Kiwanis Meet 2003

 

KIWANIS INVITATIONAL MEET - ST. MAARTEN

8/9 August 2003

SEE RESULTS BELOW

Click here for Photos


NEVISIAN ATHLETES EXCEL AT KIWANIS INVITATIONAL MEET

12 athletes from Nevis competed in the Kiwanis Invitational Meet held in Dutch St. Maarten over the weekend. The meet is the second one hosted by the public service club, Kiwanis Club of Soualiga, St. Maarten, the previous one being held in 2000.  It is likely that the meet will be an annual event, showcasing athletic talent in the region.  Other teams which competed included Curacao, St. Kitts, Antigua and hosts St. Maarten.  Some of the participating islands were represented by club teams.

Outstanding Nevisian performances were returned by:

FEMALES

  • Zelma Mills - 5 gold (Javelin, Shotput, Discus, High & Long Jump) and 1 bronze (200m)
  • Meritzer Williams - 1 gold (100m), 1 silver (200m)
  • Latoya Jones - 1 gold (shot-put), 1 silver (100m)
  • Elvisha Demming - 2 gold (200m, 400m)
  • Vernice Wattley - 1 silver (1,500m), 1 bronze (3,000m)
  • Theresa Browne – 2 bronze (200m, High Jump)
  • Tysha Maynard – 1 silver (1,500m), 1 bronze (800m)
  • Jasmine Symmonds - 3 bronze (Javelin, Discus, Shotput)
  • Catheyan Sutton - 1 bronze (100m)

MALE

  • Linton Liburd - 1 gold (High Jump), 1 silver (400m), 1 bronze (200m)
  • Carlston Julius – 4 silver (800m, 1,500m & 3,000m, Long Jump)

The team also won the 4x100m relay (for females 13 & 14 years old), the 4x400m relay (for Under 17 females, the silver in the 4x100m relay and the 4x400m relay (for males 17 years and over).

The team was accompanied by Manager, Lester Blackett, and Coaches, Denzil Parris and Jamir Claxton, with Vernice Wattley as chaperone/athlete.

Team point totals were as follows:

Male: Dutch St. Maarten 278 pts, Nevis 189 pts, Antigua 117 pts and Curacao 43 pts.

Female: Curacao 287 pts, Dutch St. Maarten 90 pts, Antigua 78 pts, Nevis 65 pts and St. Kitts 56 pts.

The outstanding athletes of the meet were, Claude Paul of Dutch St. Maarten, and Jennella John of Antigua.


FEMALE  RESULTS                       Click here for Male Results

(Note: some events were "run" in multiple classes, and subsequently the results were separated by class.)

Girls Relay Events Girls U21 4x100 Meter Relay ========================================================= School Seed Finals Points

  • 1 Dutch St. Maarten 'A' 51.69 10 1) Murdenbourgh, Lynaisa 15 2) Simmons, Kallaika 16 3) Coolman, Rosline 17 4) Vilorio, Josaira 17
  • 2 Nevis 'A' 52.01 8 1) Demming, Elvisha 14 2) Jones, Latoya 12 3) Sutton, Catheyan 15 4) Williams, Meritza 14
  • 3 Dutch St. Maarten 'B' 54.10 6 1) Serrant, Rashida 13 2) Richards, Diana 15 3) Serrant, Keana 13 4) Emy, Freank 11

Girls U17 4x400 Meter Relay ========================================================================= School Seed Finals Points

  • 1 Nevis 'A' 4:27.57 10 1) Demming, Elvisha 14 2) Williams, Meritza 14 3) Maynard, Tysha 13 4) Browne, Teresa 16
  • 2 Antigua 'A' 4:37.59 8 1) Ewards, Amanda 15 2) John, Jennella 11 3) Appleton, Kashena 15 4)
  • 3 Dutch St. Maarten 'C' 4:42.34 6 1) Richards, Nicole 15 2) Richards, Norisa 17 3) Murdenbourgh, Lynaisa 15 4) Coolman, Rosline 17
  • 4 Dutch St. Maarten 'A' 4:46.41 5 1) 2) Simmons, Kallaika 16 3) 4) Vilorio, Josaira 17

Girls Field Events Girls U17 High Jump ================================================================= Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Serrant, Keana 13 Dutch St. Maarten 1.47m 10
  • 2 Richards, Diana 15 Dutch St. Maarten 1.44m 8
  • 3 Browne, Teresa 16 Nevis 1.36m 6
  • 4 Serrant, Rashida 13 Dutch St. Maarten 1.28m 5

Girls 17+ High Jump ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Mills, Zelma 17 Nevis 1.58m 10
  • 2 Richards, Norisa 17 Dutch St. Maarten 1.35m 8
  • 3 Coolman, Rosline 17 Dutch St. Maarten 1.30m 6

Girls U15 Long Jump ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Emmy, Freank 10 Dutch St. Maarten 3.97m 10
  • 2 Luis, Samira 12 Curacao 3.97m 8
  • 3 Serrant, Rashida 13 Dutch St. Maarten 3.85m 6

Girls 15-16 Long Jump ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Richards, Diana 15 Dutch St. Maarten 4.44m 10
  • 2 Richards, Nicole 15 Dutch St. Maarten 4.20m 8
  • 3 Gustina, Vanessa 16 Dutch St. Maarten 4.11m 6

Girls 17-18 Long Jump ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Mills, Zelma 17 Nevis 4.62m 10
  • 2 Richards, Norisa 17 Dutch St. Maarten 3.93m 8

Girls U15 Shot Put ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Jones, Latoya 12 Nevis 7.94m 10
  • 2 Serrant, Rashida 13 Dutch St. Maarten 7.01m 8
  • 3 Luis, Samira 12 Curacao 5.83m 6

Girls 15-16 Shot Put ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Scotland, Lena 16 Dutch St. Maarten 8.71m 10
  • 2 Symonds, Jasmine 15 Nevis 8.16m 8
  • 3 Gustina, Vanessa 16 Dutch St. Maarten 7.53m 6

Girls 17-20 Shot Put ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Mills, Zelma 17 Nevis 9.83m 10
  • 2 Vilorio, Josaira 17 Dutch St. Maarten 6.93m 8

Girls 15-16 Javelin ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Ewards, Amanda 15 Antigua 35.35m 10
  • 2 Symonds, Jasmine 15 Nevis 8.16m 8
  • 3 Gustina, Vanessa 16 Dutch St. Maarten 19.09m 6

Girls 17+ Javelin ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Mills, Zelma 17 Nevis 25.42m 10
  • 2 Vilorio, Josaira 17 Dutch St. Maarten 13.88m 8

Girls 15-16 Discus ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Scotland, Lena 16 Dutch St. Maarten 21.58m 10
  • 2 Symonds, Jasmine 15 Nevis 21.52m 8

Girls 17+ Discus ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Mills, Zelma 17 Nevis 24.71m 10

Girls Track Events Girls U15 100 Meter Dash =========================================================== Name Age School Seed Finals H# Points

  • 1 Williams, Meritza 14 Nevis 13.03 1 10
  • 2 Jones, Latoya 12 Nevis 13.38 1 8
  • 3 Emmy, Freank 10 Dutch St. Maarten 13.87 2 6
  • 4 Luis, Samira 12 Curacao 13.95 1 5
  • 5 Serrant, Rashida 13 Dutch St. Maarten 16.81 2 4

Girls 15-16 100 Meter Dash =================================================================================== Name Age School Seed Finals H# Points

  • 1 Ewards, Amanda 15 Antigua 13.10 1 10
  • 2 Murdenbourgh, Lynaisa 15 Dutch St. Maarten 13.32 2 8
  • 3 Sutton, Catheyan 15 Nevis 14.02 2 6
  • 4 Richards, Diana 15 Dutch St. Maarten 14.31 1 5
  • 5 Gustina, Vanessa 16 Dutch St. Maarten 14.52 1 4

Girls 17-18 100 Meter Dash ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Vilorio, Josaira 17 Dutch St. Maarten 13.17 10
  • 2 Simmons, Kallaika 17 Dutch St. Maarten 13.38 8

Girls U15 200 Meter Dash =================================================================================== Name Age School Seed Finals H# Points

  • 1 Demming, Elvisha 14 Nevis 26.23 1 10
  • 2 Williams, Meritza 14 Nevis 27.31 1 8
  • 3 Serrant, Keana 13 Dutch St. Maarten 27.90 1 6
  • 4 Emmy, Freank 10 Dutch St. Maarten 28.48 2 5
  • 5 Luis, Samira 12 Curacao 28.72 1 4

Girls 15-16 200 Meter Dash =================================================================================== Name Age School Seed Finals H# Points

  • 1 Ewards, Amanda 15 Antigua 26.65 1 10
  • 2 Murdenbourgh, Lynaisa 15 Dutch St. Maarten 27.41 1 8
  • 3 Browne, Teresa 16 Nevis 27.53 2 6
  • 4 Appleton, Kashena 15 Antigua 28.18 2 5
  • 5 Sutton, Catheyan 15 Nevis 30.41 3 4
  • 6 Richards, Nicole 15 Dutch St. Maarten 30.63 2 3

Girls 17-18 200 Meter Dash =================================================================================== Name Age School Seed Finals H# Points

  • 1 Coolman, Rosline 17 Dutch St. Maarten 27.33 3 10
  • 2 Vilorio, Josaira 17 Dutch St. Maarten 28.68 2 8
  • 3 Mills, Zelma 17 Nevis 29.31 3 6
  • 4 Richards, Norisa 17 Dutch St. Maarten 30.88 1 5

Girls U15 400 Meter Dash =================================================================================== Name Age School Seed Finals H# Points

  • 1 Demming, Elvisha 14 Nevis 1:05.54 2 10
  • 2 Luis, Samira 12 Curacao 1:06.90 1 8
  • 3 Emmy, Freank 10 Dutch St. Maarten 1:07.61 1 6

Girls 15-16 400 Meter Dash ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Ewards, Amanda 15 Antigua 59.00 10
  • 2 Appleton, Kashena 15 Antigua 1:02.78 8

Girls 17-18 400 Meter Dash =================================================================================== Name Age School Seed Finals H# Points

  • 1 Coolman, Rosline 17 Dutch St. Maarten 1:00.31 2 10

Girls U15 800 Meter Run ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Luis, Samira 12 Curacao 2:34.85 10
  • 2 John, Jennella 11 Antigua 2:35.78 8
  • 3 Emmy, Freank 10 Dutch St. Maarten 2:42.68 6
  • 4 Maynard, Tysha 13 Nevis 2:53.17 5

Girls 15+ 800 Meter Run ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Ewards, Amanda 15 Antigua 2:36.10 10
  • 2 Appleton, Kashena 15 Antigua 2:36.16 8
  • 3 Coolman, Rosline 17 Dutch St. Maarten 2:37.72 6

Girls U15 1500 Meter Run ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 John, Jennella 11 Antigua 5:15.62 10
  • 2 Maynard, Tysha 13 Nevis 5:43.36 8

Girls U15 3000 Meter Run ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 John, Jennella 11 Antigua 11:33.87 10

Girls 15-16 3000 Meter Run ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Appleton, Kashena 15 Antigua 12:45.46 10

Women - Team Rankings

  1. Dutch St. Maarten 278
  2. Nevis 189
  3. Antigua 117
  4. Curacao 43

Jennella John (Antigua) is 11 years old and she performed exceptionally well. She was the winner of the 1,500m (in her class) & 3,000m, and was adjudged the best female athlete of the meet.


KIWANIS INVITATIONAL MEET - ST. MAARTEN

8/9 August 2003

MALE  RESULTS                                     Click here for Female Results

(Note: some events were "run" in multiple classes, and subsequently the results were separated by class.)

Boys Relay Events Boys 15-16 4x100 Meter Relay ============================================================== School Seed Finals Points

  • 1 Curacao 'A' 48.41 10 1) Dall, Maruin 14 2) Susanna, Eugene 15 3) Adamus, Rigmar 13 4) De Windt, Jundrick 13
  • 2 Antigua 'A' 55.02 8 3 Dutch St. Maarten 'A' 59.87 6 1) David, Kenroy 15 2) Suriel, Lysandro 13 3) Paul, Claude 16 4)

Boys 17-18 4x100 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points

  • 1 Curacao 'A' 43.85 10 1) Kwidama, Prince 18 2) Luis, Ethwinson 17 3) Juliet, Julian 16 4) Kock, Curtis 14
  • 2 Dutch St. Maarten 'A' 44.15 8 1) Brown, Romeo 18 2) 3 Cur-Ant 'A' 46.94 6

Boys 15-16 4x100 Meter Relay ================================================================================ School Seed Finals Points

  • 1 Curacao 3:57.50 10

Boys 17+ 4x100 Meter Relay

================================================================================ School Seed Finals Points

  • 1 Curacao 3:25.79 10
  • 2 St. Kits/Nevis 3:40.72 8
  • 3 Dutch St. Maarten 3:48.75 6

Boys Field Events Boys 13-14 High Jump ================================================================= Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Dall, Marvin 14 Curacao 1.70m 10
  • 2 Adamus, Rigmar 13 Curacao 1.60m 8
  • 3 David, Kenroy 14 Dutch St. Maarten 1.40m 6

Boys 15-16 High Jump ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Brown, Kribmack 16 St. Kitts 1.80m 10
  • 2 Paul, Claude 16 Dutch St. Maarten 1.80m 8

Boys 17-18 High Jump ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Liburd, Linton 17 Nevis 1.75m 10
  • 2 Paul, Edmond 18 Dutch St. Maarten 1.70m 8

Boys 19+ High Jump ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Mc Lean, Raymand Dutch St. Maarten 1.80m 10
  • 2 Whatley, Abdul Dutch St. Maarten 1.80m 8

Boys 15-16 Long Jump ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Paul, Claude 16 Dutch St. Maarten 7.36m 10
  • 2 Brown, Kribmack 16 St. Kitts 6.18m 8

Boys 17-18 Long Jump ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Brown, Romeo 18 Dutch St. Maarten 6.00m 10
  • 2 Julius, Carlston 16 Nevis 5.70m 8
  • 3 Paul, Edmond 18 Dutch St. Maarten 5.68m 6

Boys 19+ Long Jump ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Brownne, Everson St. Kitts 6.18m 10
  • 2 Whatley, Abdul Dutch St. Maarten 6.34m 8
  • 3 Mc Lean, Raymand Dutch St. Maarten 6.13m 6

Boys 13-14 Shot Put ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 De Windt, Jundrick 13 Curacao 9.57m 10
  • 2 Kock, Curtis 14 Curacao 9.88m 8
  • 3 Adamus, Rigmar 13 Curacao 9.11m 6

Boys 15-16 Shot Put ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Juliet, Julian 16 Curacao 10.59m 10
  • 2 Susanna, Eugene 15 Curacao 11.92m 10

Boys 17-18 Shot Put ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Brown, Romeo 18 Dutch St. Maarten 13.00m 10
  • 2 Kwidama, Prince 18 Curacao 10.51m 8

Boys 17+ Javelin ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Whatley, Abdul Dutch St. Maarten 50.07m 10
  • 2 Brown, Romeo 18 Dutch St. Maarten 42.54m 8
  • 3 Mariano, Brian 18 Curacao 37.68m 6

Boys 15-16 Discus ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Susanna, Eugene 15 Curacao 36.05m 10

Boys 17-18 Discus ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Brown, Romeo 18 Dutch St. Maarten 38.01m 10
  • 2 Kwidama, Prince 18 Curacao 30.23m 8

Boys 19+ Discus ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 Whatley, Abdul Dutch St. Maarten 6.34m 10
  • 2 Mc Lean, Raymand Dutch St. Maarten 6.13m 8

Boys Track Events Boys U15 100 Meter Dash =============================================================== Name Age School Seed Finals Points

  • 1 34 Dall, Marvin 14 Curacao 12.23 10
  • 2 37 De Windt, Jundrick 13 Curacao 12.50 8

Boys 15-16 100 Meter Dash =================================================================================== Name Age School Seed Finals H# Points

  • 1 39 Paul, Claude 16 Dutch St. Maarten 11.44 1 10
  • 2 35 Susanna, Eugene 15 Curacao 11.54 2 8
  • 3 32 Juliet, Julian 16 Curacao 12.56 1 6
  • 4 42 David, Kenroy 15 Dutch St. Maarten 13.07 1 5

Boys 17-18 100 Meter Dash =================================================================================== Name Age School Seed Finals H# Points

  • 1 29 Kwidama, Prince 18 Curacao 10.29 1 10
  • 2 78 Junior, Wilson 19 Dutch St. Maarten 10.50 1 8
  • 3 45 Clarke, Talvert 18 St. Kitts 11.07 1 6
  • 4 11 Maynard, Kenley 18 Nevis 11.14 2 5
  • 5 44 Jones, Kyle 17 St. Kitts 11.28 1 4

Boys U15 200 Meter Dash =================================================================================== Name Age School Seed Finals H# Points

  • 1 33 Kock, Curtis 14 Curacao 24.90 1 10
  • 2 34 Dall, Marvin 14 Curacao 25.20 2 8
  • 3 37 De Windt, Jundrick 13 Curacao 25.66 1 6
  • 4 36 Adamus, Rigmar 13 Curacao 27.20 1 5

Boys 15-16 200 Meter Dash =================================================================================== Name Age School Seed Finals H# Points

  • 1 39 Paul, Claude 16 Dutch St. Maarten 22.58 1 10
  • 2 35 Susanna, Eugene 15 Curacao 22.85 1 8
  • 3 32 Juliet, Julian 16 Curacao 25.28 2 6
  • 4 42 David, Kenroy 15 Dutch St. Maarten 28.50 1 5

Boys 17-18 200 Meter Dash =================================================================================== Name Age School Seed Finals H# Points

  • 1 30 Mariano, Brian 18 Curacao 23.13 1 10
  • 2 44 Jones, Kyle 17 St. Kitts 23.19 2 8
  • 3 10 Liburd, Linton 17 Nevis 23.23 1 6
  • 4 45 Clarke, Talvert 18 St. Kitts 23.31 2 5
  • 5 31 Luis, Ethwinson 17 Curacao 23.62 2 4

Boys 19+ 200 Meter Dash ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 78 Wilson, Junior 19 Dutch St. Maarten 23.50 10
  • 2 28 Rack, Ricky 19 Curacao 25.32 8

Boys U15 400 Meter Dash ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 34 Dall, Marvin 14 Curacao 57.44 10
  • 2 36 Adamus, Rigmar 13 Curacao 1:04.37 8
  • 3 55 Gardner, Darrel 13 Dutch St. Maarten 1:10.90 6

Boys 17-18 400 Meter Dash ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 30 Mariano, Brian 18 Curacao 49.34 10
  • 2 10 Liburd, Linton 17 Nevis 51.84 8
  • 3 31 Luis, Ethwinson 17 Curacao 51.85 6

Boys 19+ 400 Meter Dash ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 28 Rack, Ricky 19 Curacao 52.18 10

Boys U14 800 Meter Dash ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 36 Adamus, Rigmar 13 Curacao 2:23.90 10
  • 1 32 Thomas, O’shane 13 Antigua 2:33.50 8
  • 2 22 Suriel, Lysandro 13 Dutch St. Maarten 2:33.90 8

Boys 14-16 800 Meter Dash ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 33 Kock, Curtis 14 Curacao 2:10.40 10
  • 2 12 Julius, Carlston 16 Nevis 2:15.10 8
  • 3 26 Esson, O'Neal 16 Antigua 2:26.06 6

Boys 17-18 800 Meter Dash ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 25 Baird, James 17 Antigua 1:58.25 10
  • 2 31 Luis, Ethwinson 17 Curacao 2:03.12 8

Boys 19+ 800 Meter Dash ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 28 Rack, Ricky 19 Curacao 2:01.19 10

Boys U17 1500 Meter Run ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 33 Kock, Curtis 14 Curacao 4:35.63 10
  • 2 12 Julius, Carlston 16 Nevis 4:52.95 8
  • 3 26 Esson, O'Neal 16 Antigua 4:58.27 6

Boys 17+ 1500 Meter Run ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 25 Baird, James 17 Antigua 4:16.85 10
  • 2 28 Rack, Ricky 19 Curacao 4:29.74 8
  • 3 31 Luis, Ethwinson 17 Curacao 4:34.84 6

Boys U15 3000 Meter Run ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 32 Thomas, O’shane 13 Antigua 12:06.70 10
  • 2 22 Suriel, Lysandro 13 Dutch St. Maarten 12:18.72 8

Boys 15-16 3000 Meter Run ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 26 Esson, O'Neal 16 Antigua 10:37.00 10
  • 2 12 Julius, Carlston 16 Nevis 11:03.31 8

Boys 17+ 3000 Meter Run ================================================================================ Name Age School Seed Finals Points

  • 1 25 Baird, James 17 Antigua 10:02.51 10


Men - Team Rankings

  1. Curacao 287
  2. Dutch St. Maarten 90
  3. Antigua 78
  4. Nevis 65
  5. St. Kitts 56

Paul Claude (St. Maarten) was adjudged the best male athlete of the meet

 

Comments