Technical Bulletin


2012 INTERSCHOOL CHAMPIONSHIPS

TECHNICAL BULLETIN

 FROM:         ST. KITTS AND NEVIS AMATEUR ATHLETIC ASSOCIATION

INTERSCHOOL CHAMPIONSHIPS ORGANISING COMMITTEE

TO:                 PARTICIPATING SCHOOLS

RE:                 THE ANNUAL INTERSCHOOL CHAMPIONSHIPS

At the Silver Jubilee Athletic Stadium, 23rd March to 25th March, 2012

 

 

Following are the technical regulations for the 2012 Championships:

1.         TIME:

(a)             Meet begins at 2:00pm on all days.

(b)               Teams will be expected to arrive by 12:00 noon on Friday, Saturday and Sunday.

2.         CATEGORIES:

            The competition will be held in three categories:

          (a)        Under 15         -           As of 31st December, 2012               Students born 1998 and after

(b)        Under 17         -           As of 31st December, 2012               Students born 1996 and 1997

(c)        Under 20         -           As of 31st December, 2012               Students born 1993 to 1995


3.         EVENTS:

(a)               Girls

All categories -            100m, 200m, 400m, 800m, 4 x 100m, 4 x 400m, Shot Put, Javelin, Long Jump and High Jump.

Open-                          3000m, and Triple Jump (this however excludes all Under 15)

Under 15                     1200m and Heptathlon – Day 1 (80m, High Jump & Shot Put) Day 2 (60m Hurdles (0.762m – 6 Flights), 

                                   Long Jump, Throwing Ball and 1000m) – for ALL Field Events there will be 3 Trial per Athlete, 

                                   only one athlete per school can register.

Under 17                     1500m, 100m Hurdles (0.762m), 300m Hurdles (0.762m - 7 flights) and Discus

Under 20                     1500m, 100m Hurdles (0.840m), 400m Hurdles (0.762m), and Discus

(b)               Boys

All categories -            100m, 200m, 400m, 800m, 4 x 100m, 4 x 400m, Shot Put, Javelin, Long Jump and High Jump.

Open -                         5000m.

Under 15                   1200m and Heptathlon – Day 1 (80m, Shot Put & High Jump) Day 2 (80m Hurdles (0.840m – 8 Flights), 

                                   Throwing Ball, Long Jump and 1200m) – for ALL Field Events there will be 3 Trial per Athlete, 

                                   only one athlete per school can register.

Under 17                     1500m, 100m Hurdles (0.914), 400m Hurdles (0.840m) Triple Jump and Discus

Under 20                     1500m, 110m Hurdles (0.990m), 400m Hurdles (0.914m), Triple Jump, and Discus

 

For an event to take place and count there must be a minimum of four (4) athletes registered and at the start line and in relation to relays the minimum shall be three (3) teams.

 

4.          FACILITIES:

(a)        The competition will take place at the Silver Jubilee Athletic Stadium located on Bird Rock Road, Bird Rock, Basseterre. The stadium has a capacity of five thousand (5,000) persons and an Athlete stand with a 800 seat capacity.

The stadium is a new facility consisting of an eight (8) lane 400 meter track, two (2) Javelin area, two (2) Long and Triple Jump areas, two (2) Shot Put circle, one (1) Discus area, two (2) Pole Vault Pit and two (2) High Jump area; all laid by Mondo, under IAAF specifications.

        Implements -    Male Shots =6.000kg-U20, 5.000kg- U17 & 4.000kg- U15 & Heptathlon.

        Female Shot = 4.000kg- U20 & U17, 3.000kg- U15 & Heptathlon

                                            Male Javelin = 800g-U20, 700g-U17 & 600g- U15

                                             Female Javelin = 600g.

                                             Male Discus = 1.750kg-U20, 1.500kg-U17.

                                             Female Discus = 1.000kg

                              (d)       Change Rooms - A tent will be allocated to each team

(e)         A Registration Office will be set up under a tent at the Call Room Area

(f)          A call room will be set up under a tent on the northern side of the Stadium

(g)       Markings for the Heptathlon Hurdles are as follows:

a.      60m

  i.      Start to 1st Hurdle                   12m

 ii.      Between Hurdles                       8m

 iii.      Last Hurdle to Finish Line         8m

b.      80m

 i.      Start to 1st Hurdle                   13m

 ii.      Between Hurdles                  8.50m

  iii.      Last Hurdle to Finish Line    7.50m

 

5.         COMPETITORS:

(a)               Each Team is allowed to enter two (2) athletes per event and one team per relay.

(b)               Athletes must wear the numbers provided.

(c)                Athletes can compete in a maximum of Seven (7) events.  This cap is Five (5) Individual events and 

            Two (2) Team events with the following options:

1.      3 track and 2 field events plus 2 relays

2.      2 track and 3 field events plus 2 relays.

3.      4 individual field events plus 2 relays, no track event.

 

6.         REGISTRATION:

(a)               Registrations are done online at http://www.headcountreg.com/register/type/301

(b)                (ALL REGISTRATION FORMS MUST BE SIGN BY THE PRINCIPAL OF EACH SCHOOL AND STAMP WITH THE SCHOOL STAMP).  A TECHNICAL MEETING is scheduled for Wednesday 21st March 2012 at the Athletics office, Dorest Village at 10:00 a.m. at which time final registration will be done and no changes will be allowed thereafter.

(c)                During the meet, any changes made to the registration MUST BE INITIALIZED BY A RECOGNIZED TEAM OFFICIAL (the Manager, Assistant Manager or Coach).  All scratches must be submitted to the Competition Secretary by 6:00p.m on the previous day’s session. Failure too comply will result in revisions not being reflected in the current day’s session.

(d)               Athletes may not be substituted once a heat has been ran/closed i.e. an athlete who did not run or report for the heats cannot substitute for another (except for the relays)

(e)                The names of the Team’s Manager, Assistant Manager and Coach must be included on the Registration Form.

(f)                 Final check-in will be done at the desk of the Call Room Referee at the Call Room.


7.                     TEAM OFFICIAL QUOTA

 

A maximum number of 11 officials will be allowed as follows:

NO. OF ATHLETES

NO. OF OFFICIALS

1 to 5

2

6 to 10

3

11 to 20

5

21 to 30

7

31 to 40

8

41 to 50

9

51 to 60

10

61 to 70

11

 

 

8.                  CALL ROOM:

(a)         Athletes are required to report to the Call Room Referee’s desk for all events.  Two (2) calls will be made for each TRACK EVENT.

1st Call:  Thirty (30) minutes before each event athletes or officials must indicate that the athlete is present.

2nd Call:  Fifteen (15) minutes before the event. This is a WARNING call. Athletes must report to the Chief Call Room Judge, to be escorted to the competition area.

FIELD EVENTS: Throws: Thirty (30) minutes before the event; Jumps: Forty Five (45) minutes before the event this is the first and only call. Athletes will be escorted to the competition area after this call. This is to enable athletes to mark their approach runs. An Official will be designated to transfer athletes who are competing in two events simultaneously.

 

9.                  CONDUCT OF TEAMS:

(a)               Any encroachment onto the Staging area is prohibited and will be viewed as a serious offence. Coaches may accompany athletes to assist with the marking of the run for jumping events, but must leave thereafter before the commencement of the competition or when the Chief Judge so indicates.

          

           10.                 ELIMINATIONS:

(a)               Events ran in lanes and in which there are more competitors than lanes will require heats to determine finalists. When there are more than eight and up to sixteen competitors there will be two (2) heats. If there are more than sixteen competitors there will be three heats.

(b)               There will be eliminations in the Shot Put, Discus and Javelin Events if there are more than eight (8) competitors. Each athlete will be allowed three (3) trials to advance and three (3) trials in the final round. The top eight (8) ranked athletes will be eligible to compete in the final round.

(c)                There will be eliminations in the Long Jump and Triple Jump events if there are more than eight (8) competitors. Each athlete will be allowed three (3) to advance and three (3) trials in the final round. The top eight (8) ranked athletes will be eligible to compete in the final round.

(d)               The starting heights for the High Jump event are:

GIRLS                                  BOYS

Under 15:       1.17m              Under 15:      1.37m

Under 17:       1.27m              Under 17:       1.47m

Under 20:       1.32m              Under 20:       1.57m

Heptathlon      1.00m              Heptathlon      1.20m

Incremental progression - five (5) centimeters for the first 4 heights, three (3) centimeters for the next 2 heights, then two (2) centimeters thereafter.

 

12.              THE CHAMPIONSHIP & INDIVIDUAL CATEGORY CHAMPIONS: 

(a)               THE CHAMPIONSHIP WILL BE DETERMINED BY MEDAL COUNT :

  i.      Total number of Gold Medals,

  ii.      If there is a tie the total number of Silver Medals will be considered,

 iii.      If the tie still remains then the number of Bronze Medals will be considered.

 

(b)               INDIVIDUAL CATEGORY CHAMPIONS WILL BE DETERMINED BY POINTS GAINED FOR INDIVIDUAL EVENTS

 

             POSITIONS:            1ST       2ND    3RD      4TH        5TH     6TH      7TH       8TH         

             Points Awarded          10        8          6          5          4          3          2          1

 Points do not apply to Relays.  ALL Finalists will receive points as shown above and at the same time the points will be used to rank the athletes.

 

13.          AWARDS:

(a)               Medals will be awarded to the top three performers in each event.

(b)               Trophies to the top and runner up performers in each category e.g., Under 15 Male, Under 20 Female, etc

(c)                Trophies will be awarded to the top male and top female performers (i.e. Victor & Victress.

(d)               Trophies to schools for:

 I.          Winner of the Best dressed team at the Parade of Athletes

 II.        Runner up to the Best dressed team at the Parade of Athletes

 III.     Winner Under 20 Category

 IV.     Winner Under 17 Category

V.        Winner Under 15 Category

VI.       Overall Champion

VII.      Runner up Champion

(e)         Cup of winning cheerleading squad.

 

14.       RULES AND REGULATIONS:

 

(a)               IAAF Rules and Regulations will govern the Competition, as far as possible and the CACAC age group combined events scoring tables will be used for the Heptathlon. The 100m, 200m, 400m, 4 x 100m and the first lap of the 4 x 400m will be run in lanes. Starting Blocks and the crouch start are compulsory for the 100m, 200m, 400m, 4 x 100m, 4 x 400m and the Hurdles events.

(b)               All athletes must register and compete in their respective age category for the entire Championship.

(c)                All 4 x 400m events will be time finals

            March past is compulsory for all schools with a minimum of 20 Athletes. Teams in excess of 60 Athletes shall have at least 20 representatives.

                        Teams must turn out in appropriate uniform attire.

            The Championship Trophy must be returned on Wednesday 21st March, 2012 at the Technical Meeting.

 

15.       PROTESTS:

(a)               Protests regarding the status of an athlete to participate must go to the referee before meetings. If settlement is not possible, the athlete will be allowed to compete under protest and the matter will be referred to the Organizing Committee.

(b)               Protests concerning result or conduct are to be made within 30 minutes of announcement of result. Local Organizing Committee (LOC) is to record time of announcement.

(c)                Protest must be made first to the appropriate Referee (orally) by the athlete or their representative.

(d)               The Referee will consider ANY available evidence, which HE/SHE thinks necessary.

(e)                In field events an athlete may make an immediate oral protest after a foul.

(f)                 Appeals are to be to the Referee in writing and signed by a responsible official on behalf of the athlete(s).

Ø  Deposit of US$50.00 or EC$135.00 must accompany Appeal.

Ø  Deposit WILL be forfeited if protest is not upheld

Ø  (The Referee is to consider ALL available evidence and interview all those whom they consider necessary).

(g)               The Referee may consider consulting, IF NECESSARY, all relevant persons, including Judge, if in doubt of any other available evidence.

Ø  If such evidence is not conclusive, the decision of the Referee SHALL be upheld.

 

18.  SECURITY:

All Athletes must wear Wristbands. This is mandatory and must be worn on the individual’s wrist. At the same time, school colours or PE shirts shall be worn by all athletes not competing.  Any Athlete or Official will be evicted if the rule is not adhered to.

 


 

Plan of Silver Jubilee Athletic Stadium 

FRIDAY 23rd March 2012

 1.          2:00 pm         U15 (F) 80m Heptathlon

2.                                   U17 (F) Javelin

3.             2:08                U15 (M) 80m Heptathlon

4.             2:30                U15 (F) High Jump Heptathlon

5.                                   U17 (M) High Jump                   

6.             2:38                U15 (M) Shot Put Heptathlon

7.             2:40                U20 (F) Shot Put

8.             2:45                U15 (F) Long Jump

9.                                   U15 (M) Long Jump                                                  

10.          3:30                 U20 (F) 400m Heats                 

11.          3:45                 U20 (M) 400m Heats

12.          4:00                 U17 (F) 400m Heats

13.                                  U17 (F) High Jump                    

14.          4:15                  U17 (M) 400m Heats

15.          4:20                 U20 (M) Shot Put

16.                                  U17 (M) Javelin

17.                                  U15 (M) High Jump Heptathlon

18.          4:30                  U15 (F) 400m Heats

19.                                  U15 (F) Shot Put Heptathlon

20.                                  Open (F) Triple Jump                

21.          4:45                U15 (M) 400m Heats

22.          5:00                4 x 100m (F) Heats U20

23.          5:10                4 x 100m (M) Heats U20

24.          5:20                4 x 100m (F) Heats U17

25.          5:30                4 x 100m (M) Heats U17

26.          5:40                4 x 100m (F) Heats U15

27.          5:50                4 x 100m (M) Heats U15

               6:30                OPENING

              7:00               CHEERLEADING Competition


CHIEF OFFICIALS

James “Mologo” Kelly: 

(Technical Delegate & ATO)

Osdel ‘Scotty’ Hanley:              Competition Director

                                           & Competition Secretary

Elvis “Pepe” Isaac:                          Meeting Manager

Maritza Dias:                Event Presentation Manager 1

Kim Collins:                 Event Presentation Manager 2

Craig McDowell:                Horizontal Jumps Referee

Eunice Liburd:                                Throwing Referee

Bernice Morton:                     Vertical Jumps Referee

Crispin John:                                        Track Referee

Denzil Pemberton                                  Start Referee

Avril McKoy:                               Call Room Referee

Corneil Williams:                   Statistician/Competition

                                         & Secretary/TIC Manager

Lester Hanley:                                               Security

Glen Jeffers:         President (SKNAAA) / TIC Room

Keith Heyliger:       General Secretary & Score Board

Orville Maynard:                        Technical Manager 1

Robert Pemberton:                     Technical Manager 2

Eustace Richards:                                     Chief Timer

Irvin Browne:                Chief Horizontal Jumps Judge

Brian Morris:                    Chief Vertical Jumps Judge

Belville Smith:                           Chief Throwing Judge

Dalton Esdaille:                                     Chief Umpire

Andrea Charles                      Chief Call Room Judge

Randolph Thomas:                                 Chief Starter

Telbert Pyke:                       Chief Photo Finish Judge

Jeffrey Pedreaux:                                           Runners

Desmond Frank:                             Start Coordinator

SATURDAY 24th March 2012

 28.          2:00pm          U20 (F) Long Jump

29.                                  U20 (M) Long Jump

30.                                  U15 (F) High Jump

31.                                  U15 (M) High Jump

32.                                  U20 (F) Discus

33.          2:30                U15 (F) 60m Hurdles Heptathlon

34.          2:40                U15 (M) 80m Hurdles Heptathlon

35.          3:00                U17 (M) Shot Put

36.                                  U17 (F) Shot Put         

37.                                  U15 (M) Javelin – North Sector

38.          3:55                U15 (F) 200m Heats

39.          4:00                U15 (M) 200m Heats

40.                                  U15 (F) Long Jump Heptathlon

41.          4:05                U17 (F) 200m Heats

42.          4:10                U17 (M) 200m Heats

43.                                  U15 (M) Throwing Ball Heptathlon

44.          4:15                 U20 (F) 200m Heats

45.          4:20                 U20 (M) 200m Heats

46.          4:30                 U17 (F) 300m Hurdles

47.                                  U17 (M) Discus

48.                                  U17 (M) Triple Jump

49.          4:40                U17 (M) 400m Hurdles

50.          4:50                U20 (F) 400m Hurdles

51.          5:00                U20 (M) 400m Hurdles

52.          5:10                U15 (F) 800m Finals

53.          5:20                U15 (M) 800m Finals

54.          5:30                U17 (F) 800m Finals

55.                                  U15 (F) Throwing Ball Heptathlon

56.          5:40                U17 (M) 800m Finals

57.          5:45                U15 (M) Long Jump Heptathlon

58.          5:50                U20 (F) 800m Finals

59.          6:00                U20 (M) 800m Finals

60.          6:30                U20 (F) Javelin

61.          6:55                U15 (F) 200m Finals

62.          7:00                U15 (M) 200m Finals

63.          7:05                U17 (F) 200m Finals

64.          7:10                U17 (M) 200m Finals

65.          7:15                U20 (F) 200m Finals

66.          7:20                U20 (M) 200m Finals

67.          7:25                Open (F) 3000m Finals

68.          7:35                Open (M) 5000m Finals

69.          7:45                U15 (F) 1000m Heptathlon

70.          7:55                U15 (M) 1200m Heptathlon

71.          8:05                U15 (F) 4 x 400m Time Finals

72.          8:10                U15 (M) 4 x 400m Time Finals

73.          8:15                U17 (F) 4 x 400m Time Finals

74.          8:20                U17 (M) 4 x 400m  Time Finals

75.          8:25                U20 (F) 4 x 400m Time Finals

76.          8:30                U20 (M) 4 x 400m Time Finals

SUNDAY 25th March 2012

 77.          2:00pm          U20 (M) Javelin

 78.                                  U17 (F) Long Jump

79.                                  U17 (M) Long Jump

80.                                  U20 (F) High Jump

81.                                  U20 (M) High Jump

82.          3:00                U15 (M) Shot Put

83.                                  U15 (F) Shot Put

84.          3:05                U17 (F) 100m Heats

85.          3:10                U17 (M) 100m Heats

86.          3:15                U15 (F) 100m Heats

87.          3:20                U15 (M) 100m Heats

88.          3:25                U20 (F) 100m Heats

89.          3:30                U20 (M) 100m Heats

90.          3:40                U20 (F) 400m Finals

91.          3:50                U15 (M) 400m Finals

92.          4:00                U17 (F) 400m Finals

93.          4:10                U17 (M) 400m Finals

94.          4:20                U20 (F) 400m Finals

95.          4:30                U20 (M) 400m Finals                                                                       

96.          4:45                U17 (F) Discus

97.                                  U15 (F) Javelin – North Sector

98.                                  U20 (M) Triple Jump

99.                                  U15 (F) 1200m Finals

100.        4:55                U15 (M) 1200m Finals

101.        5:05                U17 (F) 1500m Finals

102.        5:15                U17 (M) 1500m Finals

103.        5:25                U20 (F) 1500m Finals

104.        5:35                U20 (M) 1500m Finals

105.        5:45                U15 (F) 100m Finals

106.        5:50                U15 (M) 100m Finals

107.        5:55                U17 (F) 100m Finals

108.        6:00                U17 (M) 100m Finals

109.                                U20 (M) Discus

110.        6:05                U20 (F) 100m Finals

111.        6:10                U20 (M) 100m Finals

112.        6:15                100m Exhibition

113.        6:25                U17 (F) 100m Hurdles

114.        6:35                U17 (M) 100m Hurdles

115.        6:45                U20 (F) 100m Hurdles

116.        6:55                U20 (M) 110m Hurdles

117.        7:05                U15 (F) 4 x 100m  Finals

118.        7:15                U15 (M) 4 x 100m Finals

119.        7:25                U17 (F) 4 x 100m  Finals

120.        7:35                U17 (M) 4 x 100m Finals

121.        7:45                U20 (F) 4 x 100m Finals

122.        7:55                U20 (M) 4 x 100m Finals

                8:10                CLOSING Ceremony


Comments