C'bean athletes at US Champs

CARIBBEAN ATHLETES AT THE 2011 US COLLEGIATES CONFERENCE FINALS by Clayton Clarke (TT)

BIG 12 CHAMPIONSHIPS

M 400m finals: 1st Demetrius Pinder (Texas A &M/Bah) 44.87; 2nd Tabarie Henry (Texas A&M/USVI) 45.28; 5th Zwede  Hewitt (Baylor/TT) 45.64

M 4x100m finals: 1st Texas A &M (Demetrius Pinder/Bah) 39.04; 2nd Baylor (Zwede Hewitt/TT) 39.33; 9th Nebraska (Nicholas Gordon/Jam) 40.75

M 4x400m finals: 1st Texas A&M ( Pinder, Henry) 3:02:38; 2nd Baylor (Zwede Hewitt/TT) 3:02:88; 3rd Texas Tech (Shane Brathwaite/Bar0 3:03:49; 4th Texas (Keiron Stewart/Jam) 3:07:15

W 4x400m finals:1st Texas A&M (Andrea Sutherland/Jam) 3:31:28;2nd Texas (Chantel Malone/BVI) 3:33:69; 6th Nebraska (Mara Weekes/Bar) 3:37:73

W Triple Jump finals:2nd  Chantel Malone (Texas/BVI) 13.54 (+2.1); 6th Sasha-Kay Mattias (Texsas A&M/Jam) 12.85m (+4.4)

M Triple Jump finals: 2nd Julian Reid (Texas A&M/Jam) 16.32 (+3.1); 3rd Jamal Wilson (Texas/Bah) 15.95 (+1.5); 10th Nicholas Gordon  (Nebraska/Jam) 14.99 (+1.5)

W 100m Hurdles finals: (+2.8); 2nd Natasha Ruddock (Texas A&M/Jam) 13.16; 4th Latoya Greaves (Texas A&M/Jam) 13.43

W 400m Hurdles finals: 2nd Andrea Sutherland (Texas A&M/Jam) 56.06; 6th Danielle Dowie (Texas/Jam) 59.13

M 110m Hurdles finals: (+0.8)3rd Keiron Stewart (Texas/13.59; 7th Shane Brathwaite (Tech Tech/Bar) 13.86

W 4x100m finals: 4th Texas (Allison Peters/USVI, Chantel Malone/BVI) 44.12; 6th Kansas (Francine Simpson/Jam) 45.01; 8th Nebraska (Mara Weekes/Bar) 47.32

M Discus finals: 6th Chad Wright (Nebraska/Jam) 56.62m

W 400m finals: 7th Mara Weekes (Nebraska/Bar) 53.49

W 200m finals: 7th Allison Peters (Texas/USVI) 23.68

Men High Jump finals: 2nd Jamal Wilson (Texas/Bah) 2.21m

Men Long jump finals: 2nd Nicholas Gordon (Nebraska/Jam) 8.14m; 3rd Julian Reid (Texas A&M/Jam) 7.98m

Women Long jump finals; 4th Chantel Malone (Texas/BVI) 6.42 (+1.3); 8th Sasha Kay Mathias (Texas A&M/Jam)  6.15m (+2.9); 13th Francine Simpson (Kansas/Jam) 5.85 (+1.4)

Men Shot Put finals;  7th Chad Wright (Nebraska/Jam) 17.42m

Women 100m Hurdles heats: 3rd Latoya Greaves (Oklahoma/Jam) 13.36 (+2.7) 2h2; 4th Natasha Rudduck (Texas A&M/Jam) 13.70 (-3.5) 2h1

Men 110m heats; 1st Keiron Stewart (Texas/Jam) 13.62 (+0.9)  1h1; 8th Shane Brathwaite (Texas Tech/Bar) 14.02 (-0.8) 4h2

Women 400m heats: 9th Mara Weekes (Nebreska/Bar) 54.65; 13th Chantel Malone (Texas/BVI) 55.07

Men  400m heats: 1st Demetrius Pinder (Texas A&m/Bah) 45.59 1h1; 2nd Tabarie Henry (Tech Tech/USVI) 45.62 1h2; 6th Zwede Hewitt (Baylor/TT) 46.38 2h3; Dq La Toy Williams (Tech Tech/Bah)

Women 100m heats: 16th Allison Peters (Texas/USVI) 11.98

Women 400m hurdles heats: 2nd Andrea Sutherland (Texas A&M/Jam) 57.55; 3rd Daniel Dowie (Texas) 58.70

Men 400m hurdles heats:  10th Shane Brathwaite (Tech Tech/Bar) 51.92; 17th Keiron Stewart (Texas/Jam) 53.54

Women 200m heats: 9th Allison Peters (Texas/USVI) 23.68

SEC CHAMPIONSHIPS

M 400m finals: 1st Kirani James (Alabama/Gren) 44.86; 4th Ricker Hylton (LSU/Jam) 46.35; 7th Ade Alleyne-Forte (LSU/TT) 46.91

W 100m finals: (+2.4)1st Semoy Hackett (LSU/TT) 11.01;  5th Nevia smith (Auburn/Bah) 11.27

W Shot Putt finals: 1st Annie  Alexander (Tennessee/TT) 17.50m; 6th Hileen James (Georgia/TT) 15.51m

W 4x100m finals: 1st LSU (Semoy Hackett/TT) 43.47; 2nd Arkansas (Ivanique Kemp/Bah) 44.32; 3rd Auburn (Nivea Smith, Sheniqua Ferguson/Bah, Kai Selvon /TT) 44.34; 7th Mississippi State (Racquel Farquharson/Jam, Jody-Ann Muir/Jam) 45.01

W 100m Hurdles finals: +1.0 2nd Kierre Beckles (South Carolina/Bar) 13.10 National record; 6th Ivanique Kemp (Arkansas/Bah) 13.52

M 4x400m finals: 2nd Alabama (Dwayne Extol/Jam, Kirani James/Gren) 3:07:87; 9th Kentucky (Kyron Jospeh) 3:14:03. Dq LSU (Ade Alleyne-Forte/TT, Rike Hylton/Jam)

W 200m finals: (+3.4) 2nd Hackett (LSU/TT) 22.41; 3rd Nivea Smith (Auburn/Bah) 22.44; 6th Kai Selvon (Auburn/TT) 23.32.

W 4x400m finals: 2nd Auburn (Cache Armbrister/Bah, Kai Selvon/TT) 3:32:93; 3rd LSU (Latoya Mc Dermott/Jam) 3:35:15; 8th Mississippi State (Jody-Ann Muir/Jam/Racquel Farquharson/Jam)

W Triple Jump finals: 3rd La Troya Darrell (Georgia/Ber) 13.04 (+1.9); 7th Rochelle Farquharson (Miss. State/Jam) 12.50m (+4.1). Dns Colleen Felix (Georgia/Gren)

W Javelin finals: 4th Colleen Felix (Georgia/Gren) 45.11

M 400m Hurdles finals: 6th Dwawyne Extol (Alabama/Jam) 52.54); 8th Nejmi Burnside (South Carolina/Bah) 55.60.

M High Jump finals: =6th Raymong Higgs (Arkansas/ Bah) 2.15m; 14th Jonathan Reid (Alabama/Jam) 2.06m

M Triple Jump finals: 6th Tarik Bathchelor (Arkansas/Jam) 15.86m (+3.3); 8th Jonathan Reid (Alabama/Jam) 15.71m (+4.3); 11th Kyron Blaise (LSU/TT) 15.27m (+1.8); 16th Damar Forbes (LSU/TT) 14.85m(+1.4)

M 110m Hurdles finals: 7th Kamal Fuller (Alabama/Jam) 14.54 (+2.1)

W 400m finals: 8th Jody-Ann  Muir ( Miss. State/Jam) 54.01

Women’s Discus Finals: 1st Annie Alexander (Un. Of Tennessee/TT) 56.22m

Women Long Jump finals: 1st Rochelle Farquharson (Miss. State/Jam) 6.48m; 10th V’alonee Robinson (Auburn/Bah) 5.93m               

 Men’s Long jump finals; 2nd Tarik Batchelor (Arkansas/Jam) 8.19m; 3rd Raymond Higgs (Arkansas/Bah) 8.15m; 5th Damar Forbes (Florida/Jam)  8.00m; 9th Kamal Fuller (Alabama/Jam) 7.59m; 10th Kyron Blaise (LSU/TT) 7.47m

Women’ 100m hurdles heats: 1st Kierre Beckles (South Carolina/Bar) 13.11 (+2.4)1h2; 6th Ivanique Kemp (Arkansas/Bah) 13.42 (+2.4) 3h2; 9th Racquel Farquharson (Miss St./Jam) 13.51 +2.4; Dnf Kimberly Laing (Alabama/Jam)

Men 110mH heats: 7th Jamal Fuller (Alabama/Jam) 14.49 (+2.2)

 Men 400m heats: 2nd Kirani James (Alabama/Gren) 45.92  1h1; 5th Riker Hylton (LSU/Jam) 46.54 1h4; 7thAde Alleyne-Forte (LSU/TT) 46.89 2h2; 19th Jovon Toppin (Florida/TT 48.58

Women 400m heats: 8th Jody Muir (Miss. State/Jam) 53.65 3h3; 9th Latoya McDermott(LSU/Jam) 53.88; 15th Cache Armbrister (Auburn/Bah) 54.72

Men 100m heats: 17th Kyron Joseph (Kentucky/TT) 10.66

Women 100m heats: 1st Semoy Hackett (LSu/TT) 11.17 (-0.1) 1h2; 5th Nivea Smith (Auburn/Bah) 11.51 3h2; 15th V’Alonee Robinson (Auburn/Bah) 11.76


 2011 SOUTHLAND CONFERENCE CHAMPIONSHIPS

W Discus finals: 3rd Ashlee Smith (Mc Neese/TT) 3rd 47.99m

W Shot Put finals: 3rd  Smith 14.30m

W Hammer finals: 17th  Smith 43.11m 

SUN BELT CHAMPIONSHIPS

M 4x400m finals: 1st Middle Tennessee (Kendall Bacchus/TT) 3:15:23

W 4x400m finals: 3rd Florida International (T’Keyah Demoy/TT) 3:53:48

W 4x400m finals: 3rd Florida International (T’Keyah Demoy/TT) 45.68

M 400m finals: 5th Darnel Greig(North Texas/TT) 48.00

W 100m finals: (-0.5) 5th T’Keyah Dumoy (Florida Int/TT) 11.93

M 100m finals: (-0.1) 7th Kendall Bacchus (Middle Tenn/TT) 10.78

W 200m finals: (+0.1) 5th T’Keyah Dumoy 24.61

M 200m finals: (+0.1) 4th Kendall Bacchus 22.03

M 4x100m finals:  7th Middle Tennesse (Bacchus) 43.37

Men 400m heats: 3rd Darnel Greig  48.09 1h3

Women 100m heats: 7th T’keyah Dumoy (Florid Int/TT) 11.94

Men 100m heats: 5th Kendal Bacchus (Middle Tennessee/TT) 10.63

W 200m heats: 7th T’Keyah Dumoy (Florida Int/TT) 24.51 (+0.2) 2h1

M 200m heats: 8th Kendal Bacchus (Middle Tennessee/TT) 21.78 (+0.3) 2h3

 

 

BIG TEN CHAMPIONSHIPS

M 110m Hurdles: 1st Andrew Riley (Illinois/Jam) 13.49

M 4x100m finals: Illinois (Riley) 39.97

W 200m finals:2nd  (+1.9) Ashley Kelly (Illinois/BVI) 23.49

W 400m finals: 2nd Ashley Kelly53.64; 5th Aleena Brooks (Minnesota/TT) 54.85

W 4x100m finals:2nd Illinois 44.59; 3rd Minnesota (Nyoka Giles/TT, Aleena Brooks) 44.96

W 4x400m finals: 3rd Minnesota (Giles/Brooks) 3:38:03; 4th Illinois (Kelly) 3:38:34

W Long Jump finals: 8th Carissa Leacock (Iowa/TT) 5.51 (+2.3)

W 4x100m heats: 1st Illinois (Ashley Kelly) 44.83; 2nd Minnesota (Nyoka Giles, Alena Brooks) 45.16

W 400m heats: 1st Ashley Kelly (Illinois/BVI) 54.72 1h3; 2nd Aleena Brooks (Minnesota/TT)54.88 1h1

W100m heats: =9th Nyoka Giles (Minnesota/TT) 11.90 3h1

W 200m heats: 6th Ashley Kelly (Illinois/BVI) 24.51; 16th Nyoka Giles (Minnesota/TT) 24.83

M 110m heats: (+0.502nd Andrew Riley (Illinois/Jam)  14.23 1h1

M 4x100m heats:  3rd Illinois (Riley) 40.69
 

MISSOURI VALLEY CONFERENCE CHAMPIONSHIPS

W 400m finals: 1st Sade Sealey (Illinois State) 53.48………… pb back to back titles

M 400m finals: 2nd Fabian Norgrove(Illinois State) 48.21

W 1500m finals: 2nd Tonya Nero (Wichita State/TT) 4:24:74; 9th Samantha Shukla (Wichita State) 4:43:71

W 5000m finals: 2nd Tonya Nero (Wichita State/TT) 16:41:81; 8th Scarla Nero (Wichita State) 17:17:13; 15th Samantha Shukla (Wichita State) 18:20:33

M 4x400m finals: 2nd Illinois (Fabian Norgrove/Bar) 3:12:77

W 200m finals: (+2.1)3rd Sade Sealy (Illinois/Bar) 24.30

W 4x100m finals: 3rd Illinois (Sade Sealy/Bar) 46.46

M 4x100m finals: 5th Illinois (Fabrian Norgrove/Bar) 42.09

M 200m finals: (+3.1): 10th  Fabian Norgrove (Illinois/Bar) 21.93

Women 400m heats: 1st Sade Sealy (Illinois/Barbados)  54.84 1h1

Men 110m hurdles heats:  3rd Greggmar Swift (Indiana State/Bar) 14.21 +1.2 2h1

W 3000m Steeplechase finals: 5th Scarla Nero (Wichita/TT) 10:56:97

M 400m heats: 3rd Fabien Norgrove (Illinois/Bar) 49.01 2h1

 

Mountain West Conference Championships

 

W 400m finals: 1st Afiya Walker (Wyoming/TT) 53.65;

W 400m heats: 1st Walker 53.91 1h2

W 4x400m finals: 2nd Wyoming (Walker) 3:39:69

W 4x100m finals: 4th Wyoming (Walker) 46.32

Comments