C'wealth Games '98

 

1998  COMMONWEALTH  GAMES  RESULTS

 

Men

100m  1. Ato Boldon (Tri) 9.88  2. Frankie Fredericks (Nam) 9.96  3. Obadele Thompson (Bds) 10.00  4. Matthew Shirvington (Aus) 10.03  5. Darren Campbell (Eng) 10.08  6. Eric Nkansha-Apiah (Gha) 10.18  7. Christopher Donaldson (Nzl) 10.19  8. Marlon Devonish (Eng) 10.22

100m Hurdles 1. Anthony Jarrett (Eng) 13.47 2. Steve Brown (Tri) 13.48 3. Shaun Bownes (Rsa) 13.53 4. Paul Gray (Wal) 13.62 5. Kyle van der Kuyp (Aus) 13.67 6. Andrew Tulloch (Eng) 13.67 7. Gregory Hines (Jam) 13.85 8. Ross Baillie (Sco) 13.85

200m 1. Julian Golding (England) 20.18 2. Christian Malcolm (Wales) 20.29 3. John Regis (England) 20.40 4. Anninos Marcoullides (Cyprus) 20.43 5. Darryl Wohlsen (Australia) 20.48 6. Matthew Shirvington (Australia) 20.53 7. Christopher Donaldson (N Zealand) 20.62 8. Douglas Walker (Scotland) 20.69

400m G - Iwan Thomas (Wales) - 44.52 S - Mark Richardson (England) - 44.60 B - Sugath Thilakaratne (Sri Lanka) - 44.64 4th Jamie Baulch (Wales) - 45.30 5th Arnaud Malherbe (S Africa) - 45.45 6th Gregory Haughton (Jamaica) - 45.49 7th Clarke Davian (Jamaica) - 45.55 8th Kennedy Ochieng (Kenya) - 45.56

400m Hurdles 1. Dinsdale Morgan (Jamaica) 48.28 2. Rohan Robinson (Australia) 48.99 3. Kenneth Harnden (Zimbabwe) 49.06 4. Zid Abou Hamed (Australia) 49.11 5. Victor Houston (Barbados) 49.21 6. Kemel Thompson (Jamaica) 49.81 7. Eric Keter (Kenya) 49.98 8. Wayne Whyte (Jamaica) 51.10

800m 1. Japheth Kimutai (Kenya) 1:43.82 2. Hezekiel Sepeng (S Africa) 1:44.44 3. Johan Botha (S Africa) 1:44.57 4. Savieri Ngidhi (Zimbabwe) 1:45.18 5. Andrew Hart (England) 1:45.71 6. Bradley Donkin (England) 1:46.86 7. Crispen Mutakanyi (Zimbabwe) 1:46.97 8. Kennedy Ngetich (Kenya) 1:48.13

1500m 1. Laban Rotich (Kenya) 3:39.49 2. John Mayock (England) 3:40.46 3. Anthony Whiteman (England) 3:40.70 4. John Kibowen (Kenya) 3:42.71

5,000m 1. Daniel Komen (Kenya) 13:22.57 2. Thomas Nyariki (Kenya) 13:28.09 3. Richard Limo (Kenya) 13:37.42 4. Karl Kaska (England) 13:40.24 5. Keith Cullen (England) 13:44.69 6. Lee Troop (Australia) 13:56.32 7. Kristen Bowditch (England) 14:02.36 8. Alan Bunce (N Zealand) 14:02.98 9. John Sello Morapedi (S Africa) 14:06.47 10. Shadrack Hoff (S Africa) 14:19.35 11. Richardi Mavuso (S Africa) 14:28.96

10,000m  G - Simon Maina (Kenya) - 28:10.00 S - Kalya Willia (Kenya) - 29:01.68 B - Stephen Moneghetti (Australia) - 29:02.76 Day 7 : 17 Sept 1998 Men 100m G - Ato Boldon (Trinidad) - 9.88 S - Frankie Fredericks (Namibia) - 9.96 B - Obadele Thompson (Barbados) - 10.00 4th Matthew Shirvington (Australia) - 10.03 5th Darren Campbell (England) - 10.08 6th Eric Nkansha-Apiah (Ghana) - 10.18 7th Christopher D (N Zealand) - 10.19 8th Marlon Devonish (England) - 10.22

4x100m 1. England 38.20 2. Canada 38.46 3. Australia 38.69 4. Wales 38.73 5. Cameroon 39.29 6. Sierra Leone 39.79 7. Mauritius 42.70

4x400m 1. Jamaica 2:59.03 2. England 3:02.82 3. Wales 3:01.86 4. South Africa 3:02.21 5. Australia 3:02.96 6. Zimbabwe 3:03.02 7. Sri Lanka 3:04.11 8. Canada 3:04.84

3,000m Steeplechase G - John Kosget (Kenya) - 8:15.34 S - Bernard Barmasai (Kenya) - 8:15.37 B - Kikpurut Misoi (Kenya) - 8:18.24

20 km Walk G - Nicolas A'hern (Australia) - 1'24:59 S - Arturo Huerta (Canada) - 1'25:49 B - Nathan Deakes (Australia) - 1'26:06

50km Walk 1. G. Saravanan (Malaysia) 4'10:05 2. Duane Cousins (Australia) 4'10:30 3. Dominic McGrath (Australia) 4:12:52 4. Steven Hollier (England) 4:18:41

Marathon 1. Thabiso Moqhali (Les) 2'19:15 2. Simon Bisiligitwa (Tan) 2'19:42 3. Andea Geway Suja (Tan) 2'19:50 4. David Taylor (Eng) 2'20:30 5. Frank Pooe (Rsa) 2'21:12 6. Julius Kimutai (Ken) 2:21:57 7. Patrick Carroll (Aus) 2'22:14 8. Thabiso Ralekhetla (Les) 2'22:47 9. Mpakeletsa Sephali (Les) 2'22:57 10. Keith Anderson (Eng) 2'23:07

High Jump 1. Dalton Grant (England) 2.31m 2. Benjamin Challenger (England) 2.28m 3. Timothy Forsyth (Australia) 2.28m 4. Khemraj Naiko (Mauritius) 2.28m 5. Brendan Reilly (England) 2.24m 6. Gavin Lendis (S Africa) 2.24m 7. Loo Kum Zee (Malaysia) 2.20m 8. Michael Powikuar (Canada) 2.20m 9. Mike Caza (Canada) 2.10m 10. Nathan Sua-Mene (Samoa) 2.05m 11. Ronan Kane (Bermuda) 2.05m 12. Karl Scatliffe (B Virgin Is) 2.05m 13. Lorima Vunisa (Fiji) 2.00m 14. Robert George Elder (Fiji) 2.00m

Triple Jump G - Onochie Achike (England) - 17.10m S - Andrew Owusu (Ghana) - 17.03m B - Remmy Kimutai Limo (Kenya) - 16.89m 4th Julian Golley (England) - 16.83m 5th N. Mdhlongwa (Zimbabwe) - 16.51m 6th Gable Garenamotse (Botswana) - 16.05m 7th Oluwafemi Akinsanya (England) - 16.02m 8th Zaki Sadri (Malaysia) - 15.94m 9th Paul Nioze (Seyles) - 15.83m 10th Dane Gasper (St Lucia) - 15.27m 11th Chai Song Lip (Malaysia) - 14.86m

Hammer G - Stuart Rendell (Australia) - 74.71m S - Michael Jones (England) - 74.02m B - Chris Harmse (South Africa) - 72.83m 4th Paul Head (England) - 70.36m 5th David Smith (England) - 69.77m 6th Philip Jensen (N Zealand) - 69.63m 7th John Stoikos (Canada) - 65.07m 8th Steve Whyte (Scotland) - 61.57m 9th J.G.S. Tolbize (Mauritius) - 55.37m 10th Brentt Jones (Norfolk Island) - 53.80m 11th Wong Tee Kue (Malaysia) - 53.06m

Pole Vault 1. Riaan Botha (Rsa) 5.60m 2. Denis Petouchinski (Nzl) 5.55m 3. Paul Burgess (Aus) 5.50m 4. Kersley Gardenne (Mri) 5.35m 5. Matthew Belsham (Eng) 5.25m 6. Kevin Hughes (Eng) 5.15m 7. Marcus Popp (Can) 5.05m 8. Neil Young (Nri) 4.80m

Long Jump 1. Peter Burge (Aus) 8.22m 2. Jai Taurima (Aus) 8.22m 3. Wendell Williams (Tri) 7.95m 4. Shane Hair (Aus) 7.82m 5. Mark Awere (Gha) 7.73m 6. Christopher Wright (Bah) 7.70m 7. Steven Phillips (Eng) 7.64m 8. Christopher Davidson (Eng) 7.62m 9. Stephan Louw (Nam) 7.46m 10. Zaki Sadri (Mas) 7.23m

Javelin 1. Marius Corbett (South Africa) 88.75m 2. Steve Backley (England) 87.38m 3. Michael Hill (England) 83.80m 4. Mark Roberson (England) 80.98m

Shot putt 1. Burger Lambrechts (south Africa) 20.01m 2. Michalis Louca (Cyprus) 19.52m 3. Shaun Pickering (Wales) 19.33m 4. Clay Cross (Australia) 19.16m

Decathlon G - Jagan Hames (Australia) - 8490 S - Scott Ferrier (Australia) - 8307 B - Michael Smith (Canada) - 8143

 

Women

100m G - Chandra Sturrup (Bahamas) - 11.06 S - Philomena Mensah (Canada) - 11.19 B - Tania Van-Heer (Australia) - 11.29 4th Lauren Hewitt (Australia) - 11.37 5th Vida Nsiah (Ghana) - 11.39 6th Nova Maree Peeris (Australia) - 11.41 7th Joice Maduaka (England) - 11.50 8th Leonie Myriam Mani (Cameroon) - 11.63

100m Hurdles 1. Gillian Russell (Jamaica) 12.70 2. Sriani Kulawansha (Sri Lanka) 12.95 3. Katie Anderson (Canada) 13.04 4. Lesley Tashlin (Canada) 13.11

200m 1. Nova M Peris-Kneebone (Australia) 22.77 2. Juliet Campbell (Jamaica) 22.79 3. Lauren Hewitt (Australia) 22.83 4. Melinda G Taylor (Australia) 23.04 5. Heide Maria Seyerling (S Africa) 23.07 6. Vida Nsiah (Ghana) 23.17 7. Philomena Mensah (Canada) 23.38 8. Monica Twum (Ghana) 23.73

400m G - Sandie richards (Jamaica) - 50.17 S - Allison Curbishley (Scotland) - 50.71 B - Donna Fraser (England) - 51.01 4th D. Kobalavithanage (Sri Lanka) - 51.06 5th Lee Naylor (Australia) - 52.15 6th Veronica Bawuah (Ghana) - 52.70 7th Melissa Straker (Barbados) - 52.84 8th Ladonna Antoine (Canada) - 52.93

400m Hurdles G - Andrea Blackett (Barbados) - 53.91 S - Gowry Retchakan Hodge (England) - 55.25 B - Karlene Houghton (Canada) - 55.53 4th Keri Maddox (England) - 56.38 5th Natasha Danvers (England) - 56.39 6th Vicki Jamieson (N Ireland) - 56.62 7th Mary Estelle Kapalu (Vanuatu) - 59.87

800m 1. Maria Mutola (Mozambique) 1:57.60 2. Argentina Paulino (Mozambique) 1:58.39 3. Diane Modahl (England) 1:58.81 4. Mardrea Hyman (Jamaica) 1:59.71 5. Julia Sakara (Zimbabwe) 2:00.60 6. Tamsyn Lewis (Australia) 2:01.71 7. Lwiza Msyani John (Tanzania) 2:01.92 8. Gladys Wamuyu (Kenya) 2:02.74

1500m 1. Jackline Maranga (Kenya) 4:05.27 2. Kelly Holmes (England) 4:06.10 3. Julia Sakara (Zimbabwe) 4:07.82 4. Naomi Mugo (Kenya) 4:07.95

10,000m 1. Esther Wanjiru (Ken) 33:40.13 2. Kylie Risk (Aus) 33:42.11 3. Clair Fearney (Aus) 33:52.13 4. Vikki McPherson (Sco) 34:05.11 5. Margaret Okayo (Ken) 34:27.39 6. Sarah Bentley (Eng) 34.40.65 7. Hayley Nash (Wal) 35.20.14 8. Angela Joiner (Eng) 35:22.80 9. Sally Goldsmith (Eng) 36:02.11.

4x100m 1. Australia 43.39 2. Jamaica 43.49 3. England 43.69 4. Ghana 43.81 5. Canada 44.23 6. Cameroon 45.26

4x400m 1. Australia 3:27.28 2. England 3:29.28 3. Canada 3:29.97 4. Jamaica 3:34.74 5. Cameroon 3:35.50 6. Uganda 3:36.33

Marathon 1. Heather Turland (Aus) 2'41:24 2. Lisa Dick (Aus) 2'41:48 3. Elizabeth Mongudhi (Nam) 2'43:28 4. Gillian Horowitz (Eng) 2'46:58 5. Lee-Ann McPhillips (Nzl) 2'49:36 6. Danielle Sanderson (Eng) 2'50:54 7. Sarah Mahlangu (Rsa) 2'59:38 8. Nthamane Malepa (Les) 3'02:14

5000m G - Kate Anderson (Australia) - 15:52.74 S - Andrea Whitcombe (England) - 15:56.85 B - Samukeliso Moyo (Zimbabwe) - 15:57.57

10km road Walk 1. Jane Saville (Australia) 43:57 (Com rec) 2. Kerry Saxby-Junna (Australia) 44:27 3. Lisa Kehler (England) 45:03 4. Janice McCaffrey (Canada) 46:36 5. Annastasia Raj (Malaysia) 46:41 6. Carolyn Partington (Isle of Man) 48:09 7. Victoria Lupton (England) 48:27 8. Kim Braznell (England) 51:15 9. Monica Akoth Okumu (Kenya) 51:56 10. Karen Amanda Kneale (Isle of Man) 52:25 11. Angela Keogh (Norfolk Is) 55:00 12. Yuan Yufang (Malaysia) disqualified 13. Cheng Toong Lean (Malaysia) disqualified

Heptathlon G - Denise Lewis (England) - 6513 S - Jane Jamieson (Australia) - 6354 B - Joanne Henry (N Zealand) - 6096

Shot putt G - Judith Oakes (England) - 18.83m S - Myrtle Augee (England) - 17.16m B - Johanna Abrahamse (South Africa) - 16.52m 4th Beatrice Faumuina (N Zealand) - 16.41m 5th Tania Lutton-Senior (N Zealand) - 16.03m 6th Helen Toussis (Australia) - 15.65m 7th Margaret Lynes (England) - 15.18m 8th Natalia Brown (Jamaica) - 12.45m

Discus 1. Beatrice Faumuina (Nzl) 65.92m 2. Lisa Marie Vizaniari (Aus) 62.14m 3. Alison Lever (Aus) 59.80m 4. Shelley Drew (Eng) 56.13m 5. Jackie McKernan (Nri) 55.16m 6. Philippa Roles (Wal) 54.10m 7. Emma Merry (Eng) 52.32m 8. Tracy Axten (Eng) 51.58m 9. Michelle Fournier (Can) 45.49m

High Jump 1. Hestrie Storbeck (Rsa) 1.91m 2. Joanne Jennings (Eng) 1.91m 3. Alison Inverarity (Aus) 1.88m 4. Michelle Dunkley (Eng) 1.88m and Lisa Bruty (Aus) 1.88m 6. Nicole Forrester (Can) 1.85m 7. Susan Jones (Eng) 1.85m 8. Julie Crane (Wal) 1.80m 9. Karen Beautle (Jam) 1.75m

Long Jump 1. Joanne Wise (England) 6.63m 2. Jacqueline Edwards (Bahamas) 6.59m 3. Nicole Boegman (Australia) 6.58m 4. Lacena Golding (Jamaica) 6.57m 5. Tracy Joseph (England) 6.35m 6. Chantal Brunner (N Zealand) 6.35m 7. Frith Maunder (N Zealand) 6.20m 8. Alice Falaiye (Canada) 6.13m 9. Siulolo Liku (Tonga) 6.12m 10. Francoise Mbango (Camaroon) 6.11m 11. Vanessa Monar-Enweani (Canada) 6.05m 12. Tsoseletso Nkala (Botswana) 5.81m 13. Beryl Larame (Seychelles) 5.68m 14. Tricia Flores (Belize) 5.08m 15. Michelle Hastick (Canada) 4.89m

Triple Jump 1. Ashia Hansen (England) 14.32m 2. Francoise Mbango (Cameroon) 13.95m 3. Connie Henry (England) 13.94m 4. Natasha Gibson (Trinidad and Tobago) 13.78m

Javelin 1. Louise McPaul (Australia) 66.96m 2. Karen Martin (England) 57.82m 3. Kirsty Morrison (England) 56.34m 4. Lorna Jane Jackson (Scotland) 52.97m 5. Shelley Holroyd (England) 50.64m 6. Iloai Suaniu (Samoa) 43.51m 7. Lindy Leveaux (Seychelles) 42.94m

Pole Vault 1. Emma George (Australia) 4.20m 2. Elmarie Gerryts (S Africa) 4.15m 3. Trista Bernier (Canada) 4.15m 4. Janine Whitlock (England) 4.10m 5. Rachael Dacy (Australia) 4.00m 6. Jennifer A Dryburgh (New Zealand) 3.90m 7. Cassandra Kelly (New Zealand) 3.90m 7. Melina Hamilton (New Zealand) 3.90m 7. Tracey Shepherd (Australia) 3.90m 10. Anna Fitidou (Cyprus) 3.80m 11. Rhian Clarke (Wales) 3.80m 12. Paula Wilson (England) 3.70m 13. Rebecca Chambers (Canada) 3.60m 14. Alison Murray-Jesse (Scotland) 3.50m 15. Emma Hornby (England) 3.50m

Comments