Carifta Games 2003

 

14 April 2003

CARIFTA GAMES ATHLETES SELECTED

Six (6) athletes have been selected to participate for the Federation of St. Kitts and Nevis in the XXX11 Carifta Games, being held in Port of Spain, Trinidad over the Easter weekend (19th to 21st April 2003).

  1. Tiandra Ponteen    -  200m/400m      (U-20)
  2. Lenbirch Williams  -  ShotPut/Discus (U-17)
  3. Withley Williams    - 100m/200m      (U-17)
  4. Jerome Toussaint   -  800m/1500m   (U-20)
  5. Adolphus Jones     -  800m/1500m   (U-20)
  6. Ervin Woolard       -  800m/1500m   (U-17)

The athletes will be accompanied by National coach Stewart Joseph and Manager/Secretary SKAAA, Glen Jeffers.

Posted by NAAA on 4/8/2003, 49KB      Posted by NAAA on 2/5/2003, 38KB

   Ervin                 Tiandra


PAST / CURRENT CARIFTA PERFORMANCES BY TIANDRA PONTEEN

      EVENT        
 ------ 200 Metres -- --------- --------  400 Metres -- -------
YEAR Class Pos Heats  Pos Finals Pos Heats  Pos Finals
2003 U-20 3rd 23.56  1st 23.71 3rd 54.32  2nd 52.76
2002 U-20 3rd 24.25  4th 24.57 1st 54.98  4th 55.16
2001 U-20  2nd 24.16  3rd 23.75 1st 54.91  2nd 54.11


Venues for the Carifta Games from its inception in 1972:

The CARIFTA Games, first held in 1972, is an annual Junior (Under 17 & Under 20)competition for members of the Caribbean Community (CARICOM).

  1. 1972 Bridgetown (Barbados)
  2. 1973 Port of Spain (Trinidad)
  3. 1974 Kingston (Jamaica)
  4. 1975 Hamilton (Bermuda)
  5. 1976 Nassau (Bahamas)
  6. 1977 Bridgetown (Barbados)
  7. 1978 Nassau (Bahamas)
  8. 1979 Kingston (Jamaica)
  9. 1980 Hamilton (Bermuda)
  10. 1981 Nassau (Bahamas)
  11. 1982 Kingston (Jamaica)
  12. 1983 Fort-de-France (Martinique)
  13. 1984 Nassau (Bahamas)
  14. 1985 Bridgetown (Barbados)
  15. 1986 Les Abymes (Guadeloupe)
  16. 1987 Port of Spain (Trinidad)
  17. 1988 Kingston (Jamaica)
  18. 1989 Bridgetown (Barbados)
  19. 1990 Kingston (Jamaica)
  20. 1991 Port of Spain (Trinidad)
  21. 1992 Nassau (Bahamas)
  22. 1993 Fort-de-France (Martinique)
  23. 1994 Bridgetown (Barbados)
  24. 1995 Georgetown (Cayman Islands)
  25. 1996 Kingston (Jamaica)
  26. 1997 Bridgetown (Barbados)
  27. 1998 Port of Spain (Trinidad)
  28. 1999 Fort-de-France (Martinique)
  29. 2000 St. George’s (Grenada)
  30. 2001 Bridgetown (Barbados)
  31. 2002 Nassau (Bahamas)
  32. 2003 Port of Spain (Trinidad)


CARIFTA GAMES RESULTS SITE 

CLICK HERE FOR RESULTS:  http://www.cfpitiming.com/2003%20outdoor%20season/Carifta%202003/Carifta%20Games%202003.htm


Posted by NAAA on 4/22/2003, 60KB  CARIFTA GAMES SCHEDULE 2003

DAY 1: SATURDAY 19th April, 2003

SESSION 1

9:00 a.m. – 12:30 p.m.

  • 9:00 a.m 100mH Open G Pent
  • 9:00 a.m. High Jump U-17 B Final
  • 9:15 a.m. 100m H Open B Hept
  • 9:30 a.m. 1500 m U-17 G Heats
  • 9:45 a.m. 1500 m U-17 B Heats
  • 10:00 a.m. 1500 m U-20 G Heats
  • 10:00 a.m. Shot Open G Pent
  • 10:15 a.m 1500m U-20 B Heats
  • Long Jump Open B Hept
  • 10:30 a.m. 100m U-17 G Heats
  • 10:30 a.m. Discus U-20 B Final
  • 10:45 a.m. 100m U-17 B Heats
  • 11:00 a.m. 100m U-20 G Heats
  • 11:00 a.m. Shot U-17 G Final
  • 11:15 a.m. 100m U-20 B Heats
  • 11:30 a.m. 400m U-17 G Heats
  • 11:30 a.m. High Jump Open G Pent
  • 11:45 a.m. 400m U-17 B Heats
  • Javelin Open B Hept
  • 12:00 p.m. 400m U-20 G Heats
  • 12:15 p.m. 400m U-20 B Heats

4:00p.m. – 5:00 p.m. OPENING CEREMONY

SESSION 2

5:30 p.m. – 9:00 p.m.

  • 5:30 p.m. 100m U-17 G Semis
  • 5:30 p.m. High Jump U-20 B Final
  • 5:40 p.m. 100m U-17 B Semis
  • 5:40 p.m. Shot U-17 B Final
  • 5:50 p.m. 100m U-20 G Semis
  • 5:50 p.m. Long Jump U-20 G Final
  • 6:00 p.m. 100m U-20 B Semis
  • 6:10 p.m. 1500m U-17 G Final
  • 6:25 p.m. 1500m U-17 B Final
  • 6:35 p.m. 1500m U-20 G Final
  • 6:45 p.m. 1500m U-20 B Final

6:50 p.m – 7:10 p.m. Medal Presentation

  • 7:10 p.m. 200m Open B Hept
  • 7:20 p.m. 400m U-17 G Final
  • 7:30 p.m. 400m U-17 B Final
  • 7:40 p.m. 400m U-20 G Final
  • 7:50 p.m. 400m U-20 B Final

8:00 p.m. – 8:30 p.m. Medal Presentation

  • 8:30 p.m. 100m U-17 G Final
  • 8:40 p.m. 100m U-17 B Final
  • 8:50 p.m. 100m U-20 G Final
  • 9:00 p.m. 100m U-20 B Final

DAY 2: SUNDAY APRIL 20TH 2003

SESSION 3

10:00 a.m. – 1:00 p.m.

  • 10:00 a.m. 200m U-17 G Heats
  • 10:00 a.m. Long Jump Open G Pent.
  • 10:15 a.m. 200m U-17 B Heats
  • High Jump Open B Hept
  • 10:30 a.m. 200m U-20 G Heats
  • Javelin U-17 B Final
  • 10:45 a.m. 200m U-20 B Heats
  • Shot U-20 G Final
  • 11:00 a.m. 800m U-17 G Heats
  • 11.15 a.m. 800m U-17 B Heats
  • 11:30 a.m. 800m U-20 G Heats
  • 11:45 a.m. 800m U-20 B Heats
  • 12:00 p.m. 300mH U-17 G Semis
  • 12:15 p.m. 400mH U-20 G Semis
  • 12:30 p.m. 400mH U-17 B Semis
  • 12.45 p.m. 400mH U-20 B Semis

SESSION 4

3:00 p.m. – 8:00 p.m.

  • 3:00 p.m. Discus U-17 G Final
  • Triple Jump U-17 B Final
  • Pole Vault U-20 B Final
  • Javelin U-20 G Final
  • 3:30 p.m. 4x100m U-17 G Semis
  • 3:45 p.m. 4x100m U-17 B Semis
  • 4:00 p.m. 4x100m U-20 G Semis
  • 4:15 p.m. 4x100m U-20 B Semis
  • 4:30 p.m. 200m U-17 G Semis
  • 4:30 p.m. Triple Jump U-20 G Final
  • 4:45 p.m. 200m U-17 B Semis
  • High Jump U-17 G Final
  • 5:00 p.m. 200m U-20 G Semis
  • 5:15 p.m. 200m U-20 B Semis
  • 5:15 p.m. Discus Open B Hept
  • 5:30 p.m. 300mH U-17 G Final
  • 5:45 p.m. 400mH U-20 G Final
  • 6:00 p.m. 400mH U-17 B Final
  • 6:15 p.m. 400mH U-20 B Final
  • 6:15 p.m. Long Jump U-20 B Final
  • Discus U-20 G Final

6:15 p.m. – 6:30 p.m. Medal Presentation

  • 6:30 p.m. 800m Open G Pent
  • 6:45 p.m. 3000m Open G Final
  • 7:10 p.m. 1500m Open B Hept
  • 7:20 p.m. 3000m U-17 B Final
  • 7:30 p.m. 4x100m U-17 G Final
  • 7:40 p.m. 4x100m U-17 B Final
  • 7:50 p.m. 4x100m U-20 G Final
  • 8:00 p.m. 4x100m U-20 B Final

8:00 p.m. Medal Presentation

DAY 3 MONDAY APRIL 21ST 2003

SESSION 5

9:00 a.m. – 12:00 p.m.

  • 9:00 a.m. Discus U-17 B Final
  • Long Jump U-17 G Final
  • 10.00 a.m. 100mH U-17 G Semis
  • 10:20 a.m. 100mH U-17 B Semis
  • 10:40 a.m. 100mH U-20 G Semis
  • 10:30 a.m. Triple Jump U-17 G Final
  • 11:00 a.m. 110mH U-20 B Semis
  • Javelin U-20 G Final
  • 11:15 a.m. 4x400m U-17 G Heats
  • Long Jump U-17 B Final
  • 11:30 a.m. 4x400m U-17 B Heats
  • 11:45 a.m. 4x400m U-20 G Heats
  • 12:00 p.m. 4x400m U-20 B Heats

SESSION 6 

3:00 p.m. - 7:00 p.m.

  • 3:00 p.m. 800m U-17 G Final
  • 3:00 p.m. Shot U-20 B Final
  • 3:10 p.m. 800m U-17 B Final
  • High Jump U-20 G Final
  • 3:20 p.m. 800m U-20 G Final
  • Javelin U-17 G Final
  • 3:30 p.m. 800m U-20 B Final

3:30 p.m. – 3:50 p.m.  Medal Presentation

  • 3:50 p.m. 100mH U-17 G Final
  • 4:00 p.m. 100mH U-17 B Final
  • 4:00 p.m. Triple Jump U-20 B Final
  • 4:10 p.m. 100mH U-20 G Final
  • 4:20 p.m. 110mH U-20 B Final
  • 4:25 p.m. 5000m U-20 B Final
  • 4:55 p.m. 200m U-17 G Final
  • 5:05 p.m. 200m U-17 B Final
  • 5:15 p.m. 200m U-20 G Final
  • 5:25 p.m. 200m U-20 B Final

5:30 p.m. – 6:15 p.m.  Medal Presentation

  • 6:20 p.m. 4x400m U-17 G Final
  • 6:30 p.m. 4x400m U-17 B Final
  • 6:40 p.m. 4x400m U-20 G Final
  • 6:50 p.m. 4x400m U-20 B Final

7.00 p.m.  Final Medal Presentation

7:15 p.m. CLOSING CEREMONY

Comments