Statistics / Medals

The 2012 TDC Interschool Championship climaxed last evening (Sunday 25th March 2012) at the Silver Jubilee Stadium, with the Washington Archibald High School  dubbed the ‘Washie Wild Cats’defending their title. See below final medal tally:

 

School

Gold

Silver

Bronze

Total

Washington Archibald High School

22

19

11

52

Verchilds High School

17

7

8

32

Charles E Mills Secondary School

14

8

14

36

Basseterre High School

11

16

15

42

Charlestown Secondary School

9

7

8

24

Cayon High School

6

16

10

32

Clarence Fitzroy Bryant College

3

7

8

18

Gingerland Secondary School

2

2

4

8

Saddlers Secondary School

0

2

4

6

AVEC

0

0

2

2

 

A total of EC12,500.00 was paid out at the closing ceremony to the top six (6) finishing schools:

1.       WAHS                   - EC5000

2.       VHS                        - EC3000

3.       CEMSS                  - EC2000

4.       BHS                        - EC1000

5.       CSS                         - EC750

6.       CHS                        - EC500

 

Twenty eight (28) records were broken amongst seven (7) participating schools with the Washington Archibald High School leading the pack with eight (8)!

 

Athlete

School

Event

Record

Comments

Georgia Spencer

BHS

Under 15 Female Shot Put

10.35m

 

Trivon Rogers

BHS

Under 15 Male 800m

2:12.12s

 

Keressa Eddy

BHS

Under 17 Female 300mH

47.16s

 

Shenella Mitchum

BHS

Under 17 Female 800m

2:20.30s

 

Khadijah Webster

BHS

Under 20 Female 100m Hurdles

17.91s

 

Shenella Mitchum

BHS

Under 17 Female 1500m

5:16.36s

 

Rasheed Moore

BHS

Under 20 Male 110m Hurdles

16.58s

 

Jakeishal Leader

CEMSS

Under 15 Female Heptathlon

3085 Points

* New Event

Jermaine Francis

CEMSS

Under 15Male High Jump

1.73m

* Record Equal

Nathaniel Huggins

CEMSS

Under 17 Male Long Jump

6.71m

 

Alivia Barzey

CEMSS

Under 20 Female 400mH

68.87s

 

Stavia Lewis

CEMSS

Under 20 Female Discus Throw

31.10m

 

Aziel Smithen

CHS

Under 15 Male Heptathlon

3823 Points

* New Event

Kerisha Powell

CSS

Under 20 Female Javelin Throw

31.94m

 

Adrian Williams

GSS

Under 20 Female Javelin Throw

62.30m

 

Shanice Elliott

VHS

Under 15 Female 200m

26.03s

 

Sharlene Williams

VHS

Under 15 Female Javelin Throw

24.42m

 

Laricia Ottley

VHS

Under 17 Female Discus

24.88m

 

Darielle Warner

VHS

Under 17 Male 400mh

59.39s

 

Rosalie Pringle

VHS

Under 20 Female 800m

2:23.04s

 

WAHS

WAHS

Under 15 Male 4X400m Relay

3:51.47s

 

Harrigan Burton

WAHS

Under 15 Male Shot Put

11.68m

 

Ashika Williams

WAHS

Under 17 Female Javelin Throw

25.04m

 

Josiah Oyebefun

WAHS

Under 17 Male 100m

11.12s

 

Xavier Friancis

WAHS

Under 17 Male 200m

22.27s

 

WAHS

WAHS

Under 17 Male 4X100m Relay

43.98s

 

WAHS

WAHS

Under 17 Male 4X400m Relay

3:33.02s

 

Clairvon Kelly

WAHS

Under 17 Male High Jump

1.92m

 

 

Rosalie Pringle of the Verchilds High School emerged the Victrix Ludorum for the 3rd year in a row whilst Nathaniel Huggins of the Charles E Mills Secondary School was crowned the new Victor Ludorum The champions per category read as follows:

 

Category

Position

Name

School

Points

Under 15 Male

Winner

Samuel Oyebefun

WAHS

30

 

Winner

Trivon Rogers

BHS

30

 

 

 

 

 

Under 15 Female

Winner

Keishonna Brookes

WAHS

42

 

Runner Up

Shanice Elliot

VHS

38

 

 

 

 

 

Under 17 Male

Winner

Nathaniel Huggins

CEMSS

37

 

Runner Up

Xavier Francis

WAHS

30

 

 

 

 

 

Under 17 Female

Winner

Keressa Eddy

BHS

30

 

Runner Up

Vekeich Connor

CEMSS

24

 

Runner Up

Renika Daniel

CSS

24

 

 

 

 

 

Under 20 Male

Winner

Rico Gumbs

VHS

28

 

Runner Up

J'anthon Sillidy

VHS

26

 

 

 

 

 

Under 20 Female

Winner

Rosalie Pringle

VHS

32

 

Runner Up

Stavia Lewis

CEMSS

29

 

 

 

 

 

Victor Ludorum

Winner

Nathaniel Huggins

CEMSS

37

 

Runner Up

Xavier Francis

WAHS

30

 

 

Kajon Parris

WAHS

30

 

 

Trivon Rogers

BHS

30

 

 

 

 

 

Victrix Ludorum

Winner

Rosalie Pringle

VHS

52

 

Runner Up

Keishonna Brookes

WAHS

42

Attached for your perusal are the final results sheet for the 2012 Championships.

 

The SKNAAA Executive extends congratulations to all the winners and participants for a splendid performance this past weekend. Special thanks to our Sponsors: TDC, LIME, Western Union and Coco-Cola. Commendation must be extended to our loyal supporters for patronizing our sport  throughout the athletic season!





Seventeen (17) records have already been broken (by the end of Day 2) namely:

 

Athlete

School

Event

Record

Ashika Williams

WAHS

Under 17 Female Javelin

25.04m

Clairvon Kelly

WAHS

Under 17 Male High Jump

1.92m

Rosalie Pringle

VHS

Under 20 Female 800m

2:23.04s

Alivia Barzey

CEMSS

Under 20 Female 400mH

68.87s

Stavia Lewis

CEMSS

Under 20 Female Discus Throw

31.10m

Kerisha Powell

CSS

Under 20 Female Javelin Throw

31.94m

Shenella Mitchum

BHS

Under 17 Female 800m

2:20.30s

Keressa Eddy

BHS

Under 17 Female 300mH

47.16s

Shanice Elliott

VHS

Under 15 Female 200m

26.03s

Xavier Friancis

WAHS

Under 17 Male 200m

22.27s

Darielle Warner

VHS

Under 17 Male 400mh

59.39s

WAHS

WAHS

Under 17 Male 4X400m Relay

3:33.02s

Trivon Rogers

BHS

Under 15 Male 800m

2:12.12s

WAHS

WAHS

Under 15 Male 4X400m Relay

3:51.47s

Jermaine Francis

CEMSS

Under 15Male High Jump

1.73m

* Record Equal

Aziel Smithen

CHS

Under 15 Male Heptathlon

3823 Points

* New Event

Jakeishal Leader

CEMSS

Under 15 Female Heptathlon

3085 Points

* New Event



LATEST MEDAL TALLY FOR DAY 3 (Final tally soon)
TEAM NAME GOLDSILVERBRONZE
WAHSWashington Archibald High1412
VHS Verchilds High1167
CEMSCharles E. Mills Secondary 12 
 BHSBasseterre High 11 
 CSSCharlestown Secondary
CHS Cayon High 410 
 CFBCClarence Fitzroy Bryant College5
 GSSGingerland Secondary
 SSSSaddlers Secondary 
 AVEC Advanced Vocational Educational Center


Comments