2days until
CARIFTA GAMES, Martinique, 19th - 21st April 2014

36days until
LEEWARD ISLANDS TRACK & FIELD YOUTH CHAMPIONSHIP proposed for Friday 23rd to Sunday 25th May 2014

CARIFTA GAMES, Martinique 19th - 21st April 2014

TDC/Coca-Cola/ LIME InterSchool 19-21 March 2010 Silver Jubilee Stadium

STATISTICS by Reynold O'Neal Head CACAC Stats Committee & member of ATFS

International IAAF Level 1 Coaching Certification Course, Nevis 7-16 Sept 2009

Caribbean Games 12th-19th July 2009 Trinidad

Rainbow Cup Triathlon and 5K Run, Tobago 29th May 09

Contact

Recent site activity

TT Registration

 
 

                        TRINIDAD & TOBAGO ASSOCIATION OF MASTERS’ ATHLETES

                                              24TH ANNUAL CHAMPIONSHIPS 2009

 

                                                               TO BE UPDATED

 

 Age Group 30-34     
 

No.

Events   

Male

Female

1

5000M Walk

Brian London

Elizabeth London

2

Invitational Event

 

 

3

400M Flat

 

 

4

Shot Put

Yardav Perez, Brent Clarke, Peter Springer

 

5

1500M Flat

 

 

6

100M Flat

 

 

7

Discus Throw

Yardav Perez, Brent Clarke, Peter Springer

 

8

800M Flat

 

 

9

Javelin Throw

Yardav Perez, Brent Clarke, Peter Springer

 

10

High Jump

Yardav Perez

 

11

200M flat

 

 

12

5000M Flat

 

 

13

Medley Relay

 

 

14

Invitational Event

 

 

15

Long Jump

Yardav Perez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Age Group 35-39

 

No.

Events                         

Male

Female

1

5000M Walk

 

Eli Phillip

2

Invitational Event

 

 

3

400M Flat

Nigel Matthews

 

4

Shot Put

Rick Francis

Nicole Williams

5

1500M Flat

 

 

6

100M Flat

Ian Andrews, Nigel Matthews

Eli Phillip, Abigail Matthews

7

Discus Throw

Rick Francis

Nicole Williams

8

800M Flat

 

 

9

Javelin Throw

Rick Francis

Nicole Williams

10

High Jump

 

 

11

200M flat

Ian Andrews, Nigel Matthews

Eli Phillip, Abigail Matthews

12

5000M Flat

 

 

13

Medley Relay

 

 

14

Invitational Event

 

 

15

Long Jump

 

 

 

Age Group 40-44

 

No.

Events                          

Male

Female

1

5000M Walk

 

 

2

Invitational Event

 

 

3

400M Flat

 

 

4

Shot Put

 

 

5

1500M Flat

Curtis Cox

 

6

100M Flat

 

 

7

Discus Throw

 

 

8

800M Flat

Curtis Cox

 

9

Javelin Throw

 

 

10

High Jump

 

 

11

200M flat

 

 

12

5000M Flat

Curtis Cox

 

13

Medley Relay

 

 

14

Invitational Event

 

 

15

Long Jump

 

 

 

Age Group 45-49

 

No.

Events                          

Male

Female

1

5000M Walk

 

 

2

Invitational Event

 

 

3

400M Flat

Roger Yearwood, Curtis Brereton

 

4

Shot Put

Basil Andrews

Noelyn Davis

5

1500M Flat

Roger Yearwood

Christine Regis

6

100M Flat

Roger Yearwood

 

7

Discus Throw

Basil Andrews

Noelyn Davis

8

800M Flat

Roger Yearwood, Curtis Brereton

Christine Regis

9

Javelin Throw

 

 

10

High Jump

 

 

11

200M flat

Roger Yearwood

 

12

5000M Flat

 

Christine Regis

13

Medley Relay

 

 

14

Invitational Event

 

 

15

Long Jump

 

 

 

Age Group 50-54

 

No.

Events                          

Male

Female

1

5000M Walk

Keith Warren

Donna Maynard

2

Invitational Event

 

 

3

400M Flat

Richard Yearwood

 

4

Shot Put

 

Lucretia Burns

5

1500M Flat

Keith Warren

 

6

100M Flat

Richard Yearwood

 

7

Discus Throw

 

Lucretia Burns

8

800M Flat

Keith Warren

 

9

Javelin Throw

 

Lucretia Burns

10

High Jump

 

 

11

200M flat

Richard Yearwood

 

12

5000M Flat

 

Donna Maynard, Rosamund Jolly

13

Medley Relay

 

 

14

Invitational Event

 

 

15

Long Jump

Richard Yearwood, Keith Warren

 

 

Age Group 55-59

 

No.

Events                          

Male

Female

1

5000M Walk

 

 

2

Invitational Event

 

 

3

400M Flat

Anthony Clarke

Janet Rousseau

4

Shot Put

Terrance Skinner

 

5

1500M Flat

 

 

6

100M Flat

Anthony Clarke, Terrance Skinner

 

7

Discus Throw

Terrance Skinner

 

8

800M Flat

 

Janet Rousseau

9

Javelin Throw

 

Janet Rousseau

10

High Jump

 

 

11

200M flat

Anthony Clarke, Terrance Skinner

Janet Rousseau

12

5000M Flat

 

 

13

Medley Relay

 

Janet Rousseau

14

Invitational Event

 

 

15

Long Jump

Terrance Skinner

 

 

 Age Group 60-64

 

No.

Events                          

Male

Female

1

5000M Walk

Vernon Bailey

 

2

Invitational Event

 

 

3

400M Flat

Kelvin Thongs, Ahmad As-Siddiq, Herman Reyes, Rae Samuel, Errol Thomas

 

4

Shot Put

Kenrick Russell

Joyce Thomas, Yvonne Mitchell

5

1500M Flat

Rae Samuel, Errol Thomas

Shirley Hazzard

6

100M Flat

Kelvin Thongs, Ahmad As-Siddiq, Herman Reyes

Irma Thomas

7

Discus Throw

Kenrick Russell

Joyce Thomas, Yvonne Mitchell

8

800M Flat

Rae Samuel, Errol Thomas

Shirley Hazzard

9

Javelin Throw

Kelvin Thongs, Kenrick Russell

Joyce Thomas, Irma Thomas

10

High Jump

Kenrick Russell

 

11

200M flat

Kelvin Thongs, Kenrick Russell, Ahmad As-Siddiq, Herman Reyes

Irma Thomas

12

5000M Flat

 

Shirley Hazzard

13

Medley Relay

 

 

14

Invitational Event

 

 

15

Long Jump

Kelvin Thongs

 

 

Age Group 65-69

 

No.

Events                          

Male

Female

1

5000M Walk

 

 

2

Invitational Event

 

 

3

400M Flat

 

 

4

Shot Put

 

Irma Riley

5

1500M Flat

 

 

6

100M Flat

 

Irma Riley

7

Discus Throw

 

Irma Riley

8

800M Flat

 

 

9

Javelin Throw

 

Irma Riley

10

High Jump

 

 

11

200M flat

 

 

12

5000M Flat

 

 

13

Medley Relay

 

 

14

Invitational Event

 

 

15

Long Jump

 

Irma Riley

 

Age Group 70-74

 

No.

Events                          

Male

Female

1

5000M Walk

 

R. Frazer-Munroe

2

Invitational Event

 

 

3

400M Flat

Ossie Rogers, Daniel Laurence

R. Frazer-Munroe

4

Shot Put

 

Monica Tang Wing

5

1500M Flat

 

 

6

100M Flat

Ossie Rogers, Daniel Laurence

Monica Tang Wing

7

Discus Throw

 

 

8

800M Flat

Ossie Rogers, Daniel Laurence

R. Frazer-Munroe

9

Javelin Throw

 

 

10

High Jump

 

Monica Tang Wing

11

200M flat

Ossie Rogers, Daniel Laurence

Monica Tang Wing, R. Frazer-Munroe

12

5000M Flat

 

 

13

Medley Relay

 

 

14

Invitational Event

 

 

15

Long Jump

Ossie Rogers

Monica Tang Wing

 

 


 

LATE ENTRIES:           7.00 A.M. – 8.40 A.M.

 

OPENING PRAYER     8.40 A.M. – 8.43 A.M.

 

GAMES OPENING -   President’s Address  -  8.45 A.M. -  8.50 A.M.

 

Prepared by: Ahmad As-Siddiq  Secretary    03/05/09

Comments