2009 Results

 

2009 UWI GAMES

ST. AUGUSTINE TRINIDAD AND TOBAGO

TRACK AND FIELD

LARRY GOMES

 

Wed 27th May

 

Event 1 3000M WOMEN
NAME TEAM TIME POINTS
Tanice Barnett Mona 10.21.46 7
Mellisha Thomas Mona 11.36.34 5
Pearl Hamilton St. Augustine 12.38.04 4
Alanna King Cave Hill 13.06.40 3
Makeida Gibson Cave Hill 13.58.15 2
Event 2 LONG JUMP MEN
NAME TEAM DISTANCE POINTS
Jabber Niles Cave Hill 6.79 7
Kayode Branche Cave Hill 6.73 5
Tarik Edwards Mona 6.71 4
Agostini Cunningham St. Augustine 6.20 3
Ryan Brathwaithe St. Augustine 5.86 2
Kevin Wilson Mona 5.43 1
Event 3 HIGH JUMP WOMEN
NAME TEAM DISTANCE POINTS
Kenya Hope Cave Hill 1.58 7
Dawn Marie Layne Cave Hill 1.50 5
Shadelle Hill Mona 1.50 4
Kimberly Slater Mona 1.45 3
Kaye Belgrave St. Augustine 1.40 2
Event 4 JAVELIN WOMEN
NAME TEAM DISTANCE POINTS
Kadian Sutherland Mona 38.85 7
Nikita Wickham Cave Hill  35.60 5
Blessings Forbes Mona 34.64 4
Avianne Tobias St. Augustine  30.84 3
Dawn Marie Layne Cave Hill  27.86 2
Kieshel Percy St. Augustine  26.70 1
Event 5 400M WOMEN FINAL
NAME TEAM TIME POINTS
Chanique Cousins Mona 56.60 7
Renea Reid Mona 57.27 5
Amanda Maximillian Cave Hill 58.05 4
Tricia Blaise Ferguson St. Augustine 1.02.90 3
Chanille Perch Cave Hill 1.07.80 2
Sherisse Sandy St. Augustine 1.10.05 1
Event 6 400M MEN FINAL
NAME  TEAM TIME POINTS
Ramshia Mc Kenzie Mona  48.64 7
Andrene Nelson Mona  50.24 5
Stephawn Solomon St. Augustine 50.60 4
Jeffrey Edwards Cave Hill 51.06 3
Dorian Perryman Cave Hill 52.31 2
Peter Khumo St. Augustine DQ
Event 7 400M WOMEN INVITATIONAL
NAME TEAM TIME
Abigail David Memphis  57.22
Dominique Willaims Burnley 58.24
Kernisha Spann Neon Trackers  59.21
Denecia Jones Cougars 1.03.24
Event 8 400M MEN INVITATIONAL
NAME TEAM TIME
Ansil Nicholson Memphis 48.66
Kervin Morgan Memphis 48.99
Jevon Mattews Southern Athletics 49.24
Akini Thomas Abilene 49.65
Jnathon James Defence Force 50.13
Maurice De Leon Rebirth 50.84
Denzil Del Pesche Memphis 51.83
Jeol Meharris Neon Trackers DNF
Event 9 5000M MEN
NAME TEAM TIME POINTS
Brian Maynard St. Augustine 16.31.76 7
Cosmo Stephens Mona 17.11.54 5
Troy Campbell Mona 17.54.19 4
Roderick Rock Cave Hill 17.56.64 3
Alimayu Chadband St. Augustine 18.28.45 2
Amando Browne Cave Hill 18.29.72 1
Event 10 JAVELIN MEN
NAME TEAM DISTANCE POINTS
Andre Jones Cave Hill 51.43 7
Sheldon Roach Cave Hill 47.20 5
Ryan Brathwaite St. Augustine 46.25 4
Mattew Biondi Mona 38.28 3
Lincoln Gordon Mona 32.40 2
Hillen Morean St. Augustine 25.71 1
Event 11 HIGH JUMP MEN
NAME TEAM DISTANCE POINTS
Darell Garwood Mona 2.08 7
Tarik Edwards Mona 1.90 4.5
Kayode Branche Cave Hill 1.90 4.5
Dwayne Layne Cave Hill 1.80 3
Ryan Brathwaithe St. Augustine 1.70 2
Event 12 200M WOMEN 
NAME TEAM TIME POINTS
Renae Reid Mona 24.97 7
Amanda Bailey Mona 25.98 5
Ginelle Felix St. Augustine 26.82 4
Shanelle Watson Cave Hill 27.35 3
Nikita Wickham Cave Hill 28.84 2
Crystal Skeete St. Augustine DNF
Event 13 LONG JUMP WOMEN
NAME TEAM DISTANCE POINTS
Kimberly Slater Mona 5.30 7
Shandelle Hill Mona 5.00 5
Kenya Hope Cave Hill 4.85 4
Chanelle Perch Cave Hill 4.67 3
Kaye Belgrave St. Augustine 4.19 2
Sharon Simon St. Augustine 3.13 1
Event 14 200M MEN
NAME TEAM TIME POINTS
David Dunn Mona 21.75 7
Andrene Nelson Mona 22.13 5
Stephawn Solomon St. Augustine 22.55 4
Dorain Perryman Cave Hill 22.70 3
Tennyson Harrigan St. Augustine 22.78 2
Omar Davis Cave Hill 23.29 1
Event 15 800M WOMEN INVITATIONAL
NAME TEAM TIME
Marissa Gale A/B Sonics 2.41.58
Kimberly George Phoenix 2.42.00
Event 16 800M MEN INVITATIONAL
NAME TEAM TIME
Jameel Alleyne Wallace Neon Trackers 1.56.21
Clifton Sylvester Neon Trackers 1.56.42
Christain Benn Neon Trackers 2.01.69
Kyle Johnson Neon Trackers 2.08.93
Ryan Samuel Memphis DNF
Event 17 800M WOMEN 
NAME TEAM TIME POINTS
Tanice Barnett Mona 2.12.84 7
Chanique Cousins Mona 2.18.28 5
Amanda Maximillian Cave Hill 2.20.53 4
Katrina Atkins Cave Hill 2.41.58 3
Josanne Arnold St. Augustine 2.58.13 2
Kaye Belgrave St. Augustine 3.09.68 1
Event 18 800M MEN 
NAME TEAM TIME POINTS
Cosmo Stephens Mona 1.57.93 7
Troy Campbell Mona 1.57.96 5
Agostini Cunningham St. Augustine 1.59.51 4
Peter Khumo St. Augustine 2.02.26 3
Chad Puckerin Cave Hill 2.04.51 2
David Scantlebury Cave Hill 2.16.62 1
Event 19 100M WOMEN
NAME TEAM TIME POINTS
Renae Reid Mona 12.36 7
Therece Stewart Mona 13.14 5
Ginelle Felix St.Augustine 13.34 4
Sharane Simon St.Augustine 13.54 3
Shanelle Watson Cave Hill 13.58 2
Kenyah Hope Cave Hill 13.62 1
Event 20 SHOT PUT WOMEN
NAME TEAM DISTANCE POINTS
Blessings Forde Mona 11.26 7
Kieshel Percy St. Augustine 10.00 5
Monique James Cave Hill 8.54 4
Sherrilee Moore St. Augustine 7.88 3
Alanna King Cave Hill 6.92 2
Event 21 100M MEN
NAME TEAM TIME POINTS
David Dunn Mona 10.60 7
Brian Jackson Mona 10.95 5
Tennyson Harrigan St. Augustine 11.03 4
Jermaine Hinds Cave Hill 11.08 3
Ryan Brathwaite St. Augustine 11.17 2
Phillip Moore Cave Hill 11.31 1
Event 22 TRIPLE JUMP MEN
NAME TEAM DISTANCE POINTS
Robert Gooding Cave Hill 14.30 7
Cheyenne Freeman Cave Hill 13.56 5
Agostini Cunningham St. Augustine 12.88 4
Shane Dyer Mona 12.69 3
Event 23 100M WOMEN INVITATIONAL
NAME TEAM TIME
Ayanna Hutchinson Conconcorde 11.73
Reyare Thmas Neon Trackers 11.78
Sasha Springer Memphis 12.03
Kai Selvon  A/B Soniccs 12.30
Deborah John A/B Soniccs 12.36
Shameyal Simon A/B Sonics 13.08
Event 24 100M MEN INVITATIONAL
NAME TEAM TIME
Jovon Toppin Memphis 10.61
Shawn Stewart Memphis 10.62
Shemeul Cadogan Spartans 10.70
Shane Dyer Concorde 10.79
Chance Simplex Simplex 10.94
Rondon Simplex Simplex 11.05
Justin Yearwood Rebirth 11.17
Rodney Liverpool Defence Force 11.17
Event 25 SHOT PUT MEN
NAME TEAM DISTANCE POINTS
Keon Francis St. Augustine 12.19 7
Andre Jones Cave Hill 12.10 5
Sheldon Jones Cave Hill 11.63 4
Lincoln Jones Mona 11.38 3
Tarik Edwards Mona 10.92 2
Dominic Joseph St. Augustine 10.90 1
Event 26 4 x 100M WOMEN
TEAM TIME POINTS
Mona 49.66 10
Cave Hill 51.70 6
St. Augustine 52.14 3
Event 27 4 x 100M MEN
TEAM TIME POINTS
Mona 41.83 10
Cave Hill 43.50 6
St. Augustine 43.61 3
Event 29 4 x 100M MEN INVITATIONAL
TEAM TIME
Simplex 42.04
Abilene 42.15
Unattached 42.36
Defence Force 42.72
Concorde 43.96
Genesis 44.30
Neon Trackers DQ
Event 30 1500M WOMEN
NAME TEAM TIME POINTS
Tanice Barnett Mona 4.44.74 7
Mellesha Thomas Mona 5.20.58 5
Josanne Arnold St. Augustine 6.13.64 4
Pearl Hamilton St. Augustine 6.22.40 3
Alana King Cave Hill 7.08.47 2
Amelia Samuel Cave Hill 7.25.55 1
Event 31 SPRINT MEDLEY RELAY WOMEN
TEAM TIME POINTS
Mona 1.51.32 10
Cave Hill 1.59.41 6
St. Augustine 2.01.46 3
Event 32 SPRINT MEDLEY RELAY MEN
TEAM TIME POINTS
Cave Hill 3.34.38 10
Mona 3.36.72 6
St. Augustine 3.58.85 3
Event 33 1500M MEN 
TEAM TIME POINTS
Brian Maynard St. Augustine 0.00 7
Cosmo Stephens Mona 0.00 5
Amando Browne Cave Hill 0.00 4
Anthony Gibson St. Augustine 0.00 3
Matthew St. Bernard Cave Hill 0.00 2
Troy Campbell Mona 0.00 1
Event 34 4 x 400M WOMEN
TEAM TIME POINTS
Mona 4.12.51 10
St Augustine 4.24.91 6
Cave Hill 4.30.15 3
Event 35 4 x 400M MEN 
TEAM TIME POINTS
Mona 3.20.29 10
Cave Hill 3.24.36 6
St. Augustine 3.27.33 3
DISCUS MEN
NAME TEAM DISTANCE POINTS
Andre Jones Cave Hill 40.25 7
Keon Francis St. Augustine 40.60 5
Sheldon Roach Cave Hill 38.10 4
Lincoln Gordon Mona 30.88 3
Dominic Joseph St. Augustine 29.30 2
Tarik Edwards Mona 29.10 1
DISCUS WOMEN
NAME TEAM DISTANCE POINTS
Keishel Percy St. Augustine 30.51 7
Monique James Cave Hill 28.14 5
Kadian Sutherland Mona 25.80 4
Dawn Marie Layne Cave Hill 25.71 3
Sherilee Moore St. Augustine 24.36 2
Blessings Forbes Mona 24.28 1

 


OVERALL RESULTS
VICTOR LUDORUM
Andre Jones Cave Hill 19 pts
VICTRIX LUDORUM
Tanice Barnett Mona 21 pts
TRACK AND FIELD CHAMPION
1st PLACE Mona 266.5 pts
2nd PLACE Cave Hill 195.5 pts
3rd  PLACE St. Augustine 149 pts
TOP TECHNICAL TEAM Mona
TOP FEMALE TEAM
1st PLACE Mona 144 pts
2nd PLACE Cave Hill 84 pts
3rd  PLACE St. Augustine 67 pts
TOP MALE TEAM
1st PLACE Mona 122.5 pts
2nd PLACE Cave Hill 111.5 pts
3rd  PLACE St. Augustine 82 pts

Comments