Dev Meet Nevis1 '03

 
                       Dash - Speedy Gonzales

DEVELOPMENT  

MEET

 

GROVE  PARK,  NEVIS

SATURDAY

8th February 2003

Click here for the Results

Click here for Meet Photos

 

 

 

 

 

 

 

The Big Boys clash at Grove Park:

Kevon Pierre, Kurvin Wallace, Dwayne Warner, Danny Esdaille & Mr. OECS

 

    MEET  SCHEDULE

     NO.  TIME  EVENT                    CLASS

  • 1    1:15   JAVELIN (4 throws)  U-17 & U-20 & OPEN FEMALES
  • 2    1:15   JAVELIN (4 throws)  U-17 & U-20 & OPEN MALES
  • 3    1:30   DISCUS (4 throws)    U-17 & U-20 & OPEN FEMALES
  • 4    1:30   DISCUS (4 throws)    U-17 & U-20 & OPEN MALES
  • 5    2:00   LONG JUMP (4 jumps)  U-17 & U-20 & OPEN FEMALES
  • 6    2:00   SHOT-PUT (4 throws)    U-17 MALE
  • 7    2:15   4x400 METRESOPEN   PRIMARY FEMALE
  • 8    2:25   4x400 METRESOPEN   PRIMARY MALE
  • 9    2:40   400 METRES  U-15 FEMALE
  • 10  2:45   400 METRES  U-15 MALE
  • 11  2:50   400 METRES  U-17 FEMALE
  • 12  2:55   400 METRES  U-17 MALE
  • 13  3:00   400 METRES  U-20 & CLUB FEMALE
  • 14  3:05   400 METRES  U-20 MALE
  • 15  3:10   400 METRES  CLUB MALE
  • 16  3:20   HIGH JUMP   U-17 MALES
  • 17  3:25   SHOT-PUT (4 throws)  U-17 FEMALES
  • 18  3:25   4x200 METRES OPEN   PRIMARY FEMALE
  • 19  3:30   4x200 METRES OPEN   PRIMARY MALE
  • 20  3:40   1500 METRES  U-15 & U-17 FEMALE
  • 21  3:45   1500 METRES  U-15 & U-17 MALE
  • 22  3:50   1500 METRES  U-20 & CLUB FEMALE
  • 23  3:55   1500 METRES  U-20 & CLUB MALE
  • 24  4:05    LONG JUMP (4 jumps)  U-20 & CLUB MALES
  • 25  4:10   SHOT-PUT (4 throws)     U-20 & CLUB FEMALES
  • 26  4:10   100 METRES U-15 FEMALE
  • 27  4:15   100 METRES U-15 MALE
  • 28  4:20   100 METRES U-17 FEMALE
  • 29  4:25   100 METRES U-17 MALE
  • 30  4:30   100 METRES U-20 & CLUB FEMALE
  • 31  4:35   100 METRES U-20 MALE
  • 32  4:40   100 METRES CLUB MALE
  • 33  4:50   HIGH JUMP  U-17 & U-20 & CLUB FEMALES
  • 34  4:55   SHOT-PUT (4 throws)  U-20 & CLUB MALES
  • 35  5:00   MEDLEY RELAY (300-100-400-200) OPEN PRIMARY FEMALE
  • 36  5:05   MEDLEY RELAY (300-100-400-200) OPEN PRIMARY MALE
  • 37  5:10   800 METRES U-15 & U-17 FEMALE
  • 38  5:15   800 METRES U-15 & U-17 MALE
  • 39  5:20   800 METRES U-20 & CLUB FEMALE
  • 40  5:25   800 METRES U-20 & CLUB MALE
  • 41  5:30   HIGH JUMP   U-20 & CLUB MALES
  • 42  5:35   LONG JUMP (4 jumps) U-17 MALES
  • 43  5:40   200 METRES U-20 & CLUB FEMALE
  • 44  5:45   200 METRES U-20 MALE
  • 45  5:50   200 METRES CLUB MALE
  • 46  5:55   200 METRES U-17 FEMALE
  • 47  6:00   200 METRES U-17 MALE
  • 48  6:05   200 METRES U-15 FEMALE
  • 49  6:10   200 METRES U-15 MALE
  • 50  6:20   4x100 METRES OPEN FEMALE
  • 51  6:25   4x100 METRES OPEN MALE
  • 52  6:30   4x100 METRES OPEN PRIMARY FEMALE
  • 53  6:35   4x100 METRES OPEN PRIMARY MALE

DEVELOPMENT MEET - NEVIS

OUALIE CARIFTA TRIALS

Saturday 8th February 2003

 

    POS  NAME                 TEAM CLS   TIME/DIST

100 metres F

  • 1  Eugencia Bloyce    EVTC   U20   13.38
  • 2  Nicola Clarke        BHS     U20   13.44
  • 3  Natasha Rawlins    EVTC   U17   14.13
  • 4  Elvisha Demming   GSS      U17    ------

100 metres M

  • 1  Akila Arthurton     CSS      U15   13.00
  • 2  Rohan Jeffers        GSS      U15   13.02
  • 3  Nelson Bolan        GSS      U15   13.62
  • 4  Akimo Demming   GSS      U15   13.75

100 metres M

  • 1  Lawton Forbes     CSS      U17  11.62
  • 2  Corey Phillip         EVTC   U17  11.72
  • 3  Douvis Browne     EVTC   U17  12.19
  • 4  Rudell Williams     EVTC   U17  12.38

100 metres M

  • 1  Castin Stokes       BHS      U20  11.38
  • 2  Linton Liburd       CSS       U20  11.50
  • 3  Vernon Cornelius               U20  11.75
  • 4  Donville Eddy                    U20  11.87
  • 5  Roy Nisbett                       U20  11.88

100 metres M

  • 1  Delwayne Delaney  EVTC  Open  10.75
  • 2  Robert Morton       CSS     U20    11.00
  • 3  Dwayne Warner     Nevis    Open  11.03
  • 4  Kenny Johnson       EVTC             11.81

200 metres F

  • 1  Iantha Burke          EVTC              27.56
  • 2  Eugencia Bloyce     EVTC              27.79
  • 3  Kerisse Archibald   CSS     U17     28.06
  • 4  Elvisha Demming    GSS                 28.12
  • 5  Chadiola Chumney                         30.15

200 metres M

  • 1  Akila Arthurton   CSS   U15   27.50
  • 2  Rohan Jeffers      GSS   U15   28.85
  • 3  Nelson Bolan      GSS   U15   29.75

200 metres M

  • 1  Donnelle Esdaille   EVTC  Open   22.94
  • 2  Robert Morton     CSS      U20    23.12
  • 3  Linton Liburd        CSS      U20    24.44
  • 4  Corey Phillip         EVTC   U17    25.06
  • 5  Lawton Forbes     CSS      U17    25.19

400 metres F

  • 1  Iantha Burke          EVTC  Open  1:02.32
  • 2  Kerisse Archibald  CSS     U17    1:06.69
  • 3  Leosha Wyatt        CSS     U17    1:14.00

400 metres M

  • 1  Kemory Percival  EVTC  Open   53.25
  • 2  Ervin Wollard       SKB    U17     55.38

800 metres F

  • 1  Cleopatra Perry  CSS    U17   2:34.19
  • 2  Ulinda Warner               U15   2:56.97
  • 3  Helitia Leader     GSS    U15   3:05.50
  • 4  Cloriste Phillip     GSS   U17   3:06.00
  • 5  Natalie Hughes    GSS   U17   -------
  • 6  Verna Grante       GSS   U15   -------

800 metres M

  • 1  O'Brien Huggins  EVTC  U20  2:09.94
  • 2  Ervin Wollard      SKB    U17  2:10.84
  • 3  Ellis Weekes       CSS     U20  2:18.03

1500 metres F

  • 1  Helitia Leader      GSS  U15    6:11.25
  • 2  Ulinda Warner               U15   6:13.12
  • 3  Cloriste Phillip     GSS   U17   6:26.19
  • 4  Humarch Clarke  GSS   U17   6:36.81
  • 5  Verna Grante       GSS  U15   7:18.01
  • 6  Natalie Hughes    GSS   U17   -------

1500 metres M

  • 1  Adolphus Jones   EVTC   4:43.25
  • 2  Shervan Greene   CSS      4:56.44
  • 3  Carlston Julius      CSS      5:01.84

4x100 metres

  • 1  EVTC     --------
  • 2  NEVIS    --------
  • 3                 --------
  • 4   Nevis     --------
  • 5                 --------
  • 6                 --------
  • 7  Sandy Point Primary   --------
  • 8  St. John's Primary A   --------
  • 9  St. John's Primary B   --------

Medley Relay

  • 1  Sandy Point Primary   2:54.68
  • 2  St. John's Primary A   3:15.97
  • 3  St. John's Primary B   3:17.50

Shotput F

  • 1  Nerecia Hobson       EVTC   7.93m
  • 2  Oneitia Williams        EVTC   6.64m
  • 3  Shakeemia Browne   CSS      6.36m

Shotput M

  • 1  Lenroy Browne                    10.83m
  • 2  Lenburch Williams   EVTC   10.30m
  • 3  Jervin Morton          EVTC     8.36m

Long Jump F

  • 1  Melissa Allen          GSS       5.01m
  • 2  Shamyse Bartlette   CSS       4.97m
  • 3  Oneilia Williams      EVTC    4.75m
  • 4  Latoya Lawrence    CSS       4.46m

Long Jump M

  • 1  Jamion Brookes      EVTC   6.45m
  • 2  Tamasa Samuels     CSS      6.28m
  • 3  Donville Eddy         EVTC   6.15m
  • 4  Kimeroy Percival    EVTC   6.04m
 
 
Comments