimberley Slater
10. Thereece Stewart        11. Mellesha Thomas           12. Sherice Thompson
 
Track & Field (M)
 
1. Barrington Brevitt            2. Troy Campbell                    3. David Dunn
4. Tarik Edwards                 5. Darrell Garwood                 6. Lincoln Gordon
7. Brian Jackson                 8. Ramshia McKenzie            9. Hugh Miller
10. Geron South                11. Cosmo Stephens            12. Elvis  White
13. Kevin Wilson

 

 

Comments