Carifta Predictions

2011 Carifta Games

Medal Prediction by John ‘Slim’ Andalcio

Girls Under 17 100 Meter Dash
1 Cox, Carmiesha 16 Bahamas
2 Charlton, Devynne 16 Bahamas
3 Helps, Shauna 15 Jamaica

Girls Under 17 200 Meter Dash
1 Cox, Carmiesha 16 Bahamas
2 Derisha Jeffers Guadelope

3 Smith, Jonielle 15 Jamaica

Girls Under 17 400 Meter Run

1 McNeil, Yanique 15 Jamaica
2 Brown, Kissi Ann 16 Jamaica
3 Belle, Tia-Adana 16 Barbados

Girls Under 17 800 Meter Run
1 Aberdeen, Nereena 16 GRN
2 Buchanan, Lisa 15 Jamaica
3 Aberdeen, Nereene 16 GRN

Girls Under 17 1500 Meter Run
1 McLaughlin, Alethia 16 Jamaica
2 Richards, Kendra 14 GRN
3 Forde, Cindy 16 Barbados

Girls Under 17 100 Meter Hurdles
1 Thompson, Yanique 15 Jamaica
2 Williams, Peta Gaye 16 Jamaica
3 Hall, Shakera 16 Barbados

Girls Under 17 300 Meter Hurdle
1 Williams, Peta Gaye 16 Jamaica
2 Green, Kimone 16 Jamaica
3 Jones, Akela 16 Barbados

Girls Under 17 Long Jump
1 Jones, Akela 16 Barbados
2 Allen, Claudette 16 Jamaica
3 Mc Millian, Shauna 16 GRN

 

Girls Under 17 Triple Jump
1 Watson, Tanice 16 Barbados
2 Rolle, Taryn 15 Bahamas
3 Glasgow, Ayanna 14 Trinidad and Tobago

Girls Under 17 High Jump
1 Taylor, Krista Gay 16 Jamaica
2 Jones, Akela 16 Barbados
3 Strachan, Andriel 16 Bahamas / Glasgow, Ayanna 14 Trinidad and Tobago

Girls Under 17 Discus Throw
1 Gayle, Paul Ann 15 Jamaica
2 Grange, Gleneve 16 Jamaica
3 Wood, Brashe 14 Bahamas

Girls Under 17 Shot Put
1 Bowen, Winlaleicia 15 Barbados
2 Grange, Gleneve 16 Jamaica
3 Wood, Brashe 14 Bahamas

Girls Under 17 Javelin Throw

1 Grange, Gleneve 16 Jamaica
2 Cumberbatch, Chaze 16 Barbados
3 Briggs, Akidah 13 Trinidad and Tobago

Girls Under 17 4x100m Relay
1 Bahamas
2 Jamaica
3 Trinidad and Tobago

Girls Under 17 4x400m Relay
1 Jamaica
2 Barbados
3 Trinidad and Tobago

 


 

Girls Under 20 100 Meter Dash

1 Williams, Christania      17 Jamaica              

2 Strachan, Anthonique      18 Bahamas                 

3 Whitehorne, Deandre       18 Jamaica                

 

Girls Under 20 200 Meter Dash

1 Strachan, Anthonique      18 Bahamas                

2 Jackson, Shericka         17 Jamaica               

3 Ahye, Michelle-Lee        19 Trinidad and Tobago     

 

Girls Under 20 400 Meter Run

1 Gordon, Chris-Ann         17 Jamaica            

2 Miller, Shaunae           17 Bahamas                

3 James, Olivia             17 Jamaica                

 

Girls Under 20 800 Meter Run

1 Campbell, Simoya         17 Jamaica                 

2 Duncan, Chantal          19 Jamaica               

3  Williams, Domonique     17 Trinidad and Tobago   

 

Girls Under 20 1500 Meter Run

1 Duncan, Chantal          19 Jamaica               

2 Johnson, Taska           17 Jamaica              

3 Collymore, Dawnel        18 Trinidad and Tobago   

 

Girls Under 20 3000 Meter Run

1 South, Shannakay         15 Jamaica              

2 Williams, Nickeisha      19 Jamaica              

3 David, Johnique          15 Bahamas              

 

Girls Under 20 100 Meter Hurdles

1 McCARTHY, Chrisdale      17 Jamaica            

2 Simmonds, Megan          17 Jamaica            

3 Greenidge, Sademar       18 Barbados           

 

Girls Under 20 400 Meter Hurdles

1 Seymour, Katrina         18 Bahamas        

2 Russell, Janieve         18 Jamaica            

3 Clayton, Rushell         19 Jamaica            

3 Spann, Kernesha          17 Trinidad and Tobago 

 

Girls Under 20 Long Jump

1 Wilson, Nickeva           19 Jamaica            

2 Porter, Chanice           17 Jamaica             

3 Watson, Tanice            16 Barbados            

 

Girls Under 20 Triple Jump

1 Myers, Tamara             18 Bahamas            

2 McGHEE, Avril             19 Jamaica            

3 Butler, Antonique         17 Bahamas            

 

Girls Under 20 High Jump

1 Porter, Chanice          17 Jamaica              

2 Reid, Petergaye          18 Jamaica              

3 Maughn, Stacy            18 Barbados             

 

Girls Under 20 Discus Throw

1 Marston, Sashagay        18 Jamaica              

2 Bannister, Leah          18 Barbados             

3 Knibb, Kellion           18 Jamaica              

 

Girls Under 20 Shot Put

1 Knibb, Kellion           18 Jamaica              

2 Williams, Racquel        18 Bahamas              

3 Murray, Cherisse         17 Trinidad and Tobago  

 

Girls Under 20 Javelin Throw

1 Knibb, Kellion      18 Jamaica                   

2 Bradshaw, Shavonte  17 Barbados                  

3 Tappin, Shekinah    18 Barbados                   

 

Girls Under 20 4x100m Relay
1 Jamaica
2 Bahamas
3 Trinidad and Tobago

Girls Under 20 4x400m Relay
1 Jamaica
2 Bahamas
3 Trinidad and Tobago

 

Boys Under 17 100 Meter Dash

1 Outten, Tommy       16 Bahamas

2 Davis, Delano       16 Bahamas

2 Douglas, Nicholas   15 Trinidad and Tobago

 

Boys Under 17 200 Meter Dash

1 Davis, Delano       16 Bahamas

2 Walcott, Joshua     16 Barbados  

3  Cedenio, MACHEL    16  Trinidad and Tobago  

 

Boys Under 17 400 Meter Run                                                        

1 Cedenio, MACHEL     16 Trinidad and Tobago

2 Mason, Jerrad       16 Barbados                                  

3 Lewis, Theon        16 Trinidad and Tobago         

 

Boys Under 17 800 Meter Run                                                       

1 Mason, Jerrad       16 Barbados  

2 Haynes, John        16 Barbados

3 Riley, Ashley       16 Bahamas

 

Boys Under 17 1500 Meter Run                                                       

1 Landeau, Nicholas   16  Trinidad and Tobago  

2 Dixon, Orville      14 Jamaica               

3 Thomas, Herbert     16 Jamaica     

 

Boys Under 17 3000 Meter Run

1  Landeau, Nicholas   16   Trinidad and Tobago 

2 Joseph, Jevon        16   Trinidad and Tobago

3  Young, Darren       15   Bahamas            

 

Boys Under 17 100  Meter Hurdles                                                        

1 Scantlebury, Dario   16 Barbados        

2 Mason, Tyler         16 Jamaica         

3 Ohara, Michael       15  Jamaica        

 

Boys Under 17 400 Meter Hurdles                                                              

1 Scantlebury, Dario  16 Barbados             

2 Maxwell, Rosean     16 Jamaica              

3 Williams, Marvin    15 Jamaica             

 

Boys Under 17 Long Jump

1 Wilson, Sergio      16 GRN       

2 Carey, Trae         16 Bahamas    

3 Rock, Shamar        16 Barbados         

 

Boys Under 17 Triple Jump                                                             

1 Rock, Shamar        16 Barbados               

2 Louis, Francis      15 Trinidad and Tobago    

3 Pratt II, Anthony   16 Bahamas                 

 

Boys Under 17 High Jump                                                       

1 Bain, Norris        16 Bahamas                

2 Johnson, Lorman     15 Bahamas                

3 Lewis, Neil         16 GRN                    

 

Boys Under 17 Discus Throw                                                     

1 Worrell, Shervorne  16 Trinidad and Tobago    

2 Williams, Kenejah   15 Trinidad and Tobago    

3 Antoine, Romario    16 Barbados              

 

Boys Under 17 Shot Put                                                        

1 3 Worrell, Shervorne    16 Trinidad and Tobago  

2 Brown, Christopher      16 Jamaica              

3 Longmore, Alec Verne    16 Jamaica              

14.90m    B                

 

Boys Under 17 Javelin Throw                                        

1 Mc Sween, Preston   16 GRN           

2 Campbell, Toreves   16 Bahamas       

3 Rock, Shamar        16 Barbados      

 

Boys Under 17 4x100m Relay
1 Bahamas            
2 Trinidad and Tobago
3 Jamaica            

Boys Under 17 4x400m Relay
1 Trinidad and Tobago 
2 Barbados            
3 Jamaica             

 


 

Boys Under 20 100 Meter Dash

1 Bailey Cole, Kemar  19 Jamaica              10.41  -1.1    G

2 Hart, Shavez        19 Bahamas              10.42   2.4    S

3 James, Jamol        19 Trinidad and Tobago  10.46   2.8    B

 

Boys Under 20 200 Meter Dash

1 Deshong, Nicholas   19 Barbados         20.80    1.9  G

2 Brown, Kemarley     19 Jamaica          21.14   1.6   S

3 Hart, Shavez        19 Bahamas          21.15   1.9   B

 

Boys Under 20 400 Meter Run

1 Ferguson, O'Jay           18 Bahamas            46.84    G

2 Newbold, Stephen          17 Bahamas            47.12    S

3 McDonald, Rusheen         19 Jamaica            47.32    B

 

Boys Under 20 800 Meter Run

1 Mascoll, Anthonio         18 Barbados      1:52.41       G

2 Smith, Brian              18 Jamaica       1:53.31       S

3 Hosey, Andre              19 Jamaica       1:53.47       B

 

Boys Under 20 1500 Meter Run

1 Wint, Orane         18 Jamaica       3:59.59       G

2 Rochester, Rogeek   19 Jamaica       3:59.60       S

3 Mascoll, Anthonio   18 Barbados      4:02.34       B

 

Boys Under 20 5000 Meter Run

1 Bowen, Khari         18 Jamaica        15:46.93       G

2 Forbes, Leonardo     18 Bahamas        16:10.22       S

3 Reid, Jordan         18 Bahamas        17:05.10       B

 

Boys Under 20 110 Meter Hurdles

1 Fennell, Stefan     18 Jamaica      13.92  -2.4          G

2 Jordan, Raphael     18 Barbados     14.05  +0.0          S

3 McLEOD, Omar        17 Jamaica      14.18  -2.4          B

 

Boys Under 20 400 Meter Hurdles

1 McLEOD, Omar        17 Jamaica      51.86      G

2 Maloney, Tramaine   17 Barbados     52.63      S

3 Joseph, Kion        17 Barbados     54.46      B

 

Boys Under 20 Long Jump

1 Greaves, Charles       Barbados     7.32m   1.7      G

2 Smith, Alfredo      19 Bahamas      7.13m   NWI      S

3 Atiba Wright           TT           7.04m   NWI      B

 

Boys Under 20 Triple Jump

1 Walcott, Elton   19 Trinidad and Tobago   16.28 0.0      G

2 Minns, Lathone   17 Bahamas               15.65m      S

3 Belle, Hackeem   18 Barbados              15.17m 0.1  B

 

Boys Under 20 High Jump

1 Jones, Kemar         18 Barbados             2.06m   G

2 Robinson, Demar      18 Jamaica              2.05m   S

3 Richards, Dominique  19 Trinidad and Tobago  2.00m   B

 

Boys Under 20 Pole Vault

1 Davis, Kazuma     19 Jamaica          4.40m           G

2 Boland, Xavier    17 Jamaica          4.40m           S

3 Goodman, Richie   19 Bahamas          3.70m           B

 

Boys Under 20 Discus Throw

Jamaica

1 Smikle, Travis         19 Calabar High        60.34m   G

2   280 Stewart, Akeem   19 Trinidad and Tobago 52.15m   S

3 Alexis, Kellon         19 WHSS                50.62m   B

 

Boys Under 20 Shot Put

1 Miller, Oshinia    19 Jamaica              18.78m   G

2 Smikle, Travis     19 Jamaica              17.73m   S

3 Stewart, Akeem     19 Trinidad and Tobago  17.24m   B

 

Boys Under 20 Javelin Throw

1 Walcott, Keshorn    18 Trinidad and Tobago  66.97m  G

  (threw 67.02, 67.32 and 69.01m in 2011)

2 Bovelle, Nicoliai   17 Barbados             58.46m  S

3 Joseph, Andell      19 Grenada              54.46m  B

 

Boys Under 20 4x100m Relay
1 Jamaica              G
2 Trinidad and Tobago  S
3 Bahamas              B


Boys Under 20 4x400m Relay
1 Bahamas              G
2 Barbados             S
3 Trinidad and Tobago  B

 

Comments