Carifta Games 2008

 

ST. KITTS - NEVIS RESULTS FOR CARIFTA GAMES   -   FULL RESULTS

The first time in the heats for the Track Events is the Seed Time.  The first time in the Finals is the previous Heats or Semi-Finals time. In the field events the first distance shown is the Seed Distance and the next distance shown is the Best overall distance for the meet.

SATURDAY A.M. SESSION

  • 11th High Jump U-17 Blanchard, Navada 1.65m 1.65m 5-05.00 1.65 1.70 XXO XXX
  • 10th/11 Discus U-20 Samuel, Dion 39.16m 29.67m 97-04 FOUL FOUL 29.67m
  • --/11 Discus U-20 Dolphin, T'Je 38.68m FOUL FOUL FOUL FOUL
  • 7th/24 100m Heat U-20 Clarke, Allistar 10.58 10.80Q -0.2
  • 13th/24 100m Heat U-20 Rogers, Jason 11.01 10.80q 3.2
  • 4th/11 Shotput U-17 Challenger, Rochella 10.24m 11.04m 36-02.75 11.04m 11.04m 10.34m 10.16m 9.75m 10.68m
  • 4th/13 400m Heats U-17 White, Tresfassana 56.60 55.91Q
  • 5th/13 400m Heats U-17 Bennet, Vanessa 58.25 56.07Q
  • 7th/11 400m U-17 Roland, Lestrod 52.40 51.14q
  • 10th/11 400m U-17 Nisbett, Trevorne 53.63 51.90
  • 15th/15 400m U-20 Claxton, Davanna 1:00.81 1:02.89

SATURDAY P.M. SESSION

  • 10th/15 100m Heats U-17 Leader, Siana 12.79 12.68 -1.2
  • 14th/15 100m Heats U-17 Maynard, Arian 13.14 13.29 -0.7
  • 7th/18 Long Jump U-17 Bennet, Vanessa 5.23m 5.36m NWI 17-07.00 5.16m(-0.0) FOUL 5.31m(-0.0) 5.36m(-0.0) PASS PASS
  • 11th/17 100m Heats U-17 Fahie-Nital, Chavez 11.40 11.37 -0.7
  • 16th/17 100m Heats U-17 Henry, Ehjayson 11.55 11.78 -0.9
  • 2nd/18 100m Heats U-20 Williams, Meritzer 11.89 11.61Q 1.2
  • 3rd/18 100m Heats U-20 Williams, Tameka 11.83 11.62Q 3.4
  • 5th/16 100m Heats U-20 Clarke, Allistar 10.80 10.48Q 2.2
  • 9th/16 100m Heats U-20 Rogers, Jason 10.80 10.58 4.7
  • 9th/12 Shotput U-17 Bass, Givon 11.26m J12.64m 41-05.75 12.64m 12.18m 11.79m
  • 12th/12 Shotput U-17 George, Reinaldo 10.38m 10.68m 35-00.50 10.44m 10.34m 10.68m
  • 8th/10 1,500m U-17 Bloyce, Travelka? 12:24.99 5:23.47
  • 10th/10 1,500m U-17 Pringle, Rosalie? 5:18.50 5:31.84
  • 9th/14 1,500m U-17 Stapleton, Javid 4:34.29 4:34.71
  • 13th/14 1,500m U-17 Henderson, Yannick 4:35.12 4:52.48
  • 10th/10 High Jump U-20 Browne, Graeme 1.80m 5-10.75 1.80 1.85 O XXX
  • 5th/15 1,500m U-20 Jeffers, Masai 4:09.47 4:08.48
  • 14th/15 1,500m U-20 Liburd, Kendale 4:33.23 4:35.29
  • 5th 400m Finals U-17 Bennet, Vanessa 56.07 56.51
  • 6th 400m Finals U-17 White, Tresfassana 55.91 56.95
  • 7th 400m Finals U-17 Roland, Lestrod 51.14 51.29
  • 4th/9 Long Jump U-20 Whyte, Sherifa 6.18m 5.87m NWI 19-03.25 FOUL 5.77m(-0.0) 5.87m(-0.0) FOUL 5.82m(-0.0) 5.87m(-0.0)
  • 5th 400m U-20 Smith, Kadeem 48.00 47.73
  • 2nd 100m Finals U-20 Williams, Meritzer 11.61 11.41 2.5 (Silver Medallist - CONGRATS)
  • -- 100m Finals U-20 Williams, Tameka 11.62 DNF 2.5
  • 6th 100m Finals U-20 Clarke, Allistar 10.48 10.70 0.1

SUNDAY A.M. SESSION

  • 10th/10 Javelin U-17 Wilkinson II, Lonzo 32.34m 27.67m 90-09 24.99m 27.63m 27.67m
  • 4th/23 200m Prelims Clarke, Allistar 21.47 22.13Q -3.1
  • 11th/23 200m Prelims Rogers, Jason 22.80 22.35Q -2.3
  • 7th/9 800m Heats U-17 Barzey, Alivia 2:32.98 2:32.80q
  • 7th/14 800m Heats Stapleton, Javid 2:06.04 2:00.54q
  • 12th/14 800m Heats Forbes, Kashka 2:07.38 2:07.88
  • 12th/13 Shotput U-20 Stanley, Sherima 10.34m 10.10m 33-01.75 10.06m 10.10m 10.04m
  • 5th/20 800m Heats U-20 Smith, Kadeem 1:59.31 1:56.72Q
  • 15th/20 800m Heats U-20 Henry, Timoy 2:07.66 2:02.56
  • 5th/10 300m Hurdles Heats U-17 Liburd, Kaydeen 45.46Q
  • 10th/10 400m Hurdles Heats U-20 Fraser, Quincy 1:01.57

SUNDAY P.M. SESSION

  • 4th/9 Discus U-17 Challenger, Rochella 27.52m 30.87m 101-03 30.13m FOUL 30.87m FOUL FOUL FOUL
  • 11th/13 High Jump U-17 Simmonds, T'Ana 1.48m J1.55m 5-01.00 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 XO O O O XXX
  • 13th/13 High Jump U-17 Bradshaw, Queneala 1.40m 1.40m 4-07.00 1.40 1.45 XO XXX
  • 5th/8 Triple Jump U-17 Williams, Sean 11.67m 12.79m -1.7 41-11.50 11.97m(-3.2) FOUL 11.86m(0.5) 12.79m(-1.7) 12.57m(2.8) 12.51m(-0.0)
  • 6th/8 Triple Jump U-17 Bennire, Aaron 11.67m 12.35m 4.3 40-06.25 FOUL FOUL 12.35m(4.3) 12.13m(0.9) 12.23m(5.0) 11.74m(1.2)
  • 5th/10 Javelin U-20 Pemberton, Joseph 53.72m 53.19m 174-06 46.44m 50.46m 51.88m 52.23m 52.25m 53.19m
  • 8th/10 Javelin U-20 Evans, Chetal 47.93m 45.06m 147-10 45.06m FOUL ND
  • 5th/9 4x100m U-20 'A' 41.75Q 1) Rogers, Jason 2) Clarke, Allistar 3) Smith, Kadeem 4) Eddy, Akeem
  • 7th/8 Triple Jump U-20 Whyte, Sherifa 11.83m 12.16m -0.6 39-10.75 12.16m(-0.6) 11.93m(1.6) FOUL 11.32m(-2.0) FOUL 11.59m(1.9)
  • 5th/17 200m Prelims U-17 Bennet, Vanessa 25.25 24.66Q -0.2
  • 14th/17 200m Prelims U-17 Leader, Siana 26.13 25.56 0.5
  • 11th/19 200m Prelims U-17 Roland, Lestrod 23.43 22.88 -0.9
  • 13th/19 200m Prelims U-17 Queeley, Royston 23.84 23.25 0.5
  • 1st/17 200m Prelims U-20 Williams, Meritzer 24.22 23.13Q 0.7
  • 7th/16 200m Prelims U-20 Clarke, Allistar 22.13 21.49q 2.6
  • 13th/16 200m Prelims U-20 Rogers, Jason 22.35 21.95 -1.1
  • 4th/7 300m Hurdles Finals U-17 Liburd, Kaydeen 45.46 45.53
  • 5th/16 Long Jump U-20 Pemberton, Joseph 7.14m 7.27m 2.0 23-10.25 7.27m(2.0) FOUL FOUL 6.71m(-0.0) 6.77m(-0.0) 6.87m(-0.0)
  • 8th/16 Long Jump U-20 Browne, Miguel 6.58m 6.91m 3.9 22-08.00 6.39m(2.2) 6.91m(3.9) 6.49m(4.4) 5.97m(-1.9) FOUL FOUL
  • 8th/12 Discus U-20 Stanley, Sherima 25.72m 31.21m 102-05 30.81m 27.85m 31.21m 28.99m 22.57m 27.63m
  • 11th/14 3,000m Open Finals Pringle, Rosalie 11:33.70 11:56.31
  • 13th/14 3,000m Open Finals  Bloyce, Travelka 13:01.10
  • 8th/12 3,000m U-17 Henderson, Yannick 10:22.10 10:16.82
  • --/12 3,000m U-17 James, Yasim 10:45.39 DNF
  • 2nd/6 4x100m U-17 'A' 46.95 1) Maynard, Arian 2) Bennet, Vanessa 3) White, Tresfassana 4) Leader, Siana (CONGRATS)
  • 4th/6 4x100m U-17 'A' 43.34 1) Henry, Ehjayson 2) Fahie-Nital, Chavez 3) Roland, Lestrod 4) Queeley, Royston
  • 4th/7 4x100m U-20 'A' 45.99 1) Pemberton, Marecia 2) Williams, Meritzer 3) Williams, Tameka 4) Whyte, Sherifa
  • 7th/8 4x100m U-20 'A' 41.75 1:17.94 1) Rogers, Jason 2) Clarke, Allistar 3) Smith, Kadeem 4) Eddy, Akeem

MONDAY A.M. SESSION

  • 6th/7 Triple Jump U-17 Simmonds, T'Ana 10.38m 10.80m -1.4 35-05.25 10.32m(-2.9) 10.53m(0.5) FOUL 10.53m(-0.2) 10.55m(1.1) 10.80m(-1.4)
  • 5th/6 High Jump U-20 Wilkinson, Shandor 1.62m J1.60m 5-03.00 1.50 1.55 1.60 1.65 O XXO XXO XXX
  • 6th/6 High Jump U-20 Ponteen, Leronique 1.60m 1.55m 5-01.00 1.50 1.55 1.60 O O XXX

MONDAY P.M. SESSION

  • 5th/16 Long Jump U-17 Bass, Givon 6.49m -0.6 21-03.50
  • 14th/16 Long Jump U-17 Stevel, Albertine 5.76m -1.0 18-10.75
  • 11th/14 Shotput U-20 Samuel, Dion 13.10m 13.51m 44-04.00 13.51m 13.39m 13.03m
  • 13th/14 Shotput U-20 Dolphin, T'Je 13.21m 13.47m 44-02.50 13.47m 12.20m 13.05m
  • 6th 800m Finals U-17 Barzey, Alivia 2:32.80 2:24.61
  • 5th 800 Finals U-17 Stapleton, Javid 2:00.54 2:02.59
  • 11th/12 Triple Jump U-20 Browne, Miguel 13.22m 12.92m 1.1 42-04.75 11.61m(0.6) 12.82m(1.7) 12.92m(1.1)
  • --/12 Triple Jump U-20 Rogers, Troy 13.05m FOUL FOUL FOUL FOUL
  • 5th/14 5,000m U-20 Jeffers, Masai 16:17.04
  • 14th/14 5,000m U-20 Hendrickson, Thriscan 17:39.49
  • 10th/11 Discus U-17 Wilkinson II, Lonzo 21.89m 71-10
  • 3rd 200m Finals U-17 Bennet, Vanessa 24.66 24.40 1.6 (CONGRATS)
  • 2nd 200m Finals U-20 Williams, Meritzer 23.11 1.4 (CONGRATS)
  • 6th 200m Finals U-20 Clarke, Allistar 21.49 21.80 5.2
  • 2nd/4 4x400m U-17 'A' 3:49.13 1) White, Tresfassana 2) Bennet, Vanessa 3) Leader, Siana 4) Liburd, Kaydeen (CONGRATS)
  • 4th/4 4x400m U-17 'A' 3:37.40 1) Roland, Lestrod 2) Nisbett, Trevorne 3) Blanchard, Navada 4) Herbert, Jeron
  • 6th/7 4x400m U-20 'A' 3:19.13 1) Claxton, Jevon 2) Evans, Chetal 3) Rogers, Jason 4) Fraser, Quincy

MEDAL COUNT   (Combined: Men + Women Team )

Gold Silver Bronze Total

  • Jamaica 29 25 15 69
  • Trinidad & Tobago 10 10 10 30
  • Bahamas 8 3 12 23
  • Barbados 7 10 9 26
  • Martinique 5 3 6 14
  • Grenada 3 2 3 8
  • Dominica 1 1 1 3
  • United States Virgin Islands 1 1 0 2
  • Turks & Caicos Islands 1 1 0 2
  • Antigua & Barbuda 1 0 0 1
  • Guadeloupe 0 4 3 7
  • St.Kitts & Nevis 0 4 1 5
  • Guyana 0 1 1 2
  • Netherland Antilles 0 1 1 2
  • Anguilla 0 0 1 1
  • Cayman Islands 0 0 1 1
  • Bermuda 0 0 1 1

37th CARIFTA GAMES INFORMATION (21st - 24th March 2008)

Meritzer Williams (U-20) & 4x100m/4x400m U-17 (SKN) captures Silver, Vanessa Bennet 200m U-17 Bronze (Congrats)

U-TUBE VIDEO FOR CARIFTA GAMES/TRIALS - Search for Carifta Videos

 


CARIFTA TEAM

The 56 person team is comprised of eleven U-17 and 8 U-20 Girls, with 18 U-17 and 19 U-20 Boys. This is the largest St. Kitts-Nevis delegation ever, to the CARIFTA games. When the event was first staged in 1972, only five athletes and one coach represented the country. In 2007, some 33 athletes participated.

Athletes from Nevis in BOLD

Arian Maynard, Siana Douglas, Vanessa Bennett, Trefasana White. Rosalie Pringle, Alivia Barzey, Travelka Bloice, T'Ana Simmonds, Kaydeen Liburd, Queneala Bradshaw, Rochella Challenger, Chavez Fahie Nital, Ehjayson Henry, Royston Queely, Trevonne Nisbett, Lestrod Roland, Javid Stapleton, Kaska Forbes, Yannick Henderson, Yasim James, Givan Bass, LonzoWilkinson II, Stevel Albertine, Navado,Blanchard, Aaron Berneir, SeanWilliams, Renaldo George, Travis Kelly, Jeron Herbert, Tameka Williams, Meritza Williams, Davanna Claxton, Leronique Ponteen, Sheriffa White, Sherima Stanley, Marecia Pemberton, Shandor Wilkinson, Dion Samuel, T'je Dolphin, Allister Clarke, Jason Rogers, Kadeem Williams, Whitley Williams, Chetal Evans, Akeem Eddy, Jevon Claxton, Quincy Fraser, Graeme Lyle, Joseph Pemberton, Troy Rogers, Miguel Brown, Owen Smith, Temoy Henry, Masai Jeffers, Kendale Liburd, Triscan Hendrickson

Comments