Leewards: Youth Team

Leewards Youth Training Squad - Technical Information for the Meet 
 
The 2011 edition of the Leeward Islands Youth Championship (U-11, U-13, U15) will be held on Saturday 21st and Sunday 22nd May in Anguilla. The team will travel on Friday 20th May & return on Monday 23rd May. A 32-member team will compete against St. Kitts, BVI, Anguilla, Montserrat, USVI, St. Martin, Antigua. Events include 100m, 200m, 400m, 800m, 1200m, 4x100m, 4x400m, High Jump, Long Jump, Cricket Ball & Shotput. Events start at 10 am on Saturday with live streaming of the meet available (see www.nevisaaa.com ). Parents and other spectators will be supporting the athletes in Anguilla, courtesy of an M.V. Caribe Surf ferry arrangement for the team members and others from both Nevis and St. Kitts.
 
LEEWARD ISLAND YOUTH TEAM - NEVIS (Some changes possible)
OPEN OPEN
No. Sex Class Last_name First_name 100 200 400 800 1200 4X100 4X400 HJ LJ CB SP TOTAL
1 F U-11 Liburd               Schadone                 X     X           2
2 F U-11 Perkins              Tineisha             X X       X   X       4
3 F U-11 Sargeant             Kazia                      X   X           2
4 F U-11 Wallace              Kurvella             X X       X     X X   5
5 M U-11 Bowen                Jumain               X         X   X X     4
6 M U-11 Hendrickson          Gevorn                 X X X   X     X     5
7 M U-11 Stapleton            Shamar                     X   X       X   3
8 M U-11 Wallace              Geval                X X X     X       X   5
9 F U-13 Daniel               Monique                    X               1
10 F U-13 Dore                 Jeneisy                                X   1
11 F U-13 Ferguson             Anneka               X X       X   X X     5
12 F U-13 Maynard              Dequilla                   X X     X       3
13 F U-13 Queeley              Reina                X         X           2
14 F U-13 Smith                Mac-Keda               X X     X     X X   5
15 F U-13 Tyson                Judene                   X     X X         3
16 M U-13 Arthurton            Tajarie                        X   X X     3
17 M U-13 Chapman Leroy           X           1
18 M U-13 Duberry              Marcus                                 X   1
19 M U-13 Farrell              Cejae                X X X     X           4
20 M U-13 Jeffers              Jamaal                                     0
21 M U-13 Liburd               Tah-J                    X X               2
22 M U-13 Somersall            Deondre                    X               1
23 M U-13 Somersall            Jovarnee             X X       X     X X   5
24 F U-15 Stanley Shyan       X X   X         3
25 F U-15 Tyson Karina X   X X     X         4
26 F U-15 Williams Verneen   X X       X         3
27 M U-15 Carey Tijuani           X X         2
28 M U-15 Elliott Jomani   X X     X X   X     5
29 M U-15 Freeman              Troy                         X             1
30 M U-15 Liburd               Gary       X X     X       3
31 M U-15 Rawlins Khaden       X   X X         3
32 M U-15 Tyson Sadiki X X X     X X         5
Chaperone Charles Jasmine
Coach Richards             Emmanuel
Manager Ward Kimbell
Head Coach Wallace Kurvin
Coach Daniel Shefton
Coach Phillip Dulani
 
 
 

 
Leewards Youth Training Squad - Technical Information for the Meet 
 
The 2011 edition of the Leeward Islands Youth Championship (U-11, U-13, U15) will be held in Anguilla this year on Saturday 21st and Sunday 22nd May. The team will be expected to travel on Friday 20th May & Monday 23rd May. Team training is expected to commence on Tuesday 3rd May with a training squad of some 50-60 athletes (see list below). A few additional persons may be added to the team. A maximum 35 member team is expected to be selected. Events include 100m, 200m, 400m, 800m, 1200m, 4x100m, 4x400m, High Jump, Long Jump, Cricket Ball & Shotput.
 
As per previous Championships, it is expected that training sessions to start at 3 pm from Monday to Fridays with the pickup of athletes (or athletes being allowed off) at 2:30 pm.
 
Management/Coaching team of five persons have been selected to accompany the team to Anguilla.
  • Team Manager/Assistant Coach - Kimbel Ward
  • Head Coach - Kurvin Wallace
  • Assistant Coach (Field) - Emmanuel Richards
  • Assistant Coach (Track) - Shefton Daniel
  • Assistant Coach - Dulani Phillip
  • Chaperone/Physio/Assistant Coach - Jasmine Charles
  • Further information will be posted as necessary. 
 
Abbreviations for Primary Schools: CPS - Charlestown, EPPS - Elizabeth Pemberton, IWP - Ivor Walters, JAMS - St. James, JLP - Joycelyn Liburd, MCP - Maude Crosse, STTP - St. Thomas, VOJN - Violet Nicholls and for Secondary Schools: CSS - Charlestown, GSS - Gingerland.
 
LEEWARD ISLAND YOUTH TRAINING SQUAD
Sex Class Last_name First_name Team_Abbr
F U-11 Andrews              Tichelle             CPS
M U-11 Barry                Kamali               CPS
F U-13 Daniel               Monique              CPS
F U-11 Matthew              Keandré              CPS
F U-13 Maynard              Dequilla             CPS
M U-13 Pemberton            Kian                 CPS
M U-13 Ramirez              Eliesel              CPS
M U-11 Stanley              D'Atryel             CPS
F U-11 Wallace              Kurvella             CPS
F U-11 Weekes               Juzahni              CPS
M U-15 CAREY TIJUANI CSS
F U-15 LEWIS TYRA CSS
M U-15 LIBURD GARY CSS
M U-15 RAWLINS KHADEN CSS
F U-15 STANLEY SHYAN CSS
M U-15 THIBOU KEANU CSS
F U-15 TYSON KARINA CSS
F U-15 WILLETT UNIQUEKO CSS
F U-15 WILLIAMS VERNEEN CSS
M U-13 Farrell              Cejae                EPPS
F U-11 Liburd               Schadone             EPPS
F U-11 Richards             Alexandra            EPPS
M U-15 DASENT KYLE GSS
M U-15 ELLIOT JOMANI GSS
F U-15 LIBURD ALISA GSS
F U-15 MILLS DARIEL GSS
M U-15 Nisbett              AKEEM GSS
M U-15 PEMBERTON JOVANNY GSS
M U-15 TYSON SADIKI GSS
M U-11 Bowen                Jumain               IWP
M U-11 Chapman              Shuquinho            IWP
F U-13 Nisbett              Terrencia            IWP
F U-13 Smith                Mac-Keda             IWP
F Open Hamilton             Corencia             JAMS
M U-15 Jeffers              Dijon                JAMS
M U-13 Jeffers              Jamaal               JAMS
M U-13 Liburd               Tah-J                JAMS
M U-13 Arthurton            Tajarie              JLP
F U-13 Dore                 Jeneisy              JLP
F U-13 Ferguson             Anneka               JLP
M U-15 Freeman              Troy                 JLP
M U-11 Hendrickson          Gevorn               JLP
M U-13 Somersall            Deondre              JLP
M U-13 Somersall            Jovarnee             JLP
F U-11 Walwyn               Shane                JLP
F U-13 Tyson                Judene               MCP
M U-13 Duberry              Marcus               STTP
F U-13 O'Flaherty           Thyssen              STTP
F U-11 Perkins              Tineisha             STTP
F U-13 Queeley              Reina                STTP
F U-11 Sargeant             Kazia                STTP
M U-11 Stapleton            Shamar               STTP
M U-11 Wallace              Geval                STTP
M U-11 Browne               Alex                 VOJN
F U-11 Jeffers              Tamyra               VOJN
 
 
Comments