2days until
CARIFTA GAMES, Martinique, 19th - 21st April 2014

36days until
LEEWARD ISLANDS TRACK & FIELD YOUTH CHAMPIONSHIP proposed for Friday 23rd to Sunday 25th May 2014

CARIFTA GAMES, Martinique 19th - 21st April 2014

TDC/Coca-Cola/ LIME InterSchool 19-21 March 2010 Silver Jubilee Stadium

STATISTICS by Reynold O'Neal Head CACAC Stats Committee & member of ATFS

International IAAF Level 1 Coaching Certification Course, Nevis 7-16 Sept 2009

Caribbean Games 12th-19th July 2009 Trinidad

Rainbow Cup Triathlon and 5K Run, Tobago 29th May 09

Contact

Recent site activity

SKN Results

 
DAY 1 - Friday 10th April
 
400m Events
 
Under 17 Female Heats
9th/16  (3rd Heat 3/3) Leader, Siana                  58.36s
12th/16 (3rd Heat 1/3) Malone, Romisha          59.76s
 
Under 20 Female Heats
 
1st/16 (1st Heat 3/3) White, Trefesana              55.20s Qualified for Finals
13th/16 (5th Heat 2/3) Vanessa, Bennett          58.60s
 
Under 17 Male Heats
18th/21 (7th Heat 3/3 ) Bennire, Aaron              53.47s
19th/21 (6th Heat 1/3) Wilkinson Jr., Lonzo      53.77s
 
Under 20 Male Heats
8th/23 (2nd Heat 4/4) Smith, Kadeem              48.54s q Qualified for Finals
10th/23 (2nd Heat 3/4)  Roland, Lestrod          49.44s  World Youth Qualifier !!
 
1,500m Events
 
Under 20 Male Heats
 
14th/22 (8th Heat 1/2) Forbes, Kashka             4:20.99
18th/22 (10th Heat 2/2) Pemberton, Javid        4:26.55
 
Yannick Henderson (U-17) did not finish.          
 
Long Jump
 
Under 17 Female Finals
 
5th/17 Bradshaw, Queneala  5.46m (w5.2)  Series: 5.42m (w3.5) 5.12m (w3.7) 5.06m (w2.2)
                                                                          4.97m (w1.8) 5.46m (w5.2) 5.18m (w3.9)
 
Discus
 
Under 20 Female Finals
 
6th/10 Challenger, Rochella      36.07m  Series: 30.17m, FOUL, 36.07m, 26.02m, 36.07m, FOUL

DAY 2 - Saturday 11th April
 
100m Events Heats
 
Under 17 Male Heats
 
17th/25 (8th Heat 1) Queeley, Royston             % 11.20   w1.5
--             (FS Heat 3) Nital, Chavez                           FS       w6.1
 
Under 17 Female Heats
 
16th/25 (6th Heat 2) Miller, Odina                           12.43   w2.8
 
Under 20 Female Heats
 
Result to be posted
 
Under 20 Male Heats
 
17th/31 (3rd Heat 4) Eddy, Ackeem                      % 10.96  w-0.6
-- (DNF Heat 3) Clarke, Allistar                                     DNF   w3.7
 
400m Events Finals
 
Under 20 Female
 
5th White, Trefesana                                                      55.21%
 
Under 20 Male
 
7th Smith, Kadeem                                                         48.20%
 
100m Events Finals U-20
 
4th Pemberton, Marecia  St. Kitts & Nevis                   11.58 w2.5
 
 
DAY 4 - Monday 13th April
 
Garvin Nero of Trinidad and Tobago wins to complete 800m/1500m double for the THIRD  straight year. Aaron Evans of Bermuda second and Kadeem Smith of St. Kitts/Nevis third.
 
1 Nero, Gavyn            TRI         1:51.75
2 Evans, Aaron          BER       1:52.54
3 Smith, Kadeem      SKN       1:54.45  (CONGRATS !!)
 
Long Jump U-20 Males
 
14th/20 Gumbs, Reginald  6.34m  w-0.2   6.34m (w-0.2), 6.28m (w0.7), 6.20m(w-0.4)
16th/20 Rogers, Troy   6.25m w1.4  Series:  5.81m (w-0.2), 6.23m (w1.6), 6.25m (w1.4)
 
Tesril Nisbett (of Prospect, Nevis, St. Kitts-Nevis) captures a Bronze medal in the Javelin Under 20 Females    (CONGRATS !!)
   1 Sacama- Isidore, Myriam  Martinique  41.43m
       Series:  36.67m, 41.43m, 36.50m, 34.07m, PASS, 38.60m            
    2 Mongin, Laure Martinique 38.98m
       Series: 38.98m, 38.86m, 37.86m, FOUL, 32.47m, 33.39m            
    3 Nisbett, Tesril St. Kitts & Nevis 37.89m
        Series: 37.19m, 37.74m, 37.89m, FOUL, 37.56m, 36.25m
   
 
6th 100m Finals U-20 Female - Pemberton, Marecia  St. Kitts & Nevis  24.31s  w1.5
 
11th/12 Triple Jump Under 17 -  Bennire, Aaron  SKN 12.85m  w0.6
Series: 11.38m (w1.2), 12.41m (w2.0), 12.85m (w0.6)
 
8th/11 Shotput Under 20 Males -  Samuel, Dion  St. Kitts & Nevis14.21m 
 Series: FOUL, 12.94m, 13.75m, 12.81m, 14.21m,  FOUL               
 
5,000m Open

-- Forbes, Kashka            SKN             DNF
-- Pemberton, Javid          SKN             DNS

4x400m Under 17 Females

  1 Jamaica  'A'                   3:38.09C      
  2 Bahamas  'A'                  3:45.61       
  3 Trinidad & Tobago  'A'      3:50.61       
  4 Barbados  'A'                  3:53.34       
  5 Grenada  'A'                    3:58.00       
  6 St. Kitts & Nevis  'A'       4:01.19       
  7 Netherlands Antilles  'A'    4:04.36       
-- St. Lucia  'A'                      DQ  OOZ x1

4x400m Under 17 Males

  1 Jamaica  'A'                     3:16.53
  2 Trinidad & Tobago  'A'       3:18.76
  3 Grenada  'A'                     3:24.55
  4 Bermuda  'A'                    3:26.95
  5 Bahamas  'A'                   3:29.13
  6 St. Kitts & Nevis  'A'        3:32.47
 
4x400m Under 20 Females
 
  1 Jamaica  'A'                  3:36.21
  2 Barbados  'A'                3:41.75
  3 Bahamas  'A'                3:45.99
  4 Trinidad & Tobago  'A'    3:47.38
  5 St. Kitts & Nevis  'A'     3:48.45

4x400m Under 20 Males

1 Trinidad & Tobago  'A'      3:10.20       
  2 Jamaica  'A'                  3:11.49       
  3 Grenada  'A'                  3:11.93       
  4 Bahamas  'A'                 3:15.35       
  5 Netherlands Antilles  'A'  3:17.46       
  6 St. Kitts & Nevis  'A'      3:18.23       
  7 St. Lucia  'A'                  3:29.85       
-- Bermuda  'A'                    DQ  OOZ x1

DAY 3 - Sunday 12th April
 
4x100m U-20 Heats Male
 
8th/12 (5th Heat 2) St. Kitts & Nevis  'A'   41.77q   4X100M  U-20 Males   (qualified for Finals)
      1) Hodge, Vernelle  2) Eddy, Ackeem  3) Roland, Lestrod   4) Rogers, Jason     
 
200m U-20 Heats Male
 
11th /33 (3rd Heat 4) -  Rogers, Jason  SKN  21.52s  w1.4 m/s - qualified for the semis-Finals
27th/33 (4th Heat 5) - Hodge, Vernelle  22.91s  w1.5  - did not qualify for the semis-Finals
 
Discus U-20 Finals Male
 
7th/11 Samuel, Dion  40.34m  Series: 39.41m, 34.17m, 40.12m, 40.34m, FOUL, 40.33m
 
Shotput U-20 Finals Female
 
7th/11 Challenger, Rochella  10.68m  Series: 10.12m, FOUL, 10.13m, FOUL, FOUL, 10.68m
-- Nisbett, Tesril , FOUL   Series: FOUL  FOUL, FOUL (No distance)
 
800m U-17 Heats Female
 
16th/22 (5th Heat 3)  Barzey, Alvia    2:27.45 - did not qualify for the Finals
 
800m U-17 Heats Male
 
10th/23 (4th Heat 3) Henderson, Yannick  2:02.57 - did not qualify for the Finals
 
800m U-20 Heats Male
 
8th/22 (4th Heat 2) Smith, Kadeem        % 1:55.87q  - qualified for the Finals
13th/22 (4th Heat 1) Liburd, Kendale          1:59.12    - did not qualify for the Finals
 
Long Jump U-17 Finals Male
 
9th/12 Bennire, Aaron  6.02m  w1.8  Series: 5.55m(3.0), 5.11m(2.0), 6.02m(1.8)
 
Javelin U-17 Finals Male
 
7th/13 Liddie, Jerome  48.16m  Series: 44.53m, 47.07m, 46.92m, 45.66m, 38.59m, 48.16m
 
200m U-17 Semi-Finals Female
 
11th/24 (5th Semifinal 3) Leader, Siana     % 25.20   w0.8
17th/24 (5th Semifinal 2) Miller, Odina             25.98   w0.9
 
200m U-17 Semi-Finals Male
 
13th/23 (5th Heat 1) Queeley, Royston            22.69   w2.2
 
200m U-20 Semi-Finals Female
 
8th/21 (3rd Heat 2)  Pemberton, Marecia     % 24.60q  w1.9 - qualified for the Finals
13th/21 (3rd Heat 3) Claxton, Davanna             25.09     w2.4
 
200m U-20 Semi-Finals Male
 
9th/16 (5th Heat 2)  Rogers, Jason                    21.69 - did not qualify for the Finals
 
High Jump U-17 Finals Female
 
9th/10 Ponteen, Leronique    1.60m  Series: 1.60 (O)  1.65 (XXX)
 
Triple Jump U-17 Finals Female
 
8th/10 Bradshaw, Queneala                              11.17m  w1.7
 
4x100m U-20 Female
 
1 Jamaica  'A'                        45.04
2 Bahamas  'A'                      45.43
3 Trinidad & Tobago  'A'      46.97
4 St. Kitts & Nevis  'A'         47.84
 
4x100m U-20 Male
 
1 Jamaica  'A'                        40.05                 
2 Barbados  'A'                     40.62                 
3 Martinique  'A'                    40.82                 
4 St. Kitts & Nevis  'A'        41.04
                
 
Comments