Carifta 2012

FEATURING
THE 41st CARIFTA GAMES, BERMUDA 6-8 April 2012

Information on the St. Kitts/Nevis athletes & performance posted below

SKN results & "Nevis Athletics" Facebook feed below. Click Photos below to enlarge

 
Renika Daniel running a PB (55.73s) - 400m heats

Adrian Williams holding the SKN flag 

 
 Renika Daniel running a PB (55.73s) - 400m heats
 
 
 
   
 



 
 
    Photos by Dean Greenaway & The Royal Gazette (Bermuda)
 



FINAL MEDAL TABLE (updated)

2012 CARIFTA Games - Final Medal Count
Country Gold Silver Bronze TOTAL
Jamaica 34 25 19 78
Bahamas 14 14 12 40
Trinidad &Tobago 6 9 7 22
Barbados 2 2 13 17
Guadeloupe 2 2 2 6
Grenada 2 1 0 3
Bermuda 1 3 2 6
British Virgin Islands 1 2 2 5
Martinique 1 1 3 4
French Guiana 1 1 0 2
Turks & Caicos 1 0 2 3
Dominica 1 0 1 2
St. Lucia 0 3 1 4
Antigua & Barbuda 0 1 0 1
Curacao 0 1 0 1
St. Kitts/Nevis 0 1 0 1
Anguilla 0 0 2 2
Guyana 0 0 1 1


Results for Day 3 for St. Kitts / Nevis below  Full SKN Results


DAY 3 EVENTS

Event 6 Boys 200 Meter Dash UNDER 17 

Heat 1 Preliminaries Wind: -1.2 
1 Blake, Xandre 16 Jamaica 22.70Q 
2 Simmons, Jaret 16 Bermuda 23.04Q 
3 Tyson, Sadiki 15 St.Kitts & Nevis 23.28 
Heat 2 Preliminaries Wind: -2.8 
1 Burke, Mario 15 Barbados 21.96Q 21.953 
2 Johnson, Theotis 16 Bahamas 21.96Q 21.957 
3 Morvan, Nicolas 16 Guadeloupe 22.82 
4 Callender, Kidane 16 Bermuda 23.30 
5 Francois, Darly 15 Turks and Ca 23.86 
Heat 3 Preliminaries Wind: 0.9 
1 Farinha, Jonathan 16 Trinidad and Tobago 21.91Q 
2 Resias, Cliff 16 Bahamas 22.34Q 
3 Garraway, Tevin 16 Guyana 22.80q 
4 Bridgewater, Alkronus 16 St.Kitts & Nevis 22.81q 
5 Mccollin, Akeem 16 Barbados 23.15 
6 Forbes, Edwin 15 Turks and Ca 24.18 
========================================= 
Name Age Team Prelims Wind 
========================================= 
Preliminaries 
1 Farinha, Jonathan 16 Trinidad and Tobago 21.91Q 0.9 
2 Burke, Mario 15 Barbados 21.96Q -2.8 21.953
3 Blake, Xandre 16 Jamaica 22.70Q -1.2 
4 Johnson, Theotis 16 Bahamas 21.96Q -2.8 21.957
5 Resias, Cliff 16 Bahamas 22.34Q 0.9 
6 Simmons, Jaret 16 Bermuda 23.04Q -1.2 
7 Garraway, Tevin 16 Guyana 22.80q 0.9 
8 Bridgewater, Alkronus 16 St.Kitts & Nevis 22.81q 0.9 
9 Morvan, Nicolas 16 Guadeloupe 22.82 -2.8 
10 Mccollin, Akeem 16 Barbados 23.15 0.9 
11 Tyson, Sadiki 15 St.Kitts & Nevis 23.28 -1.2 
12 Callender, Kidane 16 Bermuda 23.30 -2.8 
13 Francois, Darly 15 Turks and Ca 23.86 -2.8 
14 Forbes, Edwin 15 Turks and Ca 24.18 0.9
  

DAY 3 EVENTS

Event 7  Girls 200 Meter Dash UNDER 20
=========================================================
    Name                Age Team             Finals  Wind
=========================================================
Finals
  1 Strachan, Anthonique  19 Bahamas          22.85  -0.7
  2 Miller, Shaunae       18 Bahamas          23.18  -0.7
  3 Jackson, Shericka     18 Jamaica          24.03  -0.7
  4 Lewin, Shawnette      19 Jamaica          24.49  -0.7
  5 Jackson, Ariel        18 Barbados         24.69  -0.7
  6 Van der Vloot, Ramona 18 Unattached       24.78  -0.7
  7 Morton, Brittney      19 St.Kitts & Nevis 25.16  -0.7
  8 John, Nickhelia       19 Grenada          25.19  -0.7


Event 7 Girls 200 Meter Dash UNDER 20 
Heat 1 Preliminaries Wind: -0.2 
1 Miller, Shaunae 18 Bahamas 23.58Q 
2 Lewin, Shawnette 19 Jamaica 24.56Q 
3 Van der Vloot, Ramona 18 Unattached 25.01Q 
4 John, Nickhelia 19 Grenada 25.11q 
5 Vandenburg, Shiann 17 British VI 25.69 
Heat 2 Preliminaries Wind: 1.0 
1 Strachan, Anthonique 19 Bahamas 23.36Q 
2 Jackson, Shericka 18 Jamaica 24.21Q 
3 Jackson, Ariel 18 Barbados 24.56Q 
4 Morton, Brittney 19 St.Kitts & Nevis 25.17q 
5 Trott, Dajoune 18 Bermuda 25.95 
=================================================
Name Age Team Prelims Wind
=================================================
Preliminaries 
1 Strachan, Anthonique 19 Bahamas 23.36Q 1.0
2 Miller, Shaunae 18 Bahamas 23.58Q -0.2
3 Jackson, Shericka 18 Jamaica 24.21Q 1.0
4 Lewin, Shawnette 19 Jamaica 24.56Q -0.2
5 Jackson, Ariel 18 Barbados 24.56Q 1.0
6 Van der Vloot, Ramona 18 Unattached 25.01Q -0.2
7 John, Nickhelia 19 Grenada 25.11q -0.2
8 Morton, Brittney 19 St.Kitts & Nevis 25.17q 1.0
9 Vandenburg, Shiann 17 British VI 25.69 -0.2
10 Trott, Dajoune 18 Bermuda 25.95 1.0

Event 8  Boys 200 Meter Dash UNDER 20
================================================================     
    Name                     Age Team                   Prelims      
================================================================     
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.5                                   
  1 Williams, Delano          19 Turks and Ca             21.14Q     
  2 greene, cejhae            17 Antigua & Barbuda        21.57q     
  3 James, Stephan            19 Guyana                   21.92      
  4 Guevera, Asa              17 Trinidad and Tobago      22.16      
  5 Clarke, Scott             18 Bermuda                  22.21      
  6 Gumbs, Rico               18 St.Kitts & Nevis         22.32      
  7 Morris, Julius            18 Montserrat               23.01      
Heat  2 Preliminaries   Wind: -1.8                                   
  1 Richards, Jereem          18 Trinidad and Tobago      21.31Q     
  2 Hughes, Zharnel           17 Anguilla                 21.46q     
  3 Minzie, Jevaughn          17 Jamaica                  21.84      
  4 Ageday, Chavez            19 Guyana                   22.15      
  5 Ryan, Lester              19 Montserrat               22.24      
  6 Rene, Marvin              17 French Guiana            22.24      
  7 Fils-Aime, Junior         17 Turks and Ca             22.97      
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.1                                   
  1 Bartlett, Blake           19 Bahamas                  21.32Q     
  2 walsh, tahir              18 Antigua & Barbuda        21.63q     
  3 Webb, Kyle                17 Bermuda                  22.01      
  4 Alexander, J'Maal         19 British VI               22.19      
  5 Lamoen van, Giorgan       19 Curacao                  22.31      
  6 Knight, Zaire             18 The Virgin Islands       23.03      
  7 Wilson, Sheldon           18 St. Maarten              23.19      
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.2                                    
  1 Smith, Teray              18 Bahamas                  21.33Q     
  2 Todd, Odail               18 Jamaica                  21.75q     
  3 Cadogan, Levi             17 Barbados                 21.84      
  4 Talberc, Poleon           18 ST Lucia                 22.06      
  5 Dudly, Boeldak            17 Curacao                  22.63      
  6 Stephens, Shaquoy         18 British VI               22.87      
=====================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries                                                        
  1 Williams, Delano          19 Turks and Ca             21.14Q -0.5
  2 Richards, Jereem          18 Trinidad and Tobago      21.31Q -1.8
  3 Bartlett, Blake           19 Bahamas                  21.32Q -0.1
  4 Smith, Teray              18 Bahamas                  21.33Q  0.2
  5 Hughes, Zharnel           17 Anguilla                 21.46q -1.8
  6 greene, cejhae            17 Antigua & Barbuda        21.57q -0.5
  7 walsh, tahir              18 Antigua & Barbuda        21.63q -0.1
  8 Todd, Odail               18 Jamaica                  21.75q  0.2
  9 Cadogan, Levi             17 Barbados                 21.84   0.2
 10 Minzie, Jevaughn          17 Jamaica                  21.84  -1.8
 11 James, Stephan            19 Guyana                   21.92  -0.5
 12 Webb, Kyle                17 Bermuda                  22.01  -0.1
 13 Talberc, Poleon           18 ST Lucia                 22.06   0.2
 14 Ageday, Chavez            19 Guyana                   22.15  -1.8
 15 Guevera, Asa              17 Trinidad and Tobago      22.16  -0.5
 16 Alexander, J'Maal         19 British VI               22.19  -0.1
 17 Clarke, Scott             18 Bermuda                  22.21  -0.5
 18 Ryan, Lester              19 Montserrat               22.24  -1.8
 19 Rene, Marvin              17 French Guiana            22.24  -1.8
 20 Lamoen van, Giorgan       19 Curacao                  22.31  -0.1
 21 Gumbs, Rico               18 St.Kitts & Nevis         22.32  -0.5
 22 Dudly, Boeldak            17 Curacao                  22.63   0.2
 23 Stephens, Shaquoy         18 British VI               22.87   0.2
 24 Fils-Aime, Junior         17 Turks and Ca             22.97  -1.8
 25 Morris, Julius            18 Montserrat               23.01  -0.5
 26 Knight, Zaire             18 The Virgin Islands       23.03  -0.1
 27 Wilson, Sheldon           18 St. Maarten              23.19  -0.1
Event 51 Boys Javelin Throw (800g) UNDER 20
========================================
Name Age Team Finals
========================================
Finals 
1 Walcott, Keshorn 19 Trinidad and Tobago 77.59m
2 Bovelle, Nicoliai 18 Barbados 66.44m
3 Craigg, Janeil 18 Barbados 65.50m
4 Pascal, Alexander 18 Cayman Islands 63.88m
5 Adderley, Tre 19 Bahamas 61.75m
6 Williams, Adrian 17 St.Kitts & Nevis 60.66m
7 Toussait, Lindon 19 Grenada 60.17m
8 Phillips, Akim 19 Trinidad and Tobago 57.37m
9 Sealy, Charles 18 Bahamas 53.67m
10 Sillidy, J'Anthon 17 St.Kitts & Nevis 53.62m
11 Reid, Rolando 19 Jamaica 53.58m
12 Sempai, Quincy 19 Unattached 53.22m
13 Toussaint, Kevin 18 Dominica 49.35m
14 Smith, Naquan 18 Bermuda 46.44m
 



Event 37 Boys Long Jump UNDER 17

========================================
Name Age Team Finals Wind
========================================
Finals 
1 Wright, Andwuelle 15 Trinidad and Tobago 6.84m -0.1
2 Gibson, Given 16 Jamaica 6.78m -0.3
3 Nairn, LaQuan 16 Bahamas 6.66m 0.2
4 Donawa, Justin 16 Bermuda 6.42m -0.5
5 Huggins, Nathaniel 16 St.Kitts & Nevis J6.42m -0.5
6 O'Gilvie, Javier 16 Jamaica 6.31m -0.2
7 Coakley, Xavier 16 Bahamas 6.26m 0.4
8 Moses, Edson 15 Trinidad and Tobago 6.04m -0.4
9 Philip, Ethan 15 Bermuda 5.95m 0.6
10 Paquet, Guillaume 15 Guadeloupe 5.83m 0.3
11 Turnbull, Aundre 16 British VI 5.72m -1.2
12 Mullings, Ken-James 15 Turks and Ca 5.64m -0.4
13 Otuonye, Tochkwu 16 Turks and Ca 5.60m -0.2



Event 6 Boys 200 Meter Dash UNDER 17
==========================================
Name Age Team Finals Wind 
========================================= 
Finals 
1 Farinha, Jonathan 16 Trinidad and Tobago 21.28 -0.5 
2 Resias, Cliff 16 Bahamas 22.06 -0.5 
3 Burke, Mario 15 Barbados 22.23 -0.5 
4 Blake, Xandre 16 Jamaica 22.28 -0.5 
5 Garraway, Tevin 16 Guyana 22.67 -0.5 
6 Bridgewater, Alkronus 16 St.Kitts & Nevis 22.73 -0.5 
7 Simmons, Jaret 16 Bermuda 22.97 -0.5 
-- Johnson, Theotis 16 Bahamas DQ -0.5 IAAF RULE 163.3A

! FACEBOOK FEED FOR NEVIS ATHLETICS !
Scroll Down within the Feed for a few days up to a week of Athletics News

Nevis Athletics Facebook Feed



 
2012 National Junior Championships / CARIFTA Trials held on Sunday 11th March for Carifta 2012, Bermuda!
More Videos and Full Results will be posted shortly

Carifta Trials / National Junior Championships held today, 11th March 2012

 

 
Click on an image below to select a Video. Use the cursor, arrows or blue button to scroll the Videos.
3D Video Viewer below - a stunning & interactive Video presentation featuring 16 Videos



Comments