LI Juniors 2001

 
LEEWARD  ISLANDS  JUNIOR  TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS
 
5 - 6 May 2001

AO Shirley Recreation Ground, Road Town, Tortola
(Courtesy Dean H. Greenaway)
 
 
Meet results are as follows:

    Final scores: 1. St. Kitts, 162. 2. Antigua, 80. 3. British Virgin Islands, 55. 4. U. S. Virgin Islands, 45. 5. Nevis, 37. 6. St. Maarten, 34. Anguilla, 3

    Long Jump U17 Male: 1. Jason Isaac, St. Kitts, 6.33 (20'9¼"). 2. Ayata Joseph, Antigua, 6.17 (20'3¼"). 3. McLean Fraser, Nevis, 6.15 (20'2¼").

    Long Jump U17 Female: 1. Rosalie Glasford, St. Kitts, 5.10 (16'8¾"). Nikisha Jeffers, St. Kitts, 4.80 (15'9"). 3. Millisa Charles, Nevis, 4.66 (15'3½").

    Long Jump U20 Female: 1. Tankia Liburd, Nevis, 5.07 (16'7½"). 2. Sindy Nathan, St. Kitts, 5.04(16'6½"). 3. Miranda Bobb, Nevis, 4.82 (15'9½").

    Long Jump U20 Male: 1. Jamion Brookes, St. Kitts, 6.55 (21'6"). 2. Chester Williams, Antigua, 6.52, (21'4¼"). 3. Peter Charles, Antigua, 6.30 (20'8").

    Javelin U17 Female: 1. Morella Dore, USVI, 26.30 (86'3"). 2. Rosalie Glasford, St. Kitts, 22.85 (75'0").

    Javelin U17 Male: 1. Romeo Brown, St. Maarten, 38.77 (127'3"). 2. Anevial Dias, St. Kitts, 34.99 (113'2"). 3. Randolph McDowall, BVI, 28.70 (94'2").

    Javelin U20 Female: 1. Valarie Connor, St. Kitts, 27.07 (88'8"). 2. Nadia Collins, BVI, 22.57 (74'1"). 3. Germaine Buchanan, St. Kitts, 17.07 (56'0").

    Javelin U20 Male: 1. Abdul Wattley, St. Maarten, 39.90m (130'11"). 2. Lesroy Browne, St. Kitts, 39.80 (130'7"). 3. Shawn Warner, Nevis, 39.80 (130'7").

    Triple Jump Open Male: 1. Ayata Joseph, Antigua, 13.94 (45'8"). 2. Eston Williams, St. Kitts, 13.34 (43'9"). 3. Alison Potter, BVI, 13.33 (43'8½").

    Triple Jump Open Female: 1. Nadia Edwards, Anguilla, 10.44 (34'3"). 2. Sidny Nathan, St. Kitts, 10.42 (34'2¼"). 3. Nathandra John, St. Kitts, 10.16 (33'4½").

    Discus U17 Females: 1. Morella Dore, USVI, 25.26 (82'10"). 2. Nerida Skelton, BVI, 20.03 (65'8¾"). 3. Rosalie Glasford, St. Kitts, 17.13 (56'2½ ").

    Discus U17 Male (1.6 Kilo): 1. Romeo Brown, St. Maarten, 33.68 (110'6"). 2. Nichols Charles, BVI, 29.38  (96'5"). 3. Andrick Vigilant, BVI, 27.32 (89'4").

    Discus U20 Female: 1. Valerie Connor, St. Kitts, 29.66 (97'4"). 2. Nadia Collins, BVI, 23.06 (75'8"). 3. Cindy Nathan, St. Kitts, 19.15 (62'10").

    Discus U20 Male: 1. Eric Mathias, BVI, 40.20 (131'10"). 2. Leroy Thomas, BVI, 31.78 (104'2¾"). 3. Shawn Warner, Nevis, 31.76 (104'2¼").

    Shot Put U17 Female: 1. Morella Dore, USVI, 9.39 (30'9¾"). 2. Zelina Mills, Nevis, 8.88 (29'1¾ ). 3. Nerida Skelton, BVI, 8.18 (26'10").

    Shot Put U17 Male: 1. Romeo Brown, St. Maarten, 10.97 (36'0"). 2. McLean Fraser, Nevis, 10.40 (34'1½"). 3. Eldrin Richardson, St. Kitts, 9.80 (32'2").

    Shot Put U20 Female: 1. Valarie Connor, St. Kitts, 9.85 (32'3¾"). 2. Tanika Liburd, Nevis, 9.54 (31'3¾"). 3. Nadia Collins, BVI, 9.48 (31'1¼")

    Shot Put U20 Male: 1. Eric Mathias, BVI, 11.60 (38'0¾"). 2. Michael Browne, USVI, 11.23 (36'10¼"). 3. Lesroy Browne, St. Kitts, 10.95 (35'11¼").

    High Jump U17 Female: 1. Rosalie Glasford, St. Kitts, 1.53m, (5'0"). 2. Zelima Mills, Nevis, 1.48m (4'10"). 3. Tanaysha Henry, BVI, 1.43m (4'8").

    High Jump U17 Male: 1. Alison 'Al' Potter, BVI, 1.73 (5'8"). 2. Eldrin Richardson, St. Kitts, 1.70 (5'7"). 3. Tarik Bradshaw, St. Kitts, 1.70 (5'7").

    High Jump U20 Female: 1. Tanika Liburd, Nevis, 1.53m (5'0"). 2. Germaine Buchanan, St. Kitts, 1.48m (4'10"). 3. Samantha Hughes, Anguilla, 1.48m (4'10").

    High Jump U20 Male: 1. Eston Williams, St. Kitts, 1.73 (5'8"). 2. Edmund Paul, St. Martin, 1.70 (5'7"). 3. Jamion Brookes, St. Kitts, 1.70 (5'7").

    1500m U17 Female: 1. Janil Williams, Antigua, 4:58.32. 2. Celisa Maloney, Antigua, 5:14.11. 3. Charley Charles, USVI, 5:36.25.

    1500m U17 Male: 1. Jerome Toussaint, St. Kitts, 4:39.49. 2. Amalee Lochart, USVI, 4:45.40. 3. Dulani Phillip, Nevis, 4:45.42.

    1500m U20 Male: 1. Stuart Ward, St. Kitts, 4:27.39. 2. Kareem Joseph, Antigua, 4:30.16. 3. Jermaine Bryan, BVI, 4:43.64.

    100m U17 Female: 1. Evelise Gomez, USVI, 12.73. 2. Celeste Thomas, Antigua, 12.84. 3. Chandrora Codrington, Antigua, 12.97.

    100m U17 Male (Hand timing): 1. Jamie Henry, St. Kitts, 11.1. 2. Rashid Hodge, St. Kitts, 11.2. 3. Alison 'Al' Potter, BVI, 11.7.

    100m U20 Female: 1. Tiandra Ponteen, St. Kitts, 12.21. 2. Virgil Hodge, St. Kitts, 12.37. 3. Tanika Liburd, Nevis, 12.88.

    100m U20 Male: 1. Dewayne Delaney, St. Kitts, 11.33. 2. Travis Adams, St. Kitts, 11.55. 3. Kamil Francis, USVI, 11.73.

    400m U17 Female: 1. Andrea Baptiste, Antigua, 61.51. 2. Stephanie Jones, Antigua, 62.23. 3. Nickesha Jeffers, St. Kitts, 63.71. 4.

    400m U17 Male: 1. Ackim Lewis, BVI, 52.88. 2. Chet Gomes, Antigua, 53.38. 3. Khalid Brookes, Anguilla, 53.86.

    400m U20 Male: 1. Kevon Pierre, Nevis, 49.52. 2. Bernard Etinoff, Antigua, 51.55. 3. Kevin Maynard, USVI, 51.83.

    400m U20 Female: 1. Tiandra Ponteen, St. Kitts, 55.79. 2. Sherma Aurelin, USVI, 59.94. 3. Nathandra John, St. Kitts, 60.70.

    200m U17 Female: 1. Everlise Gomez, USVI, 26.24. 2. Julieta Johnson, St. Kitts, 27.21. 3. Chandora Codrignton, Antigua, 27.27.

    200m U17 Male (Hand timing): 1. Jamie Henry, St. Kitts, 22.5. 2. Robert Morton, Nevis, 23.0. 3. Chet Gomes, Antigua, 23.4.

    200m U20 Female: 1. Tiandra Ponteen, St. Kitts, 24.78. 2. Virgin Hodge, St. Kitts, 25.46. 3. Tanika Liburd, Nevis, 26.51.

    200m U20 Male: 1. Kevon Pierre, Nevis, 22.31. 2. Delwayne Delaney, St. Kitts, 22.74. 3. Travis Adams, St. Kitts, 23.46.

    800m U17 Female: 1. Janil Williams, Antigua, 2:24.6. 2. Celisa Maloney, Antigua, 2:31.4. 3. Audra Rogers, Anguilla, 2:36.4.

    800m U17 Male: 1. Jerome Toussaint, St. Kitts, 2:09.2. 2. Amalee Lochart, USVI, 2:12.4. 3. Keith Gumbs, Anguilla, 2:13.9.

    800m U20 Male: 1. Stuart Wade, St. Kitts, 2:02.91. 2. Kevin Maynard, USVI, 2:04.87. 3. Careem Joseph, Antigua, 2:06.89.

    3000m Open Female: 1. Janil Williams, Antigua, 11:14.9.  2.  Celelisa Maloney, Antigua, 12:04.3. 3. Martha Ramirez, BVI, 13:53.9.

    5000m Open Male: 1. Linden Peters, BVI, 18:53.4.   2. Jermaine Bryan, BVI, 19:06.0. 3. Dwayne Allen, USVI, 19:35.9.

    4x400m Open Female: 1. Antigua, (Stephanie Jones, Janil Williams, Celsia Maloney, Andrea Jno-Baptiste), 4:00.47. 2. St. Kitts, (Nekesha Jeffers, Virgil Hodge, Nathandra John, Tiandra Ponteen) 4:09.51. 3. USVI (Xiomara Gomez, Natalie O'Neal, Evelise Gomez, Sherida Aurelien) 4:15.68.

    4x400m Open Male: 1. St. Kitts, (Kemroy Percival, Anevial Dias, Delwayne Delaney, Stuart Ward) 3:29.86. 2. Antigua, (Bernard Etinoff, Chet Gomes, Pete Charles, Careem Joseph) 3:33.78. 3. Nevis, (Gerani George, Cassto Julius, Kevon Pierre, Robert Morton) 3:34.56.

Comments